f Jig 4045. Maandag* Juni 1891. NIET BESEEPEN! Politieke Revue. FEUILLETON. llgever Uit blud verschijnt Maandag on Doudertlagmiddag. Abonnement per 3 mtienden ƒ1.—. Franco per I. VAN C LE E F P l")st /MB. Advertentie, I—(1 rnnela 60 Ct». elke regel moer 10 Cti. Oroote letters naar plantsruimtevoor runden en andere e*tm inrigting geschiedt honger prijsberekening. Legale t0 Amorsioort. ofllcieffleen onteigen. Adv per regel 15 Cts. Reclames per regel 35 Ct*. J/s. nummert 10 Ct». Bureau MUURHUIZE N hoek KortegraohtWijk B 60 Op het eiland Haïti is de burgeroorlog weer uitgebroken- President llyppolitedie na een bloedigen en langduren strijd in hel vorige jaar eindelijk zijn tegenstander Legitime verdrecl en zich tot president liet verkiezen heelt nu op zijn beurt een revolutionnaire beweging te bestrijden. De eerste poging tot verzet in de hoofdstad Port-au- Prince werd letterlijk in bloed gesmoorddaar de president zijn tegenstanders in de straten of waar ze maar gevonden werden in groolen getale liet doodschieten. Voor liet ongelukkige, reeds zoo zwaar ge teisterde land is het te hopendal het oproer zich tot dezen strijd bepale en niet meer het sein geve tol een algemeenen oorlog, gelijk in het vorige jaar tusschen de neger-generaals llyppolite en Legitime werd gevoerd Bij de algcmeene slachting werd ook de Fransche koop man Rigeaud gedood. Wellicht vindt de Fransche regeering hierin aanleiding om lusschcnbeiden te komen en verder bloedvergieten ie voorkomen gelijk zij, in vereeniging met de Auierikaansche regeering ook heelt gedaan in China waar de vreemdelingen te Shaugaï gedurende de laatste dagen van de Chineezen veel overlast hebben ondervonden. In de Fransche Kamer is de beraadslaging over het tarief voortgezet en die over de zijde- industrie (en einde gebracht. De minister Roche had de vrijstelling van de builenlandsche ruwe zijde in hel belang dier industrie zelve ver dedigden een daarme ie strijdig amendement werd met 389 legen 137 stemmen verworpen, waarna de vrijstellingzoowel wat bet maxi mum- als wat het minimumtarief betreft, werd goedgekeurdevenals het voorgestelde recht op bewerkte zijde. Bij de di'cnsse in het huis van algevaardigden over hel voorstel Rirkert (vrijzinnige partij) be- trefl nde de graanrechten, heelt Caprivi nmiens de Pruisische regeering verzochtdat voorstel 1e verweipen De regeering, zeide hij kan om trent de zaak niet in nader dehut treden en vindt gp.cne reden lol wijziging van het stand punt, hetwelk zij den 1 dezer heelt ingenomen ltceds in liet laatst van April zijn de onder zoekingen begonnen maar ter voorkoming 28) Vrij gevolgd naar 't Duitsch door S. «Wanneer moet ik vertrekken herhaalde zijdaar hij steeds bleel zwijgen. «Dat weet ik niet, laat mij alles nog eens overleggenalvorens een besluit te nemen. Ik dank je, dal je de zaak zoo kalm opneemt, dat doet mij op ecne bevredigende oplossing der zaak hopen. Morgen zal ik je mijn plan mededeelcn en hoop ik, dat je daaruit blijken zult, dal ik slechts jou geluk jou welzijn be oog.» eindigde bij ontroerd, haastig de kamer verlatendeals wilde hij haar de gelegenheid niet schenken orn hem te antwoorden. Esther zette zich weer in den leuningstoel om een oogenblik later onrustig op te springen en den tuin te doorloopen. Zij inoest dus gaan zij wist thans waaraan zij zich te houden had. Daar bestond niet de geringste hoop meer voor haar. Nog slechts eenige dagen wie weet ol het geene uren waren en dan, dan moe"! zij alles verlaten.» «Onze liefde is verdwenenons kind is dood deze woorden klonken haar voort durend in t!ooren. Hij had hen heiden bij twee levende dooden vergeleken! Hoeveel moest hij geleden hebben om deze wreede woorden lol haar te uiten, hij, die haar gedurende hare ongesteldheid zoo liefdevol verpleegd had. Deed hij hel wellicht met het doel oin haar zoo spoedig mogelijk te doen vertrekken, om des van agitatie beperkt gebleven binnen den olficiëelen kiing. Uit de verzamelde stukken heelt do regeering do oveituiging verkregen, dal er geenc sprake was van een toestand van nood. Bij de daarop Inch gevolgde agitatie heelt de regeering vragen gericht tot particuliere perso nen en consulaten en heelt zij de gereserveerde grens van behandeling moeten overschrijden nog eer zij alle stukken bijeen had. Voorstanders van den vrijhandel hebben weinig of niets van den nieuwe Rijkskanselier te ver wachten. Den eersten Juni heeft hij dal dadelijk verklaardden elfden Juni herhaalde hij die verklaring en zet zich op 't eigenaardig geïso leerde slandpuni Mijn tegenstanders overtuigen kan ik toch nietWaarom eigenlijk alle debatten in hooger- of lagerhuisin kamer of senaat in rijksdag ot buis van afgevaardigden in eersie of tweede kamer nog dienstig zijn zullen velen niet begrijpen. «Wij kunneu onze tegen.-landers toch niet overtuigen Niettemin heeft Rickert volgehouden dat de eisch om openbaarmaking van de gegevens gerechtvaardigd is; zelfs zou hij reeds tevreden zijn goweesi wanneer men den uiislag van den oogst in 1890 m.iur bekend had gemaakt. In Engeland is op 't oogenblik van niets anders sprake dan van de zaak Gordon Gum ming oi liever van de roldie de prins van Wales, Engelands troonopvolger, in deze zaak gespeeld heeft. In zake dit beruchte speelpio- ces heeft de rechter den eischer, die eenige personen van laster had aangeklaagdomdat zij hem beschuldigd hadden valsch gespeeld te hebben, in het ongelijk gesteld. Daardoor heelt de rechter dus aangenomen, dal de kolonel Gordon een vroeger vriend van den troonop volger een valsch speler is. De prins van Wales beleeft moeielijke dagen een storm is er in de geheele Engulsche pers opgegaan tegen hem en tegen zijn vrienden en nog immer loeit hij voort als een orkaan zonder den vorslelijken speler te sparen. Hel Lagerhuis zal ook met de zaak worden gemoeid reeds zijn over 's prinsen handelingen inierpellaties aangekondigd en de algevaardigde Morton zal zclls voorstellen de posten voor de bezoldiging van een veldmaarschalk cn een generaal bij wijze van ptoiesl te verlagen. Eergister is sir Gordon Camming in het huwelijk gelreden met mejuffrouw Garner te spoediger van haar bevrijd te worden Neenbel was eigenlijk zeer slecht van haar oin dergelijke gedachten te koesleren hem dusdanige bedoelingen toe te schrijven hij, die zich steeds voor anderen opofferde. Zijne naenschenliefde had zich zells tegenover haar ook geen oogenblik verloochend. Maar nu hij zijn plicht ten opzichte van haar vol bracht hadverlangde hij naar vrijheid, haakte hij naar het oogenblik om van haar ontslagen te worden. Zij boog zich over den tuinmuur en staarde naar de zeezij strekte de handen verlangend daarheen uitalsof het haar begeerlijk toe scheen om daar in de golven te rusten. Eenige oogenblikken later wandelde zij den tuin weer op en neer zij moest toch van alles afscheid neinen voordal zij vertrok. Daar was eene rooswelke opgebonden moest worden en ginds lag Walts tuintje, waar zij zoo dikwijls met hem gezeten had. Zij boog de takken ter zijde en nam op de kleine kin dertuinbank plaats. Op het tafeltje lagen nog een paar kegelseen hal en een prenteboek. Er was dus niemand hier geweestsinds Walt er het laatst vertoefd had. Het was een heilig dom dal allenbehalve zij vergelen hadden en thans inoest zij weg Zij verzamelde al het verspreid liggende speelgoed. Daarna begaf zij zich weer naar de veranda en juist wilde zij de tuinkamer be treden toen Krabbehet venster van zijn studeervertrek opende en haar verzocht om oven bij hem te komen. Toen zij binnenkwam, zag zij lot hare ver bazing dat hij niet alleen was. schoonzuster van den markies de Breteuil. Het huwelijk werd volliokhen te Chelsea in de Amcrikaanschc kerk. Als getuigen van sir William waren lord Churlow en majoor Barton aanwezig maar overigens waren er slechts weinige ver tegenwoordigers der aristocratie. liet voornemen schijnt bij den Minister va a Oorlog te bestaan orn lelegiafie-amblenaren in tijd van oorlog voor het leger te bezigen. In overleg met den Minister van W., II. en N is door Z.Ex. circulaire gericht aan onder-direc teuren en commiezen der telegrafie, waaibij een twintigtal dier ambtenaren gevraagd wordt ont zich voor vijl jaar le willen verbinden en benoemd le worden tot «Opzichter bij den vesting-telegraafdienst voor lijd van oorlog met den graad van adjudant-onderofficier Genoemde ambtenaren zouden jaarlijks hoogstens 3 weken onder de wapens worden geroepen en daarvoor een toelage van f 20U geuieien. liet doel zal waarschijnlijk zijnhen dienst le laten doen bij de telegrafie op de forten. Gedurende den tijddal zij dienst doen genieten zij f 3 toelage per dag zijn geheel onderworpen aan het Crimineel Wettioek voor het krijgsvolk te lande en het Reglement van krijgstucht en worden bij hel in dienst bekomen van wonden of gebreken gepensionneerd over eenkomstig hun rang- De unilorm van den opzichter wordt door den Minister van Oorlog verstrekt. Na elke vijf jaren kunnen zij zich op nieuw verhinden bij geschiktheid. De toelage woidl per kwartaal uitbetaald. De opzichters verbinden zich om zoodra het leger wordt gemobiliseerd binnen 24 uur na de oproeping en zoolang het leger geheel oi ge deeltelijk mobiel is, beschikbaar le zijn. De politie te Schiedam heeft ter zake van bedelarij proces-verhaal opgemaakt legen zekeren Jacob Dc Jong, wonende aldaardie valscbelijk voorgeeft blind te zijn en vergezeld van eeue vrouw te Schiedam geregeld des Maandags lungs de huizen giften inzamelt. Te Amsterdam is er in een der bureaux tegen gppi oiesteorddal de oudste sieiiupnenaer zóó geplaatst was, dal hij de door d*n voorzitter voor gelezen stembriefjes niet mede kon inzien. De schuttersraad te Deventer heeft een ser- Op de canapé lag een klein meisje te slapen. Het kind zag er vuil uit; hare kleederen waren gescheurd en het blonde haar gollde over haar rug. Behalve deze bevonden zich nog twee kin deren in de beperkte ruimte. Het oudste was een acht- ol tienjarige knaap met een schrander gezicht. Hij beschouwde nieuwsgierig de koperen vogelkooi, waarin eene kanarie lustig dartelde. «Is dat alles echt goud?» vraagde hij aan Krabbe. «Wat, mijn kind, neen, hoor,» antwoordde de dokter haastig, ijverig bezig om eene wonde, welke het andere ventje in den hals had met frisch water uit te wasschen. «Esther, wil ie mij eens helpen,» verzocht Krabbe haar. «Neem jij nu mijn werk over, dan zul ik intusschen een verband maken. Je bent toch niet bang om het te doen?» «Neen, natuurlijk niet,» verzekerde zij, blijde eene gelegenheid ie hebben om hem hare be reidwilligheid te kunnen loonen. De knaap steunde pijnlijktoen zjj hem aanraakte. «Doet het zulk eene pijn?» vraagde zij mede lijdend met de hand licikozend het hoofd vaa den jongen streelendc. «Ja mevrouw,» antwoordde hij 't oog tol haar opslaande. Esther voelde zich diep getroffen door de uitdrukking van lijden en geduld daarin. «Hoe heet je?» onderzocht zy. «Walter, mevrouw.» «Wall,» herhaalde zij toonloos. Zij beschouwde het aandachtiger en vergeleek hel in stille met haar eigen kuchligen, schoenen

Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 1