jvt 4005. Maandaor 24 Augustus 1891. EEN VERKOCHT LEVEN! Politieke Rev na. FEUILLETON. Uilgever fiit blad venchijat Maandag ea Donderdagmiddag. Abonnomont per 3 maanden f 1.—Franco per H. VAN CLEEPP J>o»t /1,U. Advertent!» n1-8 regel. 80 Ct».elke regel meer 10 CU. Ornate letters naar plaatsruimte root tanden en andere extra inrigting geschiedt booger prijsberekening. Legale te Amemoort. offtcieflleeB onteigen. Ad* per legri IS Cta. Reclame» per regel 23 Cts. Af:, nummer» 10 Cts. hO0k KOrtögraOllt Wijk B 60 Bureau MUURHUIZEN Hartelijk opvallend luisterrijk zelfsvoorna melijk door hel bezoek van koningin Victoria aan de Fransche vlooi, is de ontvangstzoowel Ie water als ie land en als de een Klank rijk den ander Groot-Brilannic kan 'terughouden van al U-. groote avances tegenover de triple alliantie en 'als het machtige Albion la belle Kr Re kan doen gelooven dat het nog immer, yank en vrij is in zijn doen en laten, al zal *£et geloof aan een moreelen steun van Engeland len aanzien van den vredebond dan ook niet worden geschekt dan heeft elk zijn zin, al IjTjcnt die aardigheid dan ooi weer op aardii* i moeite en dubbeltjes te slaan. I' ,-uttige wordt door de Engelschen alweder ;D noodige vereenigd voor Spithead is een «si iir bijeengebracht dat klinkt als een klok, rijk in aanial en rijk in lonnenmaat is het En- gelsohe eskaderdat den Franschen vrienden een denkbeeld van John Bull's vreugde en in genomenheid en van zijn aanzien een ge- duchtheid moet geven, Lord Salisbury wil in deze week het bewijs ieveren dat hij" een afdceling der Pransche vloot even voorkomend en vriendelijk kan recepteren als vóór enkele weken Duilschlands machtigen heerscher vriendschap met allen die het goede d. i den vrede willen en vrijheid van handelen tegenover allen ziedaar de leus van Engelands regeering. Ter handhaving van die leus wordt er d.»g aan dag leest gevierd, wordt er gesalu eerd cn geïllumineerd en wordt den veelgelief den gasten zelfs volop gelegenheid gegeven zich een indigestie te eten binnen den korist denk baren tijd. De Parijsche heethoofdenwicn de Russen verheerlijking nog in hel bloed zitkonden zich met het escadertochlje naar Engeland niet ver eenigen en hielden de bijeenkomst welke zij hadden aangekondigd. Een 5000 tal personen bel gewone publiek der rumoerige lloulangisien vergaderingen van weleer, kwam in het wintercircus bijeen. Het spreekt van zeildat de Boulangistische afge vaardigde de bekende heer Laurook van de partij wasmaar het scheelde al heel weinig of het proicst tegen Engeland had dezen afge vaardigde hel leven gekost. Toen de heer Laur na het einde der bijeenkomst in zijn rijtuig stapte, werden plotseling twee pistoolschoten op hein Eene schels uil de groote wereld. 9) Naar 't Duiisch door S. Ik liet mij alles zwijgend welgevallen, den kende dal ik welhaast dit alles nimmer meer behoefde te dulden. Slechts toen ook Mazzali op mij toetrad om zijne lippen op de mijne te druk ken kon ik mij niel langer bedwingen. Ik ontweek hem behendig en ijlde naar mijne kamerterwijl ik de vrouwen hoorden roepen: «Ze schaamt zicli nog, maar het za! wel anders worden. De gowoonie brengt lieldc.» Ik wierp mij echter snikkend op hel bed waarin inijne arme moeder gestorven was. Dc volgende dag werd reeds het eerste gebod in dezelfde Grieksche kerk, afgekondigd, waarin ik mijn Konny voor 'teerst gezien had Mijn vader trotseerde allesom zijn voornemen uit te voeren, wijl hij geen lijd verliezen wilde, daar hij aiders bankroet verklaard zou worden. Maz zali wilde geono penning geven voordat ik zijne vrouw was. Ondanks dat alles verloor ik den moed niet; 2ells nog niet op den avond vóór de huwelijks voltrekking zoo zeker vertrouwde ikdat Konny mij redden zou. Op dezen avond kwamen er ongeveer twaalf meisjes cn vrouwen bij onsdaar mijn vader natuurlijk in alles de oud-Russische gebruiken volgen wilde. Ik moest een sarafan aantrekken; onder treurige gezangen, waarin de smart dei- gelost De eene kogel vloog rakelings langs zijn hoofd en schramde zells zijn gezicht even ho ven hel linker oog. en de andete trol den koet sier in den rug. zoodat hij naar hel ziekenhuis moest vervoerd worden. Overigens had de bijeenkomst geen ander ge volg, dan dat een motie, werd aangenomen, waarin werd geprotesteerd tegen een bezoek der Fran sche oorlogsschepen aan Portsmouth. Vermoe delijk zal noch de Fransche regeering, noch de Eogelsche zich veel om dii besluit der gewezen Boulangislen bekommeren. Volgens de jongste tijdingen uit Chili hopen de opstandelingen nog hun laatsten beslissenden slag te kunnen slaan voordat de door Bal- maceda in Europa aangeschafte pantserschepen «Presidente Errazuriz» en «Presidente Pinto» aankomen om zich met de vloot der congies- partij te meien. Te vergeefs heeft deze getracht, van de Vereenigde Staten de erkenning als «oorlogvoerende partij» te verkrijgen en nog steeds is haar in der haast georganiseerde in fanterie onmachtig geweest omop den weg naar Coquimbo, Valparaiso en Santiago, verder dan Coronel door te dringen. Balmaccda heelt intusschen zijnerzijds reeds 22 millioen dollars verbruikt. Met de «Figaro» beginnen nu ook andere bladen te begrijpen dal de Franschen verstandig doen om verder de Russen met rust te laten. Hel is thans mooi genoeg en moet nu ophouden. Al gevoelen wij thans meer dan vriendschap voor Rusland, zegt de «Kép Fran^ise,» ook in de liefde moei toch de betamelijkheid he tracht worden. Hoeveel Rusland's vriendschap ons ook waard moge zijn, alleen met kreupel- rijmen voor de vensters van grootvorst Alexis gezongen krijgen we Elzas-Lothaiïngen toch niet terug. In Canada veroorzaakt het ontslag van sir Hector Langevin, minister van openbare werken, veel sensatie. Het is het gevolg van een schandaal, dat een treurig licht werpt op de politieke zeden in Canada. Verleden jaartoen de groote ver kiezingen naderdenwas iedereen verwonderd, dat een conservatief blad openlijk de conserva tieve regeering aanviel en haar van omkooperij, winstbejagkortom van bedrog van allerlei aard betichtte. De aanval was gericht tegen het geheele kabinet Mac Donald, maar voornamelijk tegen sir Hector Langevin. Deze oud advocaat jonkvrouw bij het opgeven barer meisjesvrij heid bezongen wordtvlochten de bruids meisjes inijne lokken in twee vlechtenzooals de gehuwde vrouwen gewoon zijn het kapsel te dragen. Allen weendenwant dat behoort eenmaal daarbij. Ik alleen zal onbeweeglijk en zag aanhoudend naar de klok. Plotseling hoorde ik de locomotief fluitende trein uit Petersburg moest op dit uur aankomen... tien, twintig minuten wachile ik en daar ijlde mijn Konny binnen. Ik wierp mij zonder mij te be denken aan zijne borst lol ontzetting der gil lende vrouwen om mij heen. Vervolgens ging hij naar mijn vader. Wat er tusschen die beiden besproken werd heb ik nimmer vernomen doch toen vader een kwar tier later van 't kantoor terugkeerde, nam bij mij bij de band on voerde mij tol Konny die mij dadelijk naar het aan de deur wachtende rijtuig geleidde. In Hinken draf reden wij naar een hotelwaar Konny kamers besteld had. Daar vond ik alles wat ik noodig had om mij rcisklaar te maken. Een hall uur later ver trokken wij naar Kiew en vandaar ging het steeds verder, naar Wecnen", naar Parijs, naar Zuid-Frankrijk naar Italië waarheen niet wat was dal een heerlijke lijd! Is er grooler genot denkbaar, dan aan de zijde van een geliefden man al hel schoons van de wereld ie zien met hom dat alles ongestoord te genieten, met hem ie verwijlen onder louter vreemde inenschenhem geheel alleen toe te belmoren en te welen dal niemand op aarde dit recht betwisten kan 1 0, ik was zoo gelukkig, ik waande mij m den hemel verplaatst en als in diuom vinger, en ond-burgemeesler van Quebeceen dcf leiders van de conservatieve partij, zou gé-* durende de 27 jaar, dat bij aan bet bewind wasgroote sommen hebben aangenomen en van alle ondeinemers van slaalswerken geld hebben afgeperst door tusschenkomst van zijnen vriend den afgevaardigde Thomas Mac Greevy. Deze hield zich bezig met eene reeks onder nemingen die alle ruim door den staal werden ondersteund. Ook in het postwegen zouden de grootste misbruiken beerschen. Nog andere staatslieden worden beschuldigdbv. de heer Mercier, die onlangs een bezoek bracht aan Europa. Deze zou door den staat Quebec eene toelage vae 280.000 dollars hebben laten geven voor eenen spoorweg en het meeste van dat geld in zijnen Z9k hebben gestoken. Tevens eischte Pacaudpolitiek agent van Mercier 100.000 dollars van Armstrongondernemer van den spoorweg. Armstrong betaalde en de parlementaire commissie heelt de quitantie. De KI. Cl van Rotterdam .schrijft bij de op treding van het nieuwe Ministerie 't volgende «Wij treden hiermede een nieuw tijdperk van wetgeving in. Ten minste na de belofte bij de laatste verkiezingen door de liberalen gegeven, mag verwacht worden, dal dit kabinet met de oude stilstandmanie zal brekeo en in vooruit- sl revenden geest zal regeeren. Het volk wacht op invoering van algemeen kiesrecht, op afschaffing van het slaande leger, of invoering van algemcene dienstplichthet wacht op invoering van le> rplicht, van algemeen vakonderwijsvan goedkoop recht. Hel wacht op de regeling door den Staat van arbeidsvoor waarden den arbeider waardig en zijne toekomst verzekerende. Het wil den strijd tegen den ster ken drank door den Staat. Het wensebt toeneming van den arbeidverbetering van de omstandig heden van den landbouw algemeene ontwikke ling en bevrediging. Het wil eenheid van plichten en rechteneenheid van denkengevoelen en willen. Het volk wil vertrouwen, dat men bet naar zijne uitgesproken wenschen zal regeeren. Die wenschen zijn niet alleen billijk en recht matig maar zij zijn ten nauwste verbonden aan het belang van het land en behooren dus te worden uitgevoerd. Niel in de laatste, maar in de eerste plaats wenscht het volk beter onderwijs, betere vor ming voor de vrouw, als ten zeerste noodig ons de dagen voorbij. Konny was de leederste liefdevolste echtge noot, die men zich voorstellen kan. Wanneer wij 's avonds, na den geheel- n dag in museums gedwaald te hebbenrustig bij elkander zaten, ver van het gewoel der wereld, o, dan ge voelde ik mij zoo wél te moedeals bijden arm om mij heenslaande inij toefluisterde dat mijn bezit hein zoo gelukkig maaktedal hij met mijne liefde het hoogste op aarde bereikt had. 0wat waren dat zalige urenwe ver gaten dan alleshet verledende toekomst om slechts hel heden te genieten 1 Wij leefden op groolen voet; in den beginne verwonderde ik mij daarover ten hoogste en vraagde ik Konny eens, of hij plotseling eene erfenis gekregen had welke hem mogelijk maakte om al die weelde te bekostigen «Ja. zeker, mijn lieveling,» antwoordde hij, plotseling ernsïg wonlende, «dat is het. Maar laten wij nimmer daarover sprekenwant dat onderwei p wekt allerlei treurige, onaangename gedachten bij mij op. En dat wil ik vermijden... I wij willen immers liet leven met volle jeugen 1 genieten nioi waarmijn lieveling? Met elk 1 oogenblik willen wij woekeren en ons daarvan zooveel geluk bemachtig- n als het slechts mo gelijk is.» I Ik stemde onder kussen toe... ik vermoedde i de pijnlijke, de verschrikkelijke waarheid niet, I welke hij voor mij v.-rbergde. Kind lok na l\uo jaar in het buitenland ertoefd te hebben keet dm wij n3ar ons ge- j boortelar.d terug In I c-tershnrg werd ons geluk in een slag verni-tigd was liet gedaan met alle zaligheid. met aMe genotl»

Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 1