m 4013. Maandag 2.3 ÖNBS1 Februari 1891. NOORDERLICHT. Politieke Revue. FEUILLETON. iBOORB nun Uitgever Dit blad verichijot Haatulag on DawUrdajmuldagAboaanment p«r 3 miianrion f I.Franco por Buröüll A TT VAN CLEEFP p0,t Adrertenti'n1 -II raffel» 80 Ctt. elke regel meer 10 CU. Groote letten naar MUURHUIZEN plaatsruimte foor renden en andere extra inrigting geschiedt hooger prijtberekening. Legale te Amersfoort offlcicf-lcon onteigen. Ad*, per regel 1S CU. Reelumet P.. ..gei IS Cu. - Af. io cu hoek KortegraohtWijk B 60. Een rainisterieeie crisis om een Operaloge zou in Frankrijk volgens de «Figaro» bijna uitge broken zijn. De Ministers Ribol en Bourgeois eenerzijds en hun machtige ambtgenoot van hinnenl. zaken Conslans anderzijds betwistten namelijk de loge in de Opera opengekoinen door hel overlijden van baron iiaussmann. Deze loge was op aan beveling van de eerslgenoemde ministers ver huurd aan den Griekschen gezant Delyannis. Mevr. Humbert echter, schoondochter van den eersten voorzitter der Rekenkamerdie al lang een loge begeerd had, prolesteeidede heer Gonstans bemoeide zich met de zaak en de loge werd den gezant weder afgenomen en der kunstlievende dame toegewezen. De heer Delyannis was onhoffelijk genoeg om zich over zulk een behandeling boos te maken en bij hei einde van den Zaterdag gehouden ministerraad zegt de Figaro heeft de heer Ribotop eenigs- zins «onsluimige wijze» daartegen geprotesteerd en is bij eindelijktoen de discussie vinnig begon te worden heengegaan. Waar ministers zich al niet boos otn maken. Het is bespottelijk. De Temps bevat mededeelingen over de in dit iaar te houden groote manoeuvres van het Fransche leger. «Uit deze mededeelingen blijkt» zegt de Kölnische Zeilung «dal alle troepen aan de oostelijke (Üuiische) grens zullen worden gemobiliseerd. In andere tijden zou de mede- deeling van een zoo builcngcwonen maatregel tot koorlsachiige opgewondenheid en groote daling der fondsen in geheel Europa aanleiding geven Dal zij thans bijna niel de aandacht trekt en tncer nog dat zulk eene mobilisatie voor manoeuvres mogelijk istoont bete»' aan dan duizendvoudige verzekeringenboe vast hel wederzijd-ch vertrouwen is op de vredelievende bedoelingen van den nabuur.» Over BismarckDuitschland's ex-kanselier zal 't zoo zoetjes aan wel weer stil worden. De keizer en zijn raadsleden achten niet ge- wensclit den ouden vorst de martelaarskroon op'l hoofd te drukken in hoofdzaak omdat door zulk een daad doorgaans het tegenover gestelde bereikt wordt van 'tgeen men beoogt men wekt hel medelijden der groote menigte 15) Naar '1 Duitsch door S. X Iloe zwaar viel 't Johannes om een brief aan Weraaan de niets kwaad vermoedendeop te stellen I Eindelijk was hij daarmede gereed. Hij deelde haar kort en bondigzonder om wegen het voorgevallene mede, doch eveneens, dat hij bereid was zich zijne liefde te ontzeggen en tot haar te komenzoo zij dal verlangde. Daarbij voegde Francesca slechts de woorden «Sta hem mij af, mevrouw, want ik heb hem zoo innig lief I» Het antwoord liet zich lang wachtenna verloop van eene maand kwam 't echter toch. Johannes opende hel couvert met bevende hand. Het bevatte slechts zijn eigen schrijvenin twee stukken gescheurd. Maar duidelijker dan alle woorden sprak dit feil... hij begreep, dat zij daarmede te kennen wilde gevenaal elke band tusschen hen verbroken was 1 Eenige weken later voerde hij Francesca als zijne jonge vrouw zijne bescheiden woning binnen. Hij had zijn weelderig ingericht atelier verlaten en een eenvoudig huisje gehuurd waarin hij met Francesca zeer gelukkig was. Meermalendoch niet dikwijls echter, werd hij wel een w* t -cwetenswroeging ge pijnigd. Als zijiK, schoono vrouw niet bij hem wasdan kwam onwillekeurig do vraag bij hom op: «Waar zou zij wezen, wat op voor hemdien de vervolging treft. Dat er nog allerlei praatjes worden rondge strooid en verder verspreid is met hel oog op het weinige politieke nieuws geen wonder. Zoo weet do Figaro een baas in 't fanla- seeren te vertellendal Bismarck spoedig naar Londen zal gaan oin zijn «Gedenkschiilteo» uit te geven en het blad voegt aan die mede- deeling nog toe dat er reeds vier groote kisten met belangrijke papieren vooruit zijn gezonden en aan een bank gedeponeerd om zo aan de nasporingen der geheime Duitsche politiemannen te onttrekken 1 De Russen zeggendat vijftien nihilisten in Bulgarije een toevluchtsoord hebben gevonden. De Bulgaren antwoorden dal van die vijftien Russen drie aart de verschillende ministeriên zijn geplaatstniet door de Bulgaren doch door Russen zeildie toen aan 'l hoofd van 'l bestuur stonden om de Bulgaarsche bevolking te leeren, hoe zij moesten regeeren. Vier der nihilisten zijn onbekend en niet te ontdekkentwee zijn Bulgaarsche onderdanen gewo:den en hebben zich zeer fatsoenlijk gedragen. Twee Russische onderdanen hebben last gekregen Bulgarije te verlatenofschoon zij daar niets hebben mis dreven en er geen eBkel bewijs W3Sdat de uitzetting wettigde. De anderen hebben Bulgarije reeds lang vei laten Wal professor Üragomanow betreftdiehoog geschat door de geleerde wereld werkzaam is aan de hoogescliool te Sofia omtrent hem heeft de Regecring de vaste overtuiging dal hij niel behoort tot een geheim genootschap, Zoo heelt de Bulgaarsche Regeering dus be wezendat Rusland ongelijk heeft. En daar mede niet tevreden, is aan de Russen een kleine vingerwijzing gegeven. De Bulgaren zijn den Russen steeds dankbaar voor hel belangdat de Russen in hen stellen. Maar toch moet de Üulgaaische Kegeering er op wijzen, dat Bul garije zich altijd goed heeft gedragen en zich zal gedragen iels wat men niel kan zeggen van de Russische Regeeringwal zeer betreu renswaardig is Want de Bulgaarsche samen zweerders vonden in Rusland niel alleen een onderkomenmaar werden zelfs mei onder schei iing behandeld Recht en billijkheid hadden geëischtdal de Russische onderdanendie in Bulgarije wegens hoogverraad tegen Bulgarije doet zijzou zij mij vergiffenis geschonken hebben?» Na weinige maanden werd hij door doze en dergelijke gewaarwordingen zoozeer gekweld, dat hij besloot om Wera een brief te schrijven. Hij bleef onbeantwoord de tijd verstreek, zonder dat hij iets van haar vernam. Francesca, wie zijne nauwelijks te bedwingen onrust niet ontging en wie hel door hare liefkoozingen spoedig gelukte ora daarvan de oorzaak te weten te koinen, stelde alle pogingen in het werk om hem te troosten. «Zij heeft u zeker reeds lang vergeten zoo beproefde zij hem te troosten, «denk maar niet langer aan haar.» Hij geloofde haar, wijl hij dat zoo gaarne deed en hij beminde haar te innig om niet alles te willen vergeten. Weken lang had hij niet aan Wera gedachttoen de post hem op zekeren morgen hij bevond zich toevallig alleen in zijn atelier een brief uit Rusland bracht. Hel adres was van een hem onbekend handschrift. Een onverklaarbare angst maakte zich plotseling van hem meesterhaastig verbral hij het zegel.het blad papier bevatte slechts de volgende woorden Ik bericht u, dat Wera zich gisterenavond vergiftigd heeft. Fedor Senlolf.» Johannes sprong niet verschiikt op, slaakte geen doordringenden gil, inaar allesduizelde hem eensklaps voor do oogen. Langzaam slak hij den noodloliigen brief in zijne portefeuille en begaf zich daarna naar Francesca's kamer. 'I Jonge vrouwtje zat aan 't venster te naaien en vraagde hem liefdevol «Wat, ben je daar reeds?» Doch geen ant- waren veroordeeld en aan de Russische overheid werden uitgeleverdook werkelijk in Rusland werden gestraft- Berichten uit Chili over Lissabon loopen tot 27 Januaii. De opstandelingen wonnen toen veld naar alle richtingen en hielden bet grootste gedeelte des lands bezel. Het gezag van presi dent Balmaceda was beperkt tot Valparaiso en Santiago. De president had den 20sten Januari opnieuw een blufferig manifest afgekondigd." waarin hq zaidebehalve op het legerop tienduizend man van de nationale garlc te re kenen. Tegelijk bestelde hij wapenen en krijgs voorraad in Peruwelke bestellingen echter niet uitgevoerd konden worden dewijl de stoomschepen in handen der opstandelingen waren De president liet te Santiago rondom zijn paleis en de ministcriën batterijen opwerpen. Te Goquirao zijn tweeduizend opstandelingen geland en door de bevoiking met geestdrilt ontvangen. In later nabij die stad geleverde ge vechten behielden zij de overhand vooral door dien twee regimenten van Balmaceda's zijde tol die der opstandelingen overliepen. Ook op andere plaatsen had zoodanige de.-ertie in grooten getale plaats, o. a. te Yaldivia in Zuidelijk Chili, dal door de opstandelingen bezet werd. Ze stond geheel alleen in de wereld Haar moeder had haar vei laten, haar vader was dood. Ze was nauwelijks 20 jaren oud Gelukkig had ze een goeden dieBil. 'l Was alles goed gegaan, waren er geen vriendinnen gekomen, wier opschik traaier was dan de hare. Vrien dinnen diedienstboden als zij. zich kleedden als dames. Ook zij wilde gaarne zich tooien met kleederen gelijk aan die barer vriendinnen. Haar loos was gering en slecht was ze niet. Daar rijst in haar hooldzij is nog zoo jong en geheel zonder steunhet denkbeeld de ont brekende goederen te halen op naam barer meesteres. Ze kon ze dan later betalen. Dat denkbeeld volvoert ze maar denkt er nie! bij dal haar daad door den rechter als misdrijf gebrandmerkt zal worden De kooplui, die gaarne hel geleverde goed ook betaald hadden, stuurden de rekening en nu bleek het alras dat oplichting gepleegd was. Het is geene verdichtingmaar 't verhaal van feiten te Groningen dezer dagen voorgevallen. Het meisje zal spoedig terecht moeten slaan. Een waarschuwend voorbeeld. woord ontvangendewendde zij het hoofd ora, ora eensklaps met den uitroep«Om Godswil, Johannes, wat is er. gebeurd?» lol hem te snellen. Hij beproefde te glimlachen. «Er is iets onverwachts geschied,» antwoordde hij dof. «Wij zijn te gelukkig geweest, Fran cesca, en hadden daar, zooals het schijnt, geen recht toe. Wera Iwanowna is dood.» De jonge vrouw week terug. «Al weer zijriep zij hartstochtelijk uit. «Wil zij ons dan nooit met rust laten'? Hebben wij of God haar geroepen Waarom heeft haar dood iets met ons geluk te maken?» «Ja had God haar slechts weggenomen Francesca, dan was 'tniets, maar dat is niet 'l geval. Zij heeft zich zelve van 't leven beroofd!» «Wat... zich zelve van 't leven beroofd?» herhaalde Francesca toonloos. «Odat heeft zij slechts gedaan, wijl zij aan geen God geloofde,..» niet omdat. Zij bleef steken en vlyde het schoone hoofd aan zijne borst «Laat ons elkander geen rad voor de oogen draaien, Francesca,» hernam hij op beslisten toon. «Zij stierf niet, omdat zij geen godsdienst had dien heeft zij nooit bezeten. Mjjne handelwijze heeft haar den dood doen zoeken.» Francesca strekte afwerend de handen uil. «Neen, neen, Johannes, zegt dAt niet, dat niet,» smeekte zij dringend. «Ik ben bang voor haarvoor haar vloek.Zij is dus eene zelf- moordenares ter wille van ons geworden. O, neen, dal kan niet waar zijn.» Zij bespiedde angstig zijn gelaat. «Neen, dat rnoogi ge ook niet denkenr> hervatte zij toen hij bleef zwijgen.

Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 1