Maandag 22 Aug. 1892. Een aristocratische klant. jw 4171. MIMISCHE GOOM Uitgever0il Hli Ti(tihg#l Mtaahf BnindttmMtl: tBureau A. H. VAN C LB If F I*'1 Unrlnli'»1—4 repl, 40 Ota. alk. rap! Biar 14 CU. Oraola lallara naar MÜURHDIZBIf t_ pl»»tar«i«»»toor r..d»a .a „dot# aitra iariftiof piaki.dl hnapr prijihuraknning. Lagal. Amereioort...1.1,..!., AJ, ,H,] l5 c„. p,r.ri 11 ct. - if. ..mm*, 10 ou hoek Kortegraoht, WUk B 0O. Politiek Overzicht. Dat Engeland meer en meer e«ne democra tische republiek wordt, gelooid met cene ko ningskroon is bekend. Nochtliant zal de over groot# meerdei beid niet lirht overgaan lot bel alscliaffen van de kroon Nu wordt zij. op zeer waardige wijze gedragen door koningin Victoria, lij heelt de lijdelijke rolwaartoo de constitutie baar verweesg-heel aanvaard. Zij heelt geleerd baren wil ondergeschikt te maken aan den wil van hel volk. Op Osborne is een tafereel afgespeeld 'twelk dit alles opnieuw bewijst Het is bekenddel koningin Victoria maar zeer matig met Gladstone is ingenomen, liet is te begrijpen eene wijzi» ging van hel ministerie in Engeland moet wel niet alleen de koningin, maar ook de vrouw aai bel hart gaan. Want de koningin verliest niet alleen ministersmet wier denkbeelden zij het misschien eens washet kan gebeurendat zij ook warme vriendinnen verliest Men weet. dat in Engeland bij eene wijziging van 't ministerie ook da opperholineeleres en de hoogste hofdames door andere vervangen worden Zoo moet de koningin afscheid nemen van de Mistress of the Robes en de Ladies of the Bedchamber Zij tnoci afwachten wie haar door Gladstone worden voorgesteld, liet is byna eene wreedheid de bejaarde vorstin te scheiden van eene omgeving, waaraan tij gewoon was. Maar de politiek wil hel onder voorwendsel, dat de Ladies of the üpdchamber, die geacht worden lot de tegen partij te buhooran, de koningin zouden kunnen opzetten tegen de regeeringiparlij. kis inen nu bedenktdatwelke ministers ook komen of gaando gezantende vertegenwoordigers van Engeland in 'l buitenland blijven ziel men niet recht inhoe eene Engelsche regeeringdie misschien intieme vijanden heeft onder de ga- zanten zooveel belang kan hechten aan de vervanging van holdaines. Nu kwam Gladstone op Oïborne als een overwinnaareen roos in het knoopsgatmet zekeren zwier gekleedtoegejuicht onderweg door hut volk, in zijn hart jubelend misschien, omdat hij er nog juist in geslaagd was lord Hoseberry, die eerst weigerde, voor zijne com binatie te winnen Hel zou vergefelijk zijn geweestals II. M hein een weinig koel had ontvangen Maar neen da koningin was zoo voorkomendalsof niets haar aangenamer had kunnen zijn dan dit bezoek. Zij heeft zclfbe- FEUILLETON. Slot) Naar 't Engelsch door S Wat bedoel je met je raadselachtige woorden?» •vraagde ik. «Waarom kom je ongeroepen naar binnen om mijn klanten te beleedigen. Daar heb je het recht niet toe. mijnheer.» «Klanten mooie klanten I Hij heeft zeker voor een aardig duitje bij je gekocht. En det kaartje zal je vertellenwie ik ben mijnbeer de juwelier en waarom ik sóo handel als ik thans doe.» «Ik heb niets met je kaartjeevenmin als met je naam te makenmijnheer spaar de moeite om het mij te laten zien. Deze heer heeft allerlei inkoopen hij me gedaan en ze betaald mijnheer maar ik staarde toch op het brokje carton det hij mij onder de oogen hield en ondenks mij zelf las ik 't woord «detaetive.» «Om je titel geef ik niets en al was hier ook een dozijn dectectives, dan nog zou ik hen durven zeggen dal ik hen het recht ontneem om een heer in inljn winkel te beleedigen. Jo- han eindigde ik lot mijn bediende«reep even een politieagent.» Roep er vier of vyf, als je wilt,» hernam de ruwe indringerimaar zeg eensDickwil jij bedaard en rustig met mij medegaan of wil je niet? Ik sou je hel eerste sterk aanraden, man, want je weet, als ik je eenmaal heb, laat ik je niet gemakkelijk los. Komwat wil je zal je mij eindelijk eens antwoorden heersching geleerd hol gekroonde hoofd van de democratische republiek Engeland. Naar aanleiding van den ongunsiigen uitslag in de kwestie «ener wereldtentoonstelling Berlijn hebben een aan'al personenwaaronder verscheidene indti'triëuleneen manifest uitge vaardigd. waarvan de hoofdinhoud hierop 00- derkomt Eene wereldtentoonstelling in ÜuiUchtand is wenschelijk, omdat zulke tentoonstelling voor deel opleveren in hel land waar zij worden ge houden en ook omdat Duilschland eenmaal aan de beurt behoort te komen om insgelijks dal voordeel te genieten Derhalve is hel nuttig eene vereeniging te vormen die zich tol taak •telt, alle tol nu toe van verschillende zijden aangewende pogingen ten gunste eener wereld- lentoonitelling te tjoen samenwerken en te bevorderen voorts een middenpunt te vestigen waar alls ervaringen1 en werkstukken op het gebied van tentoonstelling worden beoordeeld en over alle aangelegenheden te dier zake kan worden geraadpleegd, toodal het alsdan voor de autoriteiten gemakkelijk wordt gemaakt adviezen van deskundigen in te winnen. Te dien einde zal er in September eene c.onstitueerende vergadering worden gebonden. Het wordt echter wenschelijk geacht, inmiddels reeds te beginnen mei de oprichting van plaatselijke afdeelingen. Onder de wetsvoorstellendie in den Ryksdag in behandeling zullen komenworden 0. a. genoemd een voorstel lot invoering van de Midden-Europeesclie tijdrekening m hel burger lijk leven en een wetsvoorstel ten aanzien der landverhuizers. Do regooring is teruggekomen van haar voornemen om wetsvoorstellen in te dienenrakende de openbare dronkenschap en de spionncering. Bij de herdenking van den slag hij Mars-la- Tour in Frankrijk heelt een lid van den Fran- schen senaatBollandhel denkbeeld van re vanche weder duidelijk ter sprake gebracht. «Hier doet de toekomst ons beloften» zeide hij. «Wij overzien met een enkelen blik het donkere jaar 1870 aan don eenen kant en aan de andere zijde, dat nog ongeschreven grootsche jaarcijfer der toekomstdal niemand bepalen kanwaarvan wij alles durven hopen Naar aanleiding van Bismarck's zeggen dat Jena voor Duilschland meer gedaan had dan de schitterendste overwinningen betoogde Bolland, Stel je myn verwondering en ontsteltenis voor toen ik mijn eleganten, aristocralischen klant een gesmoorden vloek boorde mompelen. «Nutracht me maar niet te misleiden, oude rot,» begon de detective opnieuw met een spotlach. «Hoe rustiger je je in je lot schikt des te boter voor je 1 «Nu ja, ik ben ontdekt,» riep mijn kooper half wanhopig, half uitdagend uit. «Ontkennen baat mij niet doe met mijwat je wilt. Ik zal mij niet verzeilen.» «Nu zal ik u eens vertellenmijnheer de juwelier, wien gij u daar voor u ziethernam de detective op deltigcn triomfeerenden toon. «Die kerel kennen wij nog onder ons collega's onder den naam van diamanten-Dick, de slimate en handigste onder alle gauwdieven. Ik ken hem al van ouds en ik geloofdat u van geluk «oogt spreken, dat ik toevallig vootbq kwam en de vos zoo spoedig herkende. U moogt wel na kijken wat hij u betaald heeftwant daarin zal het wel schuilen als hij geenc kostbaarheden bij zich verborgen heeft. 0 hij heelt die toeren al in zooveel steden uitgehaald al» ik u dat eens vertallen zou.» Als ik je zeggen zou beste vrienddat ik als door den donder getroffen stond bij die woordendan zou ik nog te zacht in mijne uitdrukking zijn. Ik was zoodanig overblult dat ik niet wist. wat ik doen ol laten moest «Laat mij du banknoten eens zien, welke die schelm u overhandigd heeft,» baval de detec tive mij. Zonder een oogeoblik tc aarzelen, voldeed ik daaraan. dat Frankrijk'.* grondgebied wel verminkt was,' maar dut liet in du loukorast weder een geheel zou zijn. Waar heeft de teleloon hel grootst aantal aansluitingen Te Honolulu, de hoofdstad van Hawaï lelt de teleloon bet groo'sl aantal geobon- neurden Men vindt daar op iedere 23 inwoners één telefoon. Deze groep eilandeneenzaam gelegen in den Stillen Oceaangaatsedert zij zich de Europeesche beschaving heeft ten doel gestaldmok reuzenschreden vooruit Inzonder heid wat de ontwikkeling van het openbaar onderwijs In-treftneemt deze slaat oen eerste plaats in onder alle beachaalde natiën. Wat Atjflh ons kost De levering gedurende drie jaren van de levensmiddelen voor de troenon in Aljth is aangenomen door een Chinees voor f 3 260 502 00 (Die laatste f 2.00 had Tio Tiauw Siat wel *an de schatkist kunnen schen- ken. Maarmisschien denkt hij, dat er nog wel meer cadeautjes af moetenalvorona hij een paar ton aan die levering zal hebben ver diend Ruim 3J millioen alléén voor de levensmid delen Wat men mat postzegels doet I Dexbeer Aug Claessen van Dyck ie Venloo heeft voor een zijner zalen aon behangselpapier veivaardigd, geheel uit postzegels. Rnim 150000 postzegels in meer dan 120 verschillende kleuren waren noodig om dit be hangsel te vervaardigen De waarde der poat- zuls alleen bedraagt circa f B00. Het behangsel maakt door wonderlijke lichteffecten een ver rassenden indruk. De postzegels zijn zoo saam- gevoegd dat de hoofdfiguur een regrlmatigen achthoek vormt waaromheen steeds blauwe Nederlanders. Wear de achthoek in elkander aluit, is een vierhoek van roode Engelsche aangebracht, die op zijn beurt wederom door blauwe Nederlanders omgeven is. Van do lijst, een waar meesterstuk, is de grond groen. Don- kerroodu Engelsche postzegels vormen hierop een prachtig meander. Bet geheel ziet er keurig nel uit. Als bezuinigingsmaatregel bij de Hollandschc IJzeren Spoorwegmaatschappij is de nachtdienst opgeheven. De laatste goederentrein komt thans «Juist zooals ik dacht,» riep de politieagent uitnadat bij het hoopje had doorgekeken; «Alles valsch, prachtig, kunstvaardig nagemaakt, maar mijn oogen zijn gewoon het ware van he» onwarehet echte van het onechte te onder scheiden. Mijn aristocratische kooper wierp voortdurend blikken vol machtelooze woede op den spreker. Hij volhardde in een onafgebroken zwijgen hij scheen niets tegen de beschuldigingen te zjjner rechtvaardiging tc kunnen inbrengen. De detociive alleen verloor zijne kalmte niet. Hij verzocht mijn bediende om een rijtuig la halen en toen dat een tiental minuten later verscheen stegen wij allen in de diamanten had de detective onder zijne berusting genomen om tot bewijs bij de aanklacht te dienen. Da kort# rit braclrt ons naar het Centraal gerechtshof. De cellen wkren heneden de zalen bevonden zich op de tweede verdieping. Het rijtuig hield stil. Onder allerlei aanwij zingen van den zeer spraakzamen detective steeg ik uil en snelde naar boven naar eene der zalen terwijl hij zich met den gevangene door een korte gang naar den cipier zou begeven om den misdadiger in een der cellen op te sluiten, waarna hij zich bij mij zoude voegen om zich mol mij naar een der rechters te hegeven teneinde eene formeel* aanklacht in ta dienen. Toen ik de deur der wachtzaal achter mij dicht sloot, hoorde ik hot rijtuig wegrollen. Ik wachtte vol ongeduld vijf. tien. vijftien, twintig minuien ja zells een holl uur. doch de detective verscheen tot mijne buitengewone verbazing niet. Een ieder in het vertrek want ik was niet de eeniga wachtende staarde

Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 1