Donderdag 14 Mei 1891. NIET BEGREPEN! M 4036. feuilleton! A. H. Uitgever VAN CLIIFF Dit blad verschijnt jVtëndag en Donderdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\.~. Franco per post 1,16. Advertentie, I— 8 regel» «0 Ct«. elke regel meer 10 Cm. Qroote letter» naar plnaUruimte voor randen en andere eatra inrigting geschiedt honger prijsberekening. Legale to Am orsfoort. ofllcieflieen onteigen. Adv. per regel 16 Ct». Reclame» per regel 36 Ct». i/r. nummirt 10 CU hOOk KOrtOfTSOht Wijk B 60 Bui üctu HUURHUIZEN Wegens het PINKSTERFEEST wordt het volgend nummer der Courantin plaats Maan dagavond uitgegeven Zaterdagavond. InzendingenAdvertcntiënenz. worden tijdig mogelijk verzocht, uiterlijk te 2 uren 1 Zaterdagmiddag. HULPBANK te AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit het bestuur op DINSDAG, den 19 MEI aanstaande, 's namiddags van halftwee tot halfdrie, zitting houden in een der localen van hel Raadhuis, alwaar de be langhebbenden zich kunnen aanmelden, ook voor het teruggeven van gelden. HERMP. VAN IIASELEN Secretaris-Penningmeester Politieke Revue. De boulangisten hebben weder eens eene meeting gehoudenom op de regeering le schimpen naar aanleiding der ongeregelhedea te Fourmies. Laur verklaardedat de moorden te Fourmies vooruit door den minister Constans bevolen warenom Wilhelmden Duitschen keizerte toonendal de Belgische socialisten geen hulp van de Franschen le wachten hebben. Beweerd werddat de Duitsche regeering van het Fransche ministerie toezegging van onzijdig heid had verkregen voor de bezetting van België. Rochefort was afwezig eere-voorzitler. In het huis der afgevaardigden van Pruisen is thans ook over Koch's geneesmiddel tegen de tcing gesproken Prof. Virchow zeide, dat feitelijk geen enkel geval van genezing door tuherculine was geconstateerd en dat over hare waarde voor de diagnose de meeningen verdeeld waren. Intusschen moest men de hoop, die het middel in den beginne had opgewektniet als geheel vernietigd beschouwen. In ieder geval was het verblijdend, dal de staal voor het on derzoek zeer veel over had. In verzegeld pakket ontvingen de bisschoppen de encycliek over het sociale vraagstuk, liet siuk beslaat 57 kwarto pagina'sen is het uit- Ëebreidste wat paus Leo XIII in hel iichtzond. e Engelsclie vertaling bewerkten kardinaal Maming en Walsh de aarstbisschop van Dublin. De Fransche omzetting bewerkte de paus zelf. Hij meende, dal de stijl wel wat te wenschen 19) Vrij gevolgd naar 'tDuitsch door S. Zij stond op en trad haastig aan het venster. De lantaarn wierp haar licht op eene oude sledewelke met een paard hespannen was dat treurig den kop hangen liet, terwijl de boer die het schamele voertuig bestuurd had, op het trottoir heen en weer liep en de koude handen in elkander sloeg. «Wat duivels,* riep hij knorrig uit, nog maals aan de schel trekkende. Op helzcllde oogenblik werd de deur geopend. «Neem het mij niet kwalijk, dokter, dat ik u kom storen zeide de boer op verdrictigen loon. «Ik kom waarachtig niet voor mijn piei- zier door dat weer hierheen gereden maar tirelhede weduwe van Hans Mertens, ligt op sterven en nu wil hel ongeluk, dal een harer zoons de mazelen krijgt. Nu jammert en kermt de ongelukkige vrouwdat men het bijna niet aanhooren kan en eersttoen ik haar beloofde om den dokter ie halenwerd zij wat rustiger. Die menschen zijn zoo armzij hebben ge brek aan alles.» Krabbe wendde zich ongeduldig van den spraakzamen man af. (lij had Esthers gestalte aan het venster ontdekt. «Esther riep hij luide Zij opende dadelijk het raam. Estherkan jij mij niets voor die arme lieden raedegeven, opdat ik daar niet inet zou overlatendoch zijne gedachten waren des te zuiverder daardoor in hel Fransch overgebracht. Groot opzien is verwekt door eene vreemde uitlating van den eersten minister van Zweden Akerhjclin In eene vergadering waar het mili taire wetsontwerp is besproken zeide hijAls ik inaar de negentig dagen oelëningstijd krijg voor de dienstplichtigen, dan zullen wij Zweedsch spreken tot Noorwegen.» Te Christiania vooral is de verontwaardiging groot. De liberale bladen verlangden te vergeefs dat de minister zijne woorden zou herroepen. Er is sprake van eene minister-crisis. Naar aanleiding van de woordendoor den keizer op het leesirnaal te Dusseldorl gespioken bevat de Londensche Standard een artikel, waarin, onder meer, het volgende te lezen is: «Indien Frankrijk of Rusland morgen aan den dag hunne troepenmacht lot de helft willen verminderen zoo kan men er volkomen gerust op zijn dat zij van de zijde van Duitschland geen aanval zouden le duchten hebben Als echter Duitsch land het zou durven wagenzijne legermacht tol op de hellt te verminderen dan zou incn er zeker van kunnen wezendat binnen eene maand de Franschen op weg naar Berlijn zuudon zijn en d*. Russen in Bulgarije zouden slaan. Hierop heelt buiten kijl de keizer bij zijne rede voering te Dusseldorf gezinspeeld. De bekende generaal Boulanger bevindt zich weer te Brussel. Van zijn vroegere glorie is weinig overgebleven zelfs van de weeldewaar mede hij zich volgens sommige getuigen op sprookjesachtige wijze omringdegeen spoor meer T Is alles eenvoudde eenvoud van een gevallen mandie de restjes van zijn vroegere gro.ilheid gebiuikt om te voorkomen, dal men hem geheel beschouwt als een man uit een al- gesloten tijdperk. Boulanger woont heel eenvoudig; hij gaai niet uit, bezoekt niemand, laat niemand bij zich toe en besteedt veel van zijn lijd om zijn huis in le richten; in 't kort, 't is een rustig burger van den Slaatdie ais eerzaam rentenier schol en lol betaalt en volgens sommigen van plan is het zich in Brussel zoo gemakkelijk mogelijk te maken zelfs le gaan doen aan sport. Ga«ton Calraette verteltdal dit echter schandelijke leugens zijn. «Ik ben een banneling:» heeft Boulanger zeil tot hem gezegd«dat weet ik ledige handen kom. Zij kunnen van alles ge bruiken breng maar alles, wat je dadelijk vinden kunt Doe er ook het een en ander van Walls speelgoed bij... hel zal die kinderen daar zeker welkom zijn Maar haast je watover een paar minuten moet alles reeds ingepakt wezen Ik heb geen oogenblik tijd te verliezen, hoor ie.» Krabbe keerde naar zijne kaïner terug om de noodige geneesmiddelen mede le nemen. Esther deed wat hij haar verzocht had en was juist gereedtoen Krabbe zich bij haar in de eetkamer voegde. «Hel is goed Esther, je hebt aan alles ge dacht, zie ik,» zeide hij een vluchtigen blik op den inhoud van de mand werpende. «Jij bent eene praciische vrouw. Maar waar is Walts speelgoed, ie hebt het er niet bijgelegd.» «Neen, krabbe. Ik vergat het echter niet; ik kan me niet van één enkel stukje ook scheiden. Mag ik het niet behouden?» «Onzin, Esther,» hernam hij haastig. «Je kunt er je niet van scheiden. Je wilt toch immers Walts speelgoed niet in je nieuwe woning raedenemen Geef het tuij hierof neen laat ons daarmede tol een volgenden keer wachten, want nu heb ik geen oogenblik tijd meer over.» En haar even toeknikkendeverwijderde Krabbe zich zoo snel mogelijk. Esther bleet aan het venster slaan en staarde de slede na, welke langzaam over de besneeuwde vlakte gleed. Toen Krabbe tegen den middag naar huis kwam begaf hy zich onmiddellijk naar zijne kamer en schreef Esther cenige regelen, welke maar ik ben een Fransch soldaateen oud- minister van oorlog en met deze titels wensch ik mijn plaats waardig te blijven waar ik ook ga. En verre van te vragen 't in vergetelheid raken van al mijn zedelijk lijden door de politieke ongenoegensdenk ik slechts aan nieuwe worste lingen en ik wil de terugkomst in Frankrijk voorbereiden. Eén ding echter waarvan ik boven alles droomrevanche voor mijn vaderland.» Ergo: Boulanger gaat weer politiekeren De ondergang der wereld. In de Times wordt onder de adverleniiün de voorspelling gedaan, dal den 11en April 1901 dus over tien jaren, de wereld zal vergaan. Waarom niet op I April? Een ieder zij gewaaischuwd Zondagnacht is een groote boerderijgelegen onder Nesnabij Akkrumen bewoond door Kornelis Zwanenburg, tengevolge van hel inslaan van den bliksem vei brand. In ongeloolclijk korten tijd stond het geheele gebouw in lichte laaiezoodat de bewoners nauwelijks den tijd hadden te vl'chten. Alles is verbrandniets wat binnen het huis was is g-red. Het deel van het vee dal in het land wasis behoud- n gebleven; doch dalwat nog op stal >tond if in de vlam men omgekomen. Olsclioon alles verzekerd was, lijdt de eigenaar toch nog aanzienlijke schade. Door de Ministers van Waterstaat en van Oorlog is een algemeen reglement vastgesteld v-ior de ondersleuning van rijkswege aan de paardenfokkerij, volgens hetwelk Ier verbetering van paardenrassen in Nederland door den staat jaarlijks worden toegekend1°. bijdragen voor hel onderhoud van lokhengsien van ten minste jaar oud 2'. premtün voor merriën met veulen3°. aanlioudingsbijdragen voor hengsten niet ouder dan 2} jaar; 4 preiniën voor binnen de laatste 12 maanden ingevoerde builenUmlsche lokhengsien. Een arts, die zichzelven doodt om daarmede de wetenschap een dienst le bewijzenis zeer zeker wel een zeldzaamheid. Zoo'n excentriek geleerde heeft nochtans bestaan in dr. Pahl een Pruis van geboorte die na voleinding zi,ner studiën naar Amerika vertrok. Voor eenigen tijd had hij het noodlottige plan gevormd om een einde aan zijn leven te maken en op deze wijze nog der wetenschap van dienst te zijn. Hij nam hij haar niet de meid liet brengen, voordat hij zijne zieken bezocht Hij verzocht haar daarin om elke niet hoogst noodzakelijke ontmoetingelke poging om hem te sprekente willen vermijden totdat de be grafenis voorbij was zijn zenuwgestel was zoo zeer geschokt, dat hij slechts met moeite kracht vinden kan om zijne plichten als geneesheer ie vervullen. Esther voldeed rustig aan zijn verlangen. Vol tact en schier instinctmatig zorgde zij er voordat hij, de weinige oogenblikken, die hij te huis waskalm kon doorbrengen en dat geen enkel geluid tot zijne kamer doordrong. Zij wist, welk eene zware taak bij de heerschende typhusepideraie op zijne schouders rustte. Alleswat in hare macht lag om zijn moei lijken arbeid te verlichten, deed zij. Meermalen, wanneer hij wegens de slechte wegen en de groote atslanden te laat naar huis kwam om zijn spreekuur te houdenvond hij op de tafel een uitvoerig duidelijk overzicht van wat er gedurende zijne afwezigheid voorgevallen was. Niet zoodra had hij hel gelezen, ol hij voelde den lust bij hem opkomen om Esther tot zich te roepenteneinde haar voor hare zorgen to danken. Hij begreepwat zij onder den schijn van arbeid hem bewijzen wildemaar hem ontbrak den moed om openhartig met tiaar to sprekenhij had gezienhoe zwak zij was hoe tij onder zijne woorden geleden had hij vreesde voor de herhaling van een dergelijk tooneel. Enniet wetendehoe le moetente zullen handelenliep hij hel kleine vertrek honderden malen op on neer zonder een besluit te nemen.

Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 1