Ter jongste oponb vergadering dor Kamer van Itooph. en Fubr. ie Amersfoort werden, na lezing van do nolulender vorige zilting en van verzonden missivesaan de orde gesteld Is. Bene missive van de Commissie voorde Han delspolitiek, ingesteld door de Ministern van YV. li. en N. ingevolge Kon. besl. van 27 April 1801 n°. 21, houd.'tule uitnoodiging haar te willen voor dichten op verschillende Vragen, o. a.: «.Zal in het 'bizonder do invoer van artikelen, waarbij de Ned. •nijverheid belang heelt, al wordt die dan ook min der winstgevend in Frankrijk nochtans mogelijk 'blijven, ut zijn de voorgestelde tarieven voor die •artikelen prohibitief; en zoo ja geldt dit alleen van 'de maximum of ook vab de minimumtarieven? en wat geldt te dien aanzien van elk artikel in het bizonder'? met mededeeling van de namen der ia brikmien en kooplieden, wien door haar recht streeks vragentijden zijn toegezonden. Na vo trlezing van deze missive door den voor zitter, wordt medegedeeld, dat door hein in over leg mot den Secretaris enkele handelaren en fa- hiiekniien zijn nitgenoodigd om te willen op geven: ot zij belanghebbenden in deze zijn, ten einde hun de oliïcieele Vragenlijsten ter hand te -kunnen stellen. Üoo: een handelaar en een fabrikant was daarop bevestigt;nd antwoord gezonden, welke antwoor den mede aan de vergadering worden voorgelezen. Volgens de courantenberichtenzijn door verschillende kamers v. K. en F. aan de Commissie te kennen gegeven dat zij zelve niet zullen advi- s eren dooli de verspreiding van de vragenlijsten aan belanghebbenden zullen bevorderen, hetwelk ook naar de tneening van den Voorzitter meer de bedoeling van hel verzoek der Commissie is. Na ctmige discussie werd dan ook besloten aan de Commissie iulezenden de ontvangen beant- woo dingen en de namen dergenen, aan wie door de Kamer ook vragenlijsten zijn toegezonden. 2 Een circulaire missive van de Kamer van Kooph. te Arnhem, houdende verzoek om onder steuning van haar request aan den Minister van \V. II. «Sc N strekkende om de perrons weder als vroeger voor het publiek toegankelijk te stellen zonder verplicht te zijn een perronkaartje te •koopen. Door een der leden wordt de opmerking ge maakt, dal hij zich in hoofdzaak met liet adres kan veruenig-n, omdat de verplichte neming van per- ronskaat tjes eene belasting is voor ouden van da gen en gebrekkigen. Wanneer op feestdagen door de Spoorwegmaatschappijen ter wille van de vei ligheid van het reizend publiek ook de perrons worden afgesloten, dan vindt hij dit een goed mid- 'dekdoch om altijd hare perrons tegen betaling •opeotohouJen, is veeleer hinderlijk, dan wel ten getieve van het publiek. Üoor een ander lid wordt verklaard, dat hem na onderzoek gebleken is, dat de instelling der afgifte van perronkaartjes alléén is geschied voor de con trole; dat thans reeds gebleken is, dat deze goed werkt e:i vele ingeslopen verkeerdheden worden weggenomen ol tegengegaan En wal de heffing van eene kleine vergoeding voor hei tijdelijk gebruik maken van perrons be treft de opbrengst daarvan wordt voor een lon ls aangewend zoodat in geen geval de spoor wegmaatschappijen finantieel voordee. bij de heffing kunnen hebben. Bovendien zijn de spnor- -wegmaa'sch bevoegd om de perrons aflesluiten. Het verzoek aan den Ministerom weder vrije openstelling der perrons te verkrijgen zal dien- 'tengevolge lot, niets leiden. Ken ander lid vraagt, waarom hiér wei, doch te ■Barucveid en te Leiden niet? men gedwongen is •een perronkaartje te koopen 0p die wijze be-laai er eene ongelijkmatige belasting op het spoot wegverkeer. Eindelijk wordt overwogen of de Handel bij de .zaak veel belang heeft, en daar dit aan de Kamer niel is gebleken, wordt besloten het adres Arnhem voor kennisgeving anntenemennadat een der Spiekers uitdrukkelijk had verklaard, dat de ver onderstelling, dat alle Kamers te zarnen bij den Ministers aandringende hel gewenschte resultaat niet zouden verkrijgen, geen motief mocht ji jn om ons te onthouden v. betuiging v. adhacsie. «Maar kw.nn er dan geen echtgenoot voor xi opdagen? Bij uwe schoonheid en den rijkdom uw- vaders schijnt mij dat bijna ongeloolelijk wa-gde ik op te merken. «tYVij leelden daarvoor ie eenzaam en boven dien was tntjns "aders gierigheid te zeer van al^emeene bekendheid. Zijne persoonlijke vrien den waren allen bijgeloovig en behoordenjeven- al> mijn vader lot de orthodoxe Russische kerk, Men wist weldat ik volgens den wil mijner moeder «m naar de bij de gemengde huwelijken heer.tiende wel niet orthodox gedoopt was en daan-n dachten zij er niet aan om mij voor zich zelf of voor hunnen zoon tot vrouw te be- geeren Slechts een maakte op die allen eene 'uitzonderingen wel de oude Mazzalihij was een tit i k en wal meer zegt, de vertrouwdste vriend tutjns vaders, de ijverigste deelnemer aan diens drinkgelagen. Wordt vervolgd. Aanwezig waren alle leden en de secretaris de heer llerm. P. van llaselen. Uit 's Gravenhage wordt gemeld Behalve het rninisterieele crisisnieuwsis er bijna niets meldenswaardig in deze komtnomtner- dagen. Hall Den Haag is op reis, in de hoop elders de zon te ontmoeten die zich hier sedert weken achter donkere regenwolken verbergt. Aanhoudend regen en nog eens regen het is om te vertwijfelen. Desniettemin gaat liet in onze hadplaats Sclievetiingen met de bezoekers zeer naar wensch. Al de hotels zijn tot den nok bezet en al wordt er ook nil den aard der Zaak weinig gebaad (wal sommigen liever aan de zotnerspuiing dan aan 't ongunstig weder toe schrijven), Je oorzaak ligt niet aan do afwezig heid van badgasten Intusschen is het gehalte der vreemdelingen die dit jaar te Schevcningen vertoevenminder dan voorheen waarschijulijk is dit toe te schrijven aan 't ontbreken van de noodige afwisseling. Want de concerten van Kogels' heerlijk orkest alleen kunnen de vreem delingen, niet voldoen. Men verlangt van een badplaats als de onze iets meer dan eiken dag eene matinee musicale en avondconcerteen vuurwerk eens per week, eenvoudige soirees dansantes en Woensdags spectacle variê. Er moei ook iels van beleekenis bijkomen. Nu is dat wel op komst de impresario Schurmann zal voorstellingen geven mei Reiehcn- bergerCoquelin en andere celebrileiien - maar dat alles wordt te laat in bet seizoen. Het wordt schier algemeen als zeker be schouwd dat gelukt is de samen-tolling van een nieuw kabinet, waarvan de heer van Tien hoven hoofd en minister v3n hinnenlandsche zaken, Smidt minister van justitie, YViltewaal van Stoetwegen minister van bui tenlandsche zakenKruys minister van marinePierson minister van financiëngen Kromhout minister van OorlogTak minister van waterstaatGremer minister van koloniën zal zijn. Al de genoemde heeren worden althans in welonderrichte kringen a!s leden van 't ministerie aangewezenmaar alleen ten aanzien van de heeren van Tienhoven Smidt, Tak en Gremer heb ik zekerheid ver kregen. De anderen kunnen nog wel eens blijken de aangeboden porieluiües niel te hebben aan vaard. Telegram. Niet Witlewaal maar Karnebeck schijnt voor builenlandsche zaken aangewezen. Kruys blijlt nielmen hoopt den vice-adiniraal Cramer voor marine te krijgen generaal Krom hout bedankte voor oorlog en men blijlt zoeken. Hel gerucht wildat SeyHardt ten slotte wel komen zal. Ook financiën nog onzeker. liciinisxvriiij;. Uitstol van opkomst in workalijkea dienst van Verlofgangers. De BURGEMEESTER der gemeente AMERSFOORT Gezien de aanschrijving van den lieer Commis saris des Komngs in de provincie Utrecht, dd. 1 Augustus 1891, No. 5, yProv.-blad No 73), daarbij kennis gevende dat, hij mi-sive van den Minister van Oorlog van 31 Juli I.I., VII. aid.. Militie en Schutterij, No. 2i is medegedeeld dal wegens het voorkomen van influenza bij onderscheiden paarden van de le 2e, 3e en 4e Batterij van hot ie Regi ment Veld-Artillorie te Utreoht, bij die onderdeelen de oefeningen te paard geruimen tijd znllen moeten gestaakt worden Brengt bij deze ter kennis van de belangheb benden dat dientengevolge de opkomst onder do wapenen voor hei halings-oefeningen waartoe de miliciens-verlofgangers der lichting van 1888, behoorende tot genoemd Regiment, togen 18 Augustus a. s zijn opgeroepen, door voormelden Minister voorloopig wordt uit gesteld, voor zooveel hen betreft die behooren lot vorenvermelde batterijen van dat Regiment. Amersfoort, den 10. Augustus 1891. De Burgemeester voornoemd, F. D. SGiIJMMELPEN.NINCR. AMERSFOORT, den 10 Augustus 1891. De heer .1. Jaarsma te Amersfoort heeft de benoeming tol onderwijzer aan de Christelijke School te Makkum aangenomen. Blijkens nevensst. adv. zal kapitein Léon Mary (Léon Antiennoingenieur te 's llage) op Woens dagmiddag 19 Aug. met zijn luchtballon «Wil- helmina» in den tuin van hel café «de Arend» le Amersfoort opstijgen. Uit de verslagen van medereizigers in eenige dagbladen blijkt ons dat zulk een tochtje een ongekend genot moet aanbieden vol afwisseling en eigenaardige schoonheid, terwijl de ervaren heid, handigheid en vlugheid van den kapitein die reeds voor de 93ste inaal opstijgter borg voer staandal de reis snel en voorspoedig vol bracht zal worden. Wij twijfelen er niet aan of ook in onze stad zal menigeen zich opgewekt gevoelen om onze aarde eens van boven al le beschouwen hetgeen vooral in onze schoone omstreken ongctwiifelj een belangwekkend schouwspel zal op|pveien dat eveneens hel geval zal zijn met het vullen van den ballon en zijne opstijging, waarbij men tegen matigen entreeprijs, in den tuin van ge noemd Cató kan tegenwoordig wezen. In een brief uil Paramaribo aan hel Nieuws v. d. Dag leest men Eene schoone toekomst wacht nu Suriname. De nieuwe gouverneur heeli gedurende zijn kortstondig verblijf reeds veel gedaan om zich bemind le maken. Allen zijn eenstemmig in hun lol over de hartelijke woordonwelke Zijne Excellentie voor een ieder overheeft, en daaruit valt liet zeker niot moeilijk de gevolg, trekking le maken, dal het Z.Exc zal zijn, die de gemoederen volkomen lot bedaren zal weten le brengen en aan de kolonie die rust ver- zekerenwelke zij zoozeer noodig heelt. De werken des vredes zijn onnoemelijk grootdie op betere behartiging wachtenwant alles is verwaarloosd. Alles laat zich echter gelukkig aanzien. Volgens een telegraphisch bericht uil Italië heelt een wervelstorm op de Azorische eilanden groole schade aangericht; geheele landerijen werden vernield booinen ontworteld en enkele huizen stortten in. Men raamt de schade op 2 railiioen lire (ongeveer 1 inillioen gulden.) Jack the Ripper. Donderdagavond werd do Londensche wijk White Chapel weer in opschud ding gebracht door een moord op een vrouw gepleegd onder omstandigheden, die onmiddellijk aan den gevreesden Jack the Ripper deden denken. Een oude vrouw van zeventig jaar werd plot seling in een nauwedonkere straat door een individu aangevallen die haar mei een rnes de keel afsneed. Toen hij zijn slachtoffer zag vallen en waarschijnlijk menscheu hoorde naderen nam hij de vlucht. Tol nu toe heelt men nog geen spoor van hein kunnen ontdekken. De in Duitschland nog altijd bestaande ge woonte om conducteurs van spoorwegen onder bet rijden de contróle der kaartjes to laten ver richten heeft deze week wederom aan een hunner zoo niet 't leven, dan toch de gezondheid gekost. Tusschen Lennep en Remschied viel een conducteur van de loopplank en bleef zwaar gekwetst en bewusteloos vijl kwartier liggen want eerst de machinist van den volgen-len daarlangs komenden trein merkte den gekwetsten ambtenaar op. Vermeld zij hierbij, dal de conducteur Noppen, die onlangs bij Aken van de loopplank viel langzamerhand begint le herstellen doch ver moedelijk levenslang invalide zal zijn. De man beweerde, naar men zich herinneren zal, door een paar werklieden die geen kaartje konden vertoonen van de loopplank gestooten te zijn. Maar de justitie heeft de daders niet kunnen opsporen en gaandeweg begint man te vermoe dendat het verhaal door Noppen is verzonnen ten einde oin welke reden ooka.«n zijn ongeluk zekeren glimp te geven. Uitspraak doende in de zaak van Mevr. Von Barnekow geb. Tindalheelt de vacantiekamer der Ainst. rechtbank als haar oordeel uitgespro ken dat beklaagde schuldig is aan eenvoudige beleediging van een ambtenaar in de uitoefening zijner lunctieen haar veroordeeld tol een boete van 1300, subsidiair 30 dagen hechtenis. Te Duinkerken had verl. week in den schouw burg een gasontploffing plaatswaardoor 3 looncelspelers en vele toeschouwers werden go- wond er ontstond een paniek waarbij, ook nog vole personen verwondingen bekwamen. Verl. week sloeg de bliksem te Rathenow in het proviandmagazijndal onder de regeering van Frederik de Groote werd geslicht. Hierdoor ontstond brand waarbij hel geheele gebouw in de asch werd gelegd. Een zeer groote hoeveel heid haverstrooingemaakte levensmiddelen beschuitenz., gingen verloren. De schade wordt geraamd op andeihall miliioen mark. Dc collecte voor de School met den Bijbel heelt te Rotterdam opgebracht I 2800,05 legen 13016,53 in een vorig jaar. liet bedrag der giflen met beslemming was 1 24-3,32. De rechtbank to Winschoten heeft uitspraak gedaan in zake de vervolging van Grietje Koning en Frederik Mullerbeschuldigd van hnn vader to Boigertange te hebben verinoord. Dc eisch was 15 jaar Dc vrouw is vrijgesproken"; de man veroor deelt tot 10 jaar gev. Te St. Etienne is Dinsdag 1.1. een kind uil het weeshuis in het wafer gevallen. Twee nonnen sprongen het zonder aarzelen na on eene van haar redde hel. De andere zuster echlpr verdronk.

Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 2