Donderdag- 28 Juli 1892. EEN DEBUUT. Lietde na hel Huwelijk. jvs. 4164. «Mm AÏÏIRSFOORTSCHE COÏÏRMT. K er Dit bltd «aracbljat Mttmltf DoiiUnU/muUff. Abaua.ment par l mudii f 1.—Franco par BlirOaU A. H. VAN CLBGFF po,t A*™rtenll»nI—repair 80 Cta.elk. rtgnl Maar 10 Cu. Ui .t. lattara laar 'M TT IT R R TT T R IP W te Amfirntnnrt pt-Urninta roo, rwdan au andere „U. iariptiag gatchiadt hoapa, prljebarekeniap. Lag.l. fc.••«•iiaiiu Adr par .n.l It Cu. Raolanc. par rafal II CU. - Af,. 10 Cta. hoek Kortögraoht, Wijk B SO. Politiek Overzicht. Da komkommertijd inoet vroeger een vreese- lijke lijd voor de couranten zijn geweest. De wereld was kleiner dan thans. Als «Duitschland en de aangrenzende rijken» wat in den goe den ouden tijd de vaste rubriek was. die meer dan hal! Europa omvatte niets bijzonders ■opleverden, bleef cr dan weinig overEngeland, Frankrijk, Spanje, Italië bestond niet en de courant was uiL Uit Amerika kwamen uiterst zelden berichten en Afrika was. met uitzonde ring van de kustreek, bel onbekende land. liet was een gemakkelijk werelddeel voor de kaartenschetsendo schooljeugd. Drie. vier «IW- barijsche staten» en vervolgens «ie woestijn bijna tol kaap de Goede Hoop. Dat is anders gewoi'Jen in de iaatsle jaren en op 't oogenklik komen de belangrijkste berichten uil Alrika. Vooral spreekt men van onlusten in Soe dan. De nieuwste «valsche profeet» en opvol ger van den Mahdi, de kalif Abdoelahheeft tot zijn ongeluk eenige verdachten naar het zuiden verbannen. Zij hebben hier de bevolking opgeruid en de hooiden overreed ooi den oor log aan den kali! te verklaren. Deze rust zich uit lol den krijg en de btadon verwachten moord en doodslag, Dn heer Sherman heeft bij den senaat der Vi-reenigde Stalen een wetsontwerp ingediend, waarbij du president der republiek wordt ge machtigd met de verschillende staten in het buitenland onderhandelingen aan te knoopen voor de oprichting van een internationaal ge rechtshof hetwelk alle internationale geschillen langs vredejiaVcnden weg zou uitmaken. h De groentevrouwen van Ponlevcdra (Spanje) ijn in opstand over de belasting op de eet- l*' varen. De menigtewaaronder verscheidene lizenden vrouwen, heelt de beambten wegge jaagd en hunne werktuigen, bascules enz in .dc rivier geworpen. Daarna hebben zij den bur gemeester op steenworpen onthaald, waarna hel helaslinggebouw geplunderd werd De gendar merie heelt de rust voorloopig hersteld men verwacht echter niouwu hoWingen. Eenige per sonen zijn gewond eu verscheidene arrestaties li-hhen plaats gelud. De opgewondenheid is groot. De Times-correspondent te Luzern heeft een iM!*FE UI LLETON. Eens sohets uit de groote wereld. $lot.) Naar 't Duitsch door S. Marianne's wensch werd echter toch vervuld zij debuteerde niet Ung daarnamaar op eene veel gelukkiger wijze dan zij gehoopt had on wel als verloofde van Olto, baron von Dalchow. liet had den jongen man heel wat moeite gekost om de liefde van het Irotsohe, jonge meisje te verwervenmaar zijne aangeboren goedhartigheid had haar spoedig verteederd. Dat mevrouw von Dornstein zich niet het minst over den goeden afloop van dit alles ver heugde, behoelt wel niet gezegd te worden. 1.) Uit het Duitsch door S Trolscli hellen de denneboomen in hel woud van Saloniki hunne eeuwig groene kruinen omhoog. Van het heilige Moskou blinkt en glinstert, als goud in den zonneschijn, de pracht van hel reusachtige Kremlin. Men viert liet Meifeest. Moeder en kind grijsaard en jongeling, soldaat en olflcier, de levenslustige echtgenoot, de treurende weduwe, allen begeven zich naar het woud van Saloniki. Weg uit de bedompteenge kamersweg uit onderhoud gehad met graaf Waldersee. Deze sprak alle praatjes legen over het complot waarbij hij heet betrokken te zijn tegen Caprivi, oTh eene verzoening tusschen den keizer en Bismarck tot stand te brengen. Waldersee ver klaarde voorts, dat er geen pogingen bedoeld zijn om Zwitserland over te halen tot aansluiiing aan het drievoudig verbond. Zwitserland is bij de Duitsche operatie-plannen voor ecnen oor log met 1" rankryk uitgeslotenmaar er is geen oogenblikkelijk gevaar voor den vrede in Europa zichtbaar, behalve in den Balkan. Duitschland zou het optreden van Gladstone als premier niet onbedenkelijk achten. Hel ontruimen van Egypte zou eene ernstige fout zynwant de Engelsche bezetting van de Nijldelta is van groo- ler gewicht dan zelfs het bezit van Konslanliopel zou zijn. De Duitsche militairen wijdden voor een oogenhlik hunne aandacht aan Nederland, ten minste de medewerkers aan de bladen werpen de vraag op of Nederland niet gelijk België hare weermiddelen moet herzien en de kostbare forten bij de waterlinie bestand maken tegen de tegenwoordige onlploffingstoiTen. De Belgische regeering diende bij de Kamer nu reeds de hegrooting in voor 189.3 doch het zal zeer de vraag wezen of deze voor Mei van het volgend jaar afgehandeld en goedgekeurd zal worden. De socialisten hebben te Cent het locaal waar de banier eener anti-socialistische vereeniging ingewijd zou worden overvallen. Er had eene hevige vechtpartij plaats, waar de politie een einde aan moest maken. Te Spa is een man aangehouden wegens het lossen van revolverschoten op een politieagent en die bij de worsteling door den agent verwond is geworden Uil de bekentenis van den gevan gene is geblekendat er zich te Spa eene bende boosdoeners ophoudt, die voornemens waren eenige gebouwen in de lucht te doen springen en van dc verwarring gebruik te maken om roof te plegen. De medeplichtigen zullen waar schijnlijk spoedig in handen der politie vallen. Bij den gevangene is een pak dynamiet-patronen gevonden. Uit 's Gravenhage wordt gemeld We leven hier in den laatsten tijd van sport het is de tentoonstelling la Scheveningendie de nauweduistere stegen de somberever velende straten naar buitenin de vriie natuur. Wel is waar staat de sneeuw nog als bruinachtig water in de poelen en de wind is nog koud, maar de kleine groene halmen, welke nieuwsgierig uit den weeken grond komen glurenopenbaren da eeuwenoude kracht het ontkiemen en bloeien de hoop en de vervulling. Bont krioelt het dooreen op den weg naar het woud. Verschrikt springen de magere kleinehongerige paarden voor de waggelende Droschke terzijde, als dicht naast bon de knollen van de politieagenten heendra ven. Een schimmel rent door de nieuwsgierige menigte achteloos treedt hij met do hoeven door d^ spelende kleinen en slaat met de langedikke staart de spelende kinderen in 't gezicht. Zijn ruiter tuurt met trotschen blik in de verte. Het is de wildeovermoedige Gregor Wassiljewitsch. Hij zoekt de vrouw van zijn vriend, de aschblonde Marda Alexandra. Opgewonden doet hij den schimmel wenden, want hij heeft tusschen de boomen een paar goudvossen ontdekt. Is die eenzame vrouw in hare lage, elegante equipage niet Marda Alexan dra Dat is hare houdingzoo afgematzoo onverschillig dat is haar blik, zoo verstrooid, men zou zeggen schier te peinzend voor een levend wezen. Da knappe Gregor galoppeert naar den klei nen wagen zijn vurig oog ruil vol verlangen op de kleine, sierlijke gestalte, op hel bleeke gelaat, op het smaakvolle, met glinsterende gitten overvloedig versierde gewaad. Marda Alexandra let daarop niet zij staart onver schillig naar do zich voortspoedende menigte. ons dagelijksch voedsel levert. Pas is de hoa- dentenloorsudling achter den rug of de paarden- tentoonsteüing is alweder geopend En ze be- loolt, dank zij ook een concourihipprque.dat door de koninginnen zal worden bijgewoond zeer loonend ie zullen zijn daar »alle landen en alle rassen» vertegenwoordigd zullen worden door exemplaren van het genius ptardwaarop de benaming «van zessen klaar» ten volle toe passelijk is. Ven dezulke hebben we er Donderdag weer een schoone collecte op de baan te Clingendaal Sezien. Misschien zal den 13en Aug., wanneer e koninginnen de renbaan met een bezoek vereeren en een koninginneprijs wordt verdraaid, de opkomst van het publiek nog veel beter zijn. Maar tot nu toe is het niet gelukt van Clingen daal te maken wat voor Parijs Longchamps ie. Het wederzeer gunstig voor baanrijders en paarden, was bepaald ongunstig voor hel publiek, want er woei een «bovenbramzeilskoelte» (zeelui spreken daarvan in den regel als een gewoon mensch vindt dat het stormt), waardoor allen hun toevlucht moesten nemen tot manteljassen mantels en demi saisons. Heel interessant waren trouwens de ritten ook niet. Alleen hadden bij een der races twee wedders het buitenkansj* bij den totalisator f123 voor hun 15 terug la krijgen. Overigens hebben we deze week den inter nationalen zeilwedstrijd op de Noordzee gehad, waarvan de bladen reeds alle bijzonderheden hebben medegedeeld. Behalve de organisateurs heeft tot het slagen daarvan zeer zeker veel bijgedragen de afdeeling loodsdiensl van marine, die kaarten deed vervaardigen van het te «be- racen» traject en ook in andere opzichten hulp verleende. Als contra-beleefdheid had men nu den minister van marine aan boord van da «Olofkyrre» (waar hetnaar ik hoor zeer gezellig was! genoodigdmaar Z. Exc. was verhinderd en deed zich door zijn adjudant vertegenwoor digen. Spotters beweerdendat de minister «angstbezigheden» had, maar dat geloof ik niet In het begin van Augustus ik ben nog niet van de sport af krijgen we te Scheve ningen internationale lawn-tennis wedstrijden, waarvooreen aantal «misses en gentlemen» van Albion overkomen. Een uitstekende gelegenheid om bij dezen wedstrijd hel spel leent er zich uitstekend voor eene internaiionale flirting- society op te richten. Dal is een sport-tak, dia «Marda Alexandra, ik groet u.» Eene nauw merkbare buiging inet het hoofd is haar eenig antwoord. De ontnuchterde man rijdt met zijn ros gekwetst door hare onverschilligheid, zwijgend heen. Marda Alexandra ttekl achteloos de voile over haar bleek gelaat. «Zie je daar die schoone dame», zegt eene vrouw uil de volksklasse tot hare gezellin, met den vinger naar Marda wijzende. «Dat is de vrouw van den schoonen Niko J-ianswitsch. Zij kocht haar man met hare millioenen. Hij is eenigs jaren jonger dan zij en hij heeft zich laten verlokken door 't geld want van haar liefhebben is bij hem geen sprake.» «Daarom ziet zij er zeker zoo bleekzoo droevig uit,» meende de andere. «Nu. het moet ook vreoselijk zijn omals je getrouwd bentte ondervindendat je man niet van jo houdt.» voegde zij er met al de wijsheid harer zeventien jaar bij. Marda Alexandra's equipage voert haar in- tusschen naar haar paleis terug ze heeft niet veel geduld om lang achtereen np dezelfda plaats te verwijlen of om hetzelfde te doen. Rijk gegalonneerde lakeien openen de poorten en helpen hunne meesteresdie daarna lang zaam met vermoeiden tred naar binnen gaat, eerbiedig uitstijgen. In de weelderig gemeubileerde kamer staat zij een kwartier later achter de kostbare, kanten gordijnen naar de levendige straattooneeltjes te staren. «Hij komt niet.» fluistert ze eindelijk opge wonden doch kijkt anslig om zich heen om te zien of geen bediende lioar gehoord kon

Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 1