"tegenwoordig gemaakt worden lot platen, welke •niet dikker zijn dan 1;60 milimeter. Zeshonderd, op elkander gelegdvormen dus dikte vaneen cenlim. Dat is nog veel dunner dan dun papier. De onder-commissie in 7.ake de orbeidsen- •quêie, die zitting hield in het lokaal van de Tweede Kamer der Staten-Generaalheelt de getuigenverhooren geëindigd. Door de politie Te Haarlem is aangebonden 'Gerardus van den "Berg, die zich door middel van bedelbrievenvalschelijk onderteekönd inel den naam van den burgemeester, had schuldig gemaakt aan oplichting bij verschillende inge zetenen aldaar. Hij is reeds tot 8 maanden ge- vangenisstral veroordeeld ter zake van verduis tering. *Naar men verneemtis door eenige philan- tropen een som gelds bijeengebrachtoin een aantal Nederlanders, die in Argentinië gebrek Jijdennaar Holland terug te voeren. De Amerikaansehe kampioenzwemmer John ston is naar Engeland vertrokken 011» de En- •gelsche zwemmersbazen uit te dagen tot een wedstrijd. De Franschc kunst heeft een ernstig verlies geleden door het overlijden van den schilder Elie Delaunay. De heer Delaunay, in 1828 te Nanles geborenis plotseling gestorven aan de .gevolgen van een hartkwaal. De overleden kun stenaar muntte vooral uit als portretschilder. Te Granada staal thans een vrouw terecht die op straat een jonkman heeft doodgeschoten, omdat hij zich in het bijzijn van haren echt genoot valschelijk beroemd hadvroeger in ongeoorloofde betrekkingen tot haar gestaan te hebben, liet Openbaar Ministerie eischt levens lange gevangenisstraf voor de moordenares. Maar de verdediger en de openbare meening eischen, •dat de trechtschapene misdadigster,» zooals -vnen haar noemt, zal worden vrijgesproken. De tram- en omnibusbeamblen le Londen ■hebben weder grieven tegen de de direelies men vreest voor een nieuwe werkstaking. Een renzenwedstrijd. Het Petit Journal le farijs heeft een wielerwedstrijd uitgeschreven over den weg van Parijs naar Brest en terug eene lengte van ongeveer 1200 kilometer of •120,000 meter. Ongeveer zeshonderd personen hadden zich aangemeld daarvan zijn ruim twee honderd opgekomen. De mededingers moeten steeds hetzelfde wiel berijdenter verzekering daarvan zijn de voornaamste deelen hunner ma- chines'verzegeld, terwijl langs den ganschen weg posten staandie moeten opletten dat niemand gebruik maakt van 'len trein. Zondagmorgen zijn de kampioenen vertrokken. Men verwacht, dat de eerste na twee en zestig uur terug zal zijn 's Avonds om acht uur had de voorste, Charles Terront, in dertien uur een weg afgelegd van 280 kilomeier. Te White-Pigcon (Amerika) is een dynamiet- fabriek in de lucht gevlogen17 werklieden zijn gedood. De schade wordt op een milliocn gulden geschaL Volgens het «H. v. Anlw.» is te Binche oen fiOMcieele krach uitgebroken door den val der Bankwaarvan Paul Bemier de garant was. De gevallen bank werd volgens dit blad gesticht met een kapitaal van 3,000,000, verdeeld in 3000 «cties van 1000 Ir. welke voor het grootste ge deelte in handen van liberalen zijn. Bemierde gevluchtebehoorde tot de fine fleur van het liberalismedie in vroegere ver kiezingen als candidaal legen de conservatieven •optrad. Hij was met een deftige jonge vrouw getrouwd, die hem onlangs betrapte in gezelschap van degene, mei welke hij thans gevlucht is. Hel bedrag van hel deficit is nog niet bekend, maar hei is stellig dat Bincho alleen er meer dan anderhalf millioen bij verliest. In Parijs heeft men weer iets echt fin-de- siècle» Uitgevonden, dal echter om licht ver klaarbare redenen wel niet veel opgang bij de dames zal maken. Een jongmensch, die zich toevallig met «het voorwerp zijner heimelijke liefde» alleen bevond besloot om de stoute stap te wagen en haar hart cn hand aan te bieden. Te midden zijner harts tochtelijke betuigingen legde hij ter versterking daarvanden arm om de slanke gestalte van de uitverkorene zijns harten het meisje poogde zich te bevrijdendaar weerklonk plotseling een schril fluiten door de kamer, niet ongelijk aan 'tsignaal, gegeven bij aan komst en vertrek der treinen. De jonge dame, die eene zeer strenge moeder bezatdroeg na melijk de nieuwste uilvinding in onze dagen en wel een corsetwaarin zich een veer bevindt. Zoodra men daarop drukt, laat zich door middel van een vernuftig uilgedachte mecaniek een merg en been doordringend fluiten hooren een teeken voor de zorgvolle mama dat hare tegenwoordigheid stellig wel minder gewenscht dan hoogst noodzakelijk wordtvooral daar niet alle «tailleomvattende heeren» deze handeling van een huwelijksvoorstel laten vergezeld gaan. Een huisvader te Hof van Delft heeft dezer dagen aangifte gedaan van de geboorte van zijn 21sto kind. Een der boekhouders van de magazijnen «Le Printeraps» is voortvluchtig met achterlating van een deficit van 20,000 lrs. in zijn kas. Naar men uit Bar aan de Aube van Zaterdag avond meldthadden zich niet minder dan 50 ernstige gevallen van zonnesteek voorgedaan. Donderdag zijn dientengevolge vijf maa be zweken. De Brusselsche politie heeft in de Augustijnen straat een speelhuis ontdektwaar men op den billard a la baraque wedde. Natuurlijk is dit huis voor goed gesloten. Te Rome is een Franciscaner monnik over ledenruim 118 jaren oud. Hij bekleedde in zijn klooster den gewichtigen maar nederigen post van kok en stond zeer in de gunst bij den vorigen Paus. Uil Kissingen wordt geseind dat professor Schweninger niet volkomen gunstig oordeelt over deu gezondheidstoestand van Bismarck. Hij ver bood den vorst zijn uitgebreide correspondentie voort te zeilen en beval hem minder te werken; ook moet hij er tegen wezen, dat de oud-rijks kanselier zich weder als afgevaardigde in het politieke leven zal begeven. De Engelsche kolonie Nieuw-Zeeland heeft het stemrecht aan vrouwen toegestaan en be paald dal dezen voorlaan ook verkiesbaar zul len zijn voor de wetgevende macht. Tot nu toe is deze hulde aan het schoone geslacht, voor zoover ons bekend isnog slechts bewezen op het eiland Manen in den Noord-Amexikaanschen staal Wyoming. iGeen vrouwen zal rdortaan het wachtwoord zijn bij de Belgische telegrafen. Men zal er geen vrouwelijke telegrafisten meer aannemen. De datnesdie er nu in dienst zijn zullen echter niet afgedankt worden. De vraagof de vrotlw geschikt is voor den arbeid, gewoonlijk door den man verricht, hel vraagstuk van de «emancipatie der vrouw moet deor de practijk worden opgelost. Het zou daarom de moeite waard zijn te weten oin welka redenen de Belgische autoriteiten dit besluit hebben genomen. Te Luik heeft in de «TaVerrte de Strasbourg» een herbergier, gewezen onderofficier, zijne 25jange vrouw, eene Maastrichtsche van ge boorte, die hem eerst door hare schoonheid bekoordemaar hem sedert door haar lichtzin nig gedrag schier lot razernij had gebracht, door middel van drie revolverschoten gedood. Ilij stelde zich daarop aanstonds ter beschikking der politie. Een zonderling legaat 1 Wijlen mejufl'ronw J. li. J. de Rüijterwed. van den heer F. Meuring heeft aan de gemeente Amsterdam vermaakt de haar lot uitsluitend ge- bruik afgestane grafruimte 2e kl.op de Wes- tcrbegraalplaats aldaar met zerk en hekwerk onder bepaling dat dit gralwanneer haar lijk daarin zal zijn bijgezetgesloten zal worden en gedurende 100 jaar niet zal mogen worden ge opend noch aangeroerd en onder bijvoeging van een bedrag van 300 gulden vrij geld ten einde daarmede in de kosten van onderhoud van hel graf te voorzien. Burgemeester en Wethouders achten de aan vaarding van dit legaal niet in het belang der gemeente hoe is 't mogelijk en stellen mitsdien den Raad voorle besluiten het legaat niet le aanvaarden. Vele kleintjes enz. Hel Leger des lleils zal van 27 September tot 3 October in Engeland zijn «week van onthouding» uitschrijven. Ver leden jaar werd daardoor verzameld 360,000 guldenin 1889 144,000 gulden. Men hoopt T thans t« brengen tot 480,000 gulden. En dat alles van kleine bijdragen, want de Heilsoldaten behooren in den regel nu juist niet lol de millionnaira. De gezondheidstoestand van de koningin van Rumcnië is te Venetië eensklaps verergerd, zoodat ook de koning er voor onbepaalden tijd zal blijven. Het is Waarschijnlijkdal men heden beginnen zal met hel uitgeven van bulletins, omtrent den toestand der zieke. De groote schouwburgtent van de hecrert Henri en Okliuizenop de kermis te Helftis publiek verkocht aan een landbouwer, die haar zal doen inrichten voor doleerende kerk. De Londensche poit-ambtenaar Harry Rhodes, die sinds 10 jaar commies was, blijkt in een jaar 20 000 pd. sl. te hebl>en verduisterdbij is gearresteerd. In het werkhuis van Camberwell, eene Lon densche parochie, zijn thans negen personen die meer dan eene eeuw oud zijn. De iongste van hel negental is 103 en de oudste 108 jaar. Nabij Fulda is een daglooner door een zwerm wespenwier nest door jongens was verwoest, overvallen en zoodanig geslokendat hij na een kort lijden stierf. Te Milaan en in geheel Italië is groote sen satie verwekt door den zelfmoord van den heer Bartorellieen van de eerste en meest geachte bankiers van hel land. Uil Spanje wordt bericht, dat er in de pro vincie Gaceres 1200in de provincie Jaen 5000 menschen aan influenza lijden. I1H. MM. de Koningin-Regentes en Koningin Wilhelminazullen nog in deze maand een be zoek aan Utrecht brengen en wel onmiddellijk na het openen van de Staten-Generaal. Het deel der komst is, onze jeugdige Koningin getuige te doen zijn van hel slaan van hel eerste tien gulden-stuk met haar beeldenaar in's Rijks Munt. Een trouwe hond. In Mei 1890 stierf Ie Pérignat (Ain) een gepensionncerd kapitein Lesgourguesen werd te Izernore begraven. Sedert dien pleegt zijn patrijshond Blackdie destijds den stoet volgdeeiken dag de 14 kilometer afstands naar hel graf af te leggen, over den muur van het kerkhof te springen en eenigen tijd op het graf to gaan liggen. Alle pogingen om het hem af te lecrcn ware* vruchteloos. Dezer dagen heelt koningin Victoria te Bul zij haar arm moedertje hoorde hoesten En dat was ook allesNeentoch niet. Zij kon nog iets. Zij moest zich gewennen om over dat te zwijgen, wat zij zoo gaarne anders wenschte, opdat hare moeder daarover ten minste geen verdriet had. En 'tarme, lieve ding sprak niet meer over die mooie tuinen met hun bloemengeur en vogelenzangzij drong dal alles in haar jong, kinderlijk hartje terug als iels hoogs, iels heiligs. Maarhoe moedig ze ook wasze moest 'dat alles zien al smartte hel haar diep om er 'geen ander deelgenoot van te kunnen mjken En 't kleine meisje herleefdeals zij in dien grooten tuin blikteals zij naar den gouden Tegen staarde, als zij naar het lied der vogels luisterde O, hoe dikwijls voelde zij den lust niet op komen om dal hemelsche rijk le betreden doch telkens gaf zij dal verlangen op uit vrees, dat men haar betrappen mocht. Op zekeren dag kon zij echter niet langer aan dien wensch weerstand bieden en sloop zij naar binnen. Die tuin scheen haar, nu zij hem eens be treden hadniet vreemd de bloemperken de fonteinende banken dat alles was haar bekend en toch kon zij zich niet goed herin- Beren waar en wanneer zij het vroeger gezien had. Wordt vervolgd. In de R. K. Kerk te Oostelhecrs is van de week 's nachts ingebroken. De dieven hebben mede genomen een kelk drie ciboriumseen schenk bord met ampullen een wierookvatalles van zilveren eenige gouden sieraden van een beeld. De waarde van een en ander bedraagt ongeveer f800. Twee Heigen, die daags te voren aldaar gezien zijnworden vau dezen diefstal verdacht. Hoewel het eerste plan voor een nationale Russische tentoonstelling te Parijs in het vol gende jaar beraamd werd door een oplichter, die echter weldra ontmaskerd werdmoet een dergelijke tontoonslelling thans toch verzekerd zijn. Zoowel te Petersburg als te Parijs worden daarvoor reeds commissies gevormd. De gemeenteraad van Aalsmeer heeft besloten, den hooldelijken omslag over 1892, wegens den gunstigen toestand der financiënmet f 500 te verminderen. Thans is het bedrag f11,000. De hoofdelijke'omslag ven Haarlemmermeer bedraagt ongeveer f 12,000. Wanneer men in aanmerking neemt dal de bevolking van Aalsmeer ongeveer 1/3 is van die van Haarlemmermeerdan kan men de lasten van die gemeente vrij drukkend noemen.

Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 2