Donderdag 6 Oct. 1892. U M No. 4184. 37e Jaargang. Militaire Tehuizen. CARMELA. Uitgave IA A. H. VAN CLEEPF te Amersfoort, Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. Franco per post 1.15. Advertentiën16 regels 00 Cents.; elke regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, offlcioëlp- en onteigeningsadv. per regel 15 Cents. Reclames per regel 25 Cents. Afzonderlijke nummers 10 Cents. Bureau MUURHüyZEN hoek Kortegracht, Wijk B. 00. Bij «lit Nommer behoort een Bij voegsel. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de Commissie, die zich gedurende onderscheidene jaren heeft belast mot de bezor ging van spijzen aan behoeftigenzich weder bereid heeft verklaard om gedurende den aan staanden winter hare pogingen tot leniging van armoede voorttezetten. Burgemeester en Wethouders openlijk hunnen dank betuigende zoowel min de bovengenoemde Commissie, voor hare belanglooze en edelmoedige werkzaamheid, als aan de Ingezetenen, voor hunne milddadige medewerking, maken tevens bekend dat de Commissie voornemens is, om op Maan dag, den 10. October c. k. aantevangen met het openen der aan dc huizen te doene inschrijvingen tot deelneming aan het uitdeelen van spijzen ge durende den aanstaanden winterterwijl de in gezetenen dezer gemeente dringend worden aan gespoord om door ruime inteekening do heilzame pogingen dier Commissie te ondersteunen en daardoor hunne belangstelling in deze zoo nut tige inrichting te toonen. Amersfoortden 4- October 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Hoewel reeds bij onze eerste Grondwet, de in 1579 gesloten Unie van Utecht, be paald werd, dat alle mannelijke ingeze tenen dienstplichtig waren en bij elke Grondwetsherziening deze bepaling her haald werd, toch heeft men op allerlei wijzen met de uitvoering van dat besluit geschipperd en juist op dit punt toege past: on est avec le del des accomodemenls. Allen zijn dienstplichtig, doch lang niet allen dienenwel is in den laatster: tjjd dank zij vooral de Vrijwillige oefening in den wapenhandel, een beter strooming merkbaar, doch welig tiert nog immer het stelsel der plaatsvervanging. Wjj zullen geenszins beweren, dat de plaatsvervangers en de nummerverwisse- laars juist de slechtste soldaten zijn, en weten maar al tegoed hoeveleu er zijn, die, door eenige maanden in de gelederen te dienen voor hen die om welke reden dan ook liever thuis blijveneenig Feuilleton. Naar het Duitsch „Drommelsdat noem ik ondankbaarheid. Om uwentwil laat ik mijn studiën rusten, willig ik het verzoek uwer moeder en dat uwer bruid in om uden nauwelijks hersteldeop reis te begeleiden naar Capri, m de hoop, dat gij door de zoele lucht sterker zult worden. Gij wildet niet vertrekken „Als gij ten minste maar zorgt, dat ik hier wat afleiding heb. Zijt gij bekend op Capri zijn er mooie meisjes „Als je dat gelukkig maakt, Alfonso, dan antwoord ik met ingenomenheid bevestigend." „Dat verandert de zaakdun zal ik my hier beter schikken, dokter." Sehönwnld wendde zich verstoord af. „Nog altijd even lichtzinnig, marchcse," zeido hij ernstig. „Gij zijt verloofd en dient u dus niet om andere meisjes te bekommeren." „O, die deugdzame Duitschers," spotte hij. „Een bruidegom mug zich dus niet met andere meisjes ophouden. Van de lucht leeft men niet, vriendlief. Wij, zonen van den zuidelijken hemel, hebben v6or alles liefde, afwisseling en ver strooiing noodig." „Gij gaat te ver marchcse dit cynisme is uwer niet waardig. Dringt alles u in dat schoone geld overleggen, dat zij in hun gewonen doen niet zouden kunnen bijeenbrengen, om daarna tot hun vroeger bedrijf terug te keeren, doch we moeten erkennen, dat onder de remplapanten heel wat volkje schuilt, hetwelk er niet weinig toe bij draagt om ons toch al niet zeer populair leger nog meer impopulair te maken. Menig ouderpaar brengt zijn weinige spaarpeuuiugen ten offer om den dienst plichtigen zoon thuis te kunnen houden en eerst zeer noode dient deze „voor zjjn nommer." Zoo komt het dan ook, dat het gros der lotelingen behoort tot de minst bedeelden in deu lande. De groote steden leveren meerendeels opgeschoten jongens, wien alle kwalen eener groote stad aankleven, op wie het „twaalf am bachten dertien ongelukken" dikwijls maar al te veel van toepassing is, ruw volkje dat er iets dappers in ziet „den beest te spelen." Van het platteland komen de zoons van daglooners of van die landbouwers, die geen remplagant kunnen bekostigen. Onbeschaafd en ruw als de omgeving, waarin zy verkeerden tot het oogenblikwaarop zij naar hun garnizoen gingen, zijn ook dezen zeer geneigd om allerlei buitensporigheden te begaan. Onttrokken aan het oog van hun ouders, den dorpsgeestelijke, in 'tkort van allen die zij instinctmatig als hun meerdere beschouwen, laten zij hun harts tochten den vrjjen teugel; la béte humaine geeft zich in al zjjn naaktheid. Ziet ze ter loting komenziet, hoe ze zich weinig later aanstellen bij deiudee- ling. Hoort hen razen en tieren en ge zult erkennen, dat menige moeder met schrik denkt aan het oogenblik, waarop ook haar jongen vele maanden achtereen met zulke ruwe klanten dagelijks in aan raking zal moeten komen. Kwade voorbeelden bederven goede zeden en te gemakkelijker worden ruw heid, overschilligheidgoddeloosheid, en wat niet al meer overgenomen door den minder ontwikkelde, als deze uit zijn gewone sfeer gerukt is en meent dat het na&pen van al dit fraais bij zjjn nieuw leven behoort. land slechts tót materialisme, tot genot? En toch was Italië de bakermat van de beschaving," zuchtte Schönwald. De stoomboot had op dit oogenblik juist de landingsplaats bereikt. De levendigheid en drukte, daardoor veroorzaakt, onthieven don jongen Alfonso, marcheao Cito di LaziBe, te antwoorden. DERDE HOOFDSTUK. Do eerste Avoek na hunne aankomst op Capri was verstrekente snel voor den dokter, te langzaam voor den Romeinschen aristocraat die op het eiland alle goneugten van Rome ont beerde, welke voor hein levensbehoeften waren. Zij bewoonden eenige vertrekken in een fraai, heerlijk gelegen hotel, waar met hen een aantal gasten logeerde. Heden, op Zondag, hebben allen tochtjes naar do verschillende punten van het eiland ondernomen. Een zool windje brengt eenige verademing in de warmte van den Zomerdag en doen het zeevlak rimpelen. O, heerlykü natuur, hoezeer weet gij te dringen in het hart UAvor bewonderaars daarin al do snaren te doen trillen hoe blijft den vreem deling uit het koude Noordon steeds heimwee gevoelen naar uwe schoonheden! In de smalle laan van den kleinen tuin wachtte de jonge man do komst van don Duitsehon geleerde af. Verveling en ivrevel stonden op het edel gevormd gelaat te lezen de groote, zwarte oogen droegen eeno droefgoestigo uit drukking. „Diavolo, ik houdt het niet langer zóo uit Zoo lang de recruut onder het onmid dellijk toezicht staat van zjjn onderwij zersmannen die met tact en voor den leek onbegrijpelijk geduld en ougeloofljjke toewijding eerst een mensck en dan een soldaat van hem maken - is van al die buitensporigheden geen sprake. Na de oefeningen echter zjjn de recruten aan hun lot overgelaten en kannen zij onder den invloed komen van het slechte voor beeld. De recruut, meestal vreemd in zjjn garnizoensplaats, wil de „stad" leeren kennen; hij vindt spoedig een gids, die hem tegen behoorljjke verauneratie gewoonljjk een paar borrels den weg wijst Naarmate de zon daalt, gaat ook hun pad op duisterder wegen en meestal eiudigen zjj in kroeg of danshuis. In den lautsten tijd is hierin echter veel verbeteriug gekomen. Mannon, die de behoeften en de neigingen der jonge soldaten kennen, hebben, zooveel liet in hun vermogen is, paal eu perk gesteld aan hetgeen vroeger in de kazernes ge schiedde. Rekening houdend met de iutellectueele ontwikkeling der „boertjes" stelden zij tjjd en geld beschikbaar en stichtten zjj, in bjjna iedere garnizoens plaats, Militaire Tehuizen. Hier vinden do jongelieden afleiding in overvloed een biljart, dam- eu andere spellen, boe ken, eourauteu, enz. Een enkele maal kunnen zjj van een bevattelijke voor dracht genieten en ook vinden zjj, die behoefte gevoelen aan geestelijken steun, gelegenheid dien te erlangen. Willen de jonge soldaten hun vrjjen tjjd niet in de cantine doorbrengen en buiten de kazerne ontspanning zoeken, dan vinden zjj in de Militaire Tehuizen al wat zjj slechts begeeren kunnen on zijn niet meer verplicht verstrooiing te zoeken in danshuizen en herbergeu. Ware het bestaan der Militaire Tehuizen en het nut, dat zjj reeds stichtten, meer bekend, menigeen zou zijn kind niet mot zulke ieede oogen van huis en in dienst zien gaan. Mogen deze weinige regelen er iets toe bijdragen om de achterblijvende betrek kingen der lotelingen van de lichtiug '93 eenigermate gerust te stellen. laat or van komen, wat or wil. Morgen vertrek ik van hier Schönwald mag dan voor myn part blyveu ik ga heen." „Dat zal hij ook", klonk eensklaps liet antwoord op do luid gesproken Avoordon vun don Marchcse. De jonge man wendde zich verschrikt om, Avaardoor hij in het lachend gelaat van Schön- Avald staarde. „Zoo, bon je dnar eindelijk?" voegde hij den geleerde ontevreden toe. „Ik heb reeds eon half uur op je gewacht." „DaJ nvjjn schuld niet. ik ben voor jou bozig geweest. Heb je lust om duar ginds do Tarantella te zien dansen Do jongo Luigi dien ik zooevon sprak, doet ook moue." „Nu. heel veel bjjzonders zal het wel niet zjjn, dokter, maar het is ten minste beter dan hior te zitten soezen." Zij stukon het marktplein mot zijne kleine huizon over. Uit do in hot midden «taande kerk klonk psalmgezang in die zuivere tonen lag innige godsvrucht on diep gevoel. De dokter luisterde aandachtig allerlei herrinneringen uit zijn geboorteland woldon in zjjne ziel op. „Overal, zoowel in hot Noorden als in hot Zuiden, blijft do godsdienstige drang in don raensoh dezelfde," zoide hij eindelijk vol ernst. „Men neme een voorboold aan do trouw van onverdorveneenvoudige natuurkinderen. Vol ootmoed erkennen zjj cone macht boven zich, goon twijfel brengt hou ui opstand. Zij verlan gen niets dan vrede en vindon dien. Ik hob achting voor elk godsdienstig begrip en eerbiedig het streven naar 't goddoljjko, in welken vorm zich dat strovon ook openbaart, BUITENLAND. Sedert Zaterdag liep liet gerucht te Brus sel dat prinses Uluirlotto, de weduwe van keizer Maximiliaan, ernstig ziek was. De nlndépondance" eu andere bladen, die bewe ren goed ingelicht te zijn, zoggen dat de ongelukkige vorstin alleen lijdt aan oene voor bijgaande ongesteldheid, die geen gevaar op levert. De prinses zou zelfs gisteren nog ue mis hebben bjjgewoond. De Koningin van België is eene begaafde pianiste, die van tijd tot tijd zelve compo neert. Daar het echter dikwijls gebeurt dat zij, na eene improvisatie, zich niet genoeg vim de muziek kan herinneren om liet ge heel op papier te brengen, lieol't zij aan oen der kamerheeren te Laeken opgedragen oen aantal phonografen aan to schaffen, wolko voortdurend de muzikale denkbeelden der Koningin zullen opteekenen. Met nieuwe militaire wotsontworp is wol bij den Duitsclmn Bondsraad ingekomen, maar nog niet openbaar gemaakt. Dat het een aanzienlijke vermeerdering der lovende strijd krachten beoogt, waarvoor groote uitgaven worden gevorderd, is bekend en houwel de Rijksdag daartegen zal morren, zal hjj waar schijnlijk moeten toegeven. Keizer Wilhelm zal in persoon den Rijks dag openen, om daarmede te kennen te geven, welk oen gewicht hjj hecht aan de Iegervoorstellen. Uit Weimar wordt aan do Köinische Zei- tung gemeld, op welke vorstelijke gaston thans hij degoudon bruiloftsfeesten gerekend wordt. Het blad noemt als zoodanig, lnhalve Z. M. den Duitsehon keizer en HIT- MM.de koninginnen der Nederlanden, bet Saksische koningspiuir en prins George, den groother tog en de groothertogin van Baden, prins «n prinses Albreeht van Pruisen (Bronswijk), grootvorst en grootvorstin Wladimir (verte genwoordiger van den czaar), aartshertog Reinier van Oostenrijk (vertegenwoordiger van den keizer-koning), den hertog van Sak sen-Altenburg en prins Ernst, den vorst van Rouss (jongere lime), den erfprins van Sak- sen-Muiningen en gemalin, prins Frederik van Hohenzollorn, benevens verscheidene jongere prinsen uil de Hulzen van Anhalt, Mecklen- ourg en Waldeck. liet getal der regeerendo vorsten, erl'prin- als iets onbegrijpelijks, iets ideaals, wm.rvoor do kiemen in do ziel A'iin elk monsch gezaaid zijn. Do hemel verheft ons de aarde. „Laat ons 't heden daarbij laten, vriendlief," viel do marchcse hem in de rede. „Je weet dat ik alle ernstige gesprekken haat. het kost mjj te veel inspanning om zo te volgen. Bovendien dienen we ons, geloof ik, to hausten om nog tijdig genoeg die dansende geniën bij te wonen." In het kleine netto huisje van Signor Pan- qualo ging het vroolijk toe vlug bewogen zich do paren in het rond. Bettina ontlokte mot beide handen aan do tamboerijn die eigenaardige mclancolick-klinkonde melodie, waarop de Tarun- telltt gedanst wordt. Levenslust en opgewokthoid waren op do verhitte trekken der dansenden te lezen. Carmola zag er zoor schoon uit in de korte, witte rok, en het lichtblauwe koursljjQe dat, hap' vo'no gestalte eng omsluitende, echter een groot gedeelte van hals cri armen bloot liet. Hare blauwzwarte dikke vlechten had zij sierljjk om hot bevallige hoofdje gelegdhot was geen wonder, dat allor blikken zich bewonderend op haar vestigden. Nu eens naderde zy Vincenzo plagend om hom eenige oogenblikken later pjjl- snel te ontvluchten hoe behendig wist zjj haar partner telkens te ontmoeten, hoezeer hu leverdo een ov spel op I i bont iiIh uantrel U. liet goh ikkeljjk schol het knappe paar eindelijk, diep adem halend, don dans eindigde, beloonden daverende toej meningen hunne kunstvaardigheid. Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 1