Stanley is mol zijne gemalin uil Australië te Londen teruggekeerd. Tol waar zich de emuncipa' ic der vrouwen te Lon den, ol licvti v m de jonge dames «fin de siuelo» al nirt zoo uitstrekt, hiervan kan man zich moeilijk een denkbeeld vormen. Men kan haar zien roeien, vissollen op de jar.ht gaan, zells mot dit gevoig, dat alle mannen en misschien ook wel wat wild voor haar schol bevreesd zijn, en dat/.ij zelfs bij ongeluk haar minnaar doodschiet. Zij draagt den hoed en de sporlpet van haar broeder, zij leent zijn overhemd en zijn strikdas on de sigaretten die hij rookt, zijn veel le licht voor haar. Zij is sterkei dan hare moeder en kan vee! meer rust verdragen, en 01.Hutselt hiertoe bij voorkeur van baron «dada» den wandelstok, waarmede zij zeer chic langs 's hecren stralen en de voornaamste parken wandelt. Zij vindt hel zeer grappig om op de in beweging zijnde omnibus te springen en het spijt haar altijd, dal zij den conducteur met geen cheque kan belalun. want hol cheque boekje draagt Zij altijd bij zich. Wanneer een gehint heer haar, als bet regent, zijn plaats in de omnibus wil alstaan, mot de bedoeling om zelfs op de impériale plaats te neinen, maakt zij allerlei gebaren, alsof zij er volkomen tegen besla mi is. om ook in de «regenbak» 10 gaan zitten, doch intusschen heelt zij haar plaats daarbinnen reeds veroverd Op de koopmanskan toren doen zij opgeld tegen een wekelijksch salaris vun 15 sh. (I 9) met hare kennis van stenographic en de schrijfmachine, welke kennis volgens hare ïneening zoo uitgebreid is, dat zij 250 woorden per minuut kunnen opteckencn en twee schrijf machines tegelijkertijd kunnen bearbeiden (sic), zoodnt zij voor de mannen een verwoeden sirijd oin het bestaan hebben ie voorschijn geroepen. Het is nu eenmaal een bekend Icii, dat er meer vrouwen dan mannen zijn. en willen de dames de bewering tegenspreken, dal «hel huwelijk eene verkeerdheid» is, welnu, dat zij zich mol ijver op die bezigheden toeleggen, welke haar als echtgenoote en moeder le wachten siaan. Hel gaal met vrouwenemancipatie als met de deugd, waarvan een Fransch schrijver eens gezegd heelt «Faul dela venupas trop n'en laut.» Een commissaris te Parijs ontving den vol genden briel: «Ik hen een moordenaarik heb een oud man mijnen weldoenergedood zijn lijk in stukken gesneden en ir. de Seine ge worpen. Ik heb evenwel liet hoofd nog bij me tn daar ik er niet toe kan bosluilen het in het waler te werpen, zal ik het u zenden in een kistje. I'; zal al doen wat ik kan om aan de politie te ontsnappen. Misschien pleeg ik wel zelfmoord Iemand van uw wijk.» De commissaris wierp d.-n brief in de snip pet mand. Wie beschrijft echter zijne verbazing, 'oen hij'ecnige uren later een klein zorgvuldig gesloten kistje ontving Hij deed hol met vest voorzorg open. Toen hij het deksel ophiel en er in zagsprong hij achteruit- Het hooid van «Jen vermoorden man geleek als twee droppels water op (lal van hemzelvcn. De brave tn.«n kon zich echter spoedig gerust stellen hij had enkel zijn eigen aangezicht gezienweerkaatst door een spiegelonderin liet kistje aangebracht. ledore daad elk feil in hel leven is de eerste schakel eencr keten van onvermijdelijke gevolgen, i waarvan niemand hel einde k in zien. Door een paard gered. Luitenant Robertson van het Brilsoh Indisch leger, werd door eenige inboorlingen aangevallen. Do luitenant viel zwaar gewond van liet paard, waarop de inboor lingen toeschoten om orn hein al te maken. Het paard plaatste zich echter voor zijn meester luid liinnckende trapte hij naar allen die wilden naderen, totdat eeniae soldalen kwninen toegesneld en de inboorlingen op de vlucht gingen. De luitenant, die hersteldeerkent dankbaar, dal zijn paard zijn redder was. Verknoping van vaste goederen. NotarisMr. F. i'Ë\'. lo b'aarn. Zaterdag 23 April 1892, in «hut Valkjr» la Amersfoort. 1 Een Hearenhuis met graoten tuin aan de Kampstraat to Amersfoort 7280 2 Ken koetshuis met stallms; daHrachter(' Ken nisgevitiS De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gelet op art. 204 der gemeentewetgewijzigd bij de wel van 28 Juni 1881 (Staatsblad No. 102), Doen te weten dal hel oorspronkelijk kohier dar plaatselijke directe belasting (Hoofdelijke omslag) over hel dienstjaar 1S92, goudgekeurd door Gedeputeerde Staten van Utrechtin af schrift gedurende v ij f maanden op do Secretarie der gemeente voor eenieder ter lozing ligt. Amersfoort, don 23'. April 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester F. D. SCI1IMMGLPENNLNCK. De Secretais, W. L SCHEI.TÜS. AMERSFOORT, den -20. April 1892. De leden van den gein. onicraad de gemeen tesecretaris en de gemeenteontvanger bieden don burgemeester, Mr. F D grual Scliimmelpetminck, ten raadhuiza een diner aan, op Dondeidag 28 April, 's avonds uur. De liberale kicsvereeniging «de Grondwet» alhier, vergadert aanst Dinsdag 21) April tot hel stellen van een candidaat v >or het lidmaat- maatschup der Provinciale Stalen van Utrecht in plaats van den heer R. de Reaufortbur gemeester van Wuudenbergdie voor de camiidatuur bedankt heelt. liet verdiepen en onder profil brengen van de waterleidingen onder beheer van liet Heemraadschap (lo Emn is bij aanbesteding toegewezen aum de hoeren G. de Bruin, Woud. uh g bet 1ste pare. v f 578 il. Vult lui ij zen, 2de i» 950 Idem 3de 200 ldetn 4»ic 75 Idem s 5d.5 30 ldetn Ürio .210 P. van DijkSchorponzeol 7de t 205 Jan v. d. Berg, Amersloort 8ste 349 In Stiermarkon is een man in vrijheid gesteld, die nu bijna isven jaren onschuldig in het tuchthuis had doorgebracht. Hij was in 1885 ter dood veroordeeld wegens eon moord die gepleegd was op een zijner huren. De keizer l.atl die siiaf in 2U jaren tuchthuis veranderd. Gelukkig voor hem, want thans is zijn onschuld aan liet licht gekomen. De jury had hein inder daad bij meerderheid van stemmen schuldig verklaatd; hij zelf had zijn onschuld altijd volgehouden, koud als zooeven, toen zij antwoordde: 0Liefde en trouw! Gij weet wellicht niet. luitenant von Sollau dat deze woorden uit «ten mond van een man nie' meer zijn dan klanken waaraan eene vrouw niet de minste waarde dien ie hechten, tenminste als zijeenig verstand bezit. Gij wilt trachten mij voor het gebroken kopje een ander te bezorgen en mijne nicht zoolang trouw te blijven dal zou mij een waarborg voor de oprechtheid uwe1' woorden kunnen zijn. Jazoek een dergelijk kopje te bekomenonbeschadigd en volkomen het zelfde als dat. hetwelk daar in scherven ligt en, als u dat geluktdan wordt Margot de uwe. Dat is mijn laatste woord. Vaarwel. Mijne nicht verlaat zoo spoedig icogolijk de stad wij gaan voor onbepaalden lijd op reis en ik zal scherp toeziendal er tusschen u en haar gcene brieven gewisseld worden. Over een jaar echter, op ditzollde uur, noodig ik u weer uit om bij mij oen kop thee te komen drinken en als gij mij dan de verlangde vergoeding voor mijn gebroken kleinood brengt, dan wordt mijne nicht uwe vrouw... aoders geef ik nimmer mijne toestemming. Tracht mij niet tot een ander inzicht te brengen. Wordt vervolgd. Naar hel Vad. meld'.wordt de op pensioen gestelde generaal II M Steenberghe als koimnan- dant der vesting artillerie vervangen door den generaal J. W. Bergar.sius, thans kommandant der stelling van Am-.a-.: un, tevens bevelhebber in de le mil. sideeüng. Deze betrekking zou worden opgedragen aan generaal II. W. van Marie, thans kommaixiani der stolling van het Uollandsch Diep, te Breda, i:t wiens plaats zou treden de kolonel G L. Doorman. Kommandant van liet 3e reg. veld-in tillerie, terwijl het bevel over dit reg zou worden opgedragen aan den luit, kol. F. II. Boogaard, van hei le reg. veld artillerie te Amorsloorl, echter met nahoud van zijn tegonwoordigon rang. De kapitein A. Bogasrl van hol 3e Bataljon 5e regiment Infanterie wordi ingevolgo aan schrijving van den M. v. O. voor den lijd van 5 Jaren gedetacheerd hij het leger in 0. 1. terwijl de kapitein J. Langenbach van hel 0. I. L. gedetacheerd wordt bij het leger hier te lande en wel bij hel 5e Regiment Infanterie. Bij liet op Vrijdag gehouden examen in de nuttige hand wulken ie Uireclit zijn geëxamineerd 4 vrouw cand. Algewezen 2 Geslaagd: de dames T. Boescholunvan Leusden11. lieilijgers van Amorsloorl. Bij liet j. 1. Donderdag gehouden examen Ier verkrijging van do acte "voor onderwijzeres zijn 0. a. geslaagdde dames T. Boesciiolen van Leusden. II. Heilijgcis, M C. C. A. P. R.iebel en G. van Zwol, 10 Amersfoort; allen leerlingen der normaalschool alhier. Bij hel op Zaterdag gehouden examen voor de acte van onderwijzers werden 0 vrouw, candidaion geëxamineerd. Algewezen 3. Geslaagd de dames: F. J Kcrstel, C A. E Prins en C. E. Schoppenbauor van Amersfoort. De exploitatierekening der gemeentereiniging over 1891 wijst aan ontvangsten en waaide van voorradige meststoffen een bedrag aan van I 448.10 De uilgaven, met begrip van het waardeverlies aan materialen en gebouwen bedragen I 0514.48zoodal bet nadeelig saldo t 2080 32 beloopt. De heeien J. B F. Lensing en D. Verbeek hebben Vrijdag in banden van den lieer Kan tonrechter den gevorderden een als legenschal- ters voor de personeels belasting afgelegd. Bij het 5n regiment Infanterie zal dit jaar de lichting 1889 van 5 Augustus ml 8 September voor hethaiingsoelcningen onder de wapenen komen. Den 30 April aanslaande wordt het nieuw gebouwde .postkantoor aan da Kortegraehlin gebruik genomen. Het personeel wordt met die dagteekening aanzienlijk uitgebreid. Uil 's Gravenhagc wordt gemeld Eergisteren vertrokken 1111 MM. de koning innen naar Amsterdam. Hel was kenmerkend voor de steeds toenemende populariteit der vorstinnenhoe talloos de belangstellenden waren, die in NoordeindeVeenestraal Hoog straat, Wagenstraten hadden posi gevat om haar een groet te geven on vooral de kleine koningin, die er met don grooten witsivooien hoed met groote witte veeren zoo allerliefst uitziet, nog even toe te wuiven, liet publiek kwain ecluer bedrogen uit, want daar er nog eonigc minuten over waren maakte het bofrijiuig der koninginnen (zij vertrokken alléén van '1 paleisbel gevolg ging deels vooraf en deels na HU. MMeen omweg naar 't station. In de volgende week keeren de koninginnen hier terugzooals be kend is, slechts voor enkele dagen om nog voor hel bezoek aan het Duitsche keizerpaar le Potsdam, hetwelk vermoedelijk drie dagen zal duren, (31 Mei, 1 en 2 Juni) nog een maand ongeveer in een der kleine en heerlijk gelegen iuchl-Kurorte van hel Schwarzwald te vertoeven op raad van dr. van Tienhoven llr. Ms. Iijlarls Het voornemen schijnt te bestaan 0111 na den terugkeer uil Duilschland hel lustslot Soesldijk te betrekkenten einde van daar uit het Utrechlsche leest der academie-steenlegging bij le wonen en de reis naar het noorden te on dernemen. De nazomer zal vermoedelijk weder op het Loo worden doorgebracht en eerst tegen het najaar zullen wij dan voor goed onze koning innen zien terngkeeren in de llofslad. Dezer dagen las ik in enkele bladen d.il spoedig een wetsvoorstel is te, wachten tot wijziging van de krankzinnigenwet. Mij is ver zekerd dal zulk een ontwerp nog nie'. zoo spoedig van de regeering is le voorzien maar dal de mogelijkheid niet is uitgesloten dal ccn der leden van de kamer men noemde mij zelfs den lieer Goeman Hoi genius, die in deze aangelegenheid zoo wakker optrad en onlang3 daarvoor in de vergndeiing van de kiesvereoniging 's Gravenhage een betuiging van hulde ontving gebruik zou maken van zijn recht van initiatief. Nu ik over hel krankzinnigenwezen spreek kan ik ten opzichte van T llaagsche geslicht mededeelendat de reorganisatiewat het personeel be'refl. volledig z.d zijn Na den 1 en geneesheer en den directeur worden nu ook alle verplegers en verpleegsters, opzichters en bedienden vervangenterwijlwat 't meeste bekeekentook hel college van regenten zijn ontslag heeft aangeboden. De raad heeft dit niet terstond verleend omdat eerst de vervanging van't aftredend collegie dient te zijn verzekerd door een voordracht van regenten zeiven aan den raad. Liet de gemeente, 'het gevraagd ontslag vcrleenendede zeak verder aan haar loop over, dan zou de raad feitelijk hel bestuur overnemen. En daarvoor zal men zich wel wachten. Dit in parenthesis. Ongeluk te Boston. De instructeur eener landbouwschool to Boston, de heer Nordberg begaf zich verleden week met een zeeboot met 10 knapen uil de kerk naar '1 Thornsas eiland, waar zich de school bevindt. Plotseling sloeg het vaartuig door een rukwind om. Nordberg een voortreffelijk zwemmer en de jongens, die eveneens, konden zwemmen, klemden zich aan de boot vast, doch de koude belette hen naai den oever lo zwemmen. Door de koude als verstijfd zonk de een na den ander in de diepte, Nordberg hol eerst. Hel was intusschen donker geworden en kans op redding bestond er weinig. Óm elf uur, vier uur na T ongeluk, droef de boot aan den oeverslechts twee knapen werden gered. Voor de betrekking van gemeente-architect te llaarn op een salaris van f 900hebben zich 81 sollicitanten aangemeld.

Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 2