jk 4057. Maandag 27 5 Juli 1891. EE SCHOONZUSTER. EEN VERKOCHT LEVEN! asm com®. Uitgever Dit blad Tonchljnt Maandag en Donderdagmiddag. Akonanmant per S maanden f\.~. Franco per BUCOaU A. H. VAN CLKBPP f'1 /1,16, »-« Cu. elke regel «eer *0 Cle. Groot, letter. n.«r M Tl D R H IT T Z V V plaataruinrt. voor randen en andere «tra inrigting geschiedt kooger prijsberekening. Legale te Amersfoort officieHleon oateigea. Adv per ieg.1 15 Cte. Keelames per regel Sb Cta. Aft. nummert 10 Cte. hO0k Kortegmoht Wijk B flO Politieke Revue. Er is in de laatste dagen dikwrils sprake ge weest van 't Balkan-schiereiland. De politieke en ■diplomatieke wereld schijnt werkelijk een oogen- iilik in beroering te zijn geweest bij 't bericht dat de Sultan twee agenten van vorst Ferdinand van Bulgarije had ontvangen. Hieruit had men de gevolgtrekking gemaaktschrijft de Indëpen- dance, «dal de Sultan zich leende tot de intri gues van den prins van Koburgom zich door de mogendheden te laten erkennenin allen :gevalle om de onafhankelijkheid te doen afkon digen van het vorstendom, waarvan hij souverein is. Het is evenwel niet onmogelijk dat de reis van de heeren Voulkowitch en Nachewitch een ■dergelijke bedoeling had. Maar de zaak is niet gelukt en alles eigent er zich toe orn te doen gelooven dat de Sultan alle voorstellen welke hein in dien zin zijn gedaan heeft geweigerd. De agenten hebben slechts van de gelegenheid kunnen profileeren om den keizer aller Turken op de hoogte te stellen van het mislukken der zending, welke Tricoupis op het Balkan-schier eiland had te vervullen. De oud-president van 'tGrieksch kabinet heeft achtereenvolgens Bel grado Sofia en Bucharest bezocht. Men heeft ■den sultan vertelddal Tricoupis te Sofia had voorgesteld do verdeeling van Macedonië tusschen de Bulgaren en de Grieken; en de heerStain- bouloft een nieuwe Bismarck, heelt zich gehaast deze vriendschappelijke onderhandelingen ter kennis te brengen van hem wien zij 't meest aangingen. Lord Salisbury wil nu hel aantal Parlements leden aanzienlijk uilbreidenhetgeen wellicht der conservatieve parij zal ten goede komen. De verkiezingen zou hij willen verschuiven tot na de zitting van 189*2. De premier ontkent niet, datwerd het ontwerp wetde Home ruleparlij een geduchte slag zou worden toegebracht. In het Huis der Lords is na veel dicussie het wetsontwerp tot het verleenen van kosteloos onderwijs in comitc-generaal met eenige wijzi ging aangenomen. Nog een Amerikaansche onderneming, die vooral den Franschen veel geld kost: het Pana makanaal doet weder van zich sprekennu de hooldpersoacn worden vervolgd. Volgens raming zijn cle prachtige machines met de duizenden tonnen railsde spoorwagens niet eens meer bel weghalen waard daar alles zonder eenig onderhoud 28 maanden in die tropische warmte aan weder, wind en water was blootgesteld. FEUILLETON. (Slot) Naar 't Duitsch door S. Marie voeldedal zijne oogen bij deze woorden doordringend opbaar rustten, zoodat het bloed haar naar de wangen steeg. Zij moest onwillekeurig aan den avond denkenwaarop de politieagenten haar bespot hadden. Nu eerst begreep zijwaarom hij haar destijds in be scherming had genomen. Na afloop van het middagmaal werd alles zoo spoedig mogelijk opgeruimdwant er zou gedanst worden. Marie hielp Anna de stoelen naar de slaapkamer dragen. «Wendt spreekt mot vader,» fluisterde hot jeugdige moedertje haar toe. Marie beclde. Anna reikte haar de handen. «AHes kan nog ten goede keeren,» zeide zij. Plotseling voelde Marie zich door twee armen omval. Thomas Harmsen omhelsde zijne schoon zuster voor 't eerst sedert zijn huwelijk en Duisterde haar een gelukwensch toe. Uil Chili wreed nieuws. De dienaren van Bahnaceda begaan de gruwo lijkste wreedheden. Trumbull, de vei tcgenwoor diger der congresparlij in Washington, beroept zich bij zijne mededeeling op het getuigenis van een groot aantal in Chili wonende buitenlanders. Hijzelf kende gevallen waarin de president van de vermoording zijner slachtoffers afzagmaar hen liet blinddoeken en zoolang schoten met ios kruit op hen liet doen, tot ze krankzinnig werden. Een ander maal werden de handen van gevangen personen zoolang met allerlei instrumenten bewerkttot ze eene vormlooze massa waren geworden en door vele andere folieringen dwingt de tiran bekentenissen af over werkelijke of denkbeeldige samenzweringen. Een vreedzaam burgerJulio Toro, werd dood- gegeeseldomdat hij de verblijfplaats van een voortvluchtig lid der congrespartij niet kon of wilde openbaren. Zijne vrouw en dochter, die in de gevangenis naar hem kwamen vragen, werden met schoppen weggejaagd en werden later in besscherming genomen door een Engelsch marine- olficier. Gevangenen worden gedwongen over gloeiende ijzers te gaan naalden en spijkers worden in hun lichaam geboordom bekentenissen af te persen. Velen behooren tot de beste Chileensche iamiliën. Eene oude dame werd gepijnigd, omdat zij de verblijfplaats van haren zoon niet wilde verradenzij stierf aan dertig wonden. Een te Zoutpansbcrg in Transvaal verschijnend blad zegt, dat de Boeren van den «trek» naar Mashonaland niet hebben afgezienmaar twee ol drie te gelijk naar dat land gaan onder voor wendsel van te gaan jagen. Als zij ver genoeg noordwaarts zijn gekomenzoodat zij niet meer door de Engelsche autoriteiten worden lastig gevallenzullen zij op eene bepaalde plaats bijeenkomen en uit Banyailand naar Mashonaland optrekken. Treurige berichten over een watersnood in Silezië komen aan de Neisse heeft vier meter boven den normalen stand de streek onder water gezet. Zeven dorpen zijn geheel ver dwenen. De oogst is verloren. In Oostenrijksch Silezië is de toestand allertreurigst, in de stad Troppau en omliggende gemeenten heeft het verkeer met vaartuigen door de stralen plaats. Eene schels uit de groote wereld. 1) Naar 't Duitsch door S. AH'ii, die tot den hoogeren stand in Peters- burg behoorden en als hoogste levensdoel het «chic zijn» beschouwden, vereenigden zich eiken lenteavond op de zoogenaamde «Pointe.» Zoo wordt de uiterste spits van een der vele eilanden aan den mond der Nowa genoemd. De verbinding met de residentie is zeer ge makkelijk want al die eilanden zijn zoowel onderling als met de stad door bruggen ver bonden. De «Pointe» zelve is eene tamelijk groote, zandige vlakte, van waar men een heerlijk uilzieht op de rivier heeftmaar of de vele schoone jonge dames in hare equipages, ge woonlijk door een of ineer jeugdige officieren begeleid, voordat genot naar de «Pointe» reden, dal durf ik niet beweren. Het was een warme zomeravondtoen ik mij volgens inijne gewoonte naar «de Pointe» begal. Ik was zeer slecht geluimd en bekom merde mij weinig om het bonte gewoeldat mijgewoon als ik daaraan wasniets nieuws bood. Plotseling werd ik uil mijne wrevelige over peinzingen door eene luide, zij hel ook, eene iet wat krijschende stem in mijne nabijheid gewekt. «Tiensle voili,» riep eene forsch gebouwdo Franraisegezeten in een sierlijke tilbury nevens mij. «Qui done» vraagde een der naast hel rijtuig Deze oveistrooming werd door aanhoudend* stortregens veroorzaakt. Te Mothe-Saint-Heraye (Deux-Sèvres) is in huis van zekeren Baret bij zijn afwezigheid in dan nacht brand ontslaan. Zijn zeventigjarige ouders die bij hem inwoonden kwamen in de vlammen om, maar de vijf kinderen werden achtereen volgens door zijn vrouw gereddie zich vijf maal door hitte en rook heen een weg baande. Eindelijktoen het laatste kind behouden was viel zij met brandwonden overdekt, uitgeput neer. Men vreest voor haar leven. Te Assen is overleden een zoontje van Harm Wetering oud 3 jaardal den vorigen dag bij hef plukken van boschbessen door een adder was gebeten. Daar hel tegen den avond was en de menschen nog al op eenigen alstand wonen van de kom der gemeente, werd niet dadelijk geneeskundige hulp ingeroepen. Het kind stierf tengevolge van dien adderbeet. Door den sterrekundige Trouvelot is op 1? Juni jl een merkwaardig verschijnsel op de zon waargenomen. Eerst verscheen op de zonneschijf dicht aan den westelijken rand een zeer licht schijnende plek van goudgele kleur en kort daarna een tweede iels hooger. Doov den spec- Iroscoop kon worden waargenomendat deze plekken ontstonden door een uitbarstingvul- canische bommen werden tot op een aanzienlijk* hoogte uitgeworpen en bleven daar als schit terende bollen zweven daarna openbaarde de uitbarsting zich in fonteinen van lichtende zelf standigheden lot in den loop van den volgenden middag het verschijnsel gaandeweg verminderd* en eindelijk geheel ophield. Een vrouw te LyonDoisgarnier genaamd had zich Dinsdagavond te slapen gelegdtoen zij plotseling tengevolge van hevige pijnen ont waakte. Twee kattendie de vrouw er op na hield waren plotseling dol geworden en hadden zich op hare meesteres geworpendie zij op verschillende plaatsen hevig beten Op het angst- geschrei der vrouw 3oelden de buren toedie de katten doodsloegen. Het ongelukkige slacht offer werd naar hel gasthuis overgebrachtvan waar men haar naar Pasteurte Parijszal zenden. rijdende officieren haar nieuwsgierig. «Mais lui, lui mërac! Lecelóbre Okêtchinsky donc.» Deze naammet een Fransch accent uilge sproken klonk zoo ongewoon komisch en ef lag zooveel belangstelling in den toon der dam dal ik onwillekeurig naar het voorwerp daarvan rondkeek. Een prachtig equipage reed mij juist voorbij. De met schuim bedekte rossen wei den met inoeil* in bedwang gehouden door een jeugdig koetsier. De jonge dame echter bleel rustig in het rij tuig liggen, alsof zij niets van dat alles bemerkte. Zij was beeldschoon. Haar bleek gelaat scheen nog bleker door de tegenstelling met hel zwarte haar en de kersroode lippen. Onder de langezijdenachlige wimpers glinstorde een bruin oognu eens vochtigals werd liet beneveld door een traan, dan weer verheugd, als blikte hel op iets aantrekkelijks. Zij droeg een eenvoudig wil kleed van dunne slof en een grootenwitten hoed met witte veëren eene witte, pcluciien deken lag over hare voelen gespreidwant ondanks de warmte scheen zij liet koud le hebbendaar zy nu en dan beefde. De plaats nevens haar was onbezet; slechts eene groote bouquet donkerrood»? rozen lag daai op. Droomend en schier werktuigelijk zwaai de haar blik doelloos rond. Imusschen babbelde de Fransche dame on vermoeid doorde schoone onbekende voort durend aanstarende. Is zij niet schoon vraagde zij zeker voor den tienden keer aan den haar begelei denden officier. «Vindt u het niet bespoildyfc

Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 1