Do paging tot moord in do Pope?- straat to Rottorda tn. Hiervóór stond terechtM. J. F. 11.25 jaren varensgezelle Rotterdambeklaagd van als zoude hij 24 Maart 18'JJ tc Holler- dam na vooraf lwraarad plan om Anna Maria De Wit van het leven te beroovon cn na daartoe eenmet dat voornemen door hein gekochte revolver, met zes scherpe patronen te hebben geladen opzettelijk om haar te doodenop dio Xuwdie hij met dat oogmerk uit de kamer, trin zij zich bevondgeroepen had in ecne andere kantorwaar hij alleen met haar was uit die revolver vijf schoten hebben aigevuurd in hare onmiddellijke nabijheidtengevolge waarvan zij dan ook door vier kogels uit dat wapen werd getroffen cn ernstig verwond zijnde haar dood inuisschcn niet gevolgd, doordat dc verwondingenhoewel twee daarvan zeer ernstig wareneen gunstig genezingsverloop gehad hebben. He beklaagdedie geen ongunstig voorkomen heeft, bekende op de vragen van den president der rechtbankrar. Bergsmavolmondigalles ■wat hem in de dagvaarding was ten laste gelegd. De eerste getuige A. M. De Wit, welke veel trachtte te verbloemen, onulat de vrede tusschen haar cn den beklaagde hersteld is, moest echter bevestigendat zij zich op 24 Maart bevonden had bij hare zuster in de Peperstraat. Zij was er naar toe gegaan om daar wat uit te rusten, daar zij bang was voor beklaagdemet wien zij verkeerde, en deze haar reeds te voren ge dreigd had met een mesonder de woorden «ik zal je dooden, ik heb er tien jaar spin- huisstraf voor over.» Terwijl zij ten huize van hare zuster in bed lag, was beklaagde gekomen, had haar wakker gemaakt en haar verzocht hem even te woord te staan. Zij waren toen heidon naar de voorkamer gegaan en daar had beklaagdede deur sluitendevijf schoten op haar gelost, waarvan vier wonden veroorzaakten. Ten opzichte van de voorbedachten rade werden nog verschillende getuigen gehoord ■die allen daaromtrent zeer pertinente verkla ringen aflegden. Daar er in het verhoor verschillende zaken voorkwamendie voor den fatsoenlijken lezer kwetsend zouden zijn, wordt hiermede het ge tuigenverhoor geëindigd. Mr. Moddermansubst. officier van Justitie achtte de feiten en ook den voorbedachten raad bewezen door de bekentenis van beklaagde en ■de verklaringen der getuigen. Was er aan de eene zijde een gevoel van medelijden voor be klaagde wegens zijn jeugd en de aanleiding tot hel feit gegeven door de verwonde, aan de andere zijde was het gepleegde hoogst ernstig en moest er een ernstige stral op volgen. Een buitengewoon geluk heeft beklaagde gehaddal alle vier wonden zoo spoedig genezen zijnal blijven ernstige gevolgen nog niet buitengesloten. Hij eisebte mitsdien vijf jaar gevangenisstraf. F. W. H.oud S4 jaren, behanger, wonende te Rotterdamstond voor de Rotterd. Recht bank terecht, beklaagd van, ais zoude hij in <ien loop der maanden Maart en April 1891 te Rotterdam, opzettelijk Nederiandsche munt speciën, te weten: guldens en kwartjes nage maakt hebbenmet het oogmerk om die munt- spetien als echt en onvervalschl uit te geven of te doen uilgeven. Negen getuigen werden in deze zaak gehoord. Beklaagde had de muntspeciën op zeer primi tieve wijze vervaardigdin een ouden vorm dien hij van een vriend gekregen had. Ver schillende aldus nagemaakte geldstukken waren door hem uitgegeven. Het Op. Min. eischte 0 jaar gevangenisstraf. meer de lijd verliepdes te inniger wenschte zij om hem nog eenmaal te kunnen spreken. Zij moest hem op de eene of andere wijze doen bemerkendat zij zijne trouwe vriendin wasdat zij hem begreep dal zij met hem Jeed. Ja, maar hij geloofde aan geene vriendschap dat had hij haar immers reeds zoo dikwijls verklaard. Hij zou elke poging van haar om hem tot eene andere overtuiging te brengen als egoïsme beschouwen Hij zou zich waar schijnlijk niet eens de moeite geven te onder zoeken of nieuwsgierigheid of eene dwaze bak- visch verliefdheid haar er toe «noopte» om hem le bezoeken neen, hij zou zeker, als zij het a! waagde om lot hem te gaan, trachten om haar zoo spoedig mogelijk tot vertrekken te bewegen. En toch ondanks dat alles kon zij niet be sluiten om haar verlangen als onuitvoerbaar zijndeop te geven. Eindelijk besloot zij om haar voornemen ten koste van wat het wilde ten uitvoer te brengen. Geen enkel regeltje schrifts zou hem er liter voorbereiden op haar bezoek zij wiide hem overvallenmisschien wel verrassen! Wordt vervolgd- Onder de groote verbeteringen die met den I a. s. zomerdienst in den treinenloop zullen wor- I den aangebracht, behoort o. n., «lat er zes lieer per dag de gelegendhcid zal worden gegeven om van het Noorden des lands per Centraal Spoorweg-Maatschappij naar Holland cn terug te kunnen reizen. De Directeur v/h Postkantoor maakt bekend dat van af 1 Juni e.k. de buslichtingen voor dc verzending met de verschillende spoortreinen zullen geschieden als volgt Richting Utrecht 7,40, 10,80 'sin., 2,15, 4,558;259,'s av. Richting Kampen. 8,25, 11,15 'sm.?, 1,45, 4,257,—, 9,20 's av. Richting Amsterdam. 8.8,15, 11,45 's m., 2,5, 2.15, 5.807,35, 8.50, 9.— 's av. Richting Winterswijk. 8,20,11,18, 's in., 3,15, 0,55, 9,10 'sav. Richting Nijmegen. 0,30, 7,20's m. 12,35, 5,50, 9,5 'sav. Dc lichtingen van dc bijbussen aan de St. Jansstraat, Slijkpoort en 'tZand zullen geschie den ten 0, 9,30 'sm.1,15, 4,15 (alleen op Werkdagen) 8,15 u. 's avonds. De tijdsbepalingen zullen spoedig verkrijg baar zijn. Amersfoort, De Directeur., 30 Mei 1891. C. SM ITT. AMERSFOORT, den 1. Juni 1891. H. M. de koningin-regentes heeft Vrijdagmid dag halfzes ten paleize te 's Gravenhage in audiëntie ontvangen Jhr. Mr. T. A. J. v. Asch v. Wijck nieuw benoemd gouverneur van Suri name, en graaf van Ranitz, gezant van het Duitsche keizerrijk bij ons hof, laalslgemelden waarschijnlijk in verband met de komst van Z. M. den keizer van Duilschland te Amsterdam einde Juni of begin. Juli met de ilohenzollern via IJmuiden. In de voormiddag-godsdienstoefening der Herv. gemeente alhier is gisterenZondag Ds. H. J. ter Haar Romeny door zijnen vader Ds. B. ter Haar Romeny em. predikantbe vestigd met eene rede naar aanleiding van Coloss: i. Yers 246 en 25. Des avonds hield de nieuw bevestigde pre dikant zijne intrederede naar aanleiding van 2 Korjnlhen 4: vers 136. De Heer J. J. H. van Slooten le Amersfoort is door den Minister van Waterstaat benoemd tot buitengewoon opzichter bij de werkzaam heden tot hel opnemen der kleine rivieren in de prov. Utrecht. De heer A. Visser alhier is tot correspondeerend lid te dezer stede van het Centraal Israëlitisch Weeshuis te Utrecht benoemd. Zaterdag kwamen ten sladliuize de leden van den gemeenteraad, de gemeentesecretaris en de gemeente-ontvanger bijeen om den a.ftre- denden burgemeester Jhr. Mr. T. A. J van Asoh van Wijck, benoemd gouverneur van Suriname, een aandenken aap te bieden. Door den secretaris in de raadzaal binnengeleid,, werd de heer van Asch van Wijck door den oudsten .weihouder, den heer W. A. Croockewit, toegesprokendie hem in hartelijke bewoor dingen, namens allen, een zilver tafel-midden stuk aanbood waarop, nevens de familiewapens van Van Asch van Wijck en van Van Vreden^ burch, die er in zijn gegraveerd, hel wapea der gemeente Amersioort en relief voorkomt.' Daarna vervoegde zich eene commissie uit de ingezetenen len raadhuize om den heer Van Asch van Wijck een souvenir aan ,te bie den. Dit geschiedde bij monde van den overste A. E. L Wellan, die, na eene gevoelvolle toespraakden aftredenden burgemeester een fraai, zwaar, geciseleerd zilveren presenteer blad aanboodwaarin de volgende inscriptie voorkomt: «Aandenken door ingezetenen van Amersfoort, hunnen burgemeester, Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck aangeboden bij zijn vertrek naar Suriname.» Buide sprekers verklaardendat het aange bodene was te beschouwen als een bewijs van hoogachting en waardeering van al hetgeen door den heer Van Asch van Wijck in het be lang der gemeente Amersfoort was verricht, met en voor wier ingezetenen hij werkte en leefde. De heer Croockewit verklaarde, dat het aan brengen van eene inscriptie op het gedenkstuk den schenkers overbodig was voorgekomen waar zij van den heer van Asch van Wijck hetzelfde verklaren als eens op een penning een aftredenden burgemeester van Amsterdam aangebodenwas vermeld«Gij waart der .-/.ede goed en deedt den armen wel.» Door den heer Wellan werd gezegddat aan de waardeeringwaarmede de benoeming van den burgemeester tot gouverneur van Suriname door de ingezetenen was vernomen, echler geen juichtoonpoen blijmoedig gelaat zich had gepaardomdat men begreepdaardoor een man te. moeien missen die met alle kracht en macht, die in hem is, arbeidde ter bevor dering der belangen van de gemeente Amers ioort. Uil erkentelijkheid voor dc vele diension haar bewezen, waardoor de gemeente is, dio zij is, cn grooler bloei le ge moot kan gaan, werd dan ook hel gedenkstukken "heer "jhr. van Asch van Wijck aangeboden en om dik' le kunnen doen hadden rijk en arm jong en tjinl, burgers en militairen bijgedragen. Met 'lüen wensch, dat het hem in het verre westen met mevrouw zijne echtgenootc goed moge, gaan sprak de heer Wellan de hoop uil, dat hijma vtjrloop van ecnige ja fan, gezond, even fcruch'ig cn werklustig als thans, hier mocht terugkeerm, cn gaf daarbij de verzekering, dat hij alvao door Ainersfoorts ingezetenen met een warm hart en open armen zou worden ontvangen. Getroffen, betuigde de heer van Asch van Wijck ztjn dank voor die bewijzen van ach ting en waardeeï'ing van hetgeen hij heelt mogen verrichten. Daartoe verklaarde hij, was hij in staat geweest door de medewerkingdie hij hier allcrwqge beell mogenondervinden en waardópr hij de gemeente Amersioort heelt lief gekregenvan wie liet hem moeielijk valt te scheiden. Moge daar ook die samenwerking worden gevonden, vervolgde Spr.-— dan zal de, kolonie Suriname, onder de regeering van ónze geliefde Koningin regentes, waarschijn lijk tot denzellden bloei zijn te brengen lot welken de Engelsche koloniën onder de re geering van eene Koningin zijn geraakt. Rlijlt de belangen dar gemeente, naar de kracht die in u is zoo sprak, hij tol de commissie uit de ingezetenen hij voortduring .voorst «an gedenkt der Koningin regentes en. hare moge lijke taak om onze geliefde Koningin op Ie voeden en voor le bereiden tot den werkkring die haar wachten iaat onsook bij verschil van meeningons blijven scharen ouder deze ééne leus: Oranje boven. Den leden van den raad, deo secretaris en den ontvangerevenals den leden van de Commissie uit de Burgerij bood de heer van Asch van Wijck zijn portret als aandenken aan. Het tafel- en middenstuk is vervaardigd in de gunstig bekende inrichting van den heer Begeer te Utrechtwien het tol eer strekt terwijl 't presenteerblad is geleverd- door onzen stadgenootden heer J. Schulmandie ook de zorg voor de uitvoering van de inscriptie op zich nam, en Wiens fijne smaak uit deze le vering ons bij vernieuwing mocht blijken. Door de heeren commissaris en inspecteur van politie is den heer van Asch van Wijck een agaal-steenen stempel met hel wapen van Surinamebenevens hunne photographièn in kabinet-formaat, aangeboden, en door hel per soneel der agenten een salonportret. Het volgende wordt gemeld. Waarlijktel heeft mij goed gedaan te zien hoe de bevolking in onze hoofdstad gehecht is aan en dweept met de jeugdige erfgename der kroon van onzen koning en mei haar beminrie- lijkc moeder onze regentes. De geestdrift waarmede duizenden toeschouwers van den morgen .tot den avond vóór het paleis op den Dam het koninginnetje toejuichtenal* zij met haar pop voor de vensters verscheen de wanne huldeaan de vorstinnen in de Nieuwe kerk en bij 't leggen van den eersten steen voor liet «Wilhelminagasthuis» gebrachtwas waai lijk hartroerend en de jubelkreten van zoovele dui zenden door geen enkelen wanklank verstoord de opgewondenheid waarmede de woorden der regentes in de kerk en de handdruk van de kleine koningin aan 't weesje, dat haai veld bloemen aanboodwerden begroetzij zijn de beste waarborgen voor de hechtheid van het dynastiek gebouwvoor het behoud van den in nigen .band tusschen ons volk en 't in koningin Wilhelmina herlevend stamhuis van Oranje- Er was slechts één schaduwzijde bij al het leest- gedruisch. Menigeen maakte zich bezorgd over de vermoeienissenwaarin liet teedere vorstin- netje voortleeft en over de bedwelming, waaraan' de jonge hersentjes door al 't huldebetoon wor den blootgesteld. Men zou in deze cenige mali- ging wenschen. Daarom is hel goed dat de vorstinnen nog een maand rustig op het lustslot bij Apeldoorn zullen blijvenom dan denkelijk 1 Juliter gelegenheid van het bezoek van het Duitsche Keizerpaar weder te Amsterdam te komen. Dc kamer heeft nog al veel afgedaan en is nu op reces gescheidenhoogstwaarschijnlijk om niet vóór September terug le keeren. Ho gingen om met dc legerwct voort le gaanook na de verkiezingenof om ceni» ander besluit te nemen waardoor de parlementaire werkzaam heden nog niet worden beëindigd, mislukten. De leden verlangden naar huis of naar de kiezers.

Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 2