Maandag* 10 Augustus 1891. EEN VEEK02HI LEVEN! jtë 408i. Politieks Revue. FEUILLETON. Aiunn GOÜMST. Ullgever Oit blid ver»chij»t Maa*daj sa D»HderiU/muUaj. Ahoaaeiaeat per S r tanden f 1.Franco per Bui'bilU H. VAN CLEEFF '°*t A'rerte,ti'" r®*®1» 40 C* ®'k® ™B®I «eer I0 Cu. Oroete letten naar MUURHUIZEN plaateruimte roor rijden en andere eik» inrigting getckiedt kooger prijiterekening. Legale to Amorafoort. offtcieFleen onteigen. Ad» per ieg.1 U Cte. KecUmet per regel 2» Cli. Aft. mumm^ri 10 Ctt. hOOk EOrtOgraOllt Wijk B 60 Terwijl de dagbladen vol zijn van interna tionale bondgenootschappendie telkens ver nieuwd moeten worden en ook uiterst breekbaar zijn hebben de Zwitsers het verbond gevierd voor zes eeuwen gesloten dal altijd heelt voort bestaan cn liet stevige lundainenl was van de onafhandclijkheid des lands. Zes eeuwen dal is voor den beperkten blik de nacht der tijden. In zes eeuwen wordt het aangezicht der wereld vernieuwd Kr hebben groote gebeurtenissen plaats gehad in die zes honderd jaren. Europa heelt bloedige oor logen, verseluikkelijkc omwentelingen beiecld. Stalen verrezen en gingen onder. VVeinig landen hebben eene geschiedenis van zes eeuwen, die een geheel vormt, nauwelijks afgebroken door aanvallen uit bel buitenland ol binnenlandscbe onlustendie de oude vormen braken. Ook .Zwitserland is niet altijd verschoond gebleven door den storm der tijden. Maai; de gouden .zon der vrijheid die eens verrees boven het meerder vier woudsteden, is wel een oogen blik verduisterd nooit ondergegaan. Hij Morgarten en Sempacbbij Granson en Miirien hebben de Zwitsers de llahsburgsche en de Hourgondische heerschappij gebroken en nu na zes eeuwen staan zij voor onze oogen als een voorbeeld van de macht der eendrachteen vrij volk klein, maar van eervoilen naam. Zij hebben den tempel der vrijheid gebouwd op hunne ber gen als onze vaderen op den drassigen bodem van de lage landen aan de zee. Zij zijn in Europa onze naaste verwanleu naar den geesten de tonen van bel Kubieigen van den herderszang, die dezer Jagen op de Grutli weerklonken wor den teruggekaatst en versterkt door onze zee die zoo dikwijls hel Wilhelmus gehoord heelt. Indien het verleden een waarborg is voor de toekomstheel'l bel Zwiisetsche volk niet voor de laatste maal een eeuwfeest van zijne vrijheid her dacht. Ook die herdenking, ook dit dat hel volk gehecht blijft aan zijn verleden en niet alleen aan Sempacbmaar ook aan den Wiiiielm Teil van de legende, is een gunstig verschijnsel. He vaderlandsliefde is als alle liefde samengesteld. Zij voedt zich met herinneringen en met poëzie. Zij ook geloolt alle dingen en zij hoopt alle dingen. Uit de redevoeringen waarin de oude vrij heid is verheerlijktspreekt ecne vaste hoop op de toekomst. Moge zij hei Zwitsersche volk Eene schels uil de groote wereld. 5) Naar 't Duitsch door S. Eindelijk, eindelijk, was een en ander op hel rijtuig geladen en reden wij ijlings heen. Mijne moeder bleef geene twee minuten ach tereen rustig zitten... elk oogenblik keek zij op haar horlogewaarna zij den koetsier als hel ware smeekte om vooral zoo hard mogelijk te rijden. Die naamlooze angst maakte zich on willekeurig ook van mij meesterik begon ook te bevenvooral toen wij liet doel var. onzen tocht bereikt hadden. Moeder liet mij geen tijd om rond te zien. Zij droeg de haastig toogeloopen knechts op om voor mijne bagage te zorgenvervolgens reikte zij mij de hand om met mij naar de tweede verdieping te snellenwaar mijn vader onze komst vol ongeduld in de oude eetzaal verbeidde. Juist op uit oogenblik bracht eene oude dienstmaagd een schotel met dampende soep binnen. «Zoozijn jelui da3r eindelijk,» riep de vader mijne arme moeder op barschcn toon toe. «moet ik vandaag misschien ook nog zonder eten blijven Ik vatte moed en wilde zijne hand vatten. Hij trok haar haastig t ag zéggende «Laat die dwaasheden en maak, dat gij wat te eten krijgt? Zonder ons daarna verder eenigc aandacht gunstig zijnzijne eenheid bevestigen en zijne onafhankelijkheid handhaven. Bismarck schreef dezer dagen aan een hoog- geplaalsLen Hus het volgende «Sinds den dag dal ik hel eerste tractaat der triple alliantie deed teekenen heb ik eene open lijke oppositie van Duiischland van den kant van Husland welen te voorkomen, doch ik zorgde altijd twee ijzers in het vuur te hebben (zwei eisen im Feuer) De Üuitsche diplomatie heeft den laatste lijd drie groote fouten begaan ten eerste de tegemoetkomingen gedaan aan Frank rijk inzake de üerlijnsche tentoonstellingeene zaakdie droevig eindigde met hel bezoek der Keizerin Frcderik aan Parijsdat met zoo weinig tact geschiedde dit optreden maakte Duiischland verdacht in de oogen van Rusland, want daar dacht men dat de Duitsche Regeering trachtte den invloed der Russische politiek te Parijs te verzwakken; de tweede fout was Wilhelm II zelf, en het eerst van allen, de hernieuwing der triple-alliantie aankondigde wal noodzake lijkerwijze de Russische-üuitsche verstandhouding ernstiger moest maken. Eindelijk, 's keizers be zoek te Londenheelt Rusland en Frankrijk toegeschenen eene uitdaging jegens hen en heelt aanleiding gegeven tot de tegen demonstratie te Cronstadt. Ook Engeland heeft pteizier van de 1891 er zondvloeden. Zondagmiddag ontlastte zich boven verschillende deeien van Londen een wolkbreuk die o. a. de lijn der North Western spoorweg hij llampstead Heaih onder water zette doordal eene pijp der waierleiding sprongen wel tus- schen Hampton Heath station en den ingang lol den Finchley road tunnel. Van weerskanten werd dadelijk de treinenloop gestaaktwant hel water had dicht bij de plaats waar de leiding barsttealle zand onder de rails weggespoeld. Ook Gospel-Ook Station werd overstroomd door hel siroomd door het stroomende hemelwater meerdere stations hadden hetzelfde lot. Ken dienaar van den vader van Jay Gould. Erie Grey is bijna 108 jaren oud en waar schijnlijk de meest bejaardste inwoner van den staat Now York. Hij bewoonde een klein huis te Roxburymaar is nu een lid van de gemeente in hetarmhuis te Dehli. Het was togen wil en dank dat hij de woning, waar hij zoo vele jaren had gesleten vaarwel zeide. En hij is nog zoo kras! Ware «oom Erie,» zoo wordt hij in de wandeling genoemdeen afgeleefde suffe man dan zou het nog wat wezen. Maar uu hij kan pralen, zien en hooren als een man van 40 jaren nu hem met geweld uit zijn ge liefde omgeving wegscheuren 't is schande. Voor korten tijd verloor hij het gebruik van zijn boenenmaar anders mankeert de man niets Hij werd dan naar het armhuis gebracht. De man die hem derwaarts begeleidde hield te Andes in het hotel van zekeren Crispell stil. Terwijl het middageten werd klaar gemaakt liepen de dorpelingen toe orn hem een vrien delijken groet te brengen. Oom Erie deed een duchtige slag in de opgedisr.bte ham, de groenien, hei brood en boter. Toen hij he' maal genoten hadvroeg hij om een glas whiskey om de spijsverteering te bevorderen. Maar zieAndes was een «droge» plaats. Geen whiskey voor hem tenzij bij den apotheker. Men zond Haar dien man een gezant. Vruchteloos! Geen whiskey dan op vertoon van een bewijs schrift van een geneesheer. Toch een tweede gezant maakt zich op weg en deze welbespraakter, gelukkiger althans dan de eerstebracht het gewenschte vocht. «Oom Erie» nam hel met een gevoel van verlichting. Hij was altoos zoo gewoon geweest aan zulk een kleine hartver sterking. Eindelijkhel uur van vertrek sloeg. Maar eer de oude zijn rijtuigje werd ingedragen hoorde men zeggen: «Eerst een 10 cent sigaar. Als ik dan toch moet gaan naar hel armhuis wil ik daarin mijn intrede doen als een heer en niet als een bedelaar!» Hel ging veel ge makkelijker om hem die sigaar te verschaften dan de whiskey. Onder aller zegewenschen ging hij heen, zijn bestemming te geraoet. Erie is in 1783 in Connecticut geboren en kwam op 20jarigen leeftijd in Green County N. Y. De vader van Jay Gould heelt hem bO jaren op zijn boerenplaats te Roxbury als knecht gebruikt. En de zoon van dien vaderdie zijne schatten niet tellen kanduldt het dat zulk een oude trouwe knecht in een armhuis zijn laatste levensdagen doorbrengt I Dat behoort tot die dingen, waarbij een ge woon burgermanskind niet bij kan. Misschien kan zoo iets alleen door een millionair begrepen worden. te schenkenzette hij zich aan tafel. Ik was zeer hongerigmaar toch was hel mij onmogelijk om bij zulk eene ontvangst iets te nuliigen. Angstig vragend blikte ik lot mijne moeder op. Hare vermoeide oogen vulden zich met tranen en vielen over de bleeke, vermagerde wangen in de soep. «Alweer die ellendige waterlandersriep mijn vader woedend uit. Moeder kromp ineen en bracht haastig den lepel aan den mond zonder het te wagen om hare tranen te droogen. Dal was mijn intrede in de ouderlijke woning. Mijn verder leven sluit zich daaraan waardig vast. VVij leefden als in eene gevangenis. Vaders vrienden waren ruwe, bijgeloovige kooplieden, dieondanks hun rijkdom geen ander genot kendenvoor niets anders belangstelling hadden, dan voor geld bijeen schrapen, eten en drinken, lerwijl hunne vrouwen en kinderen in omwik keling met onze dienstboden gelijk stonden. De dagenwaarop mijnef vader voor deze menschen maaltijden aanrichttewaren voor ons weikeiijke kwellingen. Mijne arme, ge plaagde fijnbeschaafde moedor moest dan haar best zijden kleed aantrekken, zich als een oll'er- lam tooien met allerlei edelgesteente, lerwijl zij op de eeuwigdurend ontstemde piano aan houdend verschillende dansen moest spelen. Met eiken nieuwen gast moest zij naar de zeden des lands drinken waarbij zij bovendien nog I de ruwste zinspelingen op hare adellijke al- komsi zwijgend moest aanhooren. 0het was meer dan erg 1 Den dag na zulk een feest,, had I mijn vader gewoonlijk hevige pijnzoo was hij nog onaangenamer gestemd dan gewoonlijk; wee dan hem ol haardie door iets zijn toorn opwekte. Ikjong en verwend door mijne bloed verwanten als ik waswist mij in den beginne volstrekt niet in zulk eene levenswijze te schik ken. Mijne moeder moest zelve koken, wijl mijn vader uit spaarzaamheid geene keukenmeid houder wilde, hoewel hij voor zeer rijk door ging. Hij droeg echter de grofste kleêren et zag er nog armoediger uil dan menige bedelaar. Een boek mocht hem nooit onder de oogen kótöen en de piano mocht slechts op zijn bevel en met zijne goedkeuring bespeeld worden. Hij haatte alles, wal op eenige beschaving ge leek cnals mijne moeder hel waagde daar tegen hare stem even te verheffen dan legde hij haar ontniddelijk met een paar ruwe woorden het zwijgen op. «Ach, wal zal ik u nog naeer daarvan ver tellen.» Wera zweeg, hier om even een teug uit het glas champagne te nemen. «Maar oin Godswil, liel kind, waarom onl- vluchttet gij dat ellendige leven nie'.?» vraagde ik haar deelnemend. «Waar moest ik heen.» riep zij op wan- hopigen toon uit, «wat moest ik beginnen? had dan moeien doodhong» ren. U weet niet op welke wijze adellijke ineisj es opgevoed worden. Wal leert men ons? Dansen, wal Fransch sprekenonbruikbare handwerken maken en vruchten in suiker koken dat is all.es. Als wij geen echtgenoot bekomen dan blijft ons niets over dan de hongerdood ol de schande! En dan. mocht ik mijne moeder verlaten? Zij was reeds ongelukkig geno°g; moest ik haar nog haar laatsten steun onirooven

Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 1