EEN DEBUUT. jia 4100. Donderdag 14 S®Juli 1892. AMERSFOORTSGHE COURANT. UitgeverDit bUd „„ellijBt p^dtrj^mMet tk»»»..! s mu.dea f\.-. F»oc» por Bureau A. H. VAN CLEEFF P®«» /U». Ad„rt«iiti««I_« „pk «0 OU. «Ik. r.*,l 10 Cu. GreoU 1'tter» dut MUURHUIZEN plMtammUfoor ruduo »ndere «tin iarigtisg gtichiadt ho-(or prijalitrekoning. Legal* te Amersfoort. officieels onteigening Ada pat itgal IA Cti. Beokar* per tegel tl Ct». Aft. nummer* 10 CU. ItOOk Koftegraoht, Wijk B 60. Politiek Overzicht. Maandagmorgen om half vijl werd Ravachol op de Place des Prisons le Parijs geguillotineerd in tegenwoordigheid van zear weinig bevoor rechten. Om half twee was de guillotine op het plein gebracht, dat met behulp der dra gonders uil St. Etienne was algozel en om hall vier meldden de gcreclilsdienaais zich aan bij Ravachol, die hen uiierst kalm ontving met de medcdeelingdal hij reeds gewaarschuwd was door het buitengewone teven. Terwijl hij werd gebonden, kseeg hij een oogenblik van flauwte, maar op het plein aangekomenwaar zijn hoofd zou vallenhield hij zich flink en onder het zingen van«Dansons la Carmagnole» schreed hij naar 't schavot. Toen de knechts hem aan grepen, wilde hij gaan spreken, maar dit werd hein verhinderdzijn hoofd werd op het blok gelegdmen hoorde de woorden«Vive 1' anen 'l was gedaan. Cavaignac wordt le Parijs als minister van marine en koloniën vervangen door Burdeau. Loubet. die in de Katnerziliing was opgestaan om te ver klaren, dal hel ministerie zich solidair verklaarde met den minister van marine en koloniën kon deze mcdcdeeling niet doen doordien de presi dent d«r Kamer opmerkte, dal de stemming reeds was aangevangen. Men verwijt Clémencau den minister het échec te hebben bezorgd, om dat deze geen groote bestellingen voor grof geschut deed, waai bij Cléuiencau's familie be lang heelt. Het optreden van Burdeau, presi dent der commissie van de rapporteurs over de begrooting, wordt met welwillendheid begroet. In het Noorden van Schotland leed de liberale unioiiisienpartij een gevoelige nederlaag. De' heer Tendlay, een der welsprekendste advocaten van Engeland, werd daar geslagen. De lieer Jacks, een werkman, richt hel verwijt tot de radicalendat zij do verkiezing der conservaiieven bevorderen, door de Gladsloni- anen te bestrijden. De Duitsche bladen zijn nog altijd aan het napraten over liet scherpe conflict tussrhen liitinerck en Capiivi. De Wesid. Allg. Ztg. toont aan, dat de bekende circulaire van 1890, die Bismarck zoo geërgerd heelt, een gevolg was van de gesprekken, door Bisinarck ie Frie- drichsruh inet vertegenwoordigers van versehil- ende bladen geboerd. Volgens de llamb Nachr. FEUILLETON. Eene sohets uit de groote wereld. 2) Naar 't Duitsch door S Hij trachtte zich zoo goed het kon intusschen te amusoeren en vooral van den intendant van den kleinen schouwburg in de badplaats was hij de beste vriend, le me*r nog, wijl deze eenigszios rekenen kon, dat hij tol de familie des jongen barons behoorde. Hij was een zeer vriendelijk voorkomend manhield van een vroolijk leven, was voor de leden van zijn loo- neelgezelschap een gemakkelijke chef, terwijl vooral de dames met hem dweepten. Hij was dan ook steeds zeer welwillend voor haar sprak haar, waar zij te veel van hem vergden, eens ernstig toe, maar niemand zijner onder geschikten had hem in ernst boos gekend. Met Olto ging hij op half vaderlijkehalf kameraad schappelijke wijze om en daar hij vermogend wasverkeerde hij met hem op vrijen voet hetgeen beiden hoogst aangenaam was. Den volgenden morgen na zijne ontmoeting op het postkantoor bevond de jeugdige baron zich reeds vroeg op de promenade in de hoop het jonge meisje weer te zienen werkelijk, nauwelijks had hij met nauw bedwongen on geduld eenige malen de druk bezochte plaatsen omgewandeld of hij zag haar aankomen. Uij verhaastte zijne schreden. Zij liep hem ra- teljngs voorbij en scheenevenmin als gisteren op te merkendat hij haar met meer dan ge- is Bismarck het onschuldige lam, dat hot on geluk heeft gehad hel water van den vreeselijken wolf Caprivi troebel te maken «Vorst Bis marck», heet het, «deed van den beginne alles om met zijnen opvolger in vrede le leven, llij heeft meermalen do redactie der Hamb. Nachr., die den nieuwen koers niet vertrouwdevan aanvallen op Caprivi weerhouden Maar zijne vreedzame houding werd kwalijk beantwoord. Hij scheen le Fiiedrichsruh geboycot te moeten worden. Lieden, die tot nu toe met den vorst vriendschappelijk hadden verkeerd, ontvingen den wenkom dien omgang af te breken. Het bleek weldra, dat dit alles uitging van het mi nisterie van builenlandsche taken en van den nieuwen rijkskanselier. Het conflict is niet ontslaan door de houding van vorst Bismarck, maar uit het geheel ongerechtvaardigde wan trouwen van Caprivi.» Volgens de «Post», gelooft men in de hof kringen te Beriijn niet, dal de koningin van Rumenië herstellen zaL Koning Karei zou den wensch hebben uitgedrukt, dat de koningin, die te Ncuwied vertoefdzich in Rumenië laat verplegen. De douane-rechten in Italië hebben in de laatste periode, loopende tol 30 Juni, tien mil- lioen minder opgebracht dan het vorige jaar. De directe belastingen leverden door de verhoog de belasting der onroerende goederen een hoo- gere ontvangst. De regeering heeft een telegram ontvangen van den gouverneur van Indo China, dal op 10 dezer uit Hanoi was verzonden. Hierin wordt Eeinelddat «en geleide met bestemming naar angson nabij Baclé in een hinderlaag van Chineezen gevallen is. De aanvoerder, com mandant Bonnesuvan de mariniers, kapitein Charpentier van de marine-artillerie en 10 man werden gedood, terwijl 17 personen gekwetst werden. De dooden en gewonden zijn met het convooi naar Baclé gebracht. De correspondent der «Standard» le Buenos- Ayres had een onderhoud met den nieuw ge kozen president Pena. Hij zeide, dat hij zich bezig hield met de builenlandsche schuld die hel eerst zal worden behandeld, zoodra hij aan de regeering' komt. llij houdt het er voordat de volle betaling der schuld onmogelijk is en eene schikking gewenschl is. Eene onpartijdige wone belangstelling aanstaarde. Zonder zich om vele wandelaars te bekommerenbleef hij haar lang en opmerkzaam naoogen llij moest haar leeren kennen te» koste van wal hat wilde juist, omdat hel niet ge makkelijk waslokte het hem aan. Moeilijk heden te overwinnenzette er eene eigenaardige behoorlijkheid bij. Dat was echter gemakkelijker gezegd dan gedaan. Dogen lang brak hij zich hat hoold ons een middel te vinden ten einde haar te naderen maar vruchteloos zijne gewone vindingrijk heid liet hem thans tot zijn verdriet en mis noegen geheel in den steek. Hij was echter na vele moeite te weten ge komen dat de damemet wie het jonge meisje samen woonde, hare moeder was, doch deze ging zeer weinig uit nog minder dan hare be koorlijke dochterwier wandelingen zich alechts tol het postkantoor uitstrekten. Op zekere avond zag de jonge officier het meisje alleen in het park hij volgde haar dadelijk en toen zij. onbewust van zijne nabij heid, een zijlaan insloeg, waarin niemand zich bevondtrok hijhoewel met luid kloppend hartde stoute schoenen aan en sprak haar toe. Zij luisterde volstrekt niet nasr hem zij keurde hen zelfs geen enkele blik waardig jazij verhaastte niet eens hare schreden zijn gezelschap scheen haar volkomen koud te laten zij vervolgde rustig haar weg zonder eenig blijk van angst oi opgewondenheid te geven hetgeen den jongen man nog meer tot bewon dering en lot verlangen naar cenc kennismaking uitlokte, commissie moet wordm benoemd om de hulp bronnen van Argentinië na le gaan. Naar de Times uit Fez verneemt, beleedig- den (iOO huurlingen Engelschen en Amerikanen, onder welke ook <len Brilsclien consul.De Brilsche gezant eischle en verkreeg terstond gehoor bij den sultan, waarna de laatstgenoemde den on der gouverneur wegjoeg, den gouverneur dwong zich le verontschuldigen, en tienduizend dollar schadevergoeding te betalenwelke de gezant uitdeelde onder de gewonden, zieken en armen. Generaal Jouberl is voornemens zoo meldt de «Press» om binnen zeer korten tijd zijn betrekking van commandant-generaal neer te leggen. De dames te Berlijn zijn, nu de agitatie, door den strijd over de lange slo«pcn veroorzaakt, eenigs- zins tot bedaren is gekomen op nieuw in haar verstrooiingen gestoord door de voordrachten van een geneesheer van naam, over de zenuw achtigheid en het huwelijk en 0ïer den nadee- ligen invloed, welke de eerste op hel laatste uitoelenl. Spreker liol daarbij het licht vallen op de maatschappelijke zijde van dit vraagstuk en loonde duidelijk aan hoe de verkeerde wijze van opvoeding der jeugden mei name der meisjes, er veel toe bijdraagt, reeds vroegtijdig het zenuwleven, op ongehoorde wijze, tot ont wikkeling te brengen, waarvïh de vrouw, een maal gehuwdonvermijdelijk de nadeeiige ge volgen moet ondervinden- Op een wijze, welke zijn toehoorders niet alleen boeidemaar ook overtuigdebesprak hij het hedendaagsthe huwelijk, de omstandig heden waaronder het gesloten wordt en de leefwijze van vele jonggehuwden, waarbij vaak op roekelooze wijze niet alle regelen der hy- giène de spot wordt gedreven. Hij wees er opdatniet alleen by de keuze der echteliedenmaar ook laterals hel jeug dige gezin zich vestigen gaalalleen de geld kwestie een ernstig punt van overweging schijnt te maken. Een gevolg hiervan isdat een zenuwachtige overspanning bij vroeger volkomen gezonde individuenvaak na korten tijd valt waar te nemen en dat het zenuwlijdon bij anderen, die daaraan reeds voor hun huwelijk onderhevig warenop schrikbarende wijze toe neemt. Een volgenden keer. toen hij haar wederom ontmoette, vergenoegde hij zich om beleefd den hoed voor haar af te nemendoch zij list zij» eerbiedigen groet eveneens onbeantwoord haar blik vestigde zich nauwelijks op hem..,, hij scheen haar volkomen onverschillig; '.jn gedrag kon haar niet eens ergeren. Dat prikkelde hem nog meer. Hij l'enfanl chéri van alle vrouwenwiens devies tot dusverre geweest was «venividiviel»hij zag zicii voor de eerste maal «genegeerd» Tergste wat een mensch treftzoowel de man als de vrouw. Weldra verwijlden zijne gedachten voortdurend bij het schoone meisje hij smachtte er letterlijk naar om een enkel woord van haar te vernemen. Haar beeld stond hem steeds voor de oogen en wat hij begonnen was uit overmoedigen schertsontwikkelde zich thans tol hoogen ernst, llij beminde haar met eene innigheidwelke hom zeiven geblaseerd als hij wasten zeerste verbaasde llij hoorde het met nauwelijks bedwongen ongeduld aan, dat zy zoo in alle kringen door een ieder besproken werd. liet scheen hem heiligschennis dat een elk zich een oordeel over hare schoonheid over hare afgezonderde leefwijze aanmatigde en, zoo hij gedurfd hadde. ware hij openlijk als hare beschermer opgetreden. Dochhoezeer hij haar ook liefhadhij begreepdat haar dit meer schaden dan goeddoen zou hel eenige, wat hein resttewas te hopendat het loeval zijne wenschen zou te hulp komen en in af wachting daaivan beproefde hij zich den tijd op allerlei wijze zoo aangenaam mogelijk door te brengen hoewel hij daarbij steeds meer en meer loe de overtuiging kwam, dat hij het

Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 1