Maandag 12 October 1891. M 4079. Uitgever H. VAN CLE EPF te Amersfoort. Dit blad T»rachi)Dt Vatndug en Dvnderdajniddtf. Abunneinonk per 3 tnaauden f\.—. Franco per post 1,16. AdvertenWn1-8 regola 80 Cu. elke rogol «eer 10 Cw. Groote letters n»« iurigtiiig geschiedt hoeger prijsberekening. Legale egel 35 Cte. - Afz. mmmert 10 Cte. h06k Kortegracht Wijk B 60 pluutwiiimtn olficieêlci nden en andere extra rigcn. Adv per tegel 15 Cte. Reclames Bureau MUÜRHUIZ EN Politieks Revue. Knrel IKoning van Wurlembergis overleden. Ilij was, wal zijn kaiakter betreft, een «goed man. Ilij had goene buitengewone eigenschappen. Voor een held ontbrak hem de slof. Als kiooh- jirins onderscheidde hij xicli onder dc Duitse he prinsen door zijne geringe neiging voor mil'uaire zaken. Ilij hield zich als dilettant bezig met ■wetenschap en kunst. l)e naam van zijne secretaris zegt alles omtrent de eigenaaidige richting, waarin hij zich bewoog Die secretaris was de romaneske reiziger llacklander. Hij was somtijds zwak en in de korteMevens beschrijving in 't vorig nummer is herinnerd, hoe buiieniandsche ialriganicn van die zwakheid een oogenblik misbruik dreigden te maken. Hij had geene kinderen en verschafte nog verleden jaar aan vijftienhonderd vlijlige sclioolgangcra een feest, waarbij de «Poppenfce» werd opge- voeid Zulke daden maken de vorsten populair, karei 1 was een populair man. Dat pleit voor hem als men lel op de impopulariteit van zijnen voorganger en de moeilijke omstandigheden onder wvlko bij. in 1804, dc regeering aan vuarddc. Het is bekend dal zijn vader, Wilhelm 1 een reactionnair was van den ouden stempel. Hij was delanösvaderdie in elke mecning strijdig melde zijne een misdadig opzet zag. die bel vei langen naar Uuilsclilands eenheid beschouwde naar hij in 1850 zeidc als tie gevaarlijkste van alle hersenschimmen. liet Noordsche telegraaf agentschap deelt van authentieke zijde mede dal Rusland niet voor ncmens is een besluit te neincn lot verbod van uitvoer van tarwe. Rusland is in staat nu nog 200 millioon pud tarwe uil te voeren De be richten omtrent een maatregel tot verbod van uitvoer zijn alle uit de lucht gegrepen. Dc Hengearsche minister van financiënvan den slaat der financiën sprekende zeide dat <le begrooting op de meest nauwgezette wijze in evenwicht gebracht is; maar men mag zich niet aan overdreven optimisme overgeven, want die voorgestelde hervormingen zullen groote offers noodig maken. Met algemecne stemmen is door de Kamer tiet wetsontwerp aangenomen betreffende de FEUILLETON. 2) Naar liet Duitsch door S Maar toen dc avond aanbrak werd liet haar toch zwaar om hel hartwant den volgenden dag moest haar man zijne plichten waarnemen, ilecds vroeg, reeds om vijl uur 's morgens moest hij reeds vertrekken en twoe gehcele dagen zou hij wegblijven. Zij vond hel eene verschrikkelijke gedachte om zoo lang alleen te zijn. Maar dat had zij toch geweten. Wnar was haar moed gebleven Zij deed den ganschen nacht geen oog dichthet was haar te moede, alsof haar iels verschrikkelijks iets treurigs boven het hooltl hing, een gevaar haar dreigde. Zij verweet zich zelve hare kleingeestigheid, tnaar te vergeefs. Bleek en vermoeid stond zij tegen' den morgen op verheugd dal zij hare legerstedewaarop zij toch geene rust kon vinden verlaten mocht. Zwijgend bereidde zij de koffie en zette het ontbijt klaar, 't Kostte zoowel Baumert als zijne jonge vrouw moeite om iets te nuttigen. Toen liij eindelijk opstond om afscheid van haar te nemen sloeg zij dc armen om zijn halsals wilde zij hem niet laten gaan. Ilij moest zich met zacht geweld van haar losrukken terwijl luj op half leederen, hall verwijtenden toon zeide «Mijne Annie, mijne moedige, sterke Annie, vergeet nietwat je mij beloofd hebtmaak mij dc scheiding nog niet zwaarderals zij inij maatregelenwe'lke dienen genomen te worden om te gemoet ie komen aan het gebrek aan officieren hij «Je llongaaische landweer. De «Columbian World's Fair»de wereld tentoonstelling die in 1893 ter eere van de ontdekking van Amerika door Columbus te Chicago woidt gehouden, zal zeker honderd duizenden ja milliocncn uil alle oorden der wereld naar de wonderstad aan het Michigan meer trekken. Want een wonderstad is het, dit Chicago, dal in 18'}.» nog slechts 500 in woners lelde en welks bevolking dit jaar op de 11 i. jnillioeu zielen zal komen. Do- stad strekt zich over eene lengte van 22 Eng. mijlen langs hel Michigan-meer uit. In 1890 kwamen 18.472 vaartuigen inet 83/t luillioen tonneninhoud al en aan. Het «achterland» van Chicago naar het westen noordwesten en zuiden wordt gerekend bijna even uitgestrekt te zijn als geheel Europa, liet beslaat voor hel grootste deel door den land bouw maar ook uitgestrekte wouden en mijn streken worden er aangetroffen zoodat aan de uitbreiding \an hei handelsverkeer geen einde te zien is. Hel meeste wat het land voortbrengt gaat naar Chicago, waar in 1890 voor eene waarde van meer dan 3'/* milliard verhandeld werd. De straten van Chicago zijn 00 lot 100 voet breed dc hooldslra.it, Slate sireet, ineel 125, de Drexei boulevard, de groote weg naar South- Park, 200 voet De stiatcn loopen kaarsrecht, slaan rechthoekig op elkaaren liggen nagenoeg volkomen vlak De stad is trotsch op het be/it van twintig parken, die met groote zorg en kosten op den vlakken prairie-grond aangelegd zijn en in do behoefte aan natuurschoon voorzien waar mede de omtrek sclraars bedeeld is, waarin alleen lrct uitzielU over den grenzenloozen waterspiegel aenige al wisseling brengt, Voor de buitengewone inrichting der paiken bij gelegenheid der wereld tentoonstelling is een crediet van bijna vijf rnillioen gulden geopend. Twee parken, het Washington- en hei Jackson park en de Midway- Plaisancedie deze twee verbindtgezamenlijk ter grootte van 1037 acres zijn voor de «World's Fair» aangewezen. Tegenwoordig zijn er «nog slechts» 1400 hotels in Chicago, die 170,000 reizigers nachtverblijf kunnen verleencn men richt er zich nu even- reeds valt. Morgen avond ben ik zoo God wil, weer hij u. Kom kind droog je tranenje wist toch immers, dal ik je dikwijls alleen zou moeten laten.» En na haar nog meermalen feeder omhelsd te hebben lag hij de hall bewustlooze vrouw op de sola Er moest wel een sterk, krachtig besel van plicht in de ziel van dien man wonen, dat hij zoo vertrekken kon. Een kwartiertjenadat Bauinert zich ver wijderd had, kwam Annie weer tot haar zelve, Zij knielde voor het Moedergodsbeeldje neer en had God om haar geliefden man te behoeden en haar zelve kracht te schenken om te be rusten in hetgeen haar thans nog zwaarder viel. Merkbaar verlicht stond zij op en bezorgde haar klein huishoudentje. Den namiddag bracht zij niet het echtpaar Kunert doorspeelde met de kinderen in den tuin. Zij was rustiger gewordenhoewel zij hare gewone kinderlijke vroolijkheid niet terug vinden kon. Zoo gingen de Vrijdag cn de Za terdag spoediger en gezelliger voorbij dan Annie zich voorgesteld had. De laatste uren vielen haar echter liet zwaarst... zij schenen niet om te komen. Met bevende handen trachtte zij met breien zich den tijd 1c verkorten, doch het bloed jaagde haar door de aderen. Hare oogen stonden vol tranen en nog immer weerklonk het Huilen niethet leeken, dal de trein was aangekomen. liet was reeds tien minuten voor midder nacht. j Daar vernam zij hel signaal. Schel en schril drong hel haar lol merg en been. Zij ijlde naar wel al »p in dal tijdens de wereld tentoonstel ling dagelijks 300,000 gasien kunnen geher bergd worden. In de dagbladen kornl het bericht voordat over het afgeloopen kwartaal 1006 vreemdelingen over de grenzen zijn gebracht. Nu zou men allicht meenen daaruit te moeten opmaken dat het politietoezicht op vreemde lingen bizonder scherp is Dit is juist niet het resultaat van dat groote aantal Hel aantal meisjes meest kellnerinnen en vrouwen van verdachte zeden is legiodieaangehoudenals vreemde lingen zonder middel van bestaan over de grenzen worden gezel. Maar op welke wijze geschiedt dit Men brengt ze tot aan den grens, en daar zijn ze in vrijheidbehalve iH het gevaldat de vreemde overheid de uitlevering wegens mis drijf heelt verzocht. Nauwelijks op de grens van hun land gekomenkomen zij met de volgende spoorgelegenheid ol eenige dagen later weer in ons land terug. En dit geschiedt met éên persoon meermalen 't Gebeurt dikwerf, d.il zij met de geleiders in denzelfden trein retour nem en Waarom worden die lieden nietevenals de Nederlandersals landloupers behandeldcn veroordeeld om gedurende renig^n tijd in een wei kin richting te verblijven. Nu bezoeken zij, op kosien van onzen Staat hun land en keeren dan weer terug zoo vrij als elk ander. Wanneer gelijkheid voor de wet werd toe gepastzou dal heel wal transportkosten be sparen, en nntreloos werk vei meden worden. Noord in Snrinatne. Den 16en September is op de cacao-plantage Jagllust in het district Beneden'Suriname een vreeselijke moord geplengd op den directeur, den heer A. J. Lionarons. Deze heer begal zich 's ochtends naar hel veld toen hij dicht bij zijn woonhuis werd aange vallen door een Britsch Indischen koelie, die wraak jegens hem koesterde omdat hij door aanklacht des heeren Lionarons was veroordeeld geweest wegens luiheid. De koelie viel den directeur aan bracht hem eerst met een scherpen houwer een slag op handen, rug en hoold toe en'sneed hem toen het hoofd van den romp. Bij den eersten slag riep de aangevallene orü de huisdeur en spoedig daarop vernam zij Hermans welbekenden stap. c Annie, HermanOnder dezen uitroep vielen zij in elkanders annen, Een naamlooze zaligheid doortrilde hen het bewustzijn dat zij weer bij elkander waren, wischte de geleden smart van de scheiding uit. Langzaam wond Annie zich uit zijne omar ming loszij wilde voor Hermon een een voudig avondmaal klaarzetten. Ilij hield haar tegen en toen eerst bemerkte zij nu het licht der lamp ten volle zijn gelaat bescheendat hij er bleek er ontdaan uitzag. «Herman, om Godswil, wat is er met je gebeurd,» riep de jonge vrouw verschrikt uit. «Ben je ziek of is je een ongeluk overkomen. 0 zeg het mij 1» «Het is niets, mijn kind, je behoeft je niets ongerust te maken. Ik ben heel wel en vroolijk. «Neen, Herman, dat zeg je maar om mij gerust te stellen. Ik zie echter duidelijk dar je iets hindert. Waarom wil je 't mij niet ver tellen. Je denkt misschien dal ik erg schrikken zaltnaar lieve manik verzeker je dal die onzekerheid me meer martelt dan dat de waar heid me schaden kan Hebben wij niet beloofd dat wij trouw alles met elkander dragen zouden, zoowel vreugde als smart en wil jij nu de eerste zijndie deze belofte verbreekt «Nu goed, Annie, je hebt eigenlijk gelijk. Ja, ik ben niet de oude Herman, een klein, onaangenaam voorval hindert me meer dan eigenlijk noodig is. Ik zal je later wel de bij zonderheden roede deden 'l Is nu reeds laat ik ben doodmoe en verlang naar rust. Morgen moet ik weer vroeg aan den arbfeid.»

Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 1