Maandag- 17 Augustus 1891» EEN VEKE05HT LEVEN! 40f>3. Uitgever flit bind'Wschljnt Maamlaj «a Donderdagmiddag. Aboimnmont per 3 maanden f 1.—Franco per Bureau H. VAN C LE EPF P0'1 7bj5- A'dvértélitllta1—8 reffftli do Cta. «Ike re*el mner 10 Cle. Clroiito lottere nair MÜU R H [JIf B If plaatsruimte 'voor randen 'en antlern extra inritjtitiir geacliieilt hooker prijsberekening. Legale te Amersfoort, öfllciceleeu onteigen. Adv p«tr legel 16 CU. Koclames per regel 25 Cts. - Afz. nummert 10 Cte. hOök EortOgraOht Wijk B ®0 Politieke Revue. Heeds latigs hielden de vooruitzichten van 'den graanoogst in Rusland duizenden eti nog eens duizenden in spanning en geleidelijk kwam 'men tot de vaste overtuiging dat de opbrengst van den oogst dit jaar onvoldoende nou zijn. 'Dal was dus een feitwaarmede men rekening moest houden en ter bezwering van welks nood lottige en onvermijdelijke gevolgen, naar afdoende •■maatregelen moest worden omgezien Moest de handelsvrijheid in deze de vrijheid tot uit voer worden beperkt, of moest men gestreng vasthouden aan sommige beginselenhoewel heilig overtuigddat die beginselvastheid nood lottig zou zijn 7 Natuurlijk gebood de economische politiekbreken met het beginsel van vrijen uitvoer en een ukase was in deze de eenige uitweg. Die ukase is dan ook verschenen en het gevolg van dezen maatregel voor het cza ren rijk dient afgewacht te wordendoch in Duitschland is 'men er zwaar door getroffenin Duitschland dat voor 9/10 gedeelte zijn rogge in Rusland koopt. En in datzelfde Duitschland zijn de graan prijzen reeds zoo hoog. Doch «elkeen is zich zelf het naast» en Rusland is volkomen in zijn rechtterwijl hijdie in den maatregel een samenzwering tegen Duitschland moclu zien de plank glad mis zou zijn. Rusland staat voor een gedeeltelijke hongersnood en daarin te voor zien is zijn dure, zijn heilige plicht, zonder in de noodzakelijkheid te verkcoren eerst rond te zien ol een of andere bevriende, of zelfs minder bevriende mogendheid er schade door zou kun nen lijden. Indien het als een kenteeken van oorlog geldt •wanneer de eene partij 't er op aanlegt de andere nitlehongerendan heeft Rusland aan Duitschland ■den oorlog verklaard en allicht komt men lot de meening dat deze maatregel de eerste slap is op den weg tol een offensief verbond tusschen Rusland en Frankrijk doch gelukkig bat men ook in Duitschland, de kalme ovei weging zege- •vicr.cn over de heilige agitatie van het oogenblik. Berichten uit Panama loopende tot den 4en dezer, behelzen dat de Chileensche mailstoom boot er de tijding heeft gebracht van twee veld slagen bij een waarvan de troepen der con grespartij Goronel bezet hebbenterwijl zij bij den anderen daarentegen uil Vallenar verdreven FEUILLETON Eenc schets uil de grootc wereld. 7) Naar 't Duilsch door S. Den volgenden dag hadden wij zeer vele gasten. De een gal tien ander de deur in de hand. De groote tafel in de eetzaal stond als overladen met allerlei koude spijzen. Mijne moeder moestrijk uitgedosttol elk der binnenlrcdcneh een passend woord spreken cn ieder hunner een glas wijn met oen stuk koek reiken. Vader verlangde dal zoo en sloeg haar aanhoudend scherp gade. Niet één oogenblik vond ik om met haar te spreken, om haar mijn geluk te vertellen zoodat zij geheel onvoorbe reid wastoen Konny 's middags verscheen. De gewoonte om zich te laten aandienen was in ons huis vreemd en vooral in dezen lijd, waarin een ieder welkom is en waarin onze dienst boden het zich lot plicht rekenden om reeds 's morgens vroeg te veel geestrijk vocht ge dronken te hebben. Zoo verliep er wel een uur voordal Konny gelegenheid had om zijn naam te noemen. Vader was ongewoon genadig; om ringd door een half dozijn vrienden, dionk hij do eene Bosch wijn na de andere, terwijl mijne moeder zich martelde om met driein stijve zijde uitgedoste koopmansvrouwen een ge sprek gaande te houden. Ik zat meer dood dan levend in mijn lioekj onophoudelijk preve lende: «Sta mij bij, Hooi', wees ook mijn Verlosser, ♦verden door de troepen van Balmaeeda. Bij Vallener had den 18cn Juli een gevecht plsais tusschen 500 man iroepen der congresparlij en 300 soldaten van Bahnaceda. Zeventig der eerst- genoemden sneavelden. Figaro drijft braaf den spot fnet de uitge latenheid der Russenvrienden en hunfie buiten sporige manifestaties. Het blad gèeft eene reeks van «telegrammen» in deze manier «Kvreux Eene indrak wekkende manifestatie heeft hiel den 10 deZer voor het huis van den boekhan delaar Alfred plaats gehad. Een voor de glazen uitgestalde atlas liet de kaart van Rusland zien. De kaart werd onmiddellijk door meer dan vijf honderd personen omringd die den duizend maal herhaalden kreet aanhieven: «Leve Rus land!» Uit Montauban«Den tO dezer speelden in het Café du Commerce twee personen écarté. Daar keerde een hunnerde adjunct-raaire klaverenaas om en riep: «Alexander!» Dadelijk stonden alle aanwezigen op en zongen het Russische volkslied. Het partijtje écarié werd onder eftne onbeschrijfelijke opgewondenheid voortgezet. Uit Périgueu*«Een hartverheffend voorval (une scène des plus émouvantes) had hier den lOden aan de lable d'hóte van het Grand llótel du Périgord plaats. De knecht bracht eene Rus sische sjarlotle opallen aten die staande en riepen: «Leve Rusland 'Onmiddellijk daarna werden petits Gervais opgedischt Eenc dame zette zich toen aan de piano en speelde de Marseillaise.» Uit Cahors: «Een rustig burger wandelde in de Rue des Moulins. Plotseling haalt hij zijn sigarenkoker uit den zak. Tientwintig, dertig personen werpen zich op den manontrukken hem den koker en omhelzen hem, al roepende «Leve de Czaarl» De sigarenkoker was van Russisch leder, 's Avonds was de stad geïllumi neerd.» «X in het Grieksche alphabet de veer tiende, in 't Latijrtsche de 21ste, in 't onze de 24ste letter. Als Romeinsch getal tien. In de wiskunde eene onbekende grootheid.» Aldus het woordenboek. in het levenin het openbaarin het staat kundig leven is X een persoon. ilij is ook hier de onbekende, maar slechts zelden eene groot. Eindelijkeindelijk verwijderden Zich de gasten en kon Konny zijn aanzoek lot mijne ouders te richten. Mijn vader scheen als van den donder getroffenmijne moeder vouwde de handen en blikte dankbaar hemelwaarts. En ik maar onze vreugde mocht niet lang duren. Roe zal ik u onzen schrik beschrijven, toen mijn vaderplotseling weer zijn gewonen barschen toon aannemende, Konny antwoordde, dal hij andere plannen inet mij had en dus diens aanzoek weigeren moest. Mijne goede moeder waagde hel om daartegen iets te zeggendat als eene bede om toegevendheid klonk; Doch daarmede was zij aan hel rechte kantoor. Toornig beval vader haar te zwijgenuilroe- pende dat hij en hij alleen het recht had om over zijne dochter te beschik ken. Ik wierp mij weenend voor hem op de knieën, hem smee- kende om mij niet ongelukkig te maken. Konny hief mij liefdevol op oogenschijnlijk rustig lot mijn vader zeggende dal hij bedaard zou al- wachten of deze misschien nog tot andere ge dachten zou komen. Vervolgens drukte hij een kus op mijne hand mij loetluisterendc dat ik geduld moest uitoefenen, daar hij wel middelen 20U weten te vinden om mijn vader te over reden of hein tol toestemmen te dwingen. Ein delijk vertrok hij. Sidderend verwachtten Wij nu eene der woe dende uitbarstingenwaarbij mijn vader nlle bezinning verloor «n dikwijls zoo ver ging om ons, weerlooze vrouwen, te mishandelen. Ril- maal gebeurde er niets van dat alles. «Met jelui zal ik later wel een hartig woo-dj" spreken,» was alles, wat. hij zcid ha,;>!tg hot vertrok verlatende. beid. In den regel'eene quantité négligeable alf persoondoel hij toch zijn best om tot eenigê beieekonis te komen, wat hem soms gelukt, dank zij de geheimzinnigheid van zijn optreden. De Xdie wij hier dikwijls ontmoetenis een nabestaande van «Men.» De laatste spreekt alleen. «Men zegt.» Maar X schrijft. Hij schrijft over alle mogelijke onderwerpen. De staatkunde heeft voor hem geene geheimen, flij is bedreven in allerlei iiiteenloopende vakken van wetenschap en kunst. Zoo schrijft hij heden eene beschouwing over den melkweg en morgen over het boter- maken. Ook is hij van zekere kracht in voor spellingen. De beroemde don Antonio Magino van de oude almanakken en de nauwelijks minder beroemde Waelput zijn kortzichtige snkkels in vergelijking van X. Hij ziet in den loop der tijden de woeling der volken en raadt de ge dachten der vorsten. Als profeet citeert hij gaarne de gemeenplaats van de kleine oorzakendie groote gevolgen hebben. Over 't geheel is hij geen vijand van gemeenplaatsen. Dat verraadt zijne familiebetrekking met «Men.» Hat is bé- hend dal de laatste zich gaarne in algemeen heden beweegt. Als hij iemand wil verdacht maken wat hem dikwijls gebeurt, zegt «Men.k dat geene vlekkelooze koe bont genoemd wordt. Zoo doet X. Want hij heeft hoegenaamd gcenc verantwoordelijkheid. Hij neemteen andere Proteusallerlei geslallen aan en is slechts zelden te vangen, liet gebeurt soms dal X iii 't openbaar oorlog voert met eene andere letter- van 't alphabetterwijl de ingewijde weetdat X en A of B dezelfde persoon is. Don Quyota vocht tegen windmolensX wisselt lansslooteu met zich zeiven, want hij heeft opgemcrlu.dat het publiek gaarne een steekspel aanschouwt ook als de strijders hardnekkig gemaskerd blijven. Het valt niet te ontkennen, dal X soms met zijne altijd vaardige pen goede zaken steunt en slechte verhindert. Niet iedereen is onafhankelijk genoeg om in hel openbaar met zijnen naam voor zijne meening te kunnen uitkomen Ook is er nog bescheidenheid op aarde, hoewel «men* beweert dat de voorraad opraakt. Perronkaarljes I In antwoord op de door enkele Kamel-s vart Koophandel aan den minister van waterstaat kenbaar gemaakte bezwaren tegen de afsluiting voor nietreizigers van de perrons op de stations der Exploitatie-Maatschappijis aan die Kamers Eerst laat in den nacht hoorden wij heat te huis komen. Mijne inoeder wilde snel uit mijne kamer, waarin hij zich bevond, ijlen en zich vlug te bed begevendoch hij liet haar daartoe geen tijd. Wij bemerkten dadelijk, dat hij erger dan ooit beschonken was. Zijne oogert rolden en zijne lippen waren gezwollen t-n blauw. Ilij leunde zich legen de deur aan out niet te vallen .en zeide op afgebroken doch kalmen loon «Luister, voorname dochter, wat Ik je té bevelen heb. Ik heb je lang genoeg de ko6t gegeven 't wordt thans tijd dal ik daarvodr ccnigc vergoeding ontvang. Van je armen mil- naar bchocl ik nieis te verwachten. Ik ben zod goed als geruïneerdik heb duizenden aas duizenden noodig en slechts een kan mij daaraart helpen en hij zal het ook doenals jij zijné vrouw wordt. Mazzati schenkt mijwal ik be hoef enik heb hein zooöven beloofddat jjj hem tocbehoorcn zult «Nimmer,» riep ik wanhopig uit, «nimmcl-, vader! Ik laat nut niet vei koopen. Ik ben acht tien jaar oudik wil liever dienstbode wor den dan de vrouw van dien ouden, afschuwe lijken Griek.» Dat was te veel voor mijn vader. Half krank zinnig van woede sleurde hij mij bij dc haren. I «Wat7» gilde hij, «wal, waag jij '1 om je legen mij te verzetten plichtvergoten schepsel Bij Godhet zal je duur te staan komenals je I mij niet gchoomaamt.» Mijne tnoedér wilde mij uil zijne handen I bevrijden, doch hij slingerde de zwakke vrouw met zoovuol kracht weg, dal zij bewegingloos op den grond liggen bleef. Mij sleepte hij lot

Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 1