•pen duidelijk is gewordenheelt men (luiten gehoord en zacht maar duidelijk spreken. Donderdagmiddag werd het kloppen onrust barend en 's avonds hevig. Men vroeg den hamer en kreeg een ijzeren- deurkruk, die, na vergeelsch pogen, door het gat der spondeplank achterna werd geworpen. Op verzoak om schrift werd ooknadat men papier en potlood had gegevenvoldaan tot tweemaal toe, telkens hetzelfde en wel met gewone drukletters Na afloop van een en ander wierp men nog een handvol stroo uil de bedstede en heelt iemand gemeend eene hand ondor den deken la hebben vast gehad. In een naast bijzijnd onbewoond vertrek wer den dien dag ferme steenen gegooid. De onbekende persoondie zoovelen bij den neus hadzal ongetwijfeld in zijn vuistje lachen om de lichtgelovigheid van de Zoutehnders I Anna Fenaina Clougheene energieke strijde- res voor de rechten der vrouwenis in Cam bridge gestorven. Een halve eouw lang heef» ■ij er naar gestreefd ook de vrouw het recht toe te laten kennen aan de universiteit Le mogen studeeran en twintig jaar geleden zag zij hare moeiten met goed gevolg bekroond. In 1870 werd haar door den rector van de universiteit le Cambridge verzochteen collega te openen vrouwelijke studenten. Reeds in hel jaar 1875 telde hel door haar georganiseerde Newenham- colloge vijftig leerlingen Hel moest in 1881 en 1885 vergroot worden. Onder de vrouwelijke professorendie miss Cough fn het onderwijs ter zijde stondenbe vond zich ook de dochter van inr. Gladstone. Zij beleefde heldal de Staat hel voortbestaan van de inrichting door het verstrekken van toereikende geldmiddelen verzekerde. Niet alleen de geestelijke ontwikkeling, die den jongen dames ten deel viel, beantwoordde geheel san die hirer mannelijke echoolmakkarsmiss Cough zorgde er ook voor, dat zij zich met even grooten ijver toelegden op de lichaam°oefeningendie aan Engelsche universiteiten zoo geliefkoosd zijn. Hel Newenbam College diende als voorbeeld voor het volgens dergelijke grondbeginselen gestichte Girton-College in Oxford zoodat miss Cough met recht voor de stichteres van de vrouwelijke universiteiten in Engeland mag worden gehouden. Dynamiet in Zeeland en Holland 1 In de buitenhaven le Viissingen is aangekomen het stoomschip «Cluthat van Middleshro, inheb- bende tien ton dynamiet en 180 ion buskruit en andere ontplofbare sloffenwelke gevaarlijke lading door de (Spartam voor een deel zou worden overgenomen. Op last van den burgemeester van VlissiDgen moest hel vaartuig echter 's middags te één uur naar de reede vertrekken. Vermoedelijk zal hel de voor de (Spartam bestemde lading daar overgeventerwijl hel overige naar Rotterdam, de bestemmingsplaats, werdl gevoerd. De Vlissingers, die bekend waren met den gevaarlijken inhoud van de »Clulha> en zich terecht niet bijster op hun gemak gevoelden kunnen thans gerust zijn. Aan het politiebureau in de Witte de Withstrsat te Ro.terdam is 's namiddags door een man nog wel een tapper en inwoner dezer gemeente, aargine gedaan dat hij in eene tapperij aan de Aert van Nesslr. tegenover den schouwburg in handen is gevalleu van vslsche kaartspelers en met dat spel I 500 is kwijtgeraakt. Het gelukte de politie de spelers in honden te kiijgen en naar bet bureau in de Wille de Withstraat te geleiden, waar zij nu lot nader onderzoek ver blijven. Opmeikelijk echier is het dat, zooals ook nu weder, degeen die zich met die soort van lieden inlaat, alleen dan komt klagen, wan- met uitzondering van nu u begrijpt mij wel, niet waar Hij knikte bevestigend een hevig hoesten belette hem om mij te antwoorden. Eerst nu bemerkte ik, hoe slecht en vermagerd hij er uitzag. Dat wekte mij uit mgne verdooving. Ik gevoeldedat hij nog meer leed dan ik en dal hel mijn plicht was om hem op ie wekken en mijne smart te verbergen. Hij leed reeds lang aan eene hartkwaal en alleen wanneer hein elke opwinding, hetzij smartelijke of vroolijke bespaard bleel, dan ondervond hij weinig van die kwaal. Ik las hem mijna brieven voorvertelde hem nog het een en ander van het feest, zocht in de courant naar allerlei nieuwtjeswelke hem belang inboezemen konden en iiaaide ein delijk het schaakbord te voorschijn om een partijtje met hem te spelen. De goedeoude man hei leefde als het ware, toen h(j mij weer zoo opgeruimd en vroolijk zag hij vermoedde niethoeveel hel mij kostte om zoo le huichelen, om mijne tranen te bedwingen. Wordt vervolgd, neer hij verliest, doch in het tegenovergestelde geval een diep stilzwijgen in aelil roemt, hel gewonnen geld in zijn zakken laat verdwijnen en vergeet de politie in kennis te stellen, dat die lieden zich alhier ophouden. bbc- (Wal de boer niet kenteet hij niet»! is eene spreekwijzedie in de stad meer gebruikelijk is dan op het land het bewijstdat m<-n den boer meer overleg toeschrijft dan den stedeling die zich minder den lijd gun», om al het gerei le onJerzoe- ken dal men hein voor den neus zet. Men mag dus veilig aannemen, dat hetgeen de hoer eei ol drinkt, ook goed is. Van deze onderstelling gingen ook al de B dersche stadbewoners uit tof wie h-t nieuwe doordrong dat de boeren in Wörisholen (lleieren) de boononkoflie hadden algazworen en daarvoor de door hun pastoor bereide Malzkoffie in gebiuik genomen hadden Aanvankelijk was men wantrouwig want men weel in de stad zeer goed, dat menig boerendorp onder de pantoffel van zijn pastoor staat. Toen metPechler den naam van den geestelijke vernam verdween ieders aar zeling. want hel was niemand minder dan Pastoor KNEIPP, de beroemde llomopaath, die alle ze nuwlijders jicht- en rheurnalieklijders enzdoor zijn koudwaterkuren weder geneest. lint vertrouwen in dezen weldoener dar mensihheid is zoo groot, dal tegenwoordig in Duitschland en Oostenrijk zelf de soldaten de Malzkoffie van (Pastor Kmeipp» ala morgendrank gebruikenwant zij bevat 55'-. voedende sloffen zooals moutsuiker, dextrine en eiwit, terwijl smaak en geur dezellde zijn als van boonenkolfie Daarom nemen de troepen haar ook op hun lange raarschen in hun veldflessclien mede, en is zij ovenzeer voor de sportliefhebbers onontbeerlijk geworden. Zoo is zij ook voor den landbouwer die onder de beete stralen der zomerzon op veld of akker zwaren arbeid verrichten moet. een ware verkwikking gebleken, die niet slechts opwekt maar ook versterkt, an uit dien hooide verre ta verkiezen boven de gewone koffie en haar on gezon de en dikwerf onsmakelijke sut rogalen, want deze voeden niet, terwijl de koffie zelve een plantaardig gif bevat, welks opwekkendekracht een hoogst nadeeligen invloed heeft op het zenuwstelsel. Lijders aan hart en maag, zoomede zenuwlij ders, voor wie de boonenkolfie vooral zeel verder felijk is, kan daarentegen het gebruik van Malz koffie zeer worden aanbe volen. A Is men voorts nog bedenkt, dat het halve kilo dezer (Kkeipp's Malz- kolfie» slechts 27$ cent kost, dan begrijpt men, dat deze uitmuntende volksdrank, op de voedings- tenloonstelling te Letfr M mol de gouden roed. bekroond, der spaarzame Hoiiaadsche huisvrouw bijzonder welkom zal zijn. Uil 'aGravcnliage wordt gemeld: Omtrent de plannen van de Koninginnen schijnt nu vast le slaan, dal zij in 'l laatst dezer maand naar Amsterdam gaan en dan den zomertijd verder buiten de residentie reizende in binnen en buitenland (zij gaan ook naar Arolsen) en op Soestdijk, zullen doorbrengen. Intusschen maakt H. M. de koningin-regentes van haar aanwezigheid in den Haag en't heerlijk voorjaarsweder druk gebruik om met de jonge koningin uit lerijdennaar 'l Bosch Schevenin- gen en de omstreken doch bovenal heeft H. M. in de laatste dagen veel lijd besleed aan hel bezoeken van allerlei lieldadige instellingen, het kinderziekenhuisde diaconessen inrichting en het Hervormde weeshuis. Met die bezoeken schijnt de verstandige moeder allerminst eigen populariteit te beoogen maar vaeleer de ont wikkeling der edelste gevoelen bij onze toe komstige vorstin. En het valt bij haar in goede aarde. Koningin Wilhelmina moet er behagen in scheppen zieken en armen te troosten en te laven vooral voor de lijdende kinderen en in 't algemeen voor behoeftige kindei en schijnt zij veel te gevoelen. Ik ben er dan ook zeker van, dat zij heel wal meer genoegen heeft gehad in hel uildeelen van sinaasappelen aan de leerlingen der gemeentelijke armenscholendie haar en der koningin regentes deze week in den tuin van hel paleis eenige liederen toezongen, dan in de orde van Cliefabal le klasse met brillanten die de Turkscho gezant aan I! M. kwam aanbieden vermoedelijk in ruil voor de toekomstige vereering van het grootkruis der nieuwe Oranje Nasssu-ordo aan den sulian. Overigens valt er omtrent het hof niet veel te melden alleen nog ditwerd onlangs geraaid dat da koningin regentea als begunstigster van de 's Gravenhaagsche koakopveraeniging is opgetredenik kan er nu bijvoegendat dit geschiedde naar aanleiding van de op H. M. de jonge koningin bewerkstelligde revaccioatie; en dal sedert ook hst geheele personeelaan het paleis verbondendeze kunstbewerking heeft ondergaan. Van moordon gesprokenwij hebben er heden ook een gekregen ,om niet bij Amsterdam achter te slaan. Een jongman heeft een groen tevrouw. met wie hij, naar't gerucht wil amours had gehaden wier man hein hel huis had ontzegdeen gevaarlijke messteek in den buik tocgebiaclil. Do vrouw 32 j iren oud verkeerde in gezegende omstandigheden. De misdadiger die alle schuld ontkentis even 2l> jaren oud hij kwam de vrouw, op haar verjaar dag lelicileeren en er ontstond een twistdie met den noodioltigen messteek eindigde. Verkoopingen van Vast* Goederen Notaris: De Heer A. II. DRIJFHOUT van IIOOFF. Dinsdag 29 Maart bij II Dekkers te Bunschoten In de gemeente Bunschoten. 1. Een perc. uitmuntend Maailand. f 8200. 2. Wei en Hooiland 5225. 3. 4310. f17735. Vrijdag 1 April in De Keizer/kroon te Amersfoort. In de gemeente Amersfoort. 1. Een perc. uitinuniend bouwland f 4000. 2. Bouw- en Weiland 301)0. 2. Een hooiberg aan <Je Koningspoort 100. 4. Een wal Elzenhakhout s 1U0. In de gemeente Hoogland 5. Een wal Elzenhakliout115. (i, 7 en 8. Vier kampen best Wei- en Hooiland in inussa 4930. 9 en 10. Twee kampen best Wei- en Hooiland in massas 2760. 15005. Vrijdag 8 April in «Hel Valk je» te Amersloort. Het boerenerf (Het Haartje» aan den Zevenhuizerweg te Hoogland. f 1710. AMERSFOORT, den 11. April 1892 De 68e verjaardag van II K II. prinses Sophia is Vrijdag jl. te Amersloort herdacht door het houden eener groole parade van het garnizoen, bespeling van het klokkespel in den Lieve Vrouweloren en hel uitsteken van vlaggen van openbare gebouwen en particulieren woningea De hoogst geplaatste beambte der gemeente AmersfoortH. W. Stol viert Dinsdag 20 April zijn vijfenveertig jarig jubilé als zoodanig, namelijk: hij is op 20 Apiil 1847 tot torenwachter der gemeente benoemd en heelt hij zich in kliirnn»nde mategedurende dit langdurig tijdvakde welwillendheid vdn zijne tijdgenooten en opkomende geslachten alhier verworven, zoodat bovenstaande herin nering aan zijn alzoo weldra intetreden vijf enveertigjarig jubilé zeker velen aangenaam zal zijnte meeromdat hij do oudste der géineentebeambten is. Door den heer Kapitein G. J. Bnuw eerst aanwezend Ingenieur alhier is op 0 dezer aan besteed het eenjarig onderhoud van de Kazernege bouwen enz te Amersloort, raming f7900 Hiervoor is ingeschreven door do heeivn G. Wassing f 8500 W. van de Kooij 18200. P. Boks I 8095. W. van Achter- beigh f 7937. hel verfwerk aan de militaire gebouwen ta Amersfoort, raming f 1000 Hiervoor is in geschreven door de heeren II. van 't Hol 11199. H. Voortinan 11125 Ph. Smit 11123 50. N. van 'l llof 11122,50 het eenjarig onderhoud der Giebbelinie raming f 1300. Hiervoor is ingeschreven dooi de heeren G Wassing f 1417. P. Boks 11350. W. van Achterbergh I 1313. De werken sijnonder gewoon voorbehoud den minsten inschrijvers, allen la Amersfoort wonende, gegund. Ten gevolge van, op 1 Mei e.k. in wei king tredende wijzigingen in de Fxercilic en Dienst reglementen is hei schouderen van het geweer vervallen. Waar dit voor Scbildwacbtea was voorgeschreven als eerbewijszal het vervangen worden door hel presenteeren van het geweer, terwijl bepaald is, dat gewapende troependie elkander ontmoetenwanneer hierbij geen vaandel is hol geweer over blijven dragen en rachts uitwijken. De le Luitenant Boeije is van het Instmctie- Bataljon overgeplaatst bij het 5e Regiment In fanterie alhier in garnizoen. Keuring van Stieren en Beerengehouden Vrijdagochtend jl. op het terrein achter het koffiehuis (De Arend» ta Amersloort van wega de Afdeeling Amersfoort van het Utr. tienooi- schap voor Landbouw en Kruidkunde. Stieren met kalvertandon. 1ste prijs f 40 behaald door Mr. II. J. II. baron van Boelxelaer van Oosterhout. 2de prijs f 30 Jan de Langen, veehouder te Woudenberg. 3de prijs f 20 Jan van de Vlierl, veehouder te Woudenberg. 4de prijs f 10 Steven van Manen, veehouder te Woudenberg. Stieren met twee breede tanden. late prija f 15 en eene aanhoudingsprija van

Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 2