Maandag 3 Oct. 1892. No. 4183. 37e Jaargang. CARMELA. Uitgave A. H. VAN CLEEPF te Amersfoort. Dit blad verschynt Maandag en Donderdagmiddag Abonnement per 3 maanden fi. Franco per post ƒ4.15. Advertentiën16 regels 60 Cents.; ulke regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officiate- en onteigeningsadv. per regel 15 Cents. Reclames per regel 25 Cents. Afzonderlijke nummers iO Cents. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegracht, Wijk B. 00. Bij dit Nommer behoort een Bijvoegsel. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien de koninklijke besluiten van den 9. November 1851 (Staatsblad No. 142), van den 11. Augustus 1859 (Staatsblad No. 80) en van den 12. Juli 1873 (Staatsblad No. 108) Doen te weten, dat de vergadering van kiesgerechtigden tot de benoeming van drie leden voor de KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN alhier, om de plaatsen aan- tevullen van de heeren C. T. VAN BEEK, H. C. VAN DAM en M. W. F. J. DE JONG, die met het einde dezes jaars aan de beurt van aftreding zijn, ten Raadhuize zal gehouden worden op Donderdag, den 17. November aanstaande, des voormiddags te 10 uren; en dat de heden opgemaakte lijst der kiesge rechtigden alle werkdagen van 10 tot 1 uur op de plaatselijke Secretarie ter inzage zal liggen; wordende eenieder die meent tegen voormelde lijst bezwaren te hebben, uitge- noodigd, die binnen acht dagen, te reke nen van den1 tlfrg der aankondiging, bij het Gemeentebestüür inteleveren. Amersfoort, den 3. October 1892. Burgemeester' en Wethouders voornoemd, ..De- Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 18 der wet van den 4. De cember 1872 (Staatsblad No. 134). Brengen ter algemeene kennis, dat eiken MAANDAG, 's namiddags te één ure, voor eenieder de gelegenheid tot KOSTELOOZE INËNT1NG wordt gegeven in de daartoe bestemde localiteit, gelegen aan de Breede- straat, wijk F, No. 133. Amersfoort, den 3. October 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 22 van het reglement op het onderhoud en gebruik der wegen in de provincie Utrecht, d.d. 8 November 1853 Feuilleton. Naar het Duitsch 2) door S.... Het kinderlijke brave hart van deneenvou- digen jongeling kende slechts éen eerzuchtig verlangen, éen streven en wel odj de schoone Carmela, Capri's roos, zijne vrouw te noemen. Hij dacht aan haar. als hij met ijne gezellen op de nachtelijke vischvangst washij droomde van haar, wanneer hij aan de vreemde kusten koralen zocht; voor haar wilde hij zijn leven wel duizendmaal wagen. En zij, Carmela?... Zij was nog slechts zeer jong toen men haar vader dood naar huis bracht. De kleine boot, waarmede hij ter zee voer, werd door do branding togen de klippen verbrijzeld. Het lijk des ongelukkigen visschers werd in de kleine haven gevonden. Hare moeder lag ziek te bed. De plotselinge schrik had zulk een treurige crisis ten gevolge, dat zij weldra stierf. De echtgenooten werden gelijktijdig op het stille kerkhof van Capri be graven. Sledelijdende vrienden namen de jonge weeze aan. De oude Pasquale was de eigenaar van het fraaie huis aan het strand en bewoonde het mot zijne zuster Bettina. Hij was te Napels geboren en had zich op Capri gevestigd. Het schoone kind met hare zwarte oogen behaagde hem haar ongeluk wekte zijn medelijden op (Provinciaalblad No. 102), alsmede art. 104 van het algemeen polieie-reglement voorde gemeente; Doen te weten, dat de bij voormelde ar tikelen bedoelde najaars-schouw over de wegen, slooten en waterleidingen, aan hun toezicht of beheer onderworpen, zal gehouden worden op Donderdag, den 20. October aan staande en volgende dagen. Wordende bij deze de bepalingen van bovengemelde reglementen aan de belang hebbenden in herinnering gebracht. Amersfoort, den 3. October '1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT. Gezien art. 8 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad No. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat door hen aan WILLEM SCHIMMEL en zijne recht verkrijgenden vergunning is verleend om eene Brood-en Koekbakkerij opterichten in het iierceel, alhier gelegen aan het Havik wijk A No 458, kadastraal bekend onder sectie E, No. 008. Amersfoort, den 3. October 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris. W. L. SCHELTUS. De opvoeding van het kind. Er is wel weinig denkbaar dat zóo moeilijk, zóo belangrijk en tegelijkertijd zóo inspannend is als de opvoeding van het kind, en niet ten onrechte hebben zich in alle tijden aller oogen op dit zoo gewichtige onderwerp gericht. Wordt niet heel dikwijls de gansche toekomst van den mensch beslist door de leiding welke hij in zijn jeugd had 1 In de eerste maanden is het kindje het voorwerp van de aanhoudende zorg der moeder, wat aangaat de lichamelijke vorming, of het is de speelpop van de ouders en hun vriendinnen en kennissen; doch al vrij spoedig komt de tijd waarop ook de geestelijke vorming moet verzorgd worden. De kleine begint te stamelen, hy overreedde Bettina om 't meisje in kuiB te nemen. De goedhartige vrouw kon zich met dat plan zeer goed vereenigen en zoo kwam dus de kleine Carmela bij deze lieden wonen. Zij werd naar de dorpsschool gezonden en daarmede meenden zij aan hunne verplichtingen ten op zichte van hare geestelijke ontwikkeling voldaan te hebben. Bettina onderrichtte haar bovendien in de nuttige handwerken en droeg haar voort durend allerlei huishoudelijke bezigheden op. Maar aan ledigen tijd ontbrak het haar even wel niet. Vincenzo, de zoon van den visscher Micaele, was de meest geliefkoosde speelnoot, de trouwste begeleider van het schoone kind. De ferme knaap had liet plaagzieke meisje lief met al den gloed van zijn vroeg ontwikkeld zuidelijk temperament. Voor haar trachtte hij allerlei zeldzame varens en visschen te bc-machtigen voor haar klauterde hij op de steilste rotsen, teneinde haar met eenige fraaie bloemen te kunnen verblijden. Vol ijverzucht trachtte hij, toen zij ouder werd, haar verwijderd te houden van andere jonge mannen, die haar wegens hare schoonheid bewonderden. Zonder dat net tot ronde woorden tot hen gezegd was, beschouwden Pasquale en Bettina het als een uitgemnakte zaak, dat die beiden eens man en vrouw zonden. Do vroolijke, (linke Vincenzo werd door een ieder geacht wegens zijne onvermoeide werk zaamheid zou Carmela een beteren echtge noot verlangen Door de jongelieden schenen die plannen echter niet zoo voetstoots te zullen woruen verwezenlijkt. Van hartelijkheid tus- schen die beiden scheen vooralsnog nog geenc sprake te zijn integendeel, want Carmela tracht enkele woorden na te zeggen en als 't ware van dat oogenblik aan treedt het kind een tweede periode in. Van een wezentje dat tot. dusver weinig meer dan instinctmatig handelde vormt het zich van lieverlede tot eeu klein menschje; het begint te beseffen wat goed en wat niet goed is, begint personen te onder scheiden en heeft reeds eenig begrip van enkele levenlooze voorwerpen. Nog eeni- gen tijd en het kind verlaat met de zoo typisch neutrale kleeren don tweeslaehti- gen staat waarin het tot dusver leefde zoodra de kleine vent voor 'teerst als jongen, en de aaustaande jongejuffrouw voor de eerste maal als meisje gekleed is, beginnen de groote zorgen. Het kind is van nature geneigd om juist bij voor keur datgene te doenna te doen waarvan het instinctmatig weet dat het niet goed is, na te doen wat anderen, die wijzer moesten wezen, doch het veelal niet zijn, in zijn presentie deden. De ouders weten dat maar al te goed en letten, zoo veel het in hun vermogen is, op alle „ondeugendheden", wel beseffend, dat „het, kwaet raaer al te welig tiert" en zoo moeilijk wordt uitgeroeid. Zoo goed er onnadenkende menschen zijn die er behagen in schoppen een kind „krom" te laten praten, niet bedenkend hoe ontzettend moeilijk het is om dit latei- af te leeren, zijn er onvoorzichtigeu die „het wel aardig vinden" als een kind on gehoorzaam is, die, als de ouders den kleine 't een of ander verbieden, door hun voor spraak als 't ware het verbod doen ophef fen. Hoe onvoorzichtig waar het kind zóo licht voor indrukken vatbaar is en wel zeer goed beseft, dat er nog iets anders bestaatdan on voorwaarde, ijk gehoorzamen. Nog een weinig later en „de jongen wordt te lastig. Ik houd hem niet langer thuis. Hij breekt alles af en haalt alles overhoop," klaagt Mama. De jongen moet van huis. „Dan maar naar school," beslist de vader. Weer een moeilijk oogenblik voor de opvoeders. Welke school moet gekozen worden? „Moeten die kleine hersentjes nu al volgestopt worden met allerlei ge leerdheid klaagt de moeder, die maar spotte, kwelde eu plaagde den trouwen knaap zooveel zij kon. Als hij ernstig over zijne liefde begon te spreken, lachte zij hem uit en bracht zij een ander onderwerp op het tapijt. Eerst sedert het bewuste roeitochtje, waarbij Vincenzo haar met levensgevaar van een wissen dood ge red had, werd net haar duidelijk, dat zij zijne genegenheid beantwoordde. Zij Iiwam toon eerst tot het besef van de waarde der schatten van trouw en liefde, welke haar geboden werden en het kostte hem goen moeite om haar het jawoord te ontlokken. Op deze wijze was de verloving tusschen beide speelgenooten totstandgekomen. Het was reeds laat. Do m-ian stond vol en onbeuoveld aan don hemel als gouden sterren schemerden in do verte do lichten van Napels een cn ander leverde een betooverend schoon schouwspel op. De bloeiende oleanders geurdon heerlijk do bladeren dor olijven en vijgonboomen ruischton. Camela stond op. „De nacht is aangebroken ik heb Bettina reeds tweemaal hooren roepen. Goeden nacht, Vin cenzo. Denk er aan om morgen namiddag den jongen Luigi mede to brengen. Ja weet, dat net Zondag is dan komen do vreemdelingen om ons de Taruntella te zien dansen." „Die verwensehto Tarantella! 't Windt mij altijd bovenmatig op, als die lui zich om je heen verzamelen om je schoonheid te bewonderen en jo allerlei vleierijen te zoggen." „Mijn hemel, je bent altijd bij het geringste woord jalocrscli. Tel je dan het geld niet, dat ik er mee verdien en ben jo er dan niet trotsch op dat zo mij, jou meisje, het sohoonsto meisje noode haar kleinen wildzang zoo'n heelen dag missen wil. De keus is tbaus gelukkig niet moei- ljjk meer. Sinds een dertigtal jaren bestaan de Fröbel-scholen waar do kleinen worden bezig gehouden met allerlei spelen waar werkelijk hun „spelen is leeren." Van stukjes gekleurd papier maken zij figuren; grootere en kleinere houtjes of blokjes vormen ze tot éen geheel, eeu boom of' een dier; de helpsters leeren hen gaandeweg tellen en met ontzettend geduld, grooten tact eu veel overleg worden de kleinen ge wend aan orde en regelmaatzy beginnen te beseffen wat gehoorzaamheid is, want bij elk vergrjjp tegen de goede orde wordt hun op zachte, bevattelijke wijze het on behoorlijke van hun gedrag onder het oog gebracht, 'tls aardig om de kleinen in zulk een school bezig te zienden ernst gade te slaan waarmede eeu figuur wordt sameugesteld, de loergierigheid op te mer ken waarmede de aanwijzigingen der help sters worden aangehoord, de vreugde op te merken waarmede een goedkeurend woord van de „juf" wordt ontvangen. Geheel ingericht naar het bevattings vermogen van de kleinen levert de Fröbel- methode bijna ongelooflijke resultaten. Niet langer worden de kleine hersenen geplaagd met geheugenwerk; het van buiten leeren van klanken en versjes, het opdreuneu van liedjes behoort sinds lang tot het verledene, en met den groei van het kind houdt het eerste ouderricht gelijkeu tred. Eerst later, als het kind de lagere school bezoekt wordt gebroken met hot bekende „mijn spelen is leeren" dau begint de knaap hoe langer zoo meer in te zien, dat het leeren lang geen spelen is, dat, om tot een nuttig lid van de maatschappij te worden, hij heel wat blokken moet. Er zjjn zoo zeer veel ouders, die, in dachtig aan de kwellingen hun in eigen jeugd aaugedaan met het van buiten leeren van versies on niet wetende, dat het eerste onderwijs aan kinderen reeds meer dan een kwart eeuw op gansch andere wjjze gegeven wordt, schromen hun kleinen ter school te zenden. Te van het eiland noomen. Of ben je het soma niet met hen eens, zeg, Vincenzo?" Hare vriendelijke woorden kalmeerdon hem. „Nu, 't is voed, dans nu nog maar, zooveel je wilt, want ula je eenmaal mijn vrouw bent, dan sta ik je dat mot meer too. Dan behoor je my geheel alleen dan duld ik het niet, dat een ander dan ik jo allerlei tcederc woorden /.egt." Het meisje wondde verstoord het hoofd af, hoewel zc hem toch de hand reikte. Aan /.ijne omhelzing wist zij zich met eenige koele af scheidswoorden te onttrrekkon. Vincenzo zag haar verwonderd na. „Is zy boos op my 1 leb ik dat korte af scheid verdiend? Ik kan het nu eenmaal niet hebbon dat anderen haar het hoofd op hol bren gen met al die dwaasheden." TWEEDE HOOFDSTUK. De zon bescheen Napels met vollen gloed 5 zy brandde op do met lava goplavcidc straten en pleinen op de kaaien en dokken van do stad, zoo heerlijk aan den Vesuvius gelogen. Do haven van Santa Lucia biedt een beeld vol lover.digheid aan. Met oorverdoovend ge weld prijzen do verkoopers luide hunne waren aan, welke, met al don smaak, don bewoner van het Zuiden eigen, sicrlyk gerangschikt zijn. Half nuakto kindoren buitelen in hot auid rond zwartooglge vrouwen cn meisjes bieden in glazen het bronwater aan forseh gebouwde visschers roeien in booten cn gondels heen en weer of houden zich bezig met het drogen hunner net ten. Vun de Zondagsrust bemerkt men tot nu toe woinig in Santa Lucia integendeel, door

Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 1