voor het levensgeluk en de vorming der jeugd. liet vertrouwt ook, dat de regeering hot pronte belang hiervan zal inzien en zorgen zal dat de vrouw vrij, krachtig en met vrucht werkzaam zal kunnen zijn op haar terrein, door hel zelfbewustzijndal verstandelijke ontwik keling geelt. Men tuoge dat vertrouwen nu eens niet be schamen en zoo het vaderland goede diensten bewijzen. «liet Paleis van Justitie» behelst 't volgende Een moderne Don Juan. De oude, door Mozart bezongen Don Juan had zeker heel wal op zijn geweien: wat al meisjes- Iwrten stal en brak de deugniet Waar W. Hoffmannvoorheen machinist te 'Dresden heeft nog heel wat meer op zijn kerf stok finkon hel gerecht in hel stelen cn thicken v.m meisjesharten geen termen lol zijn «vervolging vinden in dal meerdere wèl. -M«n dicntnamelijk te weien, dat deze moderne *l)en J«an niet slechts kans zag, met zes meisjes tegelijk zich te verloven, natuurlijk zonder er •één van te trouwen, maar ook cn dit is dit meerdere, waardoor het gerecht vat op hem heeft gekregen allerondubbclzinnigste blijken galhel slechts subsidiair op de hartjesdoch priacipMl op de geldbuidels der door hem mis leide schoonen voorzien te hebben. Daarbij komt nogdat Hoffmanneen goede dertiger, met een verblindend knap voorkomen, al ettelijke jaren zelf gehuwd is. Laatst gemelde omstandigheid weerhield hem evenwel niet, reeds in Augustus 1888, zich te Hamburg te verloven met een uit Kirchhain in Hessen afkomstig meisje. Het goede kind was met haar knappen bruigom toch zoo ingenomen, dat hij volstrekt roet haar moest komen logeeren bij haar vader, een braven en nietongegoeden landbouwer. Van de hem betoonde gulle gast vrijheid maakte hij gebruik, om aan zijn toekom stige schoonzusier onder allerlei valsehe voor wendselen 115 mark afhandig te maken en daarmee te verdwijnen, terwijl na zijn verdwijning nog ontdekt werddal de lijne bruigom kisten en koffers doorsnuffeld en aan zijn bruid nog 20 mark ontfutseld had. Eenigen tijd later dook Hoffmann te Berlijn op waar het hem weldra geluktehet naar lielde smachtende hart eener goedvertrouwende keukenmeid te winnen die dan ook volstrekt g»-on bezwaar zag haar spaarpenningen ten bedrage van 700 inark aan haar bruidegom toe te vertrouwen om daarmede, zooals hij beloofd Iradhun toekomstige echtelijke woning be hoorlijk te ineubileerea Zij zag nocii haar brui degom noch haar geld ooit terug Tegelijkertijd had hij kans gezien zich als wachtmeester voordoendezich met nog een ander meisje te verloven dat heel graag wacht meestersvrouw wilde worden en dan ook met alle genoegen hetn haar spaarkasboekje ad ruim 245 mark toevertrouwde, liet duurde niet lang, of li ij verdween weer, natuurlijk roet het be spaarde geld. Slechts weinige dagen had Hoffmann ver volgens te bestedenom te Dresden en in nog •een paar andere gemeenten drie nieuwe ver looiden op te doendie alle drie een nogal aardig spaarduitje bezatenen wie hij respec tievelijk 200250 en 750 mark aftroggelde. Bij al zijn verloofden bad hij om huo ver trouwen des testerker le imken, den bruilofs dag reeds bepaald, toevallig bij allen op een en denzelldcn dag. Eindelijk liep hij in de valen nu vooreerst zijn gevoelige raeisjesharten evenals welgevulde Mier zweeg Wera plotseling. Haar gelaat nam «ene wanhopige uitdrukking aanterwijl er tranen langs hare wangen vloeiden. Ik drukte «acht hare kleine handen. Zij zuchtte vervolgens diep en ging voort Wij hadden juist eene kleinedoch met smaak ingerichte woning betrokken en zalen juist 'smorgens aan het ombijt, toen ons dienstmeisje een zekere mijnheer Nordheim •aandiendedie Konny wegens dringende zaken Ut spreken had «Laai ons alleen, liefste,» zeide Konny tot mij«dat bezoek zal niet lang duren. De zonderlinge loonwaarop hij deze woor den uitsprakde bleekheid van zijn gelaat wekten mijne onrust op en ik verbeeldde mij, dal Konny iets voor mij geheim hield. Deze fedachte pijnigde mij zoozeerdal ik mijne anjer verliet en voorzichtig in een neven trekje sloop, dat door eene deur inet onze huiskamer in verbioding stond. Er werd daarbinnen luid en heftig gesproken... plotseling hoorde ik mijn naam noemen in verband met «wettige bepalingen,» mogelijkheid van een erfgenaam en nog veelwal ik in den beginne niet bigreep. Doch, hoe langer, dal ik toeluisterde des te duidelijker werd mij toen alles en eindelijkeindelijk had ik alles be grepen. Konny, mijn Konny had zijn leven ver kocht o;a mij le bezitten, om mij te redden. Wordt vervolgd. meisjesheurzen legen zijn aanslagen beveiligd want de rechtbank heelt lloll.nann veroordeeld tot zes jaren tuchthuisstraf, plus 1200 inark boete. - J. C U. LIJST DER ONBEKENDE BRIEVEN verzonden van Amersfoort en arrondissement gedurende de 2e belli der maand Juli 1801. 1 P. Pool Amsterdam. 2 J. Hcnd riksen 3 D. Webber 's Rage. 4 T. v. d. Bunt Ileunen. 5 W. Zeisveld Hilversum. 6 A. v. d. Horn Nijkerk. 7 A. Frank Rotterdam. 8 Zwemmer Zand voort. 9 G. Heester Zwolle. 10 Wesel Bet V 11 Van Soesterberg. J. A. A. Wumkcr 9 Briefkaart. 1 N. de Voller Zwolle. Rechthebbenden vervoegen zich aan'tposlkantoor. Ter zitting van den Gemeenteraad van Amers foort van Zaterdagmiddag jl., gepresideerd door den lieer Burgemeester Mr. F. D. Graaf Schim- melpenninck, waren aanwezig 11 leden cn afwezig de heeren Gelossede Koningh en van Hardenbrock (1 vacature.) Na onderzoek hunner geloofsbrieven werd besloten lot toelating der 7 verkozen raadsleden de heeren II. VV. A. v. d. Wall Bake, E. L. II. v. Lanschot llubrecht, dr. P. Groenebooin, J. J. de Koningh, E. L Visser, mr. J. Heyligers en F. W. J. 11. Tengbergen. liet leaanv.-kohier van den hoofd omslag, dienst 1801, werd vastge steld op f 2040,Daarna kwam in behande ling een request van den heer M Schrek, kap,-adj. 5e reg. inf. waarin hij verzoekt de langs den Soes- lerweg slaande booinen le doen vellen, of wanneer daartegen bezwaar beslaat, althans de 3 vóór zijne woning aanwezige booinen te doen verdwijnen. In hun advies geven B en VV. te kennen, dat 'l le ged. van liet verzoek betreft eene aangelegenheid van alg. belang, waarvan het recht van initiatief behoort aan den raad of aan het dagelijks bestuur van welk college echter geen voorstel daartoe is le wachten. Wat 't verzoek tot rooiing der 3 boomen aangaat in het midden latende de vraag, ol liet verzoek daartoe niet van den eigenaar van hel huis had behooren uit te gaan m irken B. en W. op, dat hoewel zij mogen aannemen, dat de request rant bij hel huren van de woning met de aanwezigheid vaa de boomen bekend waser bij hen geen be zwaar zou best. om aan zijn verlangen le voldoen, ware 't niet, dat winneer daarna de bewoners van de aangrenzen le perceelen een dergelijk verzoek doen, zulks evenmin kan worden geweigerd, en alsdan het grootste gedeelte van de boomen zou worden verwijderdop welker behoud zij in tegenstelling met den adressant met het oog op 't aanzien dat zij aan den weg geven, prijs stellen. Wellicht, meenen B. en W., zou door het snoeien van de l>oomen eenigszinsaan hel verlangen van den requastr. kunnen worden tegemoet gekomen, cn daartegen bestaat hunnerzijds geen bezwaar. Zij stellen echter voor, het verzoek van de hand te wijzen. Aldus werd door den raad z.h.o- besloten. De rekening der schutterij over 1890 werd goedgekeurd op 12-400.01 zoo aan ontv. als uiig. en die van het burgerl. armbest. op f 6796,72, zoo aan ink. als uiig.; de rek van hel burgerweeshuis op 11163359 aan ink., f7574,11 j aan uiig. alzoo met batig saldo van 14109,-47j; de rek. der Kamer van koopb. en fabr. op f 150 zoo aan ink. als uitg. terwijl daarna de gem.-rek. over 1890 voorloopig werd vastgest. op 1190978 86j aan ink. f 177562,04 aan uiig., en alzoo met een voordeelig slot van f13717,22*. Daarna werd tot lid der op. gezondheidscom missie benoeinl dr. A. A. J. Quanjer. Een crediet van f 00 is aan B. en W. verleend voor het doen geven van «ene muziekuitvoering op den verjaardag der Koningin, 31 Aug. a. s. 's avonds van 0—8 uur, op den Hof, door de rau- ziekverecnig. «C-iecila.» Door den heer v. de Wall Bake werd den Burgemeester in overweging gege ven. alsnog stappen te doen om een feestdag voor de jeugd te organiseerenen deze verklaarde daarmede ten volle te sympatiseeren. Voorts is ingekomen de begr. der d.d. schutterij voor 1892, Naar de aldeelingen verzonden. Van het hoofdbestuur der schippersvereeniging «Schuttevaer» is een verzoek ingekomen om eenigc ondiepten in de Eem weg te nemen, en van W. v. Achterbergh een verzoek tot aankoop van het «Kinderhuis.» Van ged. stalen zijn goedgekeurd terug ontvan gen de raadsbesluiten lot verhuring van een der torentjes v. de Kamperbinnenpoort aan de heeren J. B. Liesem en A. I. Molen lot vaststelling der jaarw. van den onderwijzer S. J. van den Hoofif, en voorts is ingekomen een kou. besl. waarbij aan de gemeente voor 3 j aren, ing. 1 Sept. 1891, onthef fing wordt verleend van de verplichting lol op richting eoner burgerdagschcol voor midd. ond. Voor de sluiting der verg. vroeg de heer Zandijk, ol voor een leitdat II. Maandagavond halfachl op de Langestraat plnets had, nl het ledigen van roestbakken voor de gem.-reiniging waarvan de omwonenden zeer vei I ongerief ondervonden en zij, die zich op straat bevonden, in draf wegliepen, bijzondere redenen bestonden, welke vraag door den voorzitter ontkennend werd beantwoord daarbij inededeelende dat luj in overleg inel de comm. voor de gein.-reiniging den directeur had opgedragen zulks in het vervolg na le laten. Uit 's Gravenhage wordt gemeld De nieuwe ministers van oorlog en van marine zdllen terstond voor eeni ge inoeiel ijk heden wor den gesteld; want er zijn, ook in verband met te verwachten pensioneeringen belangrijke pro motion op komst. De sehoul-bij-Bacht Kruijs aftredend minister van marinezalnaar men zegt's lands dienst verlaten cn bij de bevor dering. die daarvan 't gevolg wordttreedt dö qurestie Land weder op den voorgrond diens benoeming lot kapitein Ier zee wordt als een der eerste daden van het nieuwe kabinet ver wacht, Wal oorlog aangaat spreekt men ook in verband met hel optreden des heeren Seijifardt als chef van dat departementvan onderschei dene pensioen-aanvragenzoo zou de generaal van der Beek uit 's lands dienst willen treden en als slelling-kommandanl door generaal Ber- gansius, afgetreden minister van oorlogworden vervangenzoo zou de tegenwoordige directeur der krijgsschoolkolonel Eland een der vurigste verdedigers van de tegerwelden dienst vaarwel zeggen en door den overste Rooseboom. aftredend lid der tweede kamerworden opgevolgd de voordrachten met die strekking zouden gereed liggen en men gevoelt dat het voor den nieuwen minister niet aangenaam i9 daarover te beslissen. Groote toebereidselen worden gemaakt voor hel in de eerste dagen van Sept. alhier te houden internationaal landbouwcongres de deelneming uil 't buitenland is van niet weinig beleekenis; uit Frankrijk komen beroemde mannenuit Duitschland en Engeland, uit België en Oostenrijk evenzeer en zells Amerika zal vertegenwoor digd zijn. Gisterenavond was de Iheater-zaal van 't Kur- haus te Scheveningen eivolondanks de helling van een entrée van f 3. En 't publiek was dubbel voldaan met de voorstelling van l' Ecole des femmes van Molièreo. a. door de dames Rei- cliemberg en Marie Kolbdie samen ook nog een saynette en elk een drietal allerkeurigste monologen voordroegenwaarooder «Cest le vent van Mile R. zeker 't meest voldeed. De inpressario Schurraann heelt 't publiek met deze voorstelling aan zich verplicht cn levens goede zaken gemaakt. Dit bewijstdat als men maar iets goeds aanbied)'l publiek wel komt. Geen twijfel dan ookof de volgende week zal 't bij Mile Rejanc even vol zijn. Want dal is onovertroffen geestig De groothertog van Saxen en de hertogin van Mecklenburg woonden giste renavond de voorstelling bij. Ktennisicevliij?- De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gezien art. 5 der wet lol regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap Brengen ter openbare kennis, dat een ver zoekschrift om vergunning lot verkoop van sterken drank in het klein bij hen is ingekomen van W. E. GRUIJFF in het perceel wijk B n°. 5. Amersfoort, den 24 Augustus 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester F. D. SCHIMMELPENNINGK. De Secretaris W. L SCUELTUS. Gevonden op dea openbaren weg Een dop van een rijtuigas. Een gutta percha wielband. Rechthebbenden vervoegen zich Ier terug- bekoming aan het bureau van politie. AMERSFOORT, den 24. Augustus 1891. De Staatscourant behelst de benoeming der nieuwe Ministers, voorkomende in ons vorig nummer. Veel goeds kan werkelijk van dat Minislerie worden verwacht, indien het, zoowel in, als builen het Parlement wordt gesteund door allen, die de ware belangen van het Vaderland en zijne Koloniën stellen boven partijlicfde en per soonlijke belangen en neigingen. Naar men verneemtworden door eenige ingezetenen met den heer Burgemeester pogin gen in het werk gesteld eene feestelijke viering van den 1lden geboortedag van II. M. de Koningin in ruimer ol enger kring te organi seeren waartoe wellicht een kinder- of school feest het eerst in aanmerking kan komen. OvermorgenWoensdagmiddag, is er, volgens nevenssh adv., muziekuitvoering op Oud-Leusden

Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 2