der natie aanvaarden zal. Den volgenden dag zal de plechtigheid door andere (eesten bezegeld worden. Er is voor dit alles eene som van f 750,000 beschikbaar gesteld. Bovendien is men nu reeds bezig asn hel vaststellen der regeling van de internationale maritieme wapen schouwing die m April '9.'}als inleiding lot het openen der tentoonstelling in Mei, New- York Harbour gehouden zal worden. Aan hetgeen men de «reclame# voor de groote gebeurtenis zou mogen noemenzal dus niets ontbreken. 338st0 Staats-Loterij. VIJFDE KLASSE (Vierde ol laatste week). Trekking van 2 Februari (IU0U loten). Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beuilgevallen: Prijzen van 1 70. 00 73 2315 2358 2305 0847 11419 10083 17730 en 1 f.893. Te zamen 10 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 2328 2351 2309 2303 8844 11422 11437 11438 11450 11451 11454 10035 1005810072 10094 10701 17093 17703 17708 17712 17748 17759 18800 en 13889. Trekking van 3 Febr. (1000 loten Prijs van f 200 op No. 239-2 f 190 op No. 17705. Prijzen van t 70. 47 2301 2327 8801 10093 10090 17074 17725 17751 en 18827. Te zamen 12 prijzen. Zonder prijs zijn uilgetrokken 75 89 23IS 0843 0851 6881 8828 8833 8840 10054 16059 17094 18833 18835 en 18857. Volgende trekkingen geschieden 40 Febr. Behalve prijzen van 400 (200, (100 en f 70 zijn nevens de premie van 1 30,000 voor den laalsten prijs van 1 1000 ol hooger, en de premie van f 3.000 voor het laatst uit- getiokken lot INGEBLEVENde hoofdprijzen van J 10.000, J 1.500 en acht van I 1009. DAGELIJKSC11E WATERSTANDEN van de Luntersobe beek en de rivier de Kern. Qpgenomon dos morgein «dit ure. t.ol I *jto 3,70 1.03 Amsleidatnsche socialisten hebben weer wad speclakel gemaakt. Zondagavond was de groote Planciuszmt! gevuld nWdeinonslreerenden ion behoeve der invrijheid stelling van Geel, die zoo dom was om in 1880 een moordaanslag op den commissaris van politie Stork te plegen. Wegens dal misdrijf werd hij veroordeeld tol 5 jaar cellulair en 3 jaren gemeenschappelijke gev. iJe bijeenkomst was belegd door 19 socialistische wcrkliedenveretnigingendie op haar verzoek, blik was licm antwoord genoeg. Jubelend trok hii de tengere gestalte tol zich vlijde het blonde hoofd oan zijne borst «Ik heb je lief, Frils.c fluisterde zij gelukkig en toch schier verlegen. «Mijn liel, liet meisje,» juichte hij maar plolse'ing maakte zij zich zacht van hem los uitroepende: «Vader en Gerhard wemogen niet langer toeven, zonder dal zij iets weten.» «Wat welen, lieveling?» vraagde hij haar plagend. «Wel, .dat je mij liefhebl,» gaf zij nauw hoorbaar ten antwoord. «En wat wil je dan doen, Suse?» Hij keek haar schalks aan en omvatte haar opnieuw. Neg eunigc oogenhlikken verwijlden zij en blikten naar de avondzon, naar hei kleine meer daar ginds vervolgens wandelden zij terug. De oude predikant was inlusschen met zijn zoon in de pastorie teruggekeerdde grijsaard was nog eene statige, indrukwekkende ver schijning. Hij liet hel oog vol trots op den flink gebouwden zoon rustendie uiterlijk ten minste al zeer weinig op zijne zuster guleek. Zijn vooikomen maakte echter een ongemeen aangenainen indruk, dat frissche, vroolijke ge laal dat van levenslust tintelend oog Vader »n zonen hadden bij mevrouw von Senten eer bezoek a/gelegdeene weduwe die sedert den dood van haar echtgenoot zelve om eene straaldemonslratie voor G-'el te rnogon houden een weigerend antwoord van den bur gemeester hadden gekregen. Nadat bezadigd eenigen het woord hadden ge voerd, wees de heet Gerhardeen schoolhoofd en met nadruk opdat Geel strafbaar was voor de wet, want een schot blijft een schol, onverschillig door wien en met welk doel gelost; wal Geel deec was verkeerd. Laten wij de regeering niet beter willen hebben dan wij zolvcn zijn zij wil niet gedreigd worden en dat willen wij evenmin, iedere vorm van dreigement geelt u zeiven wel licht een gevoel van welbehagen, maar Geel doet gij er kwaad meö. Wilt gij voor hem iets goeds uitwerken bepaalt u er dan toe oinop waardige wijze uit te spreken wat liet gevoel van mensclie- lijkheid gebiedt. Hij eindigde met de verwachting te uitendal eene in den door hem bedoelden vredelievenden geest opgestelde motie met alg. stemmen zou worden aangenomen. Nog voerde het woord juffrouw Keller, die een beroep zou willen doen op de koningin-regentes als moeder en Christin, zoo zij niet overtuigd was dat «de schepler ongenaakbaar was voor den arme,» en de werkman Nieuwenhuizcn die de kapitalisten met hun rijk voorziene zilverkasten en wijnkeldershun bals eti diners te lijf ging verklaarde dat zij op een vulcanischen bodem leven, en voorspelde dal de ure nabij iswaarop de sociaaldemocraten op hel Binnenhof de roode vlag zullen ontrollenonder den kreet «Vrijheid en brood Ten slotte deelde de voorzitter mede datmet goedkeuring van de vergaderingeen deputatie van drie personen: Cornclissen («Cle.ncns*) van Helsdingen en van Emmcnas. naar den Haag zou gaan, om den minister eene motie aau te bieden luidende aldus: «De vergadering bijeengeroepen door 19 arbei dersvereenigingenspreekt als haar gevoelen uf dal indien de regeering de eischen van billijkheid en rechtvaardigheid wil doen gelden, zij ten spoedigste Geel in vrgliud zal stellen en draagt der deputatie op, dit den minister mede te dealen» De motie werd slzoo goedgekeurd. Toen de vergaderden buitenlraden, stelden zij zich, socia listische lieduren zingende aan de spits, en voort ging hel naar de Ueercngraclitotn voorbij de woning van den burgemeester te trekken Was nergens het geringste politicvertoon te bespeuren geweest, hier stonden een vijftal politieagenten geposteerd, en ware liet lot ongeregeldheden ge komen, dan zou hel huis van den burgemeester wel een «trojaansch paaid» zijn gebleken; want men mag veilig aannemon, dat daarbinnen eenige gehelinden aanwezig walen. Maarolschoon vooral fiier uil volle borst werd gezongen, en menige onvriendelijke blik naar de ramen staarde, trok de stoet ordelijk voorbij naar de Constantiazaai, om daarna uiteen tegaan. Ter zitting van den Gemeenteraad v. Amersfoort van eergisteren, Dinsdig 2 Febr., gepresideerd door den heer burgemeester, Mr. F D. Graaf Schimmelpenninck waren aanwezig 12 leden en afwezig de heeren Groeneboom en deKoningb met kennisg. en de heeren Kleber, Visser en van Zijst. Aan den heer J C. G Grasé is op zijn verzoek wegens vertrek naar elders, eervol ontslag ver leend als leeraar in het Engelsch aan de II. B. S en het gymnasium. De lieer v. d. Wall Bake maakte e«ne opmerking ovet de vervulling der vacature. Tegen de lot dusver gevolgde gewoontewas daarover niet het eersl hel advies van de comm. vantoezicht op het middelb onderw, ingewonnen. In hun antwoord deelden B. en W. mededat zij melde wel in de hand gemeend hadden eerst de autoriteiten te moeten raadplegen, die door de wel genoemd wordende inspecteurs van de gymnasia en van het middelb. onderw. en het college van curatoren van liet gymnasium. Zooveel mogelijk is getracht de zaak te bespoedigen. Zoodi a de adviezen van de inspecteurs zijn inge komen, zal het oordeel van de comm van toezicht worden ingewonnen. Den lieer J. II. Fortuin is, op zijn verzoek wegens vertrek naar elders, eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de school Ie soort voor jongens. De nagelaten belrekkingen van wijlen dr. D. Burger hebben aan de gemeente ten geschenke aangeboden het indertijd door den gemeenteraad an den overledene als blijk van erkenning van bewezen diensten als rector van het gymnasium ten geschenke gegeven bronzen borstbeeld van Plato met voetstuk. Dit geschenk is met dankbe tuiging aanvaaid, terwijl tevens besloten is het borstbeeld in de vestibule van het gymnasium te doen plaatsen. Aan B. en W. is machtiging gegeven lot het doen rooien van negen aan beide zijden van de kl. ii.e piedikanlsfamihe «ene belang- ijzeren balie aan de Kortegrachf daardoor zal ook Wordt vervolgd. zijn, te laten vallen, vond aan vankelijk niet vegl bijval, doch zal nader door B. en W: in overweging genomen worden. Daarna kwam aan de orde een voorstel van B en W tot hot oprichten van een schoolgebouw in de Koestraat. De toestand van de beslaande school maakt, met hel oog op de onvoldoende ruimte en de gebrekkige, voor dc gezondheid nadeeligo inrichting het bouwen van eene nieuwe school noodzakelijk. Hel daartoe betrekkelijke plan, dat doot den gemeentearcliitect is opgemaakt, ver schaft ruimte voor 448 kinderen en zal met de inrichting een uitgaaf vorderen van f 2(1,800.B. en W. stelden voor te besluiten tot het doen maken van de school in hooldzaak overeenkomstig het overgelegde plan, wanneer daarop de goed keuring van den minister van hinnenl. zaken zal worden verkregen en hen te machtigen het noodige te verrichten lot voorziening in eene gelegenheid tot hel geregeld voortzetten van het onderwijs tijdens den bouw. Dit laatste punt was een hoofdbywaar van den heer v. d. Wall Bake legen hel voorgestelde plan die op grond van de moeielijkheid eener lijdelijke voorziening in de schoolruimte en ook omdat aan het voorgedragen bouwplan gebreken Meelden die niet geheel voor wegneming vatbaar waren wenschte onderzocht te zien ol niet een geschikt terrein ware te vinden voor het bouwen van eene geheel nieuwe school Alleen wanneer liet onmo gelijk mocht blijken voor een aannemclijken pi ijs een goed terrein te vinden, zou dii ra«il.-lid zich verantwoord rekenen over de bezwaren tegen het door 0. en W. voorgedragen plan heen te slappen. Hij deed liet voorstel dit plan aan U en W. terug te zendon met opdracht te ondei zo-ken of zon Jer afbreken van het beslaande gebouw legen billijke voorwaarden terrein voor een nieuw e school lo verkrijgen is. Namens B. en W. werd dit voorstel door den voorzitter en dc heeren Celosse en Croockewil bestreden; liet werd echter, na eene uitvoerige gedaclilenwisseling, aangenomen mol 9 tegen 3 stemmen. Aan de vergadering werd overgelegd het advies van burgemeester en wethouders op hel rekest van de onderwijzers aan de openbare lagere scholen, om verhooging van hunne j arwedde In hun college zijn zij echter niet tol ove; eenstemming kunnen geraken omtrent d-n omv ing waai in aan de vvenselien van de onderwijzers ware tegemoet (e komen. De minderheid wi-nschto eene wijziging der bestaande verordening in diervocge, dat de toelage wegens hel bezit der hooldacte wordt verhoogd lot 1100 en levens wordt vastgesteld eene perio dieke tweejarige verhooging van I 50 lot e> n maximum van 1200. doch de meerderheid deinsde voor de financiëele gevolgenwelke dit laatste voorstel zou hebben terug., en wenschte zich Ie bepalen lot het eersteverliooging lol f HH) der bedoelde toelage Zij stelt daarom dan ook voor de verordening dien overeenkomstig te wijzigen. Inlusschen is dezelfde meerderheid van oordeel dal eenige der ondei w ijzers, wegens lungdui igen diensttijd, in aanun-iking kunnen komen v. or eene verhooging van hunne j.-arw met 150, Derhalve stelt zij voor dienovereenkomstig te hestuilen ten behoeve van de heeien II. van Gelder in 1875 H. van 't Wel in 1877, J. M. Boode in 1873 en mejuf frouwen J. M de Bruijn tn A. H. G Frans, respectievelijk in 1870 en 1881 aangesteld. Voorts werdt voorgesteld eene gratificatie van 125 toetekonncn aan de onderwijzers A. VeenG. J. Boode en S J. van den llooff die met goed gevolg examen hebben gedaan in de vrije en orde-oeieningen der gymnastiek. Voorts werd medegedeeld de goedkeuring op hel contract nopens de levering der raaasversiagt-n door de firma L. E. Bosch S: Zn. le Utrecht, op de ge meente begrooting voor 1892 en de gemeente- rekening over 1890. alsmede op het derde aanvul- lingskohier van den hooldeiijken omslag, dienst 1891, en op de raadsbesluiten tot verhooging der jaarwedde van de onderwijzeres J. M. Bruijn en den onderwijzer J. J Blok. Ten slotte werd over gelegd het proces verbaal van kasopneming bij den gemeente ontvanger, dd. 26 Januari 1892. AMERSFOOHT 4 Februari 1892. Dinsdagavond aanst. houdt de Afdeeiing Amersfoort van «Volksonderwijs» eene verga dering, waarvan de punten van behandeling zijn: rek. en verantw. 1891. verslag 1891, kiezen van een bestuurslid punten voor de alg. vergadering en beantwoording vragenlijst van de gemengde commissie voor onderw ijs- belangen. Zondag jl. had er le Bussum een Footballslrijd ilaats (usachen de clubs van Amersfoort en lussum, waarbij de Ainersfoortsche Foolballclub overwon inet 6 tegen O. goals. Aanst. Zondag zal er nabij Leusden oen Foot ball wedstrijd plaats hebben lusschen de Wage- ningsclieUirechtsclie en Amersloorische clubs, 's ochtends van 10 tol 12 en 's middags van 1 tol 3 uren. Op de algcmcene begraafplaats te Amersfoort werd gisteren het stoffelijk overschot van den heet Mr. Q. 'lunK, in leven president van hei Hoeg militair Gerechtshof te Utrechtin het

Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 2