NIET BEMETEN! 36 4041. Maandag 1 IPSJï Juni 1891. Politieke Revue. FEUILLETON. akbsmisce cow. UllgOtfBP. j>jt jy verschijnt X»—nUf ea D*mdfr4af»M*} iboiaiMit par I aiuad.a f 1.—Fraara par BUrOftU A. H. TAN CLE IFF f"1 I—A regal* #0 C*a. tike regal aaar 1# Cu. Oraate 1 attar» MU MUURHDIZKIf pUataraimta acor readaa aa »al«r« aitra iarigtiag gaeekieJt kaager prijikaraknaing. Legale V6 Amarsloort. oficieSleeo Nleinn par regal II CU. laeUmei par regel II C»«. J/l. mrnmmert 10 Cta hO0k KOftSgnOht Wyk B BO De werking der Mac linley wet stelt in de Vereenigde Stalen veler Ie leur. Allerlei ver- bruiksarlikelen zijn in prijs geslegenwaardoor de kleine burgerij bel zwaarst wordt getroffen vooral degenendie van een vast inkomen moet leven. De discussiën over verschillende wetsontwerpen in het congres hebben ook ontevredenheid ge wekt verder de spanning op de geldmarkt de onrustbarend grooie uitvoer van goud en eindelijk een dreigend delicit een gevolg van de uit politieke gronden aangenomen pensioen- wel. Reeds moet de minister van financiën zijn toevlucht nemen tot het zilver in de schatkist om de loopende uitgaven te dekken en vóór 1 Juli zal hij den goudvoorraaddie tol dekking strekt der muntbiljettenmoeten aanspreken. Bij een feestmaal tot opening van een land huishoudelijke tentoonstelling te Slraalsund zei do minister von Böltichei ten opzichte van den biiitenlaudschen toestand: «liet is des keizers ernstige wil de openbare welvaart te bevor deren. De onrustbarende geruchten welke tnen in omloop tracht te brengen zijn ongegrond de staatkundige gezichteinder is helder en zuiver Laat u niet door overdi ijvingen van Rusaische en Fransche zijde verontrusten. In geen enkel opzicht bestaal er een redelijke grond om met ons te beginnen en wij zullen nooit beginnen.» De geweerlabriek Sleyn te Weenen ontving na de aflevering van 60.000 repititiegewerea aan de Bulgaarsche regeering de opdracht nog maals 60.000 stuks in bewerking te nemen De Bulgaarsche commissie voor de wapening sloot ook hier een contract voor de levering van het laken voor de uniformen en de fournituren wal vroeger steeds uit Rusland werd geleverd. De minister van oorlog van Rumeniê heeft ia de Kaïner een kredictje van 45 millioen aange vraagd voor de verbetering en de voltooiing der vestingen de kostelijke en kostbare bouw werken zou tnen in onzen tijd kunnen zeggen van den vrede De Engelsche groote bladen liggen nog steeds overhoop tnel Portugaldaar de laatste bloedige botsing in Manicaland hen in woede heeft doen ontsteken ofschoon het nog volstrekt niet zeker isdat de Portugeezen de aanvallers zijn ge- 24) Vrij gevolgd naar 'l Duilsch door S. Meer dan ooit gevoelde hijdat hij Esther nog teeder bemindejadat zijne lieide toe genomen was. 't Was eene geheel andere ge waarwording dan vroegerwelke hem thans in hare tegenwoordigheid bezielde eene gewaar wording vol gloed en warmte. Hij beheerschle haar echter zoo volkomendat Esther niets bijzonders aan hem bemerktezij vermoedde niet, hoe hij zich zelf tol kalmte en koelheid dwongterwijl het bloed in zijne aderen bruiste, 'l Was hem alsof jeugd en levenslust opnieuw in hem ontwaakten en onstuimige eisehen stelden. VV.dts dood en Esthers langdurige onge steldheid had ook een langen lijd eene treurige, sombere stemming in de woning van den consul llolm doen heerschenmaar toen de berichten omtrent Esther gunstiger luidden keerde een ieder langzamerhand weer tot zijne oude ge woonten terug. De consul en zijne vrouw ontvingen weer gasten en gingen ook uit. Lili weigerde daar entegen beslist om hen dezen winter te ver gezellen. Zij had zich de ziekte barer zuster zeer aangetrokken cn wenschte niets liever dan haar te gaan verplegen. Hare ouders wilden echter van een dergelijk plan niets hooren. Mevrouw llolm meende, dat zulk eene lange, moeilijke reis in dit jaargetijde nadeelig voor de gezondheid van het meisje was. Zij zag zich weesl. Als lord Salisbury naar den wcnsch van de «Times» en de «Standard» had geliandeld zou reeds een vloot op weg zijn naai den Taag om Lissabon plat te schieten. Doch hel Briische gouvernement is zeer voorzichtig en wil inlich ting ol het gebeurde niet de schuld is van hel Engelsche bewind in deze verre >lreken. Zooveel is zeker, dat volgens de Portugeesche bladen, de eerste minister der kaapkoloniede) heer Rhodes, die aan het hoofd der Briische Zuid Alrikaansche maatschappij staal, er hardnekkig het op toelegt een goede verstandhouding tus- schen Engeland en Poilugal onmogelijk te maken omdat hij door geweld het gebied wil verkrijgen, dal bij een minnelijke schikking zeker aan Por tugal zou worden toegewezen. De sprinkhanen in Tunis. Na de vele meer of minder nauwkeurige berichten over de vrte- selijke plaag is er thans ook een officiéél be richt van den landbouwdirecteur Huurde aan den Franschen re.-ideot-generaal. Volgens dat be richt is Tunis den 1.3 Apri! door de sprinkhanen overvallen die sedert enorme massa's eieren gelegd hebben. Thans schijnen geene sprink hanen meer in de woestijn te zijn want den 25 April kwamen de laaisien aan. De burger lijke autoriteiten worden door de Fransche mili taire autoriteiten flink door hel beschikbaar stellen van manschappen gesteundzoodat hel gelukte althans de wijngaarden voor vernieling te vrijwaren en de schade aanmerkelijk te be perken. In hoeverre de plaag echter werkelijk geweerd islaat zich op 'l oogenblik nog niet zeggen daar eerst de gebooi te der jonge sprink hanen afgewacht moet worden. Overal woidt naar eieren gezocht, vao 24 April tot 12 Mei werden in de drie districten Soesa Dsiamat en Mahcdia meer dan 60000 KG., in de districten Medenine, Gabcs en Gaffa niel minder dan #5000 liter sieren verzameld. Daar waar de bevolking te dun is, om de eieren als aldocnden maatregel te verzamelen, wordende inboorlingen met militaire hulp aan 't werk ge zet, ten einde zooveel mogelijk brandstol te hebben ais de sprinkhanen uit de eieren kruipen. Als dit oogenblik nadertmelden beredene boden de plaatsw.<ar liet geschiedt. Alles wal hadden heelt wordt dan r.aar de bewuste plaats ge zonden. Wam volgens een besluit vim den re geerenden bey van 7 Mei is ieder bewoner ver plicht ie helpen, als de autoriteiten hem tol bestrijding der sprinkhanen oproepen. zelve al kinderloos. «Esther sterft natuurlijkklaagde zij «waarom zal Lili zich nu roekeloos aan gevaar bloot stellen?» Verder redeneerde mevrouw Holm niet. Dan volgde er een stortvloed van tranen en toe vallen zoodat Lili begreepdat zij het ver standigst handelde om haar plan op te geven en rustig te huis te blijven. Zij trachtte door het verrichten van allerlei huiselijke bezigheden den tijd zoo goed mogelijk door te brengen. Zij verzorgde hare moeder met meer lieide dan vroegerlas haar voor ging met haar wandelenspeelde 's avonds schaak of bézique met hare ouderszoolang er wegens den touw niemand bij uilginoodigd werd. Dit kalme leven paste volkomen bij de week hartige ernstige stemmingwaarin Lili zich tegenwoordig bevond. Het deed haar goed om een tijd lang geheel afgescheiden van de wereld te leven. Dokter Oscar Halier had eenige dagen na Esthers overhaast vertrek den heer Holm schrif telijk medegedeeld, dat hij hel voornemen had otn een langdurige, buitenlandsche reis te onder nemen en daarom zijne praktijk neerlag. Hij beval een zijner collega's als zijn opvolger aan, belovendedal hij hem geheel op de hoogte van mevrouw Holms toestand zoude brengen indien tnen besluiten kon om den bewusten arts als zijn plaatsvervanger aan; te nemen. Na dien brief had hij niets meer van zich laten hooren. Do consul en zijne echtgenoote gevoelden zich zeer beleedigd door de onvriendelijke Te Heerenveen zijn zeven getuigen gehoord door den rechter van instructie in zake den vrouwenmuord te Nieuweschool. De knecht is bijna 3 uren voor geweesL Men schrijft uit Zeven walden Men geniet in zoover van de Meidagendat geen rookkolommen opstijgen van de veenboek- weitvelden. Tengevolge van het vochtige weder verloopt de beste tijd voor veenbranden en zal daardoor de veenboekweilbouw dit jaar zeer gering zijn. Zelden treft men om dezen liid het veen zoo vochtig aan als nu. 't Zal in de eerste dagen van Juni wordenzelfs bij aan houdend droog weereer het branden kan aanvangen wal eigenlijk te laat is. Grolloo, 27 Mei. Daar in bijna alle Drentsche dorpen de huizen meestal met stroo en riet ge dekt zijn is hel merkwaardig te vernemendat thans een nieuwe methode van dekken door rietdekkers uil Friesland alhier woidt toegepast bij een nieuw gebouwd huis, Het de riet is daar □iel mei «bandgarden» en «weeden» vastge maakt maar met ijzerdraad waarmede hei dak doorgenaaid en zoo aan de latten vastgemaakt wordt. Here methode heeft niel alleen dit voor deel, dal hel bindsel duuizaiuer is dan dat met twijgen maar ook dat hel bijbiand niet loslaat en alzoo het dak niet afglijden kanwaardoor hal uitzicht op redding veel grooter wordL Vooral om dit laatste is deze methode zeer aan te bevelen en bij een tweede nieuw gebouwd huis wordt deze ook gevolgd. Door zekeren W. T.tc Maastrichtis aan de rechtbank een verzoekschrift ingediend om zijn zoon wegens wangedrag te zijnen kosten in verzekerde bewaring te doen stellen. De rechtbank gat verlol tot 3 maanden opsluiting en daarna we;d de veelbelovende zoon door een deurwaarder aangehouden en naar de ge vangenis overgebracht. De perrons van de stations van den Staats spoorweg zijn van 1 Juni af slechts toegankelijk voor de bezitters van plaatsbewijzen ol van per- ronkaarten die legen betaling van 5 cents aan het loket te verkrijgen zijn en geldig zijn voor één uur. Tien dagen te voren aangevraagd zijn perronkaarien te vei krijgen, geldig voor een geheel jaar, legen betaling van f5. oorsche wijze waarop dokter Haller zich terug getrokken had. Mevrouw Holm was in den be ginne redeloos geweest bij de gedachte zich onder de hoede te moeten stellen van een anderen geneesheer. Zij moest echter van den nood eene deugd makenen daar de nieuwe dokter een minzaam bedaard man was, schikte zij zich weldra gelaten in het onvermijdelijke. Bovendien had Haller haar nooit zeer zacht zinnig behandeldhij had steeds beweerd, dat zij te veel toegaf aan hare zenuwen, dat bezig heid 'l beste middel t3f»en hare kwalen was een voorschriftdat de dame niet heel erg beviel. Zijn opvolger hoorde echter hare klaagliederen geduldig aan en schreef haar geneesmiddelen tol in het oneindige voor. Hij raadde haar om afleiding te zoeken en niet te veel te huis te blijvenietswat de consulsvrouw ondanks hare zwakheid niet gaarne deed. Lili deed het evenwel zeer leeddat dokter Haller niet meer bij hen kwam en vooral, omdat hij niet eens met een paar vriendelijke woorden alscheid genomen hadmaar toch was zij niet verstoord op hem. Zij had hem slechts vluchtig gezien, toen hij op den bewusten feestavond uil Esthers kamer gekomen was, doch die korte ontmoeting was haar voldoende geweest om te ontwaren dat hij zich naar de ziel ge broken gevoelde. Zij begreep het volkomendit een man met zijne denkbeelden in de eenzaamheid zijne teleurstelling zocht te boven te komenonver schillig hoe de wereld over zijn gedrag dacht Hare gedachten verwijlden dikwijls bij hem; zij verlangde naar zijn bijzijo en miste het meer, dan zij zich zelve bekennen wilde, lloe

Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 1