Als we in deze barre, koude dagen naar builen staarden, dan beving ons eene zekere kilheid op hei gezicht der winterachtige natuur, wier sneiuwkleed, al moge het ook in t vrije veld wil en vlekkeloos wezen en den beschou wer tot bewondering nopenechter op de be woonde plaatsen niets aantrekkelijks vertoonde door de sporenwelke 't bedrijvige leven daarop achterliet. En die onaangename gewaarwording vermin dert niet, nu de dooi de stralen in modderpoelen de goten in kleine beken herschapen heelt, het geen zulk een griezeligen, droelgeesligen aanblik oplevert, dal we ons bijna niet voorstellen kunnen dat er eenmaal een tijd aanbreektwaarop de natuur uit haar winterslaap als verjongd on her boren ontwaaktwaarop allen en alles leven en bezieling ontvangen om zich te ontwikkelen en tot wasdom te komen. Waar wij ook komen, worden we somber gestemd wegens de ontbering en ellende door zoovelen geledenzoodat de poëzie in ons bij de proza rondom ons, ons dreigt te verlaten. Maar dal mag niet, willen we geone pessimisten worden willen we blijmoedig steun en hulp blijven verleenen endaar er eerlijk getuigd kan wordenen zeker niet 'l minst van Amersloorls ingezetenendal schier een ieder naar zijn vermogen zijn offer op 't altaar der liefdadigheid bracht, zoo durven wij allen gerust opwekken om voor eene wijle hunne ge dachten op iels anders dan de ernstige werke lijkheid te richtenom zich daarheen te begeven, waar 't leven zich van zijne lichtzijde vertoont, waar muziek en zangin tonen en woorden verhalen dat er nog warmte en zonneschijn nog genot en lieidenog vreugde en geluk op aarde bestaan. Komtgrijpt dan de gelegenheid aanwaar men die snaren in uw gemoed weet aan te roeren; het zal u 't leven lichterdoch niet lichtzinniger doen opvattenintegendeelwant als ge straks weer geroepen wordt om uw bijstand in den nood te schenken dan zult ge dit doen onder den weemoedigen indruk van de wegsiervende trilling dier snaren wier aanraking bij de oude ren van dagen allerlei schoone herinneringen nil hel verledencbij de jongeren rooskleurige verwachtingen voor de toekomst opwekten Welnu, naar aanleiding van dit alles twijfelen wij er ook volstrekt niet aan of het concertdat Maandagavond 9 Febr. a. s. in Amicitia bij vol doende inteekening wordt gegeven zal druk be zocht zijn, te meer, wijl de namen der artisten een groot kunslgenot in t vooruitzicht stellen. De aarae3 "an OphemertSchwencke (sopraan) en Ch. Jaspers (mezzo sopraan) en de heeren Joh. Schmier (bas) Willem Goenen (viool), allen van de iloll Opera te Amsterdam, alsmede de heer Herin. Venverloo zullen dan verschillende aria's en duetten uit bekende opera'safgewisseld door liederen ten gehoore brengen. Uit alle, naast ons liggende recensiën van voor name dagbladen blijkt ons. dat genoemde artisten overalwaar zij optradenonverdeelden bijval mochten inoogslen. «Het Brief duel» uit «Figaro's Hochzeit,» gezon gen door mevr. v. OphemertSchwencke en naej. Ch. Jaspers, viel vootal zeer in den smaak evenals de solonummerswelke deze dames ten beste gaven. De heeren staan hunne kunstzusters waardig ter zijde. Hel zuivere basgeluid van den heer Schmier wordt ten zeerste genoemd en maakt vooral het «In diesen heil'gen Hallen» uit «die Zauberflölediepen indruk. Dal hij een degelijk kunstenaar is. bewijst 'l feit, dat hij, op uitpoodiging van de Nijmeegsche zang- af spreek ik geen enkel woord Duitsch meer... slechts Italiaansch Evviva la bella Italia I» Hel geluk overweldigde hem schier. Op zijne kamer gekomen pakte hij snel zijne weinige bezittingen in den eenigen keffer, dien hij bezat. «Gij gaat ook mede,» zeide hij tol de beeltenis zijner moeder, legde haar bij eenige andere voorwerpenwaarna hij luide begon te zingen... Oheerlijke jeugd VJ In Rome was het, dat hij langzamerhand tot oezinning kwamdo eerste maal trof hem de gewaarwording, dat hij haar en zich zelf bedrogen hadals een bliksemstraal. Wellicht had hij "t wel vroeger vermoed maar hij had 't van zicli geworpen als ietsdat op zijnNeven eene schaduw zou werpen.Ook was hel genot om liet geliefde land, met al zijne schoonheden eindelijk ie leeren kennenin de eerste weken en maanden te groot geweestdan dat hij zich in ernstige, sombere verpeinzingen ver diepte. Op een koudenregenachtigen November- naraiddig was hel, dal zij rillend tegenover elkander zalen in een onverwarmde kamer, wier steenen vloer niet eens met een kleed bedekt was. Zwijgend keken zij naar buiten waar de regen onoplinidelijk regelmatig neerviel.zoo vervelendzoo eentonig mogelijk Wordt vervolgd. 1 vereeniging «Erato» op 6 Febr. aldaar de partij van Oedipus zal zingen inGouvys «Oodipusaul Kolonos» en op 8 Febr. te Zwolle de baspartijen in Brucks «Odysseus». De heer Coenen, solo-violist van de concerten te Montreuxverwierf niet minder luide toejuichin gen met zijn voortreffelijk vioolspelterwijl de heer Herm Venverloo zich waardig bij genoemd viertal aansluit en vooral met de Romance uil de opera «Si j'étais Roi» en met Verhulsts «Terug komst,» hel publiek wist te boeien. Ten slotte houdt de heer Joh. Schmier voor drachten van Naturalistische Composition voor Zang en Piano, door hem zeil «getoonzet,» zooals 't programma eigenaardig vermeldt In alle steden waar de heer Schmier optrad, werd deze «nieu wigheid» uitbundig toegejuicht, Men moet die voordrachtenwaarvoor de componist namens wijlen Z. M. den Koning en H. M. de Koningin- Regentes, evenals van II. M. de Koningin van België een vleiend schrijven ontvinghooren om ze te begrijpen. Wij vertrouwen dus, dal de lijst van inteekening vele handteekeningen zal bevattenzoodal het concert plaats Tinden kanverder verwijzende naar achterstaande advertentieaan welks voel echter foutief staalEnlrée f 0,99 buiten intee kening; dit moet zijn f0,99 bij inteekening. Uil den Haag schrijft men aan 'tUir. Dagbl «Hat bericht, dat na de aftreding van den heer Cromers als lid der Tweede Kamer de heer Smidt was opgetreden als leider der vrijzinnige partij in die Kamermoet op eene vergissing berusten. De heer Gremers is nooit de leider van die partij geweesten behoeide dus in die betrekking niet vervangen te worden. Hoe groot de verdiensten van den voormaligen afgevaardigde uil Zuidhorn ook zijn en hoe hoog aangeschre ven de heer Smidt ook staal bij zijne geestver wanten en ook bij anderen noch de een noch de ander bezit de eigenschappen die in een partijleider gewenseht worden. Een aangewezen leider heeft de vrijzinnige partij in de Tweede Kamer op dit oogeBblik niet. Wielater wellichtals zoodanig zal kunnen optredenzal geheel afhangen van den uitslag der aanstaande verkiezingen. Yersehaft de Juni- stembus aan die partij eene meerderheiddan zal de mandie voor haar eene nieuwe toe komst kan openen, wel aan te wijzen zijn.» Dezen briefschrijver, die schrijft dat de Vrij zinnige partij in de Tweede Kamer geen «aan wezen» leider «op dit oogenblik» heeft, zij opge merkt: dat de Vrijz. partij zelfs in I» a 11» jarend. i. sedert het overlijden van Thor- becke in 1872geen «aangewezen» leider evenmin «in» als «buiten» de Tweede Kamer had. Wel was er sedert diens dood tot in de lente van 1879 een leider, doch deze bleef als zoodanig «achter de coulisses» en had zitting in de «Eerste; Kamer. Voormelde briefschrijver zinspeelt er op dal wellicht in dit jaar een leider zal optreden. Dit is echter zeer twijfelachtig. Wie zou hel kunnen zijn 1 Onder de officieren van het Hollandsche leger die gevraagd hebben om voor 5 jaren bij het Indische leger te worden overgeplaatstbe- hooren ook de heeren Oudshoorn 1luit. bij het koloniaal werfdepot: jhr. Ram, van het reg. grenadiers en jagers van Santen 1. luit. bij het 5eHardie1. luit. bij het 6e reg. in fanterie, en Bouten. 1. luil.-adjudant bij het 2e reg. vesting-artillerie. Een commissie van hoofd- en andere officie ren van hel wapen der infanterieheeft zich beziggehouden met het beraadslagen over eene voorgestelde nieuwe uniform voor dat wapen. Da kapolja» is daarbij door een mantel vervangen. Bij het regiment grenadiers en jagers zal op kleine schaal eene proef worden genomen. In den avond van 1 October des vorigen jaars werden twee jongens van het opleidings schip «Admiraal van Wassenaèr», te Amsterdam op den Zeeburgerdijk door een mei een mes gewapenden kerel aangevallendie geld van hen eischU. In het daaruit voortvloeiende ge vecht stonden zij elkander trouw bijdoch van een hunner werd de top van den wijsvinger der rechterhand afgesneden. Na verpleging in 't hospitaalis hij aan boord teruggekeerd maar hij zal den zeedienst moeten verlaten. Het gemis van den vingertop belet hem naar be- hooreu te exerceerenin 't tuig te klimmen enz. De jongen is dus voor het vakdat hij gekozen had, ongelukkig gemaakt door een ellendeling. Het Hooge Zweedsclie Gerechtshof heeft be slist dat de lijkverbranding lot de invoering van een nieuwe verordening op de begrafenissen verboden is. De rechtbank te Haarlem heeft den onderwijzer V., te Zaandamwegens onzedelijke hande lingen tot I jaar gevangenisstraf veroordeeld. AMERSFOORT 20 Januari 1891. Van de Kostelooze verschaffing van llrom! •n Koffie hebben dankbaar gebruik geinaaki lot «n met Donderdagochtend 1 r""' "nrtn Donderdagavond Vrijdagochtend Vrijdagavond Zatei dagochtend Zaterdagavond Zondagochtend Maandagochtend 21562 personen 5:14 445 510 454 452 383 486 24776 Ontvangen hij den heer G. F. Mezger van Mej. M. v. M. 12,50. «A Tempo" op tijdmaat, ol op den rechten tijd. Waarlijk een mooi devies. Wie mag zeggen altijd op maal of lijd het zijne te hebben verricht Maar, hoe 'l ook zij, hel Leidsch Muziek gezelschap «A Tempo» zal op tijd en m.»at aanst. Donderdagavond in Amicitia hel concert geven in nevensst. adv. omschreven en mag men zich vleien dat alsdan vele ingezetenen van Amersloort en environs er aanwezig zullen zijn. Een bal volgt op 't concertwelk* netto op brengst voor een Amersfoortsch liefdadig doel bestemd wordt, alzoo ook redenen te meer van geioegelijken en weldadigen aard om lot het bijwonen dier Muzieksoirée uitielokken. Aanst. Zaterdagavond 31 Jan. wordt in Ainicilia te Amersloort door het gezelschap van tien Tivoli- Schouwburg van Rotterdamdirectie Jan C. de Vos ea W. van Korlaar, eene Tooneelvoo-stelling gegeven bestaande uit üntkkud drama in drie bedrijven door VV. G. van Nouhuijsgevolgd door «Zij wil niet trouwen* dramatische schets uil één bedrijf uit het Noorsch. Uit 's Gravenhage wordt gemeld Er is op hel gebied der ondernemingen van publieke vermakelijkheden zeker een gouden tijd in 't gezicht. Anders begrijp ik niet waar door het komt dat er voor de exploitatie van onze opera zooveel concurrentie is. Nog voor dat burg. en welli. gegadigden hadden opge roepen waren er al diie concessie-aanvragen: een van den tegenwoordigen directeur, den heer Desuiteneen van den heer Jourdan vroeger aan onze opera als zanger verbonden en nog at gezien bij de damesen een van den Ylaamschen componist Mertens en ik hoor dat er later nog een paar zijn ingekomen. Waar schijnlijk zal achter de heer Desuiten wel in de directie gehandhaafd blijven de man heeft zijn best gedaan. Concurrentie is er ook in de bals-masqué's gekomen. In ons casino zal voor liet gewone Vaslenavondbal in 'l gebouw voor K en W. ook een earnevalsfeest worden gehouden; en be halve deze publieke bals koint ook nu de holrouw althans de zware voorhij is hel eerste Straussbal aan de beurttenzij door het zoo geheel onverwachte overlijden van prins Baudouin van België een nieuwe hofrouw de deliige Straussdansors verplicht zich nog eenige weken te onthouden van 'l otfsr op het altaar van Terpsichore. De vrouw uit Delftdie door de rechtbank te 's Hage werd veroor deeld wegens poging lot moordomdat zij aan haar man boterhammen met een soort van witte pliosphorpap had ten gebruike gegevenis door hel hol aldaar daar van vrijgesproken, doch verooidecld wegens poging lot doodslag, lot 4 jaar gev. Gemeenteraad van Amersfoort. Ter zitting van den Gemeenteraad van Amers foort van heden, Mzandagnamiddag gepresideerd door den heer burgemeester Jhr. Mr. T. A. J. van A«eh van Wijckwaren aanwezig 13 leden en af wezig de heeren van ilardenbroek van Ammet- slol en van der Want. Aan de orde waren 1. Voorstel van Burg. en Welh. met betrekking lot het schoolgeld voor bet genot van onderwijs aan hel gymnasium in verband inet de toelage van 't seminarium der Klerexie genoten wordende. Overeenkomstig dat voorstel is besloten het schoolgeld van f 60 te verhoogen lot op f 85 en voorts met ingang van 1 Sept. 1891 het Bestuur van het Seminarium te ontslaan van het subsidie f.2000, en dal subsidie voor de eerstvolgende vijl jaren te bepalen op 1500 per jaar. 2. Reclamen van de heeren VV. E. A. Wrpper- mann en S. J. van Overvcldl tegen aanslagen in den hoofdelijken omslag. De reclame van eerslgen. is gegrond bevonden en die van laalstgen. algewezen 3. Benoeming van een leeraar aan de inrichtin gen van middelbaar onderwijs, tovens belast met het geven van onderwijs aan hel gymnasium. ifenoqmd werd mei alg. sl. de heer Dr. 11. W.

Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 2