De vrijwilligers moeien voorts, te hunner aanne- fning, de volgende bescheiden overleggen, als: (1 le. een extract uil het geboorteregister ol een «nier authentiek stuk, waaruil hun leeftijd blijkt ie. een bewijs van goed gediag afgegeven door den burgemeester der gemeente, waar zij laatstelijk gevestigd waren 3e. oene bevolkingskaart. mede afgegeven door den burgemeester der gemeentewaar zij laat stelijk gevestigd waren 4e. een authentiek bewijs, dat zij hunne plichten ten aancien der Nationale Militie vervuld nebben »i tot geen dienst bij de militie ge houden zijn of geweest zijn en 5e. voor minderjarigeneen behoorlijk gelegaliseerd bewij- van toestemming, afgegeven •door den vader, den voogd of de moeder voogdes en opgemaakt overeenkomstig hel hierbij ge vorderd model. Vrijwilligers, die reeds vroeger gediend hebben, behoeven geen bewijsstukken omtrent hunnen leeftijd over le leggen. Zijn zij nog geen drie maanden buiten dan dienstdan behoeven zij evenmin over te leggen het bewijs van goed gedragbedoeld bij sub. 2e. Verlieten zij den dienst na hun 22ste levensjaardan zal ook het overleggen van hel bewijsten aanzien van de Nationale Militieonder 4e. genoemd, niet van Men worden gevorderd. Zij zijn echter gehouden tot het overleggen van alle bescheiden betreffende hunnen vroe- geren dienst, welke in hun bezit zijn. Miliciens-verlofgangers behooren over te leggen hunnen verlolpas. De onder Ie. en 4e. genoemde stukken zullen van hen niet worden gevorderd. De vrijwilligers bij de Koloniale Reserve ver binden zich era den Staal der Nederlanden ge durende zes achtereenvolgende jaren als militair, zoowel ia ais buiten Europate dienen. Bij het aangaan dier verbintenis (2wordt den geworvene eene premie toegelegd van DRIE HONDERD GULDENwaarvan hem VIJFTIG gulden wordt uitgekeerd, ter- wel hei overige ten name van den eigenaar in "s Rijks Postspaarbank wordt ingelegd en welke gelden met de daarop gekweekte renten bij het op eervolle wijze verlaten van den dienst aan den man wordt aiibetaald en bij eventueel over lijden aan de erfgenamen. De zekerheid wordt dus verkregen, dal wan neer de vrijwilliger in de burgermaatschappij terugkeerthijdaargelaten zijn pensioen (ga- gemenl), indien hij daarop aanspraak kan maken, al dadelijk over eene vrij aanzienlijke som te beschikken hee'1 De pensioenen bedrage* tien ten honderd meer dsn den man volgens het Indisch gage- mentsregiement zou kunnen ten deel vallen xoodal b. v. sa veertig twintig Indische jaren voor gagemcnl geldende dienstjaren die pensioenen zouden zijn: Toor den adjudant- onderoffieier 1528. sergeant majoor I 495 serge ant of foui ier f 462. korporaal f 418. soldaat 1351 De soldij per dag in centen is als volgt Voor den adjudant-onderofficier 225. sergeant- majoor 175. sergeant of lourier 100. korporaal- tamboer 80. korporaal 50. nar geweermaker 90. schoenmaker 40- kleermaker 40. soldaat 40. tamboer 42 centen. In de vijf dagen wordt een zakgeld van min stens vijfenzeventig cents aan den soldaat uit betaald. De gewone vergoedingen voor aanschaffing, vernieuwingwijziging en onderhoud vau klee ding en uitrusting door onderofficieren en soi- daten ie genieten zijn zeer redelijk gesteld. Om bij de Koloniale Reserve in dienst te treden heeft men zich te wenden tot den Luitenant-Kolonelcommandant van dat Korps, die thans nog le Zutphou is, doch in de tweede helft van Maart a.s. naar Nijmegen vertrekt. Wijders verwijzen wij naar de adv. Werving op de 4e biadz. van dit nummer. (1.) Alle stukken betreffende de dienstneming zijn van het zegelrecht vrijgesteld. (2.) Het aaabrenggeld bedraagt TIE N gulden per hoofd. doch haar geest bleef beneveld. Dikwijls legde zij de vermagerde armen om den hals van haar echtgenoot en weende bitter. «Je bemint mij niet meer,» prevelde zij dan, «je hart behoort Wera. Jazoek 't maar niet voor mij te verbergenje denkt aan niemand en niets dan aan haar Vruchteloos beproefde hij haar hare dwaling te doen inzien; zijne verzekeringen, dat hij haar en haar alleen bemindehoorde zij schouder ophalend met een ongeloovig, bitter glimlachje aan; niets kon haar van hare meening terug brengen. De ongelukkige vrouw verkeerde in dan waandat hij Wera betreurdedat hij haar, zoo deze leefde, verstooten zou sii be greep niet, dat hem niets anders kwelde en folterde dan de gedachte aan 't verraad, dal hij jegens de doode gepleegd had. Slot volgt, De groote najaarsmanoeuvros zullen, naar ge meld wordt, dit jaar van 712 September gehouden worden door de le en 2e divisie infanterie, onder leiding van den generaal majoor W. K. L. van Meldeninspecteur der cavalerie, die bestemd is orn op le treden als commandant van het veldleger. Aan het officiersexamen voor de cadets van het oudste studiejaar voor de kon. mil. academie wordt in Mei a. s. deelgenomen door 20 cadets van de infanterie, 7 van de cavalerie 15 van de artillerie en 2 van do genie, allen bestemd voor het leger hier te landevoorts door 24 van de infanterie5 van de artillerie en 2 van de genie, allen bestemd voor het leger in Ned.-Indië. Telen meenen dat muilkorven, in plaats van hondsdolheid tegen te gaan, die bevorderen. De statistiek der stad Londen bewijst echter het tegendeel. Vóór het jaar 1889 was hel getal dolle honden in die stad jaarlijks ongeveer 400. In 1889, toen hel muilkorven daar verplichtend werd gesteld, bedroeg dit getal slechts 120, in 1890 36. Van die 36 kwamen voor: in het le kwartaal 15, in het 2e 13, in het 3e 8en in het 4e kwartaal 0 gevallen. Dit gunstig resultaat werd verkregen, in twee C' irenalleen door geen honden zonder muit- orven op straat toe ta laten. Woensdagmiddag kwamen op de Willems brug te Rotterdam twee heertjes in botsing omdat de een voor den ander niet wilde wijken. Er ontstond een twist, die eindigde met het vertrappen van een hoed, het inscheuren van een jaszak en het breken van een lorgnet. Wellicht zouden zij elkander nog meer gepluk haard hebben, maar op het wachtwoord «een agent waren se al weg. Door de marechausséste Gulpenwerd Zaterdag aangehouden en over de grenzen ge bracht een Duilscher, die voorgaf inaar één arin le bezitten. Bq visitatie bleek echter, dat hij den anderen arm onder de kleederen en wel op het bloole lijf verborgen hield, teneinde het medelijden van het publiek opiewekken. Eenige dagen geleden zoo schrijft men □amen in hel Motel «Hel Kasteel van Antwerpen,» te Utrechthun intrek de Baron en Barones F. G. v. R.t uil Arnhemalthans die naam prijkte op het met een baronnenkroon versierde naam kaartje dal den kellner werd ter hand gesteld, om aan zijn patroon te geven. Daar vooral de Barones zeer spraakzaam was, wist men al heel gauw, dal hel echtpaar eigenlijk naar Uirecht was gekomen om die stad waar over het reeds zooveel had hooren spreken, eens meer van nabij te leeren kennen, en dat zij dus rael het oog hieropminstens een paar weken zouden blijven logeeren. Aanvankelijk ging alles naar wensch, de Baron, die blijkbaar veel vau een goede tafelfijne soupeetjes en dito wijnen hield, had reeds meer malen over een en ander zijne tevredenheid ie kennen gegeventerwijl ook de Hotelhouder geen reden had om ontevreden te wezen. Zoo zou het ongetwijleld nog geruime* tijd hebben kunnen voortdurenindien nietna verloop van 8 dagenden Baron de eerste re keningtot een bedrag van pL in. f 250was gepresenteerd geworden. Van af dat oogtnblik liep hot echter mis; do Baron kon namelijk niet betalenomdat het gelddat hij reeds sedert lang wachtende was. maar niet scheen te willen komenterwijl de hotelhouder, die meer en meer kwaad vermoeden kreeg ongeduldig werd en ten slotte weigerde langer logies to verleenenindien niet eerst de oude rekening werd voldaan. Met gevolg hiervan was, dal de hooge gasten op een gegeven oogen- blikmet achterlating van een paar kisten en kofferswaarvan de inhoud onbekend ishet Hotel verlieten en *ich naar het Motel «Pays- Bas» begaven, waar zij echter maar een paar dagen vertoeldenen toenmet achterlating van pl. m. f90 schuld, vertrokken. Wie en wat de zich noemende Baron eigen lijk isschijnt nog niet met zekerheid bekend tc wezendoch wat de Barones betreftmoet reeds gebleken zijndat xij zekere juffrouw K. is, die vroeger eenigen tijd te Utrecht heeft gewoondhet daar met haar man niet le best heeft kunnen vinden en daaraa naar Amsterdam is vertrokken, waar zij den 23-jarigen v. R. moet hebben leeren kennen, dien zij sedert niet meer heelt verlate*. Intusschen werd der politie van een en ander kennis gagevenzoodat men er ten zijnen tijde wel meer van zal hoorea. AMERSFOORT, 5 Maart 1891. Naar aanleiding van een verzoek van den directeur der Nederlandsche Beli-Telephoon-maat- schappij, aan burgem. en welli. dezer gemeente gericht, om vergunning tot plaatsing van tele- phoonpalen in gemeentegrond, en de deswege gevoerde correspondentieis aan de Kamer van koophandel en f tbrieken verzocht te willen me- dedeelen of aan eene gelegenheid lol aansluiting van hel lelephoonnel behoefte beslaat, en, zoo jaof die behoefte van dien aard is, om daarin tot het verstrekken van eenige garantie d»»r de gemeente aanleiding te vinden, welke vraag in hare vergadering van Zaterdag een ondei werp van bespreking uitmaakte. In zijn verzoek deelt genoemde directeur mede, dat aan zijae maat schappij door den minister van waterstaat, handel en nijverheid is opgedragen de aanleg van eene intercommunale telephoonlijn van Hilversum naar Groningen, en zulks in aansluiting aan de be staande intercommunale geleiding Amsterdam Hilversum. Deze geleiding zou van Milvei sum tot aan hel dradenhuisjethans geplaatst op den spoorweg AmersfoortKesteren, in de onmiddel lijke nabijheid van het station van de llollandsche IJzeren bpoorueginaatschappij opgehangen wor den aan de beslaande palen-route voor de tele- phoongeleiding Amsterdam-Arnhem. Van dit dra denhuisje moet de geleiding langs den Centraal- spoorweg worden voortgezet lot Zwolle, en verder worden gebouwd langs den Staalsspooi weg tot Groningen. De overgang van de geleiding van het dradenhuisje naar den Centraalspoorweg ontmoet bezwaar door de vele telegraafpalen, die reeds op het stationsterrein van den Centraalspoorweg zijn geplaatsten daarom is voorgesteldpalen le plaatsen op verschillende, aan de gemeente toebe- hoorende of bij haar in beheer lijnde wegen. De maatschappij stelt zich voor palen te plaatsen op den toegangsweg lot nabij de Araersl. brouwerij en van daar langs een parallelweg tot ongeveer bij de broodfabriek alwaar men wenscht overtegaan in het plantsoen oin langs de Koppelpoort den broeden weg in het plantsoen le volgen en bij de Bloemendalschepoort overtegain op den Limdert- schenweg en wel totdat deze den Centr.-spoorweg snijdt. De te plaatsen palen zouden van rijkswege worden verstrekt, zijn m almeling en vorm geheel gelijk aan de gebruikelijke telegraafpalen, worden als regel gesteld op 50 a 60 M. afstand v. elkander, terwijl aan de draden twee koperdraden zouden worden opgehangen, in een nader schrijven deelt de directeur mededat geen bezwaar bestaat Amersfoort in het intercommunaal verkeer ople- nemen, waaneer deswege door de gemeente eenige garantie wordt verleend. Da kamer besloot ten aanzien van het wenschelijke eener aansluiting van deze gemeente aan het intercommunaal tele- phoonverkeer mede le deelen, dal, naar hare raee- ning, dergelijke aansluiting zeer gewenschl zou zijn, ook mei het oog op de toekomst, en ten be wijze daarvan le wijzen op hel vrij belangrijk ea steeds toenemend gebruik, dat van de lelegraat wordt gemaakt, cn ook daarop, dal reeds van par ticuliere zijde pogingen zijn aangewend otn in het telephoonnet te worden opgenomen, en dtensvol- geüs le adviseeren tol hel nemen eener proel voor een tijdvak van vijf jaien, met eenig garantie van gemeentewege. Een voorstel van den welb. W. A. Croockewit, ten aanzien van eene wijziging in de dagen waarop le dezer slede markt wordt gehouden, in hel dugcL bestuur der gemeente gedaan en aan de kamer om advies gezonden werd commissoriaal gemaakt. De le luiteaant C. C. J. J Pfenniger, van het 5e reg. inlanterieis bij kon. besl. van 17 Febr. jl. No. 10 benoemd lol kapitein bij het le reg. Inlanterie. Ter benoeming van een leeraar in de Eng. taal aan de ie M. B. School met 3-j. cursus voor jongens te Amsterdam worden door B en W. aanbevolen dc lih. J. M. A Güulherleeraar in de Eng. taal cn leilerk. aan de Rijks M. B S. te Groningen J. C. G. Graséleeraar in de Eng. taal aan het Gymn. te Amersfoort, en tijdelijk leeraar in de Kng. taal aan de 1e II. B. S. met 3-j. cursus voor jongens te Amsterdam11. Pouisma leeraar in de Eng. taal aan de 11. B. S. te Almelo. Te Puttershoek heelt gisteren een vrouw twee jongens en een meisjes ter wereld gebracht. Be zeilde vrouw schonk het vorige jaar aan twee jongens hel leven. Genesis 1 28. J. S., onderwijzer le Oosthuizen is wegens het plegen van onluchtige handelingen met vrouwe lijke leerlingen, gesteld ter beschikking van den olficier van justitie te Haarlem. Te Brussel is een uildraagster gestorven die 200,000 frs. naliet. Zij leefde van afval op de stralen opgeraapt, en gal jaarlijks geenlOUIrs. uit. Een kleinzoon van 6 jaar erll al het geld. Burgerlyke Stuud ran Amersfoort. GEBOREN 27 Febr. Hendrikus z. van Willem Driesman en Everarda Hof. -- 28 Febr. Berta d. van Hendrik van Koelen en Grietje Kuiks. Theodorus Josephen Johannes Josephtwee z. van Jan Tommei en Regina Johanna Jam. 2 Maart Cornelia Helena d. van Joannes Wil helmus Worsteling en Geordina van Doom. Hendrikz. van Peter Ruitenbeek en Alijd%

Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 2