AMERSPOORISCEE COURANT. SEN DEBUUT. m 4161 Donderdag 21 sSs Juli 1892. Uiurever n «AMr,TD«i0» D..dr<U,ni4U,. Ab..n.m.nl per S uuin Fr..c p., Bureau A. H. VAN CLE EPF p~« /u». Itoitratfat-t rep], «o CU tik. rwl »0 Cn. Qrmt. lett.r. D»»r MTTIJ9 HT7T7PW te Amersfoort nU'TOOr n^'a - nim ho.**, p,^b.r,k,ninf. u„.i. uURHUIZEN onicon. ■■Ki|»n( a<t p«t .»g.i 1» cn. lucitmn p«, ^,1 u c»«. - j/,. mmmmm io cu. hoek Kortegraoht, Wijk B BO. HULPBANK te AMERSFOORT. Tol het geven ran gelden ter leen zal eene Commissie uil hei besluur op MAANDAG,den Sló .IULI aanslaande, 's namiddags van ualftwee tot iui.fdrie, zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar do belanghebbenden zich kunnen aanmelden, ook voor het teruggeven van gelden HERM. P. VAN IIASELEN Secretaris-Penningmeester. Politiek Overzicht. De meeste Duitsche vereenigingen voor eco nomie, welke uiigenoodigd zijn deel te nemen aan het congres, dat te Antwerpen zal gehou den worden etn de quaeslie van de uit- en inVoerrechten te behandelen, hebben voor de uitnoodiging bedankt. De orde van de Etoilo Africaine, die tot heden slechts aan een enkel ontdekkingsreiziger was verleend, t. w. aan Stanley, is thans ook ge schonken aan de kapiteins van Gele en van Kerckhoven, ter belooning vonr de diensten, welke zij aan d< n Congostaat hebben bewezen Prins Ferdinand van bulgarije is te Brussel mei den exprestrein van Weenen aangekomen. De prins komt van Sofia. Parijs, het gastvrije oord van onttroonde vorsten, is weder met een roi en exil vermeer derd. Het is president Palocio van Venezula, die bij den thans geëindigden opstand gedwongen werd af te treden, deels voor zijn veiligheid, deels omdat hij hoopte daardoor hel land lol rust te brengen, aangezien de leider van den opstand Civspo bcloold had de wapeuen te zullen neer leggen, als Palacio vortrok. Crespo verbrak die belolle en dwong de ge neraals van Palacin den strijd voort te zetten, totdat eindelijk de beslissende slag geleverd werd. die een eind maakte aan de gevechten maar daarom nog niet aan de ellende. Ten gevolge van de beroeringen heerschtein de republiek groole nood. Tegenover een journalist heeft de gewezen president Ie Parijs een klein tipje opgelicht van den sluier, die de gebeurtenissen in Venezuela bedekt Politieke partijen, zeide hij, zijn aan het werk om tweedracht te zaaien. De consorvatieven trachten verdeeldheid onder de liberalen te weeg te brengen om daardoor aan hel roer te komen. liet is zooals gewoonlijk in de Zuid-Ameri- FEUILLETON. Eene soliets nit de groote wereld. A) Naar 't Duitsch door S Maar Otto liet zich daarmede niet afwijzen en zond de dienstbode nogmaals naar hare meesteres dat hij haar dringend wenschte te spreken over eene aangelegenheid van groot belang, zaodat hij opnieuw aandringen moest om hem te woord te staan. Ditmaal ontving hij geene weigering. Hij werd verzocht om zich lot de genadige vrouw te begeven en weldra zag hij zich tegenover •eno oude dame geplaatst, die hem op zeer beleefden toon vraagde, wal hij wenschte. Hij sprak haar dadelijk met tante aan kortom hij liet haar niet aan het woord komen entoen hij eindelijk zweeghad hij hel pleit gewonnen. Mevrouw von Dornstein wees de hand niet terugwelke hij haar bood. Daarop hielden beiden een langzeer ernstig gesprekwaarbij Otto vooral op den voorgrond steldedat hij thans de eenige Dalchow en het hoold der familie washetgeen hem het recht gaf om over het wel on wee der familieleden een woordje mede te pralen. Dat kon noch wilde de Mevrouw von Dornstein ontkennen al merkte zij evenwel aandat men zich daaraan niet geheel te onderwerpen had. Otto verklaarde dan ook kort en bondig dat hij nimmer zijne toestemming zcu gevendat eene baronesse von Dornstein geboren von Dalchow kaansche republiek. Een eeizuchtig man stelt zich aan hat hoofd der ontevredenen en tracht het opperste gezag in den staat in handen te krijgen. Crespo streelde daarheen en natuurlijk was het hem niet voldoende dat Palacio aftrad, als onmiddellijk een der generaals van den oud president diens plaats innam. Hel tegen mevrouw Reymond gevoerd proces heelt nog tot een curieuse nabetrachting geleid. Mevrouw Reymond is namelijk uit Fransche ouders te Port-au Prince op Haïtti geboren In zijn requisitoir tegen de wraakzuchtige echtge- noole heeft de advocaat generaal Bruppi o. a. deze woorden gebezigd «Uw daad is als die van een wilde, als van een Hailisch neger.» Hier over is nu de heer Box, gezant van Haïti te Parijs, gebelgd en hij heefl zich officiéél tot den minister Ribot gewend om voldoening voor die kwetsende woorden te vragen. Men verneemt, dal da minister zijn collega van justiiie gevraagd heelt den heer Cruppi uit te noodigen da juiste woorden, door hein gebe zigd mede te deelenen indien dit noodig biijken mocht, den lieer Box eenige verontschul diging aan tc bieden. De senator, haron De Courcelles, oud-gezant van Frankrijk te Berlijn, is door den president der Republiek aangewezen, als lid der commissie, die het vraagstuk der vissclierij in de liehring- zee scheidsrechterlijk zal beslissen. De arbiters zullen te Parijs tegen het begin van den herfst bijeenkomen. 't Wordt stil in de Duitsche pers ten aanzien van Bismarck en zqn sfaits et gestes», dank zij 's vorsten tijdelijke kalmte, waartoe de houding der regeering wellicht niet weinig heelt bijge dragen. Onverkwikkelijken belangwekkend alleen voor de onmiddellijk er bij betrokkenen, is 't gekijf tusschen Bismarck of liever diens getrouwe organen en de bladen, die zich vioeger tot dezulke mochten rekenenmaar 't wijsheid achtten te retireeren zoodra 's vorsten zon begon te tanen en hij aanstalten maakte zich te stellen op de plaats van hen, die hij <Reichsfeinde> heette zoolang hij nog in functie was. Waarlijk, ook Bismarck weel een liedje mee te zingen van den ondank der wereld en van de aanbidding van grootheid en machttoen werd er gebedeld om zijn gunsien nu worden de bladen met een rood kruisje gemerkt, die zijn uitlatingen wereldkundig maken. En Bis- de planken betrad ja dal hij alle pogingen in het werk zou stellen om de jonge dame te beletten haar dolzinnig en voor eene adellyk meisje onpassend plan ten uitvoer te brengen. Tot zijne verwondering en niet geringe vol doening was mevrouw von Dornstein het vol komen met hem eens. Onder een vloed van tranen vertelde zij hemhoezeer zij zich ook tegen Marianne's plan gekant had doch vruchte loos. Het meisje wilde naar geen goeden raad luisteren. Reeds van hare prilste jeugd af, had zij eene bijzondere voorliefde voor het bijwonen van tooneelstukken gekoesterd en eindelijk had mevrouw von Dornstein zich in Marianne's wil moeten schikken, te meer nog wijl zij in het geheel geen fortuin bezaten. Zij had wel gaarne destijds gebruik gemaakt van Otto's wel gemeend aanbodmaar het jonge meisje had haar zoo ernstig weten te beduidendat het gelijk stond met een aalmoesdat zij geen recht er on haddendat zij zich ook daarin ten slotte had moeten voegen hoewel haar het geld zeer goed te stade zou gekomen zijn. Op zekeren morgen hadden zij namelijk de verschrikkelijke tijding ontvangendat de ban kier in wiens handen zij haar gering vermogen veilig waanden, met de noorderzon naar Amerika vertrokken waszijne zaken in de grootste wanorde achterlatend. Zij hoopten nogdat zij iets van hare bezitting terugontvangen zouden, maar ook die verwachting bleek ijdel te zijn en de vrouwen zagen zich bijna geheel geruïneerd, zoodat zij ternauwernood in de allernoodzake lijkste levensbehoeften konden voorzien. Wat te beginnen? lloe de arme vrouw ook nadacht, zij zag marek is daar zelf niet gansch en al onschuldig aan 1 Ernstige tijdingen komen uil Malilla. De aan hangers vnn Ilaman-Ali hebben op de grens van het Spaansche gebied nabij Malilla de aanhangers van Maiiiiou-Mohaier aangevallen. Aan beide zijden vielen meer dan t»0 dooden. Eon treep gewapende inlanders drong door lot lluvende op Spaansch gebied en werd daar door de Span jaarden gevangen gemaakt. Het dorp Trajana werd in brand gestoken en de inwoners vlucht ten naar Malilla. Een zeer origineel huldebetoon werd dezer dagenaan een soubrette gebracht, die sinds eeni- gen tijd in Berlijn gast voorste Hing geeft en, in korten lijd, de harten van het kunstminnend publiek wist ie veroveren. Hel is mevrouw Von Palmay uil Weenen. die vooral in de vaudeville: Mademoiselle Niiouchu veel opgang gemaakt heefl. Op zekeren morgen verscheen er in het liötel, waar zij haar intrek genomen heelt, een groom met een volkomen opgetuigd paard het welk haar door een eleganten cavalier daar ter stede ten geschenke werd aangebodenhel ge schenk was vergezeld van eenige dichtregelen waarin aan de kunstenares, werd medegedeeld, dat dit paard haar was geschonkenom in de vierde akte der genoemde vaudevilleals de kunstenares vlug in den zadel moet wippen gebruikt Ie worden het geschenk werd in dank aanvaard en naar Weenen gezonden I Bij den brand van St. John's in New-found- land zullen 21 assurantie-maatschappijen A 500,000 dollars moeien uitbetalen. Deze som wordt gerekend goed een derde te zyn van de geheele schade. Twee journalisten te Verona hadden aange boden, met den dierentemmer Beltrand in het leeuwenhok te gaan, als de opbrengst van de voorstelling voor een weldadig doel werd be stemd. Zij volbrachten hun waagstuk en dronken oogenschijnlijk zeer kalm, in het hok gezeten een paar glazen champagne tnel den dieren temmer, die zijn leeuwen voortdurend met zijn oogen in bedwang hield, zoodal zij de gasten geen kwaad deden. geene uitkomst. Op de hulp barer kennissen rekende «ij niet za wist maar al le wel, dat men bij dezen in dagen van tegenspoed niet behoeft aan te kloppen en daarvoor was ook zij te trolsch. Haar zij moesten toch leven hoe bescheiden ook en dat kostte geld en, hoe daaraan te komen Zij had ten laatstena alles beproefd te hebbenwel moeien zwichten voor Marianua's redeneeringen en door de energieke bemoei ingen van het jonge meisje was hel haar gelukt om op den voornamen vorstelijken schouwburg in het badplaatsje voor de eerste maal in het publiek op le tredeneene gebeurteniswelke zij toch ondanks al haar flinkheid met eenige gejaagdheid tegemoet zag. Niet meer zoo vrij als voorheen liep zij door de straten waar aan alle hoeken op groote biljetten haar naam aangeplakt stond. Een ieder meende thans het recht te hebben om hasr on beschaamd en zoo lang hij verkoos aan le siareit zij had zich immers afhankelijk gesteld vaa het publieke oordeel. De badgasten verkeerden in niet groolere spanning dan he! meisje zelve en wie men sprak en waar men kwamoveral was Marianne en haar debuut hei onderwerp der gesprekken. Nog drie dagen en dan dan had de groole gebeurtenis plaats. Dc eerste repetition had zij gelukkig reeds achter den rug alles was boven verwachting uitstekend gegaan en zoowel de intendant als hare medespeelster en mede spelers hadden haar geluk' gewensclit. lieden had de direcledr voor de laatste maal alle acteurs en actrices nog eens bijeengeroepen er lag hem zeiven zeer veel aangelegendut

Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 1