LIJST DEK ONBEKENDE BRIEVEN verzonden v-w Amersfoort en arrondissement gedurendedc Ie itelfl der maand Juni 1891. 1 P. van Ruitenbeek Amsterdam. 2. Freule van Halieren Almeloo. S P. v. Oosten Meppel. 4. J. Berkenborsch Muiden. 5. Wed. L. v. d. Hoeve N. Diep. 0. Mees Ooslvoorne. 7. L Stronk Rotterdam. Maars borgen. 8. C. Vleersmond Dussen. Van Woudenberg. 9. C. Vleersmond Dassen. Briefkaarten. 1. C. Mater Amsterdam. 2. W. Groeneslein 3. Mevr. J. Giltay Duilsehland. 1. P. Brilz Crefeld. Engeland 2. Fairélölh Londen. Rechthebbenden vervoegen zich aan'tposlkantoor. Omtrent de komst van den nieuwen Gouver neur en het vertrek van den heer Lohman •schrijft de corr. van Het Vad. te Suriname nog: Dank den voorzorgsmaatregelen, door overste :Sicyn en rar. Ka Iff genomenbleef alles kalm •en rustig. Ruiin een week te voren was 't der •politie ter kennis gebrachtdat in Beneden- 'Saramacca en Boven-Paraonder de kleine landbouwers, plannen werden beraamd om ge wapend de ingezetenen te dezer plaatse bij 4»et vertrek van mr. Lohmanop 1 Juliaan te vallen en ze duchtig onder handen te nemen. Men zegtdat overste Steyn dadelijk den lieer Lohman opzocht om over 'teen en ander *e beraadslagen ter verijdeling der kwaadaar dige plannen dezer dislrictsbewonersdoch zoo onheusch door den heer Lohman werd bejegend, dat hij zich genoodzaakt zag om van de regee ring telegraphisch orders te vragen, wat hem ten deze te doen stond. Wat hiervan aan is, kan ik met zekerheid -niet zeggen. Uil is echter een feitdat in den loop der week eene gouverneraents resolutie verscheenwaarbij aan de commandanten van land- en zeemacht en den procureur-generaal de handhaving van orde en lucht werd opge dragen. Onmiddellijk werden de toegangen tot de stad bezet en de vaartuigenuit de districten ko mende, scherp onderzocht. Tal van geweren •en bouwers werden den heeren van Beneden- Saramsoca vooral afgenomenentoen zij be- gtepen, dal «boen Papa» zooals zij mr. Lohman noemen, niets te zeggenmaar des 4e meer overste Steyn ie bevelen had keerden -zij stilletjes naar hunne woonplaatsen terug. Toen Mr. Van Asch van Wijck Zaterdag om elf uur voormiddags aan wal stapteheerschte •er een voorbeeldelooze orde. Mevrouw Maybrickdie verleden jaar te London Ier dood werd veroordeeld wegens het ver giftigen van haar manwelke straf in levens lange gevangenisstraf werd veranderdhad de polis van de levensverzekering van haar man aan anderen afgestaan. Deze eischten van de verzekeringsmaatschappij uitkeering van de som om zich zelf als koetsier te vcrkleeden en onder die vermonning zijne eigen vrouw te rijden Üat zou geen uwer invallen geloof ik «Zeker niet.» klonk het half schertsend, half geëergerd van de lippen des jongen mans, «maar daarentegen heb ik mij ook niet aan den «luivel verkocht, zooals hij!» Ik moest onwillekeurig lachen over dal zon derlinge antwoord en nog meer over den diepen ernstwaarmede het gegeven werdhetgeen ik niet verwacht had van den levenslusligen «Ificier. Doch ik zag tevens, dat dc Fransehe «lame bloosde en dat zij tersluiks naar den vermonden koetsier blikteals ware zij be vreesd dat ook hij die ondoordachte woorden vernomen had. Dat moest iets te beteekenen hebben, dacht ik en nogmaals vestigde ik het -oog op het equipage. De koetsier was een schoon man. Aan de forsche gestalte eens alhleelpaarde bij de ele gance van een man uit de groole wereldzijn tioog voorhoofdomgeven door korteblonde lokken, duidde op een denkenden geest.de grooteblauwe oogen op levenslust en goedheid. EinJeiijk waren de paarden rustig cn het equipage hield vlak in roiine nabijheid stil, zoodiit ik ruimschoots in de gelegenheid was om die twee menschenwelke zoozeer mijne belangstelling hadden opgewektaandachtig gade te slaan. De bleekeschoone vrouw bleef onbeweeglijk zitten in de oogen haar echl- genools daarentegen flikkerde hel onrustignu eens was daarin overmoed te lezendan weer vulden zij zich met tranenterwijl hij dan zenuwachtig aan de teugels trokhetgeen de paarden opnieuw onrustig maakte. Wordt vervolgd. en vervolgden do maatschappij toen 2ij dat wei gerde. Hel gerechishoi heelt thans uitgemaakt dat de maatschappij niets behoeft uit te keeren omdat Maybrick is vergifligd. Sir Charles Russell verdedigde de uitkeering op grond dat deze alleen verviel door zelfmoord, ol don dood in een duelol door beulshanden en dat de som ongetwijfeld zou zijn uitgekeerd als Maybrick door een ander dan zijn vrouw was vergiftigd. Ook wees hij er op dat het dood vonnis in levenslange gevangenisstraf was ge wijzigd op grond dat niet vaststond dal May brick ten gevolge van hel toegediend vergif was gestorven. Extract uit het Boek der Huwelikse Geboden 't Amsterdam. «Den 22 Mey 1632 zyn gecompareert voor de heeren Commissarissenom in den huwelyken staat bevestigt te worden. Steven Jaspers van Groeningen oudzoo hy verklaarde twee en negentig Jarenmet Tietjen llermansen uil Nordenoud omtrent sestig Jaren. Ily ver klaarde, dat hy syn voorige Huisvrouw een en sestig Jaren gehad hadde en dal hy daarby vyf en twintig kinderen hadde gehad. Hy was om trent twee Jaaren Weduwenaar geweest, hy lijkende syn Name noch zonder Brilhy hadde mede goet gehoor. Sy verklaardedat sy vyf en twintig Jaaren Weduwe geweest hadde. Dit door last van de Heeren voornoemd tot verwondering uiigetrocken. Herman Allertsz. Koster.» In het district Almelo is tot lid van de Tweede Kamer gekozen dr. II. J. A. M. Schaep- man (r.-k.) met 1228 stemmen. Op den liberalen candidaal, den heer W. II. Dikkers, werden 94-2 stemmen uitgebracht. Aantal uitgebrachte stemmen 2189. (Den 9. Juni jl. werden er uitgebracht 1956 geldige stemmen. Toen werd gekozen mr. W. C. J. J. Cremers met 1090 stemmen tegen 827 op den heer W. II. Dikkers.) Bij de gehouden herstemming voor de ver kiezing van een lid der Tweede Kamer voor hel kiesdistrict Schoterland zijn uitgebracht 2199, waarvan 2168 geldige stemmen. Gekozen is de heer H. Pyttarsen Tzn. (lib.) met 1106 stemmen. Op den heer P. v. Vliet Jr. (anlirev., rad.) werden uitgebracht 1062 stemmen. NIEZEN. Hel niezen heeft in de wereldgeschiedenis ook eene rol gespeeld. Na den ongelukkigen slag bij Kunaxa moest dc Grieksche veldheer Xenophon met zyne tien duizend krijgers den terugtocht beginnen en verklaarde hij ben uitdrukkelijk dat geen anderen weg meer overbleef. Toen niesde een der in de nabijheid staande krijgers en dadelijk waren allen het er over eensdat in weerwil van alles de terugtocht gelukkig zou afloopen daar de goden door dat teeken van niezen wilden doen blijkendat zij met het plan van den veld heer waren ingenomen. Bij het niezen zeiden de oude Grieken «ver heug u» de Romeinen, «wees gegroet;» de Hindoes: «leef;» waarop de toegesprokeneant woordde «met u.» De Israël, niesformule luidt «gelukkig leven,» of «Jehova sterke u.» De Mahomedaansche«geloofd zij Allah;» bij de Zoeloes: «nu ben ik gezegend;» bij de Polen «honderd jaren gezondheid,» waarop de ge- lukgewenschtehem nog overtroevendehem op zijne begrafenis uitnoodigt. In Nederland en vele andere landen wordt meesttijds gezegd «wel bekome het u.» Bij eenige Afrikaansche volken worden bij het niezen van den vorst openbare gebeden uit gesproken. Plutarchus, de beroemde geschiedschrijver en leermeester van keizer Adrianuszeide teens wal voor de geneeskundige wetenschap de pols is, dat is voor de ziel hel niezen. Bij de Romeinen heerschte hel geloof dat tweemaal achtereen niezen in eene ziekte, spoedig herstel en eenmaal daarentegen den dood beteekende. Socrates hield het voor een goed teekenals hij bij een besluitof bij het begin van een werk niesde; maar niesde hij tijdens eene on derneming dan zag hij daarin een slecht teeken, dan maakte hij bezwaar om door te gaanom de onderneming door te zetten en brak er ook niet zelden mede af. Wilden de Grieken en Romeinen eene dame eene bijzondere beleefdheid bewijzen, dan zeiden zijdat de liefdegoden bij hare geboorte hadden geniesd. Uit 's Gravenhage wordt gemeld Een waar, trouw vriend van vorstenhuis en vaderland is overledende oud-minister van oorloggeneraal graaf van Limburg Slirum (M. D.) Hij was een kranige figuur, een nobel hart; tot zijn laatsten ademtocht hij werd 83 jaren oud bleef hij een vurig patrioteen warm strijder voor zijn vorstenhuis ea landol'schoon beiden hem niet altijd naar verdienste hebben gehuldigd en geëerd. Men herinnert zich, dal bij minister van oorlog was en in die hoedanigheid kwam hij natuurlijk vaak in aanraking met den koning. Deze nu kon van tijd lol lijd vrij des potisch legen zijn raadslieden optreden en niet allen lieten zich dal welgevallenzoo was van Slirum er allerminsl de man naar om zich, door wien ookte laten belecdigcn en toen de koning hem dan ook eens, bij een vrij ernstig verschil van opvatting, een uitdrukking naar het hoold wierp, waardoor zijn militair karakter werd aan gerand stond de generaal opsloeg zijn sabel lorsch tegen 'thou'en been aan en zei: «Sire! Ik heb niet voor niets in den dienst van uw vader en van 'tland mijn been verloren. Van dezen oogenblik alwaarop ik u mijn ontslag vraag betreed ik uw paleis niet meer.» En hij hield woord; hij is nimmer meerin het paleis verschenenwal er ook te doen was, bij feesten noch plechtigheden. De koningeven spoedig gekalmeerdals in drift ontstoken en steeds bereid om, als hij inzag te hebben gefaald, dit ruiterlijk te erkennen en goed te maken, zond van Stirum herhaalde malen uilnoodigingen ze werden steeds afgewezenhij kende hem verscheidene distincties toe-maar ontving niet anders dan schriftelijke dankbetuigingen. Iedereen kende den knappen ouden krijger met 't eene been hij verloor hel rechterbeen in 1830 op de citadel van Antwerpen door een splinter van een Fransehe houwitserbom, terwijl hij den brand in het magazijn van levensmiddelen hielp blusschen en bovendien was hij bij elkeen bekend als de meest geoefende en bijna roekelooze zwemmer in zee. Van de boosaardige geruchten over den slech ten gezondheidstoestand te Scheveningen hoort men niets meer; ze blijken volkomen ongegrond en met lakenswaardige bedoelingen uitgestrooid. Het wordt er dan ook ondanks hel minder gunstig weder, met den dag drukker en poppen- tentoonstelling heelt enorm veel succès. Niet minder dan hel veel besproken waterballel in hel circus Carré, dat eiken avond stampvol is. K n ti i 9 e v i ii e n. De BURGEMEESTER cn WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 5 der wet lot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap Brengen ter openbare kennis, dat een ver zoekschrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein bij hen is ingekomen van P. WALET in het perceel wijk F n°. 257 laatst bewoond door C SCHOONDERWOERD. Amersfoort, den 25. Juli 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester F. D. SCUIMMELPENNINCK. De Secretaris W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gelet op art. 6 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad No. 95) Brengen ter kennis van hqt publiek, dat een door G. WOLBERS ingpdiendverzoek met bijlagen, om vergunning tol het plaatsen van eene STOOMMACHINE van zes paardekrachlen in het perceel alhier gelegen aan de Kamp straat wijk CNo. 94bij hel kadaster bekend onder Sectie ENo. 3442op de Secretarie der gemeente ter visie ligten dat op Maandag, den 10. Augustus aanslaande des voormiddags te elf uren, gelegenheid ten raadhuize wordt gegeven omten overslaan van het gemeente bestuur ol van een of meer zijner ledenbe zwaren legen het plaatsen van de stoommachine intebrengen. Amersfoort, den 27. Juli 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, F. D. SCUIMMELPENNINCK. De Secretaris W. L SCHELTUS. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Gezien artikel 41 der gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenendat de Raad dezer gemeente zal vergaderen op Donderdagden 30. Juli aanstaandedes namid dags haiflwee. Amersfoort, den 27. Juli 1891. De Burgemeester voornoemd F. D. SGIHMMELPENNICNK. AMERSFOORT, den 27. Juli 1891. Ilare Majesteiten de Koningin en Koningin- Regentes, komende van liet Loo spoorden heden Maandagochtend, te 10 u. 56 min., per extra- treinlangs hel station Amersfoort, opreisnaar Baarnvanwaar zij zich per rijtuig naar het )aleis te Soestdijk begavenbedoelende op We terugreis naar het Loo hedenavond weder Amersfoort te passeeren le 6 uren 13 min.

Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 2