beteringen behoort een salon in de kelderver- diepingwaar dames hare mantels en hoeden kunnen laten, haar toilet kunnen in orde brengen, en kameniers vinden om haar behulpzaam te zijn. De kampioen-zwemmer der wereld. De -Engelsche zwemmersbaas'fischer, de Amerikaan Dalton en de Noor Albert zullen MSondag trachten van Kaap tii inez aan de Fransche kust naar hel tegenovergelegen Dover te zwemmen. De over winnaar zat de kampioen-zwemmer dor- wereld zijü. Scheepsbrand. Tc Sharfness had dezer dagen eene vreeselijke ontploffing plaats op een schip dal nicl naphla geladen was. liet schip brandde tol op den waterspiegel at. Ken man werd op 't oogenblik der ontplolfing gedood terwijl drie ■anderen ernstige verwondingen bekwamen. De '7e alg vergadering van den Algbmeenen Nederlandsghen Politiehond lied 15 dezer te 'Groningen -plaats. Zij werd door den voorzitter van het hoofd bestuur den heer -J. W. Tuinenburg geopend ■met hartelijke toespraak. Veelzeide spreker o. a.is er in den laatslen lijd op politiegebicd geschied. Lang heeft hij geaarzeldot hij hier diet voorgevallene le Amsterdam (laploeschan- 'daal) in herinnering zou brengen. Maar spr. bedacht, dat hij ook plichten heelt als voor- •ziller en dus den vinger op de wonde plek moet leggen. Deze wonde plek is het gemis ecner wettelijke regeling van hel politiewezen. De slechte regeling van dezen tak van dienst is de ^echuld van de autoriteitendie nu te oordcelen «hebben over de voorvallen van 1 Juli te Am sterdam welke niet zouden hebben plaats ge had bij liet bestaan eener politiewet. Nooit is ■er een billijker verzoek gedaan dan het onze regel onze verplichtingen maar regel ook onze rechten. Voor den nieuwen minister is oene schoone taak weggelegd. Wal in 185:2 door den toenmalige» minister van juslilie begonnen en door diens opvolger voortgezet iskan door den heer Smidt worden voltooid. Late» wij hopen, dat onze wenschen door dozen minister verhoord worden. (Toejuichingen.) Uit het deor den secr. den heer Boombergen uitgebracht verslag bleek o.a.dat de bond op Mei j.L telde 781 leden, 853 donatoursen 480 ■begunstigers. Het verslag werd onder dankbe tuiging aan den secretaris goedgekeurd. De rek. en verantw. van den penningm. den heer K Kramer word onder dankzegging voor zijn beheer goedgekeurd. De ontvangsten over 'tafgel. boekjaar bedroegen f-4404,65, de uit gaven f '2435,52, zoodat de rek. sluit met een batig saldo van 11960,13 De voorzitter deed eenige mededeelingen be treffende de colportage en de werkzaamheden van den generaal -agent en correspondenten in zake het aanwerven van donateurs en begun stigers. Spr. constateerde, dat deze werkzaam heden zeer tot genosgen zijn geweestmet name die der correspondenteneen bewijs, dat langzamerhand begrepen wordtdat zij het zijn, die den bond vooruil kunnen helpen. Als de correspondenten zoo voortgaan, kan degeneraal- ageni spoedig afgeschaft worden. Uil het verslag van den voorzittertevens administrateur van de loodsen van den hond bleek, dat het totale bedrag van de bezittingen op 1 Mei 1891 bedroeg 1 12885,504. Bij deze gelegenheid kon de verslaggever niet nalaten om in het eigen belang der leden te wijzen op de wenschelijkheid om zich bij den bond te verzekeren. Naar aanieiding daarvan wees de heer de Vries (Uaariem) er op, dal de tractementen van de •meeste politiebeambten te laag zijn, om daarvan een bedrag af te zonderen voor verzekering. ■Hem werd in den loop van hel debat evenwel 'duidelijk gemaakt, dat men zich, met uitzon dering van afd. C.ook voor kleiner bedragen dan 4106 kan verzekeren, een leit, dat den lieer de Vries blijkbaar niet bekend was. Door den voorzitter werd er nog op gewezen, dat de gemeentebesturen in dc fondsen van den bond eene goedkoope gelegenheid hebben tot verzekering hunner politiebeambten. Slot volgt. «Mag men dan het eigendom van een ander nemen, kind?» «Ja, waarom niet, wal rneent u toch?» «Men mag niet stelen «Neen.» De snaaksche, korte antwoorden van het kind vermaakten en boezemden den jongen man in hooge mate belangstelling in. llij besloot om het onderzoek voort te zetten. «Dus, daar je niet stelen inoogt, heb je ge zondigd om mijn gouden regen te nemen.» «Dal heb ik uiet gedaan «Dat deedt je immer» wel!» «Neen «Hoe noem jij het dan wel, kind.» «Ik heb die bloemen uit aw tuin voor mijne «neder gehaald.» Wordt vervolgd. Uit '5s Gravcnhage wordt gemeld: De dood van onzen gevierdon Bosboom li diepe verslagenheid in onze kunstkringen teweeg gebracht. Hij was een reus op kunstgebied; zijn Hembranlioke kunst was eenig. Maavbovenuie •was hij een man van karakter, een beginsel vaste iiguur. Morgen is een ander kunstbroeder aan oe beurt om gelukkig nog in levende lijve-~ de hulde zijner bewonderaars te ontvangen, tk be doel David Blesdie zijn 70e jaar voltooit en die een album van zijn vrienden ontvangt, «en bustedoor Bart van llove geboetseerd. Jammer dat men door een schromelijke indiscretie al de aardigheid van die verrassing heelt weggenomen, lieden verspreidde zich geheel onverwacht een treurig bericht door de stad, h it overlijden meldende van don kommandant van het reg. grenadiers en jagersden kolonel Verschoor adj van wijlen Z. M. den koning. Hij was een eenvoudig, beminnelijk man, die tal van vrienden hadbij zijn korps in hoog aanzien wasdoor zijn minderen zeer werd geëerd om zijn strikte rechtvaardigheid en ook zeer minzaam was bij contact met vertegenwoordigers der pers Zoo wisselt zich vreugd en smart in een groote stad af. Te midden van rouw in de kunstkringen werd hel operaseizoen gisteravond geopend. In aanmerking genomen het concert met Hans von Bulow op 't Kurhausdat veel publiek trok, was de première tamelijk bezet en de artisten maak ten over het geheel een zeer bevredigenden indruk Het bleek dal dc electrisclie verlichting en de verbeteringen in de zaal aangebracht werkelijk groote waarde hebben. AMERSFOORT, den 21. September 1891. Naar wij vernemengeschiedt bij dea heer Commissaris van Politic alhier eene instructie omtrent den jl. Vrijdag plaats gehad hebbenden branddie vermoedelijk aan kwaadwilligheid is te wijten. Zekere A. P. heeft zich te Utrecht hij de politie als den dader aangemeld en wordt heden naar hier getransporteerd. Vrijdagavond is een lelie bran 1 uitgebroken in de hoerenhofstede van P. van den Tweelaan den Hoogenweg nabij de grensscheiding lusschen Amersfoort en Hoevelakenwelke aanvankelijk, door onbekende oorzaakwas ontslaan in den hooiberg naast het woonhuis staande. De boe renhofstede is lot den grond toe afgebrand terwijl van den inboedel en van het hooi een gedeelte werd behouden. Het onroerend goed toebehoorende aan het r. k. armbestuur, was weldoch de inboedel en hel hooi niet tegen brandschade verzekerd, liet personeel der brand spuit no 3 was van 's avonds haitacht tot 's mor gens ruim 11 uur met de blussching bezig. De voordracht ter benoeming van eene onder wijzeres aan de openbare meisjesschool bestaat uit de dames S. E. Muller te Terschelling, 2. H. T. C. Bender te Lochera en 3. S. E. Thieme te Kampen. Directeuren van het Bataafsch Genootschap der Proefondervindelijke Wijsbegeerte te Rotter dam hebben o a. tot lid van het genootschap benoemd den heer Dr. P. Molenbroekieeraar in wiskunde aan het Gymnasium te Amersfoort Aan onzen voorma'igen stadgenoot den heer Mr. 1. B. Burger, voorzitter van dan Landraad te Probolingoin Ned. Oost Indiëis wegens ziekte een tweejarig verlof naar Nederland verleend. Tot onderwijzer aan de Clir. Ger. School tc Spakenburg is benoemd de heer R. Haisina van Bolsward. Zijne Exc de Gouverneur van Suriname en vrouwe van Ascli van Wijck met bijhebbend gezelschap zijn den 22 Augustus naar het district Marowijne vertrokken. Naar men zegtstaal het doel van de reis in verhand met de uitspraak van den scheidsrechter ten aanzien van het Lawa gebied. De gouverneur zou or namelijk den gouverneur van Fransch- Guiana ontmoeten met wien besprekingen zul len gehouden worden welke het in bezit nemen van de Lawa door het Nederl. gouvernement dienen vooraf te gaan. 16 Aug zijn op de plantages Zoelen en Gser- trunlenberg onder de koelies (Hindoes tegen Ma- homedanen) bij het vieren van hun Tadja leest onlusten uitgebroken. Een det militairen van het fort Nw. Amster dam rukte derwaarts, en de agentgcneraal vertrok naar die plantages. Ook de proc. gen. is met eene versterkte politiemacht er heen gegaan en gal hevel tol gevangenneming van eenige der belhamels. De koelies verzetten zich tegen het wegvoeren van dezen waarop de politie van de vuurwapenen moest gebruik maken. Twee koelies werden doodgeschoten en twee anderen over leden aan dc bekomen wonden. Bij de wielerwcilslrij^n Vrijdag jl te JUntaf» dam werden o. behaald bij No 1 Nieuwe- lingswedstrijd voor hooge tweewielers4 deel nemers. le prijs. verg. zilv. mud. door A Kysink bij No. 3 wedstrijd met voorgill voor hooge tweewiclers, 6 deelnemers, 3e ju-ijs kunstvoor werp waarde I 10 door A. Kysinkbij No. 6 wedstujd met voorgift voor éénpersoons drie wielers aantal deelnemers 93e prys kunst voorwerp waarde 110 M. Adfer. Ingevolge nevcnsstaamle advertentie worden op franco aanvragedoof het Amsterdam;*:» Schoenenmagazijn Reg u lie rsb reestraat 23, Leid- sclieslraal 43 en Torensteeg 4—0 aan een ieder gratis toegezonden zeer aardig bedachte reclame- boekjes, welke in alphabetise lie reeks dc goede hoedanigheden enz. van hel fabrikaat opsommen, dal door deze firma wordt geleverd. Deze boekjes geven tevens le zien bewecjbure schoen-en laarzenniodellen voor dames en ticeren. Voor de geringe kosten eener brielkaart, aan een der drie magazijnen gerichtkan men derhalve geheel kosteloos zoodanig allerliefst hoekje hekomen «lat ook onder do kinderen van het gezin genoegen en lezing kan ver schaffen en zal men eveneens wel gaarne, to Amsterdam komendeeen bezoek brengen aan een dezer drie etablissementen om de uiige- bieideen prachtige sorteering van deze soliedste, tevens elegantste schoenen enz.verkrijgbaar tol de goedkoopste prijzenin oogeuscltouw te Donderdag jl. had de Schietwedstrijd, uitge schreven door de Ver. «Broederschap» aid Schut- lerijkadcrbond op de banen der infanterie plaats. De onderoff der verschillend* wapens, hier in garnizoen en do Weerbaarheidsvereen. waren daartoe uiigenoodigd. 's Ochtends 9 uren werd de wedstrijd door den ecre-voorzitter1. luit. adj.,J. IJusquet, met eene recht kranige rede geopend, waarna de wedstrijd aanving. Een lievige wind woei den g«heclen dag dwars door de banen, heigeen zeer nadeeligen in vloed op hel schieten uitoefende. Desniettemin is door de prijswinners goed gescholen eu de wed strijd precies te 5 uren gesloten. De prijsuiideeling geschiedde 's avonds in «De Arand alwaar de prijzen waren tentoongesteld, die den overwinnaars door den Heer Majoor Com mandant Tromp v Holst, met eene recht degelijke rede. werden uitgereikt. Dc president der Weer baarheidsvereen. bedankte ZEg en liet bestuur van «Broederschap» zeer hartelijk en Hink voor de uiinoodiging. Ook door serg. majoor Verschoor der inl. werd «Broederschap» gevoelvol toegesproken en betuig de hij namens de onderoff der iulanierie voor do uiinoodiging warmen dank. Daarna volgde een geanimeerd en gezellig bal, inel orkest van eenige muziekanten van '1 5e reg inianlerie. De prijzen zijn gewonnen door de volgende bh. Donateurs der Schutterij de heer van Dain oud- kap. Eereprijs: groote verg. zilv. med. 1e luit. ad). Busquet, le prijs verg. zilv. med.2e luit. J. Pekelharing, 2e pr. zilv. med. 2e luit v. d. Gumsler3e prijs bronzen medaille. Inlaaterie: serg. Synstra 1e pr. serg. Mariens 2c pr. serg Prins 3e pr. serg Pominei 4e pr. serg. maj. Zwart 5e pr. serg Üosliart fie pr. fonrier Gooijer 7e pr. serg. Burger 8e pr. serg maj Verschoor 9c pr. serg v. d. Heijden 10e pr. Schutterij. U kl. schuttert: «erg. G. Muijs eere prijs. fourier lloupst 1e pr. serg Vink 2e pr. serg. maj. v. Achterberg 3e pr. «erg. Vis 4e pr. Schutterij 2e kl. schutters: serg. Wcssels eere- pr. serg. v. Beek le prkorp. Mulder 2e pr. serg. Hoekenoogen 3e pr. serg. Los 4e pr. Weerbaarheid: J. Schplcrman 1 pr. v. Ede 2ö pr. W. van Rhee 3e pr. Dekker 4e pr. Artillerie: revolver, adj onderoff. Pleijnaar 1o pr. wachtmeester Holster 2e pr. Rijschool revolver, wachlin. v. Munster 1a pr. wachtm. Schoofsraa 2e pr. Ordonnansen revolverfourier Breedenbeek 1e prijs, wachtmeester Schaalsmu 2e prijs. Kampioenaprijs geweer, werd behaald door den wachtmeester der huzaren van Munttor. Vrije baan, geweer: J. A Scboierrnnt 1e pr. Weerbaarheid. serg. maj. v. Achterberg 2e pr. Schutterij. - korp. VV. Smit 3e pr.Schutterij. serg. v. d Heide 4e pr. Infanterie. serg. Vis 5e pr. Schutterij. v. Achterberg fic pr. Burger v. Ede 7e pr. Weerbaarheid. serg. H. Edison 0.1. leger 8e pr. Oud kapitein der Schutterij H. van Dam 9e prijs. Vrije haan, revolver: adj onderoff art. Plcynaar le pr. adj. onderoff art. van Rhee 2e pr. kapitein der Schutterij Croockew.t 3e prijs. De zaak van kapitein Koyser contra den heer De Ras, burgemeester van f'annenien terzake van beleediging en smaad in openhaar gcscluifl, zal 2 October te Amsterdam berecht worden.

Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 2