*vnn "hel leper en hertog van Lunenburg en de relatien tusschen den jeugdigen hoerseher en zijn ex-kanseü-r loili lang niet van dien aard zijn om zoo'n ontmoeting voor beide partijen wenschelijk te doen zijn Donderdagavond jl hield de Kamer van Kooph. en Fabrieken te Amersfoort eene vergadering. De op de agenda vermelde te behandelen stukken, waarin hij enkelen daarvan de ondersteuning der kamer werd gevraagd: o. a bij de Tweede Kamer aantedriugen dat bij Faillissementen de be noeming van Curators uil de Crediteuren Impera tief worde gesteld bij de Regeering aanledringen dat het Wets ontwerp regelende de plaatselijke belastingen niet worde aangenomen; zich aaniesluiten bij adressen van Kamers van Koophandel om Tariefsherziening in beseher menden geest te verkrijgen en anderen om den vrijen invoer te behouden wei den mei het oog op de behandeling der legerwet in de kamerdie vooralsnog wel «enigen tijd zal vereischen waar door de hiervermetde wetsontwerpen voorloopig wel kunnen blijven rusten, en met het oog op het meer spoed vereischende hierna temelden onder werp, verdaagd lot eene volgende vergadering. Aan de orde was: het Rapport der Commissie in zake de Markten naar aanleiding van bel voorstel van den heer W. A. Croockcwitom 2 groote marktdagen per week te houden: Kene op Vrijdag: gewone markteene op Dinsdag: Vee- en tevens gewone markt. Alle dagen groentemarkt, uitgenomen Zaterdags en Zondags. Het Rapport, dat reeds door den Secretaris den leden in afschrift was medegedeeld werd nader •toegelicht door de leden der Commissie. De meerderheid stelde voor: de Vrijdag als marktdag te behouden; bovendien op Dinsdag eene Vee- en gewone markt in te voeren, en alle dagen groentemarktuitgenomen Zondags. De minderheid daarentegen oin de Vrijdag als marktdag alteschaflen en daarvoor in de plaats te stellen. Woensdag zoowel voor veeals andere zaken. De redenen voor beide voorstellen werden in het rapport vermeld. Dij de besprekingen werd door een der leden opmerking gemaakt omtrent 't verzetten der Vee markt van Vrijdag op Dinsdag, daar z. i. de Vrijdag wel geschikt werd geacht. De oorzaak, dat de markt op Vrijdag tot nog toe geen gewenscht resultaat had gehad, was z i geen reden geweest, om hel door de Gemeente eenmaal begonnen premicnslelsel prijs te geven, doch had dit minstens nog eenigo jaren moeten worden be stendigd totdat de markt zich gevestigd had dan wa - het tijd geweest die premien afschaffen. Dal de premien niet in handen kwamen van diegenen die de Commissie der Veemarkten daarvoor als de aangewezen personen meenden was geen overwegend bezwaar, en bestond een dergelijke toestand reeds voor 25 jaren. Het hoofddoel was om door de premien toe te kennen, èn koopers èn verkoopers bij elkaar te brengen die wederzijds hun belang er in zagen vee op de markt te brengen, te koopen en verknopen en niet meer zooals thans het geval is op de stallen; weshalve hij voorstelde het Rapport over wat hel boer te vinden, die den gewaagden tocht durfde ondernemen. De koetsier en de welwillende conducteur hielpen Esther behoedzaam in de met stroo gevulde sledespreidden eene deken over haar heen, waarna het voorwaarts ging over de met sneeuw bedekte heide en de ongebaande wegen. Zij inoesien dikwijls ophouden terugkeuen of uitstijgen, want allerlei hinderpalen zooals sneeuw hoopen hekken en kuilen beletten het geregeld voortgaan. Maar zij kwamen toch al zij het ook langzaamvooruil De onrustwelke Esther verteerdescheen aanstekelijk te zijn. Moedig trotseerde de koetsier alle gevaren. Eindelijk, na een tocht van vijf uren, hield de slede voor dokter Krabbés woning stil. Esther gaf den koetsier al het geld dat zij bij zich haddankte hem voor de betoonde hulpvaardigheid en verzocht hein ten slotte om haar voor.il te bezoeken, voordat hij den voi- genden dag de terugreis ondernam. Daarna schelde zijhij dalhaar zoo wel bekende geluid dreigde zij ineen te zinken. Zij hijgde naar adem thans was zij thuis thans wachtte haar Ie beslissing, de dooi' haar zoozeer gevreesde beslissing. Dokter Krabbe zelf opende de deur. Hij zag er bleek en vermoeid uit. Om zijn mond leg een strenge, eigenaardige trek, welke E.tlier vreemd was. Hei scheen haar toe jaren geleden te zijn sedert zij h -rn gezien had llij zag rr zoo eigenaardig zonderling uit; herkende hij haar niet «Walt!» Dat was het eenige woord, hetwelk zij uilen kon. Hij sloeg tie oogen neerals wilde hij haar Smeekenden blik niet ontmuüten. premiestelsel betreft aantevullenwaartoe be sloten werd. Wal de vestiging van eene dagelijkse,lie groen temarkt betrof, meende dezelfde voorsteller, dat 1 daar nu de gelegenheid ook beslaat, om dagelijks liet marktplein daarvoor te gebruiken.de groente boeren die nu langs de huizen hun waar te koop aanbieden, zouden kunnen worden gedwongen (evenals dit met de vischkarren gebeurt)zich naar de algemeene marktplaats te begeven, en zou daardoor het gerief, dal enkelen zoude balen, lol groot ongemak van velen strekken. Nadat andere leden hiero ntrent het woord hadden gevoerdwerd ook besloten, het rapport aantevullen metdezinsnede: dat het groonleventen langs de huizen niet mocht worden belemmerd. Dat de commissie tot aanwijzing van Dinsdag als marktdag was gekomenvond daarin zijn oorzaak dat 'sMaandags te Nijkerk en 's Woensdags te Hilversum markt wordt gehoudenwelke markten beide in bloeienden toestand verkceren. Dal de marktdag van Vrijdag, die sedert on heugelijke jaren bestaat, alteschalFen, niet raadzaam zoude zijn. omdat die markt 1° vrij druk bezocht wordt en 2' alle zaken daarnaar zijn ingericht en daarop geregeld. Dat Woensdag wel door een deel der land bouwers wordt geprefereerd, ook als uitgaansdag voor het personeelwerd door de Kamer niet geacht als de uitgekozen dag van alle landbou wersen dat bovendien hel verzetten van een gevestigde marktdag zeer ingrijpende gevolgen zou kunnen hebben ja den geheelen lenietgang van de markt zoude kunnen veroorzakenw.ts o. a. te Harderwijk gebleken, waar men, als in de meening verkeerende dat Zaterdag ongeschikt wasdie op Woensdag had gestelden door dezen maatregel de markt was vcrloopon. Het geuitte bezwaar van een der leden dal de vestiging van 2 groote marktdagen wel eens j marktdagen kon veroorzakenvond bij het mee- rendeel der Kamer geen deelneming. Haar inziens was de vestiging van eene markt op Dinsdag naast de markt op Vrijdag een proef, dal, zoo de besten diging op Dinsdag mislukteniets verloren was doch zoo de Dinsdag, juist als de meest gekozen levensvatbaarheid loondejade Vrijdag overtrof, er volstrekt geene vrees bestond deze laatste afteschaffen. Het doel van de vestiging van eene veemarkt moet zijn niet om andere gemeenten concur rentie aan te doen maar wel om de belangen der landbouwers te behartigen, om hun door hoogere prijsbedingen tot naar de markt gaan met hun vee oplewekken zoodat zij dit niet meer op stal verkoopen. En wat de kooplieden hier betrell. dat ook zij er geen nadeel van zullen ondervinden werd met een paar vo irbeeldcn aangehaald. Te Nijkerk waar meer veehandelaren dan hier gevestigd zijn, vinden vele juist door de markt een bestaan, daar «ommig-m te Leeuwarden melkvee gingen koopen en dit te Nijkerk voor de vetwei- derij wisten te plaatsen en andere van daar vee naar Rotterdam transporteerden, zoodat de vesti ging van eene markt veeleer voor de kooplieden hier gunstig isdan nadeelig. Nadat de minderheid haar voorstel had inge trokken werd hel geheele Rapportzooals hel door de comm. was voorgesteld, met aanvulling van kleine wijziging, met alg si. aangenomen Aan hel gemeentebestuur zal dit worden mede gedeeld onder betuiging van instemming aan den Voorsteller, voor de pogingen door hem in 'twerk gesteld om Amersfoort een schrede voorwaarts te helpen bevorderen. Een voorstel om den Postdirecteur te verzoeken eene hulpbrievenbus te plaatsen aan den Utrecht- schen weg. werd. na eenige discussiënals zijnde dit niet van belang voor Han lel en Nijverheid door den voorsteller ingetrokken. t Op dien dag heeft mede de aderering van vette varkens plants, waardoor vele landbou wura in do etid komen. Verkooping van vast,9 goederen. Zaterdagavond 2 5 April in De Keizerskroon te Amersfoort. Notarisde beer A. H. DRIJFHOUT VAN HOOFF. 1. Een huis en erf aan 't Havik opgeh. 2. idem op het Kleine Spui 1 770 3. Idein op den Hoi>1121) 4. Idem aan 't Lievevrouwenkerkhol 750 5. Idem enz. aan den Woestijgerweg 55 120115 «Hij leeft nog, maar er beslaat weinig hoop op behoud meer,» zeide hij koel, op gedeniptcn toon. Zij wilde de gang doorsnellenmaar hij legde de hand op haar aria en hield haar daar door terug. «Bedenk wel, wat je doet, voordal je daar binnentreedt. Ilij heeft typhus en je weet, hoe besmettelijk deze ziekte isj* hebt zooveel waarvoor je te leven hebtdat j«; je niet roe keloos aan hel gevaar dient bloot ie stellen I» Zijne ironie trof haar diep. «Mag ik niet bij hem gaan?» vraagde zij deemoedig. Wordt vervolgd. Gevonden op don openbaren weg Een houten rozenkruis. Een zwarte omslagdoek. Rechthebbenden vervoegen zich ter terug- koming aan hel bureau van politie. Hoofd kiesdistrict Amersfoor t. Getal kiezers voor dc Gemeenten Tw Kamer Prov. Stalen Amersfoort 705 787 Baarn 520 520 Bunschoten 208 208 Doorn 128 Kom nes 144 144 Hoogland 200 200 Leusden 154 154 Maarn 20 Renen 77 Soest 200 200 Stoutenburg 59 50 Woudenberg 180 Zeist 300 3058 2424 vorig jaar 3009 2305 AMERSFOORT, den 27 April 1891 De XXVle Uitvoering door de Zang vereen tut no der Amersloorisehe Aldeeling van de Maalsch. lot bevordering der Toonkunst heelt morgen Dinsdagavond, in Amicilia plaats. Mogen AldeelingsbesluurZangvereeniging Afdeelingsleden en verdere muziekminnaren met welgevallen terugzien op de 25 genoten uitvoe ringenvooral loetejuichcn voor eene gemeente van bescheiden krachten als de onze, want zells in hoofdsteden zijn dergelijke zeer moeielijk, zoo mag ook thans de voorspelling worden gewaagd dal die van morgenavond zich waardig bij hare voorgangsters zal aansluiten. Daarvoor is do welwillende medewerking ver kregen van de Dames Marie Snijders concoi t- zangeres uit Dellt (alt), die zich reeds in ver schillende plaatsen mei veel succes deed hooren; M. E. van Driel pianobegeleiding waarvoor zij steeds zooveel rechtmatige hulde mocht in- oogsten; van den heer Ant. Dolman, uit Utrecht die als solovioloncellisl op een hoogst gunsligen naam mag bogen, en den directeur den heer M. \V. Petri, lid van 't Hoofdbestuur van Toonkunst die zoowel te Utrechtals hier en elders bewezen heeft een voortreffelijk zang- en muziekaanvoer der le zijn. Ten gehoore worden gebrachtKoren uit liet beroemde Oratorium «Paulus» van den grootvorst onder do weieldcomponisten" Felix Mendelssohn Dartholdyafgewisseld door solovoordrachten voor altstem en voor cello. Door de concertzangeres worden voorgedragen liederen van DrahmsSchubert. Roder, Aoker- mann en Nicolaï, die ongetwijfeld wel in den smaak van de toehoorders zullen vallen. De cellist treedt op met een concert en «ene Gavotte van eigen compositie en met eene Nol- ttirno van G< iitzmacher «n zeker zal hij groolen bijval inoogslen te meer omdat oningewijden op het gebied der celmuziek zich moeielijk kunnen voorstellen, hoe het mogelijk is zulke pi adrigc. welluidende en «zangerige» tonen voorliebrengon uit zulk een ietwat log (men vergeve ons de pi ai te uitdrukking) insti umentals de violoncel aan liet oog vertoont, doch dal, vooral sedert Servais daaraan eene wereldbewonderde wijding gal, een waardig concurrent is geworden van de viool, dat instrumenthetwelk iti uitstekende handen, bijna alles uitmuntend Kan voortbrengen wal in de instrumentale muziek bereiknaai is. De soiiée verdient derhalve door allo Leden mei hunne Dames te worden bijgewoonden ook door vele niet-ledenvoor wie mede de toegang is opengesteld, zooals dit in de adv. in ons vorig No. 40.10 is omschreven. Door hoeren Burgemeester cn Wethouders van Amersfoort zijn lol legenschallers voor de personeelc hel. voor liet dienstjaar 1 SOI 02 be noemd de heeren J. D F. Lensing en D Verbeek. Aanst. Maandag 4 Mei houdt de Afd. Amers foort der Vereeniging «Volksonderwijs» eene vergadering in Amicina, waaun de punten van behandeling zijn De beschrijvingsbrief voor de alg. vergaderingen liet benoemen van een algevaardigde voor deze alg. vergadering. Tof hcsluuisledcn van liet Dep Amersfoort lor iMaitsch Tol N'nt van '1 Alg. zijn benoemd de heeren J. Baak en Dr. li. J. Rcijnders. Heden is in «Frascati» te Amsterdam door den Makelaar .1. F. v Glalin geveild ten overstaan van den Notaris J. G G. Colonnes aldaar, «de Amersfuortsche Beierscli Bierbrouwerij.» Zij werd opgehouden voor de som van een honderd vijl en dertig duizend gul len. Met de p. m. 300 hoofd-cn verdere rI:1 ren, onderofficieren «11 manschappen van liet 2> bat. 5e rog. infanterie rui de leden van hul ileguuciiis- muzickcorps, die jurist. Donderdag te Amersfoort

Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 2