jfc* 4151. Maandag 13 ESS? Juni 1892. AMEESFOOETSCHE COUEANT. Ullgever Blt fcW »,rKl,|J,l DonAenUfmiUe f A bons «meat per S auidn fl.—. Fmco par BUCOaU A. H. VAN CLEBFF f™' /I.IS. i4r«tnli'iI—4 regel» (O Cta elka rt(il meer 10 Ou. Qreote leltara nu MÜURHÜIZEN pl*»Urui«laroor renden ea andere e&tra inrigttax geichiedt hiwger prijaberekening. Legale te Amersioort.ofdeiedoen oolaijaa Ada par lege! lb Cu tUclanea per ragel 3b Cla. Aft. nummert 10 Cta hoek KOf tograotlt, Wijk B BO. Politiek Overzicht. Kiel en Nancy ziedaar twee plaatsnamen, die, door de onderscheiding, welke haar ge durende de laatste dagen is ten deel gevallen, ontelbare malen zijn genoemd en in den eersten tijd nog herhaaldelijk op den voorgrond zullen treden. Hoewel er uil den aard over hel bezoek van grootvorst Konstaniijn aan de feestelijkheden te Nancy, ineer valt te zeggen, dan over de he- ieetdheidsvisilie van Ruslands heeischer aan Kiel om zich te kwijten van een plicht, waaraan een zoo machtig potentaal zich niet kan onttrekken zonder door zijn nalatigheid aanleiding te geven tot allerlei minder gunstige commentaren, lijdt 't toch geen twijlel, dat, juist in verhand met 's grootvorsten reis naar Nancy, ook de begroeting tusschen de beide Keizers te Kiel nog wel eenigen tijd de aandacht zal bezighouden. Zoo geagiteerd als de Fransche natie is ge» weest over het bezoek van den grootvorstzoo kalm en rustig is men op Germanië's bodem gebleven gedurende 's czaren aanwezigheid te Kiel cn de pers van beide landen heelt zich dan ook over 'l geheel welen te schikken naar de openbare meuiiingoverschatting ter eeneen kalme, koele waai deering ter andere zijde. Sommigen zijn nog immer aan 't naplciten over de reden van Konstaniijn's onverwachte visite aan Sadi Carnnt. Om der wille van de dub- Iteltjps zou de grootvorst naaV Nancy zijn ge- n-isd, ten einde de kooiden der Fransche beurzen ten gunste van den Russisclien beurs wal losser te maken en Ruslands czaar zou Herlijn hebben gemedenalieen om niet per spoor te behoeven te reizen en omdat de czarina niet naar Berlijn kon reizen uithoofde van h«a** min gunstige betrekking tol keizerin Victoria Augusta Zoo zou 't dus alweer ccherchez la lemmet zijn Enfindal alles zijn on-dils, geheel of ged-elleijk ontsproten aan de lanlasie van vindingrijke koppen en op de gebeurte nissen èn te Nancy èn te Kiel kunnen zij van weinig ol geen invloed zijn. Groot opzien baart te Parijs de zelfmoord van den gewezen diplomaal, oud prelect, oud- ondervooiziller der Kamer Anaiole de la Forge. Als prelect der Aisne maakte hij in 1870 naam door zijne moedige verdediging van Saint- Qu«ntin. Hij was in 1821 geboren. Hij heelt zich een kogel door hel hoold gejaagd Omtrent de redenen verkeert men in hel onzekere. FEUILLETON. Oaza hulp in 't huishouden. 1.) Uit 'tLancashire dialect door S.... «Alfred, luister nu eens goed naar wat ik je te aeggen heb,» begon mijne vrouw op den gewichligen loon, welke voor de heeren echt- genoolert gewoonlijk het bewijs isdal hunne wederhelft óf iets te vragen heeft over het toilet óf haar beklag gaal doen over de dienst» boden. >Careltje begint te oud te worden om hem nog langer bij Gretha te laten daar moeten wij eene verandering in brengen Wij zaten aan het ontbijt het wes de J2ste Maart ik herinner mij dien datum juist zoo goed, wijl ik in mijne hand de rekening hield van den uitgever, die mijn bundel gedichten uitgaf. Het eindcijfer der som was me niet medegevallen. »Ja, ik vind, dat je gelijk hebtgat ik vet- slrooid teD antwoord mijne gedachten waren op die rijen geschreven getallen gevestigd. «Ja, hij spreekt reeds zooals Gretha maar je schijnt niet naar me te luisteren dan kan ik even goed zwijgen, dunkt mij «Werkelijk, liefste, ik hoor elk woord.dat je zegt. Ja, we moeten dan maar eene gouver nante bij 't mannetje nemen. Een andere uitweg zal er toch wel niet zijn, denk ik «Hoe kan je nu zoo iets voorstellen dat bewijst al weer, hoe onnadenkend de mannen zijn. Herinner jij jo dan niet, dat de dokter ons op het hart gedrukt heelt oin ons venlie in de eerste jaren niets te laten loeren. Hij Oe minister van oorlog in Engeland heeft bepaald, dat alle personen bij het departement van oorlog in dienst, militaire zoowel als civiele, voor wie nog geen teeltijd van pensioen was vastgesteld, op hun vijl-en zestigste jaar worden gepensioneerd. Er is te Weenen van offlciëele zijde bericht ontvangen, dal hel contract tusschen het lla- liaansclie gouvernement en een Ooslenrijksche wapenfabriek, waarbij de leveling bepaald was van 800 duizend geweren (kaliber 6 millbe krachtigd is. De wapenen moeten binnen 30 maanden geleverd worden. liet Neue Wciner Tagehlatt ontvangt in War schau de lijding, dat eene toenadering te wach ten is tusschen Rusland en Oosterijk en dal de czaar en keizer Frans Jozef elkaar weldra zullen ontmoeten. De Russische gezant te Weenen zou deze toenadering bewerkstelligd hebben en met het oog daarop tot opvolger van Yon Giers worden benoemd. 't Schijnt inderdaad alsol het Italiaaniche Parlement Giolilli's executie niet wil verhaasten: nog heeft immers de discussie over de credieten geen aanvang genomen hoewel het aantal van liendie zich geroep n gevoelen 't woord te voeren reeds is aangegroeid tol dertig en hoe wel koning Humberts bezoek aan zijn bondge noot en vriend te Berlijndaardoor zoo gelei delijk weg tul St. Jutmis wordt verdaagd Slaagt Humbert er niet in er deze maand zij 'l dan ook in 't laatst een paar daagjes van te nemendan zou er inderdaad veel kans zijn, dal uil hel uitstel afstel werd. want in den zomer zou de toestand van Duit&chland* keizerin gen vermoeienissen toelaten en bovendien heeft Wilhelm II 't dan veel te druk met reizen. Gelukkig meenen de Duitsche bladen zijn de relatiëi tusschen de beide landen zóó innig d. een ontmoeting tusschen beide vorsten eigenlijk totaal overbodig is. liet bericht, dat S'amhouloff besloten heeft de betrokkenen in den moord op den minister van financiën voor den krijgsraad te dagen, heeft eenige sensatie verwekt, omdat dit gelijkstaat met een terdoodsveroordeeling. Verscheidene diplomatieke agenten hebben der regeering te Sofia te kennen gegeven, dat de voltrekking van het vonnis van den krijsraad, een pijnlijken indruk in Europa zal tnaken. is veel te zwak om zijn klein hoofd nu al vol le proppen met al die letters en cijfers.» «Wel, wat wil je dan in 's hemelsnaam waarom laat je hem dan niet bij Gretha daar is hij dan goed bezorgd.» Doch nu had ik hel gedaan. Mijne vrouw begon mij te verwijten dal ik mijn kind schan delijk veronachtzaamde het was een geluk, beweerde zijdat het kind eene moeder had om voor hem le zot gen kortom ik werd over stelpt met een woordenvloedwelke ten doel had om mij le bewijzendat ik de ontaardste vader en zij de liefdevolste moeder ter wereld was. Het einde van al dal «moois» wasechter, dat mijn vrouw nu verklaarde, dat zij «een hulp in de huishouden» wilde nemen, »zoo'n meisje, dat met hel kind speelde, hem verzorgde, haar eeni 'n handje in 'l huishouden hielpeen soort van dametje en toch geen dametje.» Ik vond hel denkbeeld bepaald vermakelijk zoo'n «honne a tout faire» in huis te krijgen ik wacht le mij wel om tegenwerpingen te maken de hoofdzaak moest trouwens zijn om Carellje onder vertrouwd opzicht te stellen. «Doe wal je goeddunkt, Annie,» haastte ik te antwoorden«ik bemoei mij er niet mede als je maar zorgt, dal ze een lief gezichtje heeft en er niet als een vogelverschriksler uitziet. De belasting is precies hetzelfde voor 'n mooie of 'n letlijke wellaten wij er dan ten minste een vriendelijk, knap gezichtje voor hebben.» Ik wachtte natuurlijk het antwoord niet af ik nam haastig mijn hoedwant ik kon me eenigszins voorstellenwat ik te hooren zou krijgen, 't Gevolg mijner onvoorzichtige uiting was dan ookdat ik nog op den huidigen Na de vermoeiende gouden hruilolsfeesten hebben de Deensclie koninklijke iamilie en hare gasten hunne eenvoudige levenswijs herval. Allen genieten de beste gezondheid. 'sMoigens staat men vroeg op en wordt het programma van den dag opgemaakt.Ie een stelt een bezoek voor aan de museums, de ander verkiest een uilstapje naar een der koninklijke kasteden van den omtrek of wel een bezoek aan den dieren tuin. Gewoonlijk doet men 's morgens incognito een uitstapje door de stad te voet of in een huurrijtuig uitstapjes die vooral voor de jongere leden der keizerlijke en koninklijke familie zeer vermakelijk zijn. Eenige dagen geleden brachten al de koninklöke gas'en een bezoek a3n het be kende museum van wassenbeelden te Kopen hagenen lar had de hertog van Cumberland de jeugdig prinsen e§ prinsessen een aardige verrassing *reid. Er is in 't museum eene zaalwaar zich 25 tot 30 wassenbeelden be vinden die op allergetrouwste wijze de leden der Deense i» koningsfamilie voorstellen. Da hertog van uunherland. zoon van den koning van Hanover -n echtgenoot van prinses Tliyra van Denematk- nis cr afgcheeld zittende in eenen zetelin gesprek me» andere leden der koninklijke familie. De hertog was met den directeur van het museum overeengekomen zelf de plaats van zijn wassenbeeld in te nemen eenige minuten voordat de bezoekers de zaal binnenkwamen. I';e directeur leidde de hooge gasten ronden toen zij ernstig stonden le kijken naar de groepwaarvan de hertog van Cumberland deelmaakiestond deze eensklaps op, en groette hen Men begrijpt de verrassing en hel gelach der jonge prinsen en prinsessen. Een gevaarlijk voetenbankje Een Engelsche dame. mejuffrouw Rrouglnn. vermaard als on verschrokken reizigster en als bekwaam schrijf ster, vertelt in haar werk «zes jaren in Algiers», het volgende: «Gedurende de audiëntie, die de Dey of vorst van Algiers verleende, lagen altijd eenige jonge leeuwen om hem heen en deden hem dienst als voe'bankjos. In den tijd van Dey Achmet Pecha. deed als zoodanig een leeuw dienst, die eerst op latei en leeftijd daarvoor werd afgericht. Hij was reeds bijna volwassen en mijn vader deed den vorst opmerken welk gevaar daaraan verhondenwas. Merkwaardig was hel dat de levende voetenhank een bepaalden afkeer van mijn vader had. Zoodra de leeuw een blik dag in mijn familiekring en hij mijne kennissen te boek als een mandie coed in 't oog gehouden moest worden en vooral mijne geachte schoon mama bewaakt me met Argus-oogeuals ik tot eene der dienstmeisjes een vraag richt nu kwalijk kan ik 't haar niet nemen dat zij zorg heeft voor het «dierbaarste goed» barer dochter. Een paar dagen lang werd er niet verder over gesproken en ik was onze «hulp in het huishouden» reeds weer vergelen, toen ik er door Annie, op zekeren avond thuiskomend weer aan herinnerd werd. Zij zag er opgewekt uit ja er speelde zelfs een triomfeerend lachje om hare lippen. «0 Alfred verheeld je wal 'n geluk Dora Lascelles was straks hij mij en ze weet er juist een, zooals wij noodig hebben.» «Noodig hebben, Annie, wat hebben we noodig, wat je vriendin Dora je weet dat ik die eeuwig kwaadsprekende babbelaarster niet lijden mag ons bezorgen zalDan zal er wel iets niet in den haak zijn «Nu jij hebt nu eenmaal een antipathie tegen Dora waarom weet je zelf niet. Ben je dan vergetenwal \t'c afspraken over onze hulp ia het huishouden Zij is de dochter van een predikant uil Devonshire, een liefgoed schep seltje. Zij is bijna nog een kind, maar dat is juist iets voor Careltje die volwassen meisjes hebben meer oog voor de «groo'en» dan voor de kleinen eindigde mijne vrouwden klem- loon op de laatste woorden leggende. Ik haalde de schouders op eigenlijk liet me de geheele zaak vrij koud ik behoor niet tol een dier mannen, welke na eenige jaren

Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 1