BIJVOEGSEL behoorende bij Amersfoortsche Courant van MAANDAG 19 SEPTEMBER 1892. K o u n i s o v i ii e ii. Nationale JJlitilie. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT Gelet op art. 26 der militiewettijdelijk gewijzigd bij art. 1 letter h der wet van den 4. April 1S92 (Staatsblad No. 56). Doen te weten dat het register van in schrijving over het jaar 1892 eu de alpha- betische naamlijst, bevattende de inge schreven voor de lichting der nationale militie voor 1893, gedurende acht daqettte rekenen van heden, van 's voormiddags lO tot ft uur des namid dags, ter Secretaire voor eenieder ter lezing liggenbinnen welken tijd bij den heer Commissaris der Koningin bezwaren kunnen worden ingebracht door middel van een door de noodige bewijsstukken gestaafd verzoekschrift op ongezegeld pa pier intedienen bij den Burgemeester der woonplaats. Amersfoort, den 19 September 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, W. A. CROOCKEWIT, Weth. lo. Br. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT. Gelet op art. 6 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad No. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat een door WILLEM SCHIMMEL in gediend verzoek, met bijlagen, om ver gunning tot het oprichten van eene Brood- en Kokkbakkrrij in het perceel alhier gelegen aan het Havik wijk F., No. 458, bij het kadaster bekend ouder Sectie E, No. 66S, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Maan dag, den 3 October aanstaandedes voor- middags te elf uren, gelegenheid ten raadhuize wordt gegeven om, ten over staan van het gemeentebestuur of van een of meer zijner ledenbezwaren tegen het oprichten van de inrichting inte- •brengen. Amersfoort, den 19. September 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, W. A. CROOCKEWIT, Weth. 1°. Br. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Uit 'sGravenhage wordt gemeld: Het ware zeker verstandiger geweest ■indien voor de opening der nieuwe zitting van de staten-generaal op Dinsdag aanst., ware afgezien van het gebruikelijk cere monieel, dat altijd nog genoeg aantrekke lijkheid heeft, om duizenden buitenlui naar den Haag te doen komen. Maar als ineu de optocht waarmee H. M. de ko ningin-regentes zich naar de staten-gene raal begeeft op een ljjn stelt inet de door onzen burgemeester verboden open-Uieht- meeting van Zondag, aan den Loosduin- schen weg, waarbij men uit alle oorden des rijksgezelschappeu per extra-trein zou lateu overkomen en waarbij op een meuigte van 10 tot 20 duizend deelnemers werd gerekend dan begaat men toch een tastbare fout er. vergel ij kt ongelijksoortige grootheden. De koningin-regentesdoor haar militair huis omgeven en vergezeld van eenigehofdignitarissen, uilen in rijtui gen die van 't paleis langs oer. korten weg naar het Binnenhof en van daar te ruggaan moge op dien tocht veler groe ten en toejuichingen ontvangen (ook al wordt zij niet, gelijk ik wel dacht, door de jonge koningin vergezeld) van een voor de openbare gezondheid of orde gevaar lijke opeenhoopicg van volk op een be paalde piekis bij de plechtigheid geen sprake. Maar als men lieden, uit alle oorden, ook besmette plaat-en, 'bij drom men laat overkomen om op een stuk iaud zich hij duizenden om sprekers te verdrii. gen, die hen als van zelf spreekt, opwinden, dan is 't niet te ontkennen, dat daaruit ge vaar kan ontstaan. En of nu de overheden zich er iu verheugen, dat zij dit motief voor de weigering der meeting kouden aanvoe ren, doet niets ter zakehet motief is ge grond en het bestuur van den bond voor algemeen kies- en stemrecht heeft dan ook begrepen, dat men zich bjj de afwijzende beschikking had nèer te leggen. Laat ik er bijvoegen dat meu in sommige kringen Dinsdag wat opstootjes ducht. Juist als de Zondagsche manifestatie in het water valt, voorziet men een demonstratie bij de opening der staten-generaal. Doch ook daartegen is men behoorlijk geprepa reerd. Tot de gereserveerde tribunes der kamer worden slechts weinigen en dan nog slechts op speciale kaarten toege laten; de publieke tribune zal reeds vroeg tijdig door een beperkt getal belangstellen den kunnen worden bezet en zoodra er geen plaats meer is, worden afgesloten. Het kan dus niet andera of ook Dinsdag zullen alle manifestation met een fiasco voor de socialisten eindigen en zij kunnen er alleen een pak slagen bij winnen en erger misschien, ingerekend worden zonder uitzicht op kwijtschelding van straf. Want reken er op dat, komt het tot botsingen, de wet streng zal worden toegepast. 't Is jammer, dat dit niet altijd moge lijk is. Zoo bijv. ter zake van het hier plaats gehad hebbende duel; daar staat de wet machteloos tegenover. De beide duellanten, de Spaansche en deDuitsche gezautsehaps-secrctarissen, waren tijdelijke zaakgelastigdenen al ware dit zoo niet, als leden eeuer vreemde missie, zijn zij niet vervolgbaar. De getuigen ook de geneesheer, dr. Feitb, die er bij tegen woordig was zijn niet strafbaar, omdat de regelen voor 't duel vooraf waren vastgesteld. Ons tegen woordig straf wetboek verklaart hen in dit geval straffeloos. En zoo er dus, door de Wasschenaarsche politie procesverbaal is opgemaakt eu de officier van justitie zich met de zaak bemoeid heeft, dan is dit alleen geschied om te constateeren wie de heeren waren en hoe zij de comedie in de duinen heb ben afgespeeld. Verder gevolg zal het zaakje niet hebben althans niet uit een stafrechtelijk oogpunt. Iets anders is 'tdat, naar men verzekert, de beide schutters van hun post zullen worden teruggeroepen. Als waarnemende hoofden van missiën mocb+m zij, zonder vooraf gaande vergunning van hun souverein, niet duelleereu en men zegt dan ook dat de gezanten van Spanje en van Duitsch- lan<l, die op reis zijn, telegrafisch bevel ontvangen hebben hier terug to keeren teneinde de leiding der zaken over te nemen en gelegenheid tot onverwijlde terugroeping van de twee vechtersbazen te geven. Het gevoerde duel wordt na tuurlijk ni t weinig besprokenmen hoort er allerlei verhalen over. Cherchez la femme, zegt menigeen, maar hot schijnt dat een veel onschuldiger oorzaak tot 't treffen aanleiding heeft ge geven. Bij het lawntennis-spel had de Spaansche secretaris zijn tegenpartij, na een min-handigen worp toegebetenmal adroit Deze was daarop tot hem gegaan met de vraag of die uitdrukking gemeend was en op de bevestigende beantwoor ding had de Duitseher zijn tegenpartij een oorveeg toegediend. Daarop volgde üóu uitdaging. De oonditiëu worden vooraf geregeld maar naar men zegt onder een glas port. Er zou op 25 passeu af- stands geschoten worden; de duellan- ten zouden rugwaarts naar elkander gekeerd staan, zich op 'tkommando, uudeuxtroisomkeereu en gelijk tijdig schieten. Bij eeu verwonding zou de strijd beslist zijn; schoten beiden mis, dan zou over «le voortzetting van 'tgevecht worden beraadslaagd. Gij weet hoe 't liep. De Spaansche secretaris schoot in de lucht; de Duitsche wilde in het duin schieten vóór zijn tegeustander, maar legde te hoog aan en de kogel trol hem in de rechterheup. Dr. Feith verbond den gewonde, die, door de duisternis beschermdonopgemerkt per rijtuig naar het Hotel des Indes werd ge bracht, waar zijn echtgenoote. weldra op de hoogte gesteld, sedert aan zijn legerstede waakt. Voor het vertrek uit het duin had den de rijksveldwachter en jachtopziener, op hut schieten toegesneld in de hoop stroo- pers te vangen, proces-verbaal opgemaakt. De getuigen waren zoo voldaan over den afloop van 't duel, dat zij 's avonds het feest op de sporttentoonstelling uitvierden. De gewonde gaat beteren en heeft zich, naar men zegt, met zijn tegenstander verzoend, overtuigd, dat deze niet bedoeld heeft „echt" te raken. Een eigenaardig geval wordt uit San Francisco gemeld. Verleden Maandag had een moordeuaar, na het verstrijken van 15 dagen uitstel van straf moeten worden opgehangen, maar de Sherift vergat de zaak. Hij heeft deswege 24 uur gevan- genisstraf gekregenmaar volgens de alifornisehe wet is nu de straf des moor denaars vanzelf in levenlange gevangenis straf veranderd. Eene Amerikaansche dame, 26 jaar ond, miss Jane Armstrong, die eeu ver mogen bezat van 250,000 dollars, was uit Nieuw-York te Nice gekomen en maakte schikkingen om gedurende eenige weken op eene villa te Vintimiglia door te brengen. In den beginne bezocht zij de speelbank te Monte Carlo, loiter uit nieuwsgierigheid. Maar den 3eu dezer begon zjj te spelen en won dien dag 100,000 fr. op no. 24 Den volgenden dag terugkee- rende, ging zij weer grof aan het spelen. Haar inzet bleef op no. 24, aan welk cijfer zij bijgeloovig gehecht scheen. Maar de god of de godin van het spel had haar thaus den rug gekeerd. In drie dagen verloor zij 200,009 dollars, behalve hetgeen zij reeds vroeger gdwonnen had. Nog speelde zij verder, en ditmaal was de grillige fortuin haar weer gunstig. Zij herwon al wat zij verloren had. Zij vertrok naar hare villa en verklaarde nooit weer te zullen spelen. Maandag jl. kwam zij echter terug. De hartstocht van het spel kwam weer boveu, no. 24 lokte haar aan en zij verloor alles wat zij bezwt. Denzelfden dag greep zjj in hare kamer naar een revolver en schoot zich door hot hart. Den volgen den ochtend vond men haar dood - de revol ver naast haar. Een jongetje van 5 en een meisje van 3 jaar waren deze week te Ginnekenbij Breda, in een pakhuis aan het spelen. Het jongetje, dat wel eens gezien had, hoe men aan een katrol een zak omhoog heesch kreeg het in den zin dit cok met zijn zusje te doen. Hjj bond haar een doek voor den tnond en om den hals en weidra hing het kind tusschen hemel en aarde. Gelukkig kwam de knecht in het pakhuis juist nog tijdig genoeg, om het reeds bewustelooze kind naar beneden te halen en met behulp van den vader het leven te redden. 340ste Staats-Loterij. VIJFDE KLASSEEerste week. Trekking van 15 Sepl. (700 loten). Ten kantors van <len Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen- Prijzen van f 70 59G7 7721 en 15552. Ta zjmen 3 prijzen. ZoRder prijs zijn uitgetrokken 47 'V 5953 507.) -7U9Ö 7715 7730 13497 13539 14640 14670 19555 en 19565. Yolgoode trekkingen geschieden vin "20—23. 27—30 Sept. ta van 4—8 Oct. INGEBLEVCN zijnnevens ds premie van f30.000 voor de laatst uilkoraenden prijs van f 1000 of hoogeren de premie van f 3000 voor hel laatst uitgetrokken lol, de hoofdprijzen van 1100.000, 150.000, f15.000,110000. f5000, 12000. 3 van f 1500 en 49 van f 1000, alsmede 54 van f 400. 63 van f200, 139 van f100 en 3010 van 170.

Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 5