een net WINKELHUIS 2 gemeub. KAMERS MANUFACTUREN. GEOPEND is. PINKHOF, Tandarts, Advertentiën MARKTEN. Terstond TE HUUR Winkelhuizen, W. Maters. GEMBERKOEK uelfbewaring. holder staat hun nog het beeld der 18e eeuwsche, school voor den geest, te veel nog vermoeden zij het bestaan der plak dan dat zij een gewillig oor leenen aan den raad van paedagogen, die hun voor houden, dat reeds vroeg, zoo vroeg moge lijk, de verstandelijke ontwikkeling van het kind geleid moet worden. Als het stekje nog slechts eenige duimen hoog is, vergenoegt de hovenier zich met het wegnemen van onkruid; toch slaat hij eiken dag nauwkeurig het plantje gade; eerst later stut hij het en voor komt hij, dat het scheef groeit en nog veel later gaat kjj na of het boompje vruchten dragen zal en van welke hoe danigheid die vruchten zijn. Geheel denzelfden weg wordt thans gevolgd bij het eerste onderricht aan kinderen; Fröbel's methode, naar de om standigheden gewijzigd en in den loop der tijden verbeterd, is geheel op de be vattelijkheid der kleinen gebaseerd en waar dan ook het Fröbel-onderwijs ge- feven wordt, werpt het verbazingwek- ende vruchten op. Wel verdient het streven dergenen, die ook hier ter stede het bestaan eener Fröbel-school mogeljjk maakten hulde en het doet ons genoegen te kunnen con- stateeren dat de school aan de Lange- gri.ckt in bloei toeneemt. Mochten allen overtuig! zijn van haar nut en, vrij van alle vooroordeel, hun kinderen, hun liefste goed, daar huneerste onderricht doen genieten, indachtig aan het hetgeen reeds Vader Cats schreef: jonck rijs is te buiglien, maar geen oude b'iomcn. BljlfÊNLAND: Effectenmakelaars te Parijs en elders heb ben zich tot den minister van financiën ge wend om de afschaffing te verkrijgen van de zoogenaamde «kleine Avondbeurs", welke jaarlijks op 4 October pleegt i»i werking te treden en te Parijs in net gebouw van het «Crédit Lyonnais tusschen hall' negen en half tien gehouden wordt, een tijd dus, dat de laatste politieke gebeurtenissen en nieuws tijdingen uit het buitenland slechts binnen een kleinen kring van Parijsche speculanten bekend kunnen zijn, zoodat, betoogen de de bovenbedoelde woordvoerders der make laars, de Avondbeurs slechts dient voor de bij zondere belangen eener kleine groen spelers van beroep ten nadeele van het publiek, te meer daar de koersen der kleine beurs ge trouw aan de departementale bladen plegen te worden overgeseind en het Franscne pu bliek voor indrukken uitermate vatbaar is. Het is niet tot een oorlog gekomen en dat kan ook moeilijk, maar er was toch een vrij scherp conflict tusschen een der allerkleinste staten van Europa en de jongste der Euro- peesche groote mogendheden. In zeker op zicht kan menTessino, dat moeilijkheden had met Italië, een staat noemen. De velschil lende deelen van den Zwitserse,hen bondsstaat hebben eene groote mate van autonomie, van zelfregeering, Daarbij komt, dat de bergen scheidingen hebben gemaakt tusschen rassen en godsdiensten en wat aan het zuiden van Zwitserland past, liet noorden minder goed -bekómt. Tessino is een der meest besproken kantons van de Zwitsersche republiek. Er is altijd wat te doen. In 18!KJ ging de partijstrijd zóo hoog, dat de Bond tusschenbeide moest komen. hcorscht heden eene meer dan gewono levendig heid, veroorzaakt door de vele reizigers, die zich voor allerlei kleine uitstapjes naar de omliggende eilanden inschepen. De laatste booten hebben de passagiers aan boord van de „Laguna" gevoerdeen dikke rookwolk stijgt statig opwaarts nog weinige oogenblikken en de „Laguna" glijdt over de watervlakte. „Wacht even," riep een dertigjarig, slank ge bouwd man een der bootslieden toe. Men deed, wat hij verlangde en spoedig was hij met zijn begeleider aan boord van de „La guna," die daarop snel zee koos. De beide vreemdelingen bleven op het dek en Staarden vol verrukking op het voor hen zich uitbreidende landschap. „Hoe vaak ik ook nier geweest ben, marehese, telkens treft mij opnieuw de wonderbare schoon heid van uw geboortegrond. Ziet gij daar het heerlijke eiland, het Sireneneiland, zooala Home rus In t, noemt. Hoe majestueus steken zijn rotsen hoven de zee uit." Het blauwe oog van den ernstigen man ves tigde zich daarbij vol bewondering op de aan geduide plaats. De jonge Italiaan haalde de schouders op by de geestdrift ziins begeleiders. „(Jij Duitse hers, zijt en blijft phantnsten," antwoordde hij geeuwendterwijl hij daarna onverschillig een sigaar aanstak. „Ik gevoel bjj het, zien van «lat eiland niets anders dan ver veling. O, wijze dokter, waarom hen ik zoo dwaas geweest om te doen, wat gjj verlangt'/" (Wordt vervolgd.) Terwijl men nu in'tbinnenland rust heeft, kreeg Tessino te doen met den grooten buur man Italië. Of het nu was uit wrevel over de schen ding van haar grens, is niet uitgemaakt, maar het is zeker, dat de regeering van Tessino opeens hare bijzondere aandacht begon te wijden aan de Italianen, ongeveer zevendui zend in getal, die voor en na zich op haar gebied hadden gevestigd. Italië is wel een schoon, maar geen rijk land en daar men van 't gezicht op schoone landschappen niet kan leven, is de Italiaan overal in 't zuiden, waar iets te verdienen valt. De regeering van Tessino nu begreep, dat ie zevenduizend Italianen voor de bescherming, hun door de Zwitsersche wetten verleend, wel iets konden bijdragen tot de niet ruime geldmiddelen van het kanton. Zij stelde een onderzoek in en ontdekte, dat sommige vreemdelingen nooit iets betaald hadden niet alleen, maar dat zij zelfs niet waren voorzien van de papieren, zonder welke eene ijverige politie den mensch als landlooper qualiliceert. En daar de Itali anen evenmin naast maakten met het betalen als met de aanschaffing van de noodige pa pieren, ging men over tot maatregelen. Aan vijfendertig «gezinshoofden" werd aangezegd, dat zij het kanton hadden te verlaten! Dat gaf een groote drukte in de Italiaanschepers. Was dit eene behandeling, het vrije Zwit serland waardig En had niet Italië tallooze grieven tegen die van Tessino? Toen bemoeide het Italiaansche consulaat zich met de geschiedenis. Het verkreeg een weinig uitstel van de parate executie enin- tusschen voorzag het de Italianen van papie ren en van geld. Zij hebben betaald en kunnen zich legitimeeren. Zij zijn geene landloopers meer en het staatsschip van Tes sino is de gevaarlijke rots van een internatio naal conflict gelukkig ontzeild. In dezen tijd van narigheden mag dat een verblijdend feit heeten De voorstanders van het stemrecht der vrouwen in de Vereenigde Staten hebben een vrouwelijke candidaat voor het presi dentschap der republiek gesteld, namelijk mevr. Victoria Woodhull Martin, en voor het vice-presidentschap mevr. Cynthia Leo nard. Het programma der partij verklaart, dat men eerst door de vereende pogingen der vrouwen van Amerika de anarchie, de misdaad en den drankduivel zal kunnen over winnen. Door den Koning van Portugal is het be sluit geteekend, waarbij aan de Zambesi-maat- schappij alle koloniale landstreken, welke nog niet toegewezen waren, worden afgestaan. Het regeeringsblad heeft, bij de aankondi ging der Kamerverkiezing op 23 October, tevens een besluit openbaar gemaakt, waar bij de bezoldiging van de vertegenwoordigers wordt afgeschaft; een maatregel, waarvan het zeer twijfelachtig schijnt of die wel strookt met de Portugeesche constitutie. Hoe dit zij, voortaan zullen de afgevaardigden slechts vrijen overtocht hebben op de Staatsspoor wegen en oorlogsschepen en toelagen mogen ontvangen van hunne gemeentebesturen. er tegen woordigers uit de Koloniën echter be houden hunne bezoldiging. Het socialistisch congres te Marseille is uiteengegaan. In de laatste vergadering werd besloten, dat op '1 Mei 1893 alle arbeid overal zal gestaakt worden. De radicalen verkeeren thans in een moeilijke positie. Zonder het zeiven te willen erkennen zoeken zij een antwoord op de vraag, die hun dezer dagen door de «Temps" werd voorgelegd «wat zal er van de radicale partij worden En deze vraag is niet gemaklcelijk te beantwoorden. STADSNIEUWS. Bij Kon. besl. zijn benoemd in de orde van Oranje-Nassautot officier, mr. E. A. Jor- dens, Burgemeester der gemeente Haarlem tot ridder, M. O. De Kantor, wethouder der gemeente Haarlemmr. Joh. Enschedé, lid der firma Joh. Enschedé en Zonen, en J. J. F. Beynes, fabrikant te Haarlem. Bij Kon. Besluit van 27 Sept. is benoemd tot Burgemeester van Doornspijk de heer N. S. Rambonnet. Bij Koninklijk besluit van 30 Sept. 4892, No. 59 zijn benoemd tot adsistent aan 's Rijks veeartsenijschool te Utrecht, voor het tijdperk van 4 Oct. 1892 tot en met 30 Sopt. 1893, de veeartsen H. J. de Vries te Usquert J. Maas te Amersfoort en H. G. Horrcvelt te Utrecht. Op de alphabetische voordracht ter benoe ming van een rechter in de Arrondissements rechtbank te 's-Gravenhage komt voor de naam van mr. A. E. Croockewit, rechter in de Arrondissernenüi-rechtbarik te Rotterdam. Met het einde des iaars 1892 zijn de heeren 0. T. Van Beek, II. C. Van Dam, en M. W. F. J. De Jong, aan de beurt van aftre ding als leden der Kamer van koophandel en fabrieken te Amersfoort. Om te voor zien in de daardoor ontstaande vacaturen zal op Donderdag, den 47 November aan staande eene verkiezing plaats hebben. De nieuw opgemaakte kiezerslijst bevat, na de afvoering van 32 en bijvoeging van 42 personen (terzake van eenig bedrijf van handel of fabriekswezen in het Datentrecht op minstens f 45 hoofdsom met 28 rijks op centen aangeslagen), thans 480 kiesgerech tigden. Belanghebbenden wordt herinnerd, dat het onderwijs aan de Herhalingsschool 4 October weder een aanvang neemt, in de openbare school in de Koestraat. Het schoolgeld voor de betalende afdeeling bedi-aagt f 2. Bij de 27 Sept. gehouden aanbesteding van tweemaal honderdduizend beste harde turven, ten behoeve van de Diaconie der Hervormde Gemeente alhier, waren de laagste inschrij vers wed. P. Schimmel en Zn. wien de leve ring is gegund. Donderdag 29 Sept. jl. had onder Oud- Leusden een jachtrijaen plaats voor H.H. offi cieren der bereden wapens van het Ned. Leger. Daaraan mochten alle bereden officieren deel nemen die een bewijs hadden dat hunne paarden goed voor het front gingen. De jacht eindigde in twee wedloopen, een voor volbloedpaarden en éen voor niet-volbloed- paardenwaarvoor het Ministerie van Oorlog, een prijs van f 600 had uitgeloofd. Onder be gunstiging van fraai weder en opgeluisterd door ae muziek van het 5e regiment Infan terie, welwillend door H.H. Officieren van dit regiment aangeboden, ving de jacht ten twee uur aan onder leiding van den Ritmees ter Erzey die als jagermeester voorging. Eer. menigte toeschouwers uit Amersfoort en van elders hadden reeds dadelijk bij Oud- Leusden het genot een 30tal ruiters door bouwland en over een viertal hindernissen te kunnen zien springen. Vervolgens ging het parcours in de lichting van Schuttersnoef, naast den Woudenberg- schen straatweg gelegen, waar ovèr een twee tal natte slooten werd gesprongen, om door klein Schuttershoef weder bij Oud-Leusden terug te komen. Daar moesten weder een paar hindernissen overwonnen worden, om te eindigen cp de Leusderheide, waar de eindwedloopen plaats hadden, waarvan de uitslag was AVolbloedpaarden 4e 4 Luit. v. Doorninck, 2e 4 Luit. Piepers 3e 4 Luit Baron v. d. Capellen. B. Niet-volbloedpaarden. hierbij kwamen Kapitein Punt en 4e Lui tenant Jhr. Wittert gelijktijdig aan, zoodat tusschen hen de eerste en de tweede prijs gelijktijdig verdeeld werd. Niettegenstaande de hevige regenbuien van den vorigen dag was het terrein goed berijdbaar. Een welverdiend woord van hulde werd gebracht aan den jagermeester, die het par cours, dat zonder ongevallen afliep, had ge regeld. Openbare verkooping van Vaste Goederen 1 October 4892. NotarisC. A. van BLARICUM te Amersfoort. 4 Winkelbuis staande aan de Langestraat Wijk F, No. 44f 3420 Heden ovei'leed te Rotterdam, na een langdurig lijden, mijne geliefde eebtgenoote JACOBA MUS, in den ouderdom van 55 jaren. Amersfoort, 24 September 4892. F. DE RUIJTER. De Heer en Mevrouw VAN DER NOORDAPop betuigen, ook namens hunne Kinderen, hun bartelijken dank voor de vele en treffende blijken van deelneming, onder vonden bij het overlijden van hun innig geliefden Zoon LOUIS. 's Gravenhage, 4 October 4892. Voor de vele bewijzen van deelneming ontvangen gedurende de ziekte en het over lijden van hun Echtgenoot, Vader en Be huwd vader betuigen de ondergeteekenden hun hartelijken dank. Wed. J. VERWEIJ—Van Wageningen. S. C. J. VERWEIJ. Wed. H. G. J. VERWEIJNeijssei.. Amersfoort 4 Oct. '92. Terstond TE HUUR gevraagd met WONING, op goeden stand. Aanbiedingen fr. met opgaaf van huurprijs cn lokaliteit onder letter T. Bureau dezer Courant. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort doen te weten, dat de Gemeente- i-aad ter vergadering van den 27 dezer maand heeft besloten, de in October invallende jaarmarkt of kermis alsmede de paarden- en ossenmarkt dit jaar niet te houden. Amersfoort, den 2ó September 4892, Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. F. D. SCHIMMELPENNINCK De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De GARNIZOENS-VOED1NGS- COMMISSIE to Amersfoort, zal op Zaterdag 15 October a. 8. des middags ten 12 uur, op het Garnizoensbureel (Infan- teriekazerne) in het openbaar AAJ\!BESTEDEN de LEVERING van AARDAPPELEN voor liet tijdvak van 1 November 1892 tot 15 Juni 1893. De voorwaarden liggen dagelijks van 4042 uren op genoemd bureel ter lezing. GEVRAAGD tegen 1 NOVEMBER met of zonder PENSION. Brieven met opgave van stand en prijs onder Letter L Z aan het Burean dézer Courant. te Rotterdam twee prachtige zijnde het eerste een hoekhuis met twee zeer groote uitstalkasten a f 600,en het andere, ook met twee mooie uitstalkasten, a f450 'sjaars, 'de geheele huizen met geriefelijke woning in het raidden en drukste gedeelte der stad. Adres J. A. VAN WIN KEL. Dirk-Smitsstraat 57, Rotterdam. Wordt gevraagd een MEISJE uit den fatsoenlijken stand, om in het vak te worden opgeleid. Brieven met opgaaf van leeftijd en Gods dienst te zenden aan de firma PIEPER Co. alhier. Ondergeteekende bericht bij dezen, dat van af OCTOBER a. s. zijn CAFÉ, B1LLARD, BELLEVUE voor het publiek Hopende door nette bediening het ver trouwen van het geachte publiek zich waar dig te maken. Aanbevelend UEd's Dienaar, Zalen disponibel tot houden van Verga deringen en tot geven van Partgen. Wil men heerlijk ontbijten, dan moet men een laten halen van EEN POND ii 25 ct. bij J. G. DE JAGER, Bankbetbakker, bij de Krommestraal F. 39. vertoeft a. s. Woensdag, namidddag Hötel MULLER alhier. Een ware schat voor allen, die door jeugdige ver keerdheden lijden, is het beroem de werk 17 Dr. Reta.u's Hollandscbe uitgave, met 27 afb. Prijs 2 gulden, leder, die aan de gevolgen van zulk kwaad lijdt, moet het lezen. Duizenden hebben lmn herstel er aan te dan ken. Verkrijgbaar bij het, Ver- lags-Magazin te Leipzig, Neu- markt No. 34, franco tegen in zending van het bedrag (ook in postzegels) en in eiken boekhan del in Holland.

Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 2