Maandag 29 Juni 1891. NIET BESKEPEN! M 4049. Politieke Revue. FEUILLETON. Uitgever Dit blad verschijnt Maand*] en Donderdagmiddag. Abonnement per 8 maanden f 1.Franco per pp V A. N C LiE E F P f01' Zbl!»- Advertonti?n t8 regels 80 Cta. elke regel meer 10 Cts. Groote tetters naar plaatsruimtevoor randen eu andere extra inrigting geschiedt hooger prijsberekening. Legale offieiorleeu onteigen. Adv por regel 16 Ctl. Reclames per regel 26 Ctn. Afs, nummert 10 Cts. hOök KortOgraohtWjjk B 60 Bureau HUURHUIZEN te Amersfoort In Engeland is 't het voorstel betrekkelijk de gratis-verschaffing van lager onderwijsof liever van gedeeltelijk gesubsidieerd schoolonderwijs dal de aandacht trekt. Geheel gratis zal het onderwijs daar worden waar de subsidie van den Staat gelijkstaat inel de som die tot dusver door de ouders werd bijeengebracht, in de andore scho len zal liet door de ouders hij te dragene ge lijkstaan met het verschil lussctien de subsidie en hel lot heden betaalde. Men heelt 't reeds zoo ver gebrachtdat heide partijen 'l over het beginsel der wet eens zijn en de regeering hoopt dal de discussiën zich niet in at te ruime mate rekken zoodal hel ontwerp nog wel kan worden vóór de sluiting der zitting ultimo Juli of be gin Augustus. Toch zijn er nog verschillende punten die aanleiding kunnen geven lol geagiteerde debatten en zoo zou de oppositie etende eetlust krijgende ol liever discussieerende ohstrucliegeeslde wet wel weer eens tot 't najaar kunnen worden verschoven. Men heelt 't in liet Lagerhuis gehad over de rol, welke den belastingplichtigen toe komt op liet punl der conlióle en hel toezicht over de scholen De regeering wil in dit opzicht o«>k de Kerk niet gansch en al passeerenzij moet slem in hel kapittel hebbenomdat zij zich tegenover hel onderwijs menigwerl ver dienstelijk heelt gemaakt in linancieelen zin. Alweer de dubbeltjes quaestie dus En 't is op grond der dtihhclljes-quaesiie alzoodat de regeciïng zich kanl legen hel neutraal school- onderwijs, terwijl bovendien de steun der An- glicaansche geestelijkheid niet valt te verachten. He liberale partij zal wel ja en amen moeten zeggenzich natuurlijk voorbehoudende als zij lieer en meester iszeil te gaan wijzigen en hervormen. Voor 't oogenhlik zal de liberale partij wijs doen tot de invoering der wet mede te werkendie de goedkeuring der openbare meening wegdraagt. Prins Bismarck heeft weer eens een rede voering gehoudenen wel tot liet bestuur van de verceniging van Sleenlabrikiinlendie de modcl-steenlabriek van dt-n gewezen kanselier te Kricdriohsruhe kwamen bezichtigen. Bismarck verteldedat hij reeds sedert jaren steenen en pannen had gebakkenmaar zonder daarmeé 32) Vrij gevolgd naar 't Duitsch door S. «Onze liefde hebben wij begraven,» had hij eens lol haar gezegd. Neen, hij had haar niet begraven zij kiemde en tierde onder de woekerplanten der herinnering dal sprak uit ieder woord van zijn korten brief en die ontdekking deed haar bijna jubelen van vreugde en zaligheid. Eindelijk was dan hel oogenhlik aangebroken, waarop zij reeds zoo lang hare hoop gevestigd had. Haar antwoord aan Krabbe was eene langelange bekentenis. Zij onthulde hem elke gedachte hij moest haar geheel kennen voordal zij elkander ontmoetten en dan eerst kon hij naar waarheid oordeelen. «Wat scheelt je toch heden, Esther? Ik word zenuwachtig van jou onrustigheid ver wacht je iemand vraagde Lili haar een weinig wrevelig. «Neen, ik zie of er nog geen brievenbe steller komt.» «Maar Esther, wat kon Krabbedie je eiken dag schrijftje heden voor bijzonders mede te deelen hebben? «Ook zonder dat zijn zij steeds zeer interes sant voor mij zij bevatten altijd iets nieuws,» antwoordde de jonge vrouw op kalmen toon. Lili richtte zich op en sprong vlug uit de hangmat, waarin zij den geheelcn voormiddag iets te verdienen. Nu echter had hij zijn model- fabriek op groote schaal ingericht en daarvan had hij de beste verwachtingen Ten slotte eindigde Bismarck zijn toespraak met een herin nering aan zijn verdiensten jegens den Euro- pccschcn vrede. De opstand in Yemen is nog niet gedempt en wordt in Turkije zelfs gevaarlijk geacht De Assyrs zijn de machtigste stam in de provincie en hol is niet onmogelijkdat de andere stam men die ook het khalifaat van den sultan niel erkennen met hen gemeene zaak maken. In de oogen der Turken zijn zij ketters en de gods diensthaat heeft reeds meermalen aanleiding gegeven tot bloedvergieten. De sultan schijnt inderdaad te meenendal Engeland den opstand heelt aangestookthet bewijs daarvoor ziet hij in liet feil, dat de opstandelingen van wapenen uil Engelsche la- brieken zijn voorzien. In den eersten schrik beval de sultan alle beschikbare troepen min stens 10,000 man, naar Yemen te zenden, maar later werd dit bevel herroepen. De rooverbende van Athanasdie den spoor- wegroof te KiikKelisse in Turkije pleegdelaat opnieuw van zich hooren. Vijllien manonder aanvoering van een onderhoofdmanhebben te Adrianopel een aanval gewaagd en verschei dene voorname burgers van een der voorsteden gevangen genomen om een hoog losgeld voor hen te eischen. Een afdeeling soldaten vervolgde echter de roovers. Deze wisten in het gebergte te ontkomenmaar zij moesten hunne gevan genen achterlaten. Het gerucht, dat de hoofdman Athanas ge vangen zou zijn, ió ongegrond gebleken. De heer Rhodes begint de sympathie van den Afrikaander Bond in de Kaapkolonie te verliezen. In de Patriothet blad dal le Paarl in de zoogenaamde «Ai'rikaansche taal» wordt uitge geven kwam bijv. het volgende voor «Di tyd is daar dat di regie Bondsmanne sal moet uitstapom ons broers in naburige State te toon dal ons nog an hulie wil getrouw bly. Laat dan di Bhodes-Bondsmanne hom navolg" mar ons gaat uit met ons Bondsmanneouder ons ou mottoLiefde ver ons volkgetrouheid an ons nasi; eerlik en opreg met suster Re- publike. had doorgebracht. «Ik verwacht ook een brief, Esther, dat behoort er zoo bij. Tot heden toe is hij echter nog niet verschenen. De eene dag na den anderen gaat voorbij en men wordt inlusschen oud en moedeloos, zonder geleefd te hebben,» zeide Lili uehlendterwijl zij naar de kinderen ging, die aan het strand speelden. Esther zette zich aan tafel om aan een jurkje te naaien. «Vandaag is er geen brief voor u, mevrouw,» hoorde zij eensklaps eene stem nevens zich zeggen en zich omwendende zag zij den post bode voor zich staan. De man reikte haar echter toch een brief toe het was er een voor Lili. Eindelijk «Geen brief voor haar.» Esther was doodsbleek geworden. Wat moest dat te beteekenen hebben tot heden toehad zij geregeld eiken dag iets van Krabbe vernomen Had hare openhartige be kentenis hem wellicht zoo pijnlijk getroffen dat hij zich van haar afwendde Kon hij niet vermoeden in welk eene spanning zij zijn ant woord tegemoet zag!» Lili keerde na een half uur met de kinderen van het strand terug. Zij wierp zich hijgend in een leuningstoel. «Neen, nu kan ik niet meer plaaggeesten, het is veel te warm,» riep zij lachend uit, de handen afwerend tegen de kinderschaar uit strekkende welke haar omringde. «Ach, nog maar een kwartiertjetante Lili, u speelt altijd zoo prettig met ons,» hielden de kleinen aan. «Neen, nu moet mama mijne plaats maar Ja dit bind ons as broeders saam As Afrikaners, werd ons naam. Laat Mnr. Hofmeyr mar gaan met syn boesem- viind Rhodes; ons het daar nou genoeg van.» De Volksstem van Pretoria spreekt naar aan leiding van een en ander van De reactiewelke in onze zusterkolonie be gint plaats te grijpen ten opzichte van de hou ding tegenover de vrije trekkers naar het noor den. liet bedreigen van president Kruger, het zenden van Britsche soldalen naar Mafeking, het posteeren van gewapende ïuiters langs de drillen van den Limpopo, het uitzenden van oorlogsschepen langs de Porlugeesche kust, het uitlokken van strijd lusschen blankendat alles en nog andere dingen meer bevalt de Afri kaners maar weinig en het getal dergenen, die aan de gevolgen van een zoodanig optreden willen meedoenzal wel niel hij den dag grooter worden, doch eerder verkleinen.» Eenigen tijd geleden werd in China 't stoom schip Samoa door zeeroovers aangevallende kapitein en een der officieren werden gedood en het vaartuig geplunderd. De roovers werden gegrepen en drie der hoofden ter dood veroor deeld tegelijk met vijllien andere misdadigers. Een talrijke menige woonde de terechtstelling bij. De gevangenen werden aangevoerd de han den op den rug gebonden en begroet door een luid gejuich uit 't publiek. De heul legde een hand op den schouder van LouAtsal, 't opper hoofd der zeeroovers, en sprak: «Met jou zullen we maar beginnen.» «Uitstekendik ben steeds nummer één antwoordde Lou Alsat. Do rooverhoofdman werd naar voren geleid terwijl de andere veroordeelden in een gelid stonden geschaard. Aandachtig sloeg Atsat den heul gadedie de snede van zijn sabel onder zocht, rekte toen den hals uit en sprak: «Gij kunt me gerust doodeo maar ik kom toch terug!» De beul trok de schouders op en greep den veroordeelde bij zijn haarstaart. «Niemand kan zijn noodlot ontlo"pen zucliUd de roover en onmiddellijk daarop rolde zijn hoofd in 't zand. Er waren er die sidderden bij de aanraking van den sabeldoch de beul stelde hen gerust met de opmerking eens innemen. Nu wat heeft je man je fan- daag geschreven? Was zijn brief weer zoo in teressant?» vraagde zij hare zuster plagend. «Ik heb heden geen brief van hem ontvangen,» antwoordde Esther nauw hoorbaar. «Je ziel er ook melancolick uit je be schouwt het zeker als een groot ongeluk niet waar?» spotte Lili oninededoogloos. «Ikwacht al twee volle jaren op een brief, neem je toch een voorbeeld aan mijne wijsgeerige kalmte ea geef mij tol troost thans maar eens de courant aan. Niets verdrijft de onrust en de sombere gedachten meer dan politieke beschouwingen,» besloot zij schouderophalend. Toen zij het dagblad opende viel cr haar brief uit, welke Esther haar geheel vergelen had te geven. Zij nam hem haastig, blikte eenige oogenblikken sprakeloos op het couvert ora hem vervolgens jubelend in de hoogte le houden. «Esther daar heb je hel nu mijn wensch is eindelijk vervuld geworden h*l heelt lang genoeg geduurd ookdoch zoo ziet mendat alles een einde neemt, liet wonderbare is dan ten laatste toch gekomen oik ben zoo gelukkig, Esther,» en opstaande ijlde zij naar hare kamer waar zij verder den geheelen dag bleefniettegenstaande listher haar meermalen dringend verzocht om zich bij haar te voegen. Toen de kinderen 's avonds naar bed waren, besloot Esther om zich nogmaals tot het jonge meisje te begeven. Hare afzondering bevreemdde en verontrustte haardaar zoo iels geheel in strijd was met Lilis levemlust on vrool ij ken aard. Zonder aan te kloppen trad zij eensklaps haar zusters kamer binnen en zette zich naast

Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 1