j\z 4016. Donderdag 5 Maart 1891 NOORDEHIICHT. ^feuilleton. Uitgever nit blail verachijat Vtandug en Dnmierdajmithlag. Abonnement per 3 maanden f 1.Franco per ff VA.N C L E E F F P"8t /LIS- Advrrtenti"n I3 rebels 60 Ctf. elke regel meer 10 Cte. Groote letters naar te Amersfoort. plaatsruimte voor renden en andere extra inrigtiag geschiedt hooger prijsberekening. ofgcie«leen onteigen. Adv. per regel 15 Cu. Reclames per regel 25 Cts. Aft. nummert Legali Bureau HUURHUIZEN cu. hoek EortegrachtWijk B 60 Kennisgeving:. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien eene missive van den luitenant-kolonel, commandant van het 5e bataljon van hel 5e regemcnl Infanterie te Utrechtdd. i Maart 1891 n°. 36; Brengt ter openbare kennis, dat op Dins dag:, Woensdag, Donderdag en Vrl|dag, den 17, 18, lO en SV Maart eerstkomende, op de terreinen van de Leger plaats bij Zeist door genoemd bataljon inlanterie oefeningen in het geveclitschielen worden ge houdenvan 's voormiddags ongeveer 10 uur tot 2 uur des namiddags, in de richting van Noord naar Zuid, wellicht ook van Noordwest naar Zuidoostzoodat het terrein ten Zuiden en Zuidoostelijk van de legerplaats gelegen, op genoemde dagen en uren onveilig is. En noodigi de ingezetenen uil. zich gedu- tendedien tijd, ter voorkoming van ongelukken, niet op dat terreinhetwelk omgeven zal wor den door palen met borden waarop het woord «ouveilig» is gesteldop te houden. Amersfoort, den 3. Maart 1891. De Burgemeester voornoemd T. A. J VAN ASCII VAN VYIJCK. HULPBANK te AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit het bestuur op MAANDAG, den 9 MAART aanslaande, 's namiddags van halftwee lot haledrie, zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de be langhebbenden zich kunnen aanmelden, ook voor het teruggeven van gelden. iiERMP. VAN 1IASELEN, Secretaris-Penningmeester. Politieke Revue. De National Zeitung behandelt hettot dusver algemeen door de Duitsche pers met zorg vermeden standpuntdat door de reis van keizerin-Frederik naar Parijs eene groote tout begaan is. Het valt niet in te zien waarom men aan zulk een gevaar zich behoefde bloot te stellen. Met de nieuwe verscherping van den pasdwang en de bemoeilijking van het grensverkeer is de National Zcitung maar hall ingenomen zij brengt hei woord van Thiers in herinnering «wil men eene begane (out goed makendan loopt men abijd gevaar aan de eerste eene tweede lout 18) Naar 't Duitsch door S. XI «Zijt gij nu tevredenFedor Sentofihebt gij dan geen medelijden met dat ongelukkige kind «Zij zal niet van verdriet stervenzooals Wera deed. Gaat en zijt nog gelukkig, als ge kunt Zwijgend en mei gebogen hoofdals twee misdadigersverlieten zij het somberegroote huis. Weinige dagen later keerden zij naar het schoone zuiden terug.Het geluk echter dat hen vroeger op den drempel van hunne woning lachend welkom heettehad deze voor eeuwig verlaten XII Franceses stierf niet. Maar er braken vele oogenhlikken voor hen aan, waarin zij heimelijk dachten, dat het dan beter geweest ware. 't Grootste gedeelte van den dag zat hij soms voor zijn schildersezel in droefgeestige overpeinzingen betreffende het verleden verzonken, lloe had hij zóó blind kunnen wezen hoe had hij niet vermoedwal de toekomst hein baren moest! De liefdewelke hij Wera bij haar leven niet schenken kon, zoolang zij daarna reikhalzend had uitgezienhoe gaarne had hij haar die nu in volle mate willen geven hij zou van zijne jeugdzijne kunst en zijne jonge vrouw afstand willen doenindien hij daanneê toe te voegen.» Ten slotte zegt het, overigens steeds zeer goedmoedige blad zeer scherp: «De gebeurtenissen der laatste dagen geven ons meer reden lol beschouwingen over Duitsche zaken dan over Fransche; zij heeft geleerd dal met nog rneer nauwgezetheid dan in de binnenland- sche politiek, alle proefnemingen en opzienba rende slappen op het gebied der builenlandsche politiek vermeden worden De rijksdag heelt de aanvraag der regeering tol hel toeslaan van meerdere gelden, ten behoeve van stijgende premiën voor onderolficieren van het 9de tol liet 12de dienst jaarverworpen Het voorstel Windthorst (om 2,400,000 mark toe te slaan voor premiën aan onderofficieren uilslui tend na afloop van een twaaijarigen actieven diensi)is aangenomen. Eugen Richter ver klaarde dat hij had gehoopt op eene verbete ring in den loon der regecringmaar dal die illusie thans verdreven is. Elzas Lotharingen is een kloof van het geringe breedte en van onmetelijke diepte en als er eens een poging tot oveibrugging wordt gedaan zelfs al is 'l een indirecte dan zijn er al spoedig van die «ware vaderlanders die eiken slap in dien zin met alle denkbare middelen zoeken te verijdelenhun streven is 't oorlog en vrede van een niets afhankelijk te doen blijven en in dat streven zijn zij ook ditmaal weer geslaagd. In Duitschland zit men ook niet lang ver legen van verzachting in de toepassing der dwangmaatregelen aan de grenzen van hel Rijks- land koint voorloopig weer niets en de Elzas- sers blijven dus alweer aan 't kortste eind dank zij hun dierbaren vrienden in de Seine- stad die er tenminste zorg voor hebben ge dragen dat we ons geen illusion vormen om trent een broederschap tusschen de beide natiën die in 187071 tegenover elkaar in 't veld sionden. Geen gevaren zijn meer te duchten dan dievan welker aanzijn men geen kennis draagtwe weten nu waar we aan toe zijn en al is 't een treurige wetenschapeen nuttige is 't toch ook. En nu zijn er Fransche bladen, die berouw tooncn over het gebeurde en de patriotten eens flink doornemen maar hel be rouw komt na de zondealzoo te laai. Een schaduw is neergedaald op de relaliën tusschen Frankrijk en Duitschland. De leerlingen van het Alexander gymnasium het gebeurde ongedaan had kunnen maken. Doch dal berouw hielp niets. Wera had hem grenzenloos bemind hij was haar zonneschijn, haar alles geweest en hijhij had haar snood verraden. In zijne gedachten zag hij hoe zij in hel eenzamegroote huis op hem gewacht had weken maanden lang, hopende, dal hij nog eenmaal komen zou maar hij was niet verschenenhij loefde in het zonnige zuidenzich badende in het gelukdal hij door en met zijne jongeschoone vrouw genoot! Doch zij had zich gewroken over het verraad jegens haar gepleegd over den hoon, haar aangedaan. Zou zij die verschrikkelijke daad gepleegd hebben met de gedachte om zich te wreken om zijn geluk voor iiumer te vernietigen, of was zij slechts geschied, omdat 't leven haar ondraaglijk was. zonder eenige bitterewraakzuchtige gevoelensWie wist hetwie zou hel hem mededeelen opdat hij den vrede weder erlangdeopdat de last welke op zijne ziel rustte, hem ontnomen werd! Vroeger als hij in de schemering voor zijn schildersezel zatdan was liet steeds Francesea's geliefkoosde gewoonte om zich aan zijne voelen op een laag stoeltje te zetten en haar hoofd op zijne knieën te vlijen. Sinds zij echter van hunne treurige reis uit Rusland waren terug gekeerd, had dit alles niet meer plaats ge vonden. Het jonge vrouwtje was op pijnlijke wijze veranderd. Zij was bevreesd geworden om in de duisternis te zittenja soms gilde zij van angst Het minste geritsel, eene onver- hoedsche beweging joeg haar angst aan. Het was haaralsof Wera's schim haar overal volgdenacht en dagals een verwijtdat «ij te Philippopel zijn de vorige week in opstand gekomen tegen han leeraars. Van de leerlingen der hoogere klassen ging de revolutionaire be weging uit, die zi<h nogal ernstig liet aanzien. Diiecteur en leeraars werden met revolvers en steenen bedreigd terwijl de opstandeliugen de schoollokalen barrikadeerden. De politie moest er ten slotte aan te pas komen een paar leer lingen werden gekwetst, terwijl 23 belhamels in arrest werden gebracht. VRIJWILLIGERS BIJ DE KOLONIALE RESERVE. Er worden vrijwilligers voor de Koloniale Reserve gevraagd. Voor vele jonge menschendie geen vak of ambacht kennen in steden en dorpen dolende is dienstneming daarbij zeer voordeelig en aan bevelenswaardig 'tevens met eene goede toe komst als zij zich in dienst goed gedragen. Het is immers toch betreurenswaardig op te merken hoeveel jongens in onze steden en dorpen rundloopen met wat negotie of zamenraapsels als wandelende voorbeelden hoe een Uollandsche jongen niet moet zijn. Of kaal kantoorklerkjepover boodschaploo- perije met een gekregen jas en hoed te worden wanneer zij geen vak of ambacht geleerd hebben is het toppunt hunner wenschen. Maar wal geett hun dat of aan moederdie zorgen moet voor hun dagelijkschen pappol Wat wordt er van hen? Vogelverschrikkers! Och, mocht men aan vele onzer «echte» Uol landsche jongensdie geen vak ol ambacht ken nen kunnen inpompen, dal in den «Krijgs dienst» eene eervolle plaats voor hen is in plaats kruk, leeglooper of baliekluiver te wor den of te blijven. Bestond voor ongehuwde tijdelijk gegageerde militairen (blauwe gagcmentsakle), die met een certificaat van goed gedrag het leger verlaten hadden, reeds sedert eenige maanden de ge legenheid om bij de Koloniale Reserve in dienst te treden, thans kunnen ook vrijwilligers hij de op te richten valide compagnieënwelke te Nijmegen garnizoen zullen houden, worden aangenomen. Die vrijwilligers moeten zijn Nederlanders, ongehuwd, niet jonger dan 18 en niet ouder dan 36 jaien en zoo zij vroeger gediend hebben niet boven den leeftijd van 40 jaren en die bij een militair geneeskundig onderzoek geschikt zijn bevonden voor den actieven militairen dienst haar Johannes' liefde ontstolen had. De ge dachte dal de zelfmoordenares met een vloek op de lippen jegens haar gestorven was, pijnigde haar voortdurend en deed haar nergens rust vinden. Owat had zij niet willen geven om zekerheid te hebbenNu eens stelde zij zich Wera als te goed, te edel voor oiu haar, on schuldige te wijten wat 't lol in zijne gril ligheid had doen geboren worden dan weer, als zij bedachthoe innig Wera Johannes be mind hadscheen 't haar onmogelijk toe dat zij zonder wrok gestorven was Uren lang lag de ongelukkige, jonge vrouw soms voor een heilig beeld geknield op harl- roerenden toon voor Wera's zieleheil biddende. Het kinddat onder de folterendsle pijnen der moeder 'l levenslicht aanschouwdestierf weinige uren na de geboorte. Met brandende oogenzonder eene enkele klacht te uiten zagen de ouders liet lijkje het huisje uitdragen, als wisten zij nauwelijkswat 't kist je bevatte. Vooral Francesca was onnatuurlijk kalm zij scheen gevoelloos voor alleswal er oui haar heen voorviel De geneesheeren spraken Johannes moed in. Hel jonge vrouwtje was wellicht te vroeg ge trouwd, meenden zij, en bovendien had die verre reis te veel van hare krachten gev.rgiL., Zij gaven de hoop om haar te behouden nog niet op. Johannes luisterde echter ternauwernood naar hen. «Wij hebben eene zware schuld te boelen dacht hij, «elke 9lraf dienen wij geduldig, zonder morren te dragen.» Langzaam herstelde Francesca lichamelijk

Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 1