I iemand van Scheemda naar Groningen en werd op 'l perron le Groningen verwelkomd door een vrienddiezooals te voren was afgespro ken 2 perronkaarlcn had gekochtdén voor zich en één voor den reiziger, die daarmede ongehinderd het perron kon verlaten. Van controle onderweg in den trein geen sprake meer. Op deze wijze is het dus mogelijk om voor de som van vijf centen tegenwoordig Groningen van andere plaatsen te bereiken. De Keizerin van Rusland bevindt zich tot herstel van gezondheid in de Krim Op haar reis daarheen bezocht zij Borki, de plaats waar 17 October 1888 het spoorwegongeluk plaats had, waarvan de geheele keizerlijke lamilie bijna het slachtoffer was geworden. Zij heeft aldaar den eersten steen gelegd van cene kerkdie gebouwd zal worden ter herdenking aan die ramp. Men zegt dat de gezondheid der keizerin zeer geschokt is door de gebeurtenissen der laatste maanden. Niet alleen stond haar echtgenoot en dus ook zij telkens bloot aan aanslagen maar ook haar twee oudste zoons baarden veel zorg. De een werd op zijn reis rondom de wereld ernstig ziek en moest achterblijven en voor her over worden gehoord, liet gold eene zaak van algemeen belang, en liet bestuur van «Nijver heid» had daarom gemeend, aan een zoo groot mogelijk getal ingezetenen de gelegenheid to geven daarover van gedachten te wis.-elcn. De talrijke vergadering besloot bij acclamatie tot hel indienen van een adres aan de Exploitatie- maatschappij om den maatregel in le trekken en aan den Minister van Waterstaat een alschiïit van het adres te zenden. Het Journal des Débals vestigt de aandacht op een betreurenswaardig geval rakende een jong dienstmeisjeKranfoise Chaplé genaamd, datbeschuldigd van een ring te hebben ge stolen door den commissaris van politie tut bekentenis gebracht en daarop in hechtenis ge houden werd. Veertien dagen later bleek de gestolen geachte ring, slechts door de eigenaar ster verlegdteruggevonden te zijn waarop hel meisje op vrije voeten werd gesteld. In- tusschen was de zaak reeds zoover gevordeid, dat de gerechtelijke behandeling doorgingen bij het verhoor verklaarde Frangoise lot bek- n* tenis gebracht te zijn doordien de commissaris haar gedreigd haddal zij anders drie jaar zou moeten zitten. fceanlwegens het zich verzetten met woord en daad legen zijne meerderenveroordeeld tot een boete van f 150met wegzending uit de schutterij. Omtrent het vreeselijk lot der Fransche on- derzoekings expeditie in Zuid-West-Afrika zijn nog weinig bijzonderheden aan het licht gebracht. De expeditie vertrok in Juli 1.1. onder aan voering van den heer Grarnpel uit Loango en zou zich naar het meer Tchad begeven. Tot voor weinige weken werd niets omtrent de rei zigers vernomentoen te Mayumba de lijding kwamdal de geheele expeditie door de in boorlingen van Matonga-land vermoord was en de blanken door de kannibalen waren opge geten. In April was een tweede expeditie uit Loango uitgezonden om den heer Crainpel en de zijnen op te sporen Intusschen is te Parijs nog geen officieel be richt aangaande den moord ontvangen. Te Frankfort is dezer dagen aan het station een jong paartje aangehouden. Hij was een 24jarig jongmensch uit Neurenbergdie de eenige dochter van zijn patroon een voornaam Engelsch industriëelhad geschaakt. Reeds sinds April werd hel paartjedal uil de kas van papa ruim reisgeld had meegenomen vervolgd, liet publiek op het station trok partij voor de gelieiden maar deze bedaarden zeil de menigte. Na een hartroerend afscheid ging de jong dame «nel de detectives naar huis terug. Te Parijs is des nachts een dynamiet patroon ontploft, welke heimelijk legen den muur van het politiebureau van «Levallois Perret» geplaatst was De ontploffing vermoedelijk een wraak neming van gearresteerden op 1 Mei ver oorzaakte vrij ernstige materiëele schade. Dr. J. J. W. V., gemeentegeneesheer te Zei- hem die de vorige week voor de rechtbank te Arnhem terecht stond ter zake van hel afgeven van briefjes van overlijden Jzonder doodschouw te verrichtenis veroordeeld tot 6 dagen gev. De eisch was 14 dagen. De moord te Amsterdam Zooals men weet trachtte Roozeboom Maria Bijl tot een huwelijk over te halentoen hij haar Woensdagmorgen bezocht. «Trouwen ik met iemanddie 2 of 3 gulden in de week verdient, dank je wel,» had zij hem ten ant woord gegevèn. Hoe verhard 's moordenaars gemoed is blijkt het best uit de gretigheid en den smaakwaar mee hij zij broodje met koffie gebruiktekort nadat bij gearresteerd was. Ue plekwaar de moord heelt plaats gehad teekent zich nog al door twee groole bloed vlekken op den grond. liet kind is bij haar grootmoeder in huis ge nomen. Bij hel lijk van zijn moeder op de knietjes liggende, riep het nog: «moetje, wal scheelt u toch Perronkaarten en goedkoope reisgelegenheden Op eenige stations mag men zonder kaart geen stationsperron betreden. Herhaaldelijk geeft deze maatregel aanleiding tot klachten maar voor sommige geelt zoo n perronkaarl toch weer een middel aan de hand om voo»* niemendal een reisje te makenmits hij het inet zijn ge weten kan overeenbrengen. Bijvoorbeeld Ofschoon te Groningen niemand zonder kaart het perron mag betredenis deze maatregel aan de andere stations der lijnen naar Win schoten Assen en Leeuwarden niet ingevoerd zoodat daar iederen zonder plaatsbewijs in den trein kan plaats nemen. Zoo reisde Donderdag knaap, toen hij door zijne levendigheid het geheele huis vervroolijkte. En hoe ellendig hoe zwak en uitgeteerd zag dit ventje er uit waarom moest hij dit ziekelijk bestaan voort slepen waarom moest haar Walt sterven Waarom was het noodlot zoo gruwzaam, waarom maakte het geen einde daar waar het verlangd werd waarom liet het niet leven wat voor leven en ontwikkelen vatbaar was en de gezonde kiemen in zich bevatte. Esther nam hel kind op haar schoot en vlijde zijn hoofd tegen hare borst, terwijl Krabbe wederom zijne wonden met vaardige vlugge hand verbond. «Wat bent u liel en vriendelijk voor mij,» fluisterde de kleine, die voor zijn leeftijd geestelijk meer ontwikkeld was dan lichamelijk. «Van wien zijn deze kinderen?» vraagde Esther belangstellend toen Krabbe gereed was. «Ja, van wien?» herhaalde hij. «Zij behooren u of mij; of hel armbestuur, eigenlijk van wien ze hebben wil. Zij hebben vadernoch moeder, noch eenige familie op de wereld.» Esther antwoordde niet, doch drukte het kind vaster in hare armen. Wordt vervolgd. stel zijner gezondheid maanden verblijven in Algiers en de anderede vermoedelijke troon opvolger was in Japan bijna hel slachtoffer geworden van een dweeozieken Jjpanner. Werkelijkde vorstelijke kroon moet wel zwaar zijn voor de Russische keizerin. Ingevolge meer dan 60 bij de Fransche re geering ingediende klachtenzal legen Fredi- nand de Lessepszijn zoon Charles en twee andere leden van het bestuur der Panama maatschappij rechtsingang verleend worden de aanklachten worden in verschillende berich ten niet nader omschreven alleen wordt ver wezen naar de wet van 1867 betreffende naam- looze vennootschappen. De heer Van Tienhovenburgemeester van Amsterdamheeft verklaarddal hij nog geen bepaalde plannen had omtrent het al of niet aannemen van een herbenoemingna December a.s. De eenige in Groningen nog levende oud- strijder van Waterloowaar hij diende onder Blücher, genaamd A. Hichenilich werd Don derdag 11 Juni honderd jaar. Hij is nog goed gezond en mag zich verheugen in het bezit van 140 kinderenkleinkinderenenz. tol in het vijfde geslacht. De «Polit. Corresp.» meldt, dat de Keizer en de Keizerin van Rusland zich naar Dene marken zullen hegeven om aldaar hunne zilveren bruiloft te vieren. Vervolgens zal de Czaar een bezoek gaan brengen aan den üuiischen Keizer le Berlijn of te Potsdam. De gemeenteraad van Middelburg heeft met 8 tegen 7 stemmen besloten, dat de koffiehuizen aldaar den gclieelen nacht mogen geopend blijven, ol liever gezegd nooit behoeven gesloten te wordendan op bijzonderen last van den bur gemeester. De warmte, waarmede le Amsterdam in de verkiezingen gewerkt is, ondanks het koude weder, schijnt aanleiding te zullen geven lot een mt-rk waardig geding. Is hel waar, wat verleid wordt, dan zou n.l. een dezer dagen overleden particulier aldaar zijn vrij belangrijk vermogen hebben vermaakt voor zevenachtste gedeelte aan het dagblad De Amsterdammer en voor het overige achtste aan het Handelsblad. De hartstochtelijke belangstelling waarmede de oude rentenier in de laatste dagen zijner ziekte al wat in zake de verkiezingen door Amslerd. en llbl. werd geschreven, volgde, schijnt aanleiding te hebben gegeven lot deze vreemd soortige beschikkingwaarvan de heide bladen profiteeren. Een verre nicht en neef moeten verzet hebben aangeleekend tegen de uitvoering dezer wilsbe schikking op grond dal de oude man in zijn laatste levensdagen leed aan hersenverweeking. Te Leeuwarden is eene door het bestuur der vereeniging «Nijverheid» belegde openbare ver gadering gehonden om van gedachten le wis selen over de opheffing van den vrijen toegang lot het stationsperron De voorzitter, de heer mr. A. Bloembeigen Ez., deelde de reden mede, waarom op een dag, «voor velen vol emoties, midden in den zomer,» eene vergadering was uitgeschreven. Die reden was gelegen in den maatregelwaarmede het spoorwegbestuur ook Leeuwarden had verrastde afsluiting van het stationsperronthans alleen toegankelijk tegen betaling van een tol van vijf cent voor den tijd van één uur. Bij een dergelijken lastmeende spr.behoorde men zich niet neer te leggen en de stern van de publieke opinie moest er Te Londen wordt natuurlijk veel gesproken over het huwelijk van sir William Gordon Cum- ining met mejuffrouw Garner. Toen de ollicier beschuldigd werd van valsch spelbood hij zijn verloofde, die le Pau vertoefdeaan zijn woord terug te nemenmaar de jonge dam" keerde terstond naar Londen terug en verklaarde d it zij haar woord gestand bleetdaar zij sir Gordon Cumming voor onschuldig hield. Mevrouw Gordon Gumming is 21 jaren ou I zeer mooi, zeer lijk Haar jaarhjksch inkomen wordt geschal op 14000 pd. si. liet jong ge huwde paar is naar Schotland vertrokken waar zij de eerste weken zullen doorbrengen. Sir William heeft bedankt voor hel lidmaatschap van alle clubs le Londen waarvan luj lid was. Volgens berekening zal het proces hem 5000 pd. st. kosten. Er doen verschillende berichten de ronde in de pers over het programma van feeslelijkheden waarmee het Duilsche Keizerpaar le Amsterdam zal worden ontvangen. Al die berichten zijn misschien waar en mis schien niet; men kan zooveel programma's samenstellenals men wildoch wal er van over zal blijvendal zal de Duitsche Keizer zeil hebben te bepalenwanneer hem liet pro gramma van feestelijkheden wordt voorgelegd. Officieel is dus nog niets vastgesteld alleen dit, dat Naatje Vrijheid op den Dam weer aange kleed zal worden of liever omkleed. Wal voor een pakje ze nu zal aan krijgen inoet een verras sing blijven. Er zijn er die beweren dat ze in de uniform van een Pruisischen ulaan zal wonlen gestoken anderen zeggen in dat van de «gele rijers,» omdat dat het mooiste unilorm van ons leger is. AMERSFOORT, den 15 Juni 1891. Heden is door hoeren Burgemeester en Wet houders van Amersfoort aan besteed 1. hel leveren en plaatsen van ijzeren raster werken aan den ingang van hel plantsoen hij de Arnhemsclie straat en langs het Smalle pad Inschrijversde iieeren D. II. Hoogland 1699 99C. A. van Kal'cvocn f 700Wed .I Blok f 752 G Blok I 870 90 cn G. Wolbers 1 887 80. 2. hel vernieuwen van twee stukken werlmiiur aan den Zuidsirigelnabij de Anna Paulowna bewaarschool en tegenover het Pensionaat Inschrijvers: de heeren L. Ruitenberg f849, T. W. Bonte f870, T. van Daal 1968 en E. Boks f989 3. hel leveren en plaatsen van twee due d'alven en van tien zeepalen aan den mond der rivier de Eem. ^Eenigsle inschrijver de heer II. J. Fijnciiberg Deze werken zijn den minsten insehrijvers gegund. Heden is door Heeren Regenten van het Burger Weeshuis le Amersfoort aanbesteed het bouwen van vier woningen aan den Zuidsi ngel te Amersfoort. Inschrijvers: de heeren Joh. Bijlaard Hilversum f 22090. P. Boks Amersfoort >21989. J. H. Boks >21644. J. G. v. Eijbergen en T. v. Daal >21460. J. G. v. d. Geest >21000. L. v. Ruitenberg >20400. W. v. d, Kooij >19600. A. Haar Wagcningen >19498. Joh v. Peppel en J. M Roos Nijmegen >19467. II. Ileilijgers Amersfoort >19200. liet werk is den minsten inschrijver gegund.

Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 2