BUITENLAND. Be Medcrode is door den Koning van Belgie tot Minister van Buitenlandsche Zaken benoemd. Volgens de National Zeitung zal de vredcs- sterkt.fi van liet Duitsche leger met 90.000 man worden uitgebreidde jaarlijksche kosten zullen wordtin vermeerderd met 60 millioen inrrk voor het eerste jaar en 56 voor de volgende jaren. De kosten voor eens, door een leening te dekken, zullen 80 railli- oen mark bedragen. Als opvolger van den heer Von Forcken- beck is benoemd tot Opperburgemeester van Berlyn de heer Zelle. Het met zooveel felheid begonnen proces Baare-Fuszangel is met een sisser afgcloopen. Zooals men zich wellicht herinnert, had de journalist Fuszangel den directeur van de Bochumer Stahhuerke beschuldigd een groote hoeveelheid stalen rails in den handel te hebben gebracht die, wegens gebreken, door de of ficieele inspecteurs waren afgekeurd, maar na te zijn opgelapt (geflickl) van valsche stempels werden voorzien. Deze quaestie is nu int de wereld gemaakt met een «eervol vergelijk" Fuszangel heeft gekonstateerd dat het vaststond dat er werkelijk zulke onge- regelmatigheden hadden plaats gehad, maar tevens verklaard volledig geloof te hechten aaii de verklaringen van den directeur Baarc, dat. deze aaar geheel buiten stond. Daartegenover heeft de heer Baare zijn klacht wegens laster tegen Fuszangel inge trokken en alle kosten op zich genomen. DeZwitsersehe Bondsraad heeftalleniogend- heden uitgenoodigd tot deelneming aan een in liet begin van 1893 te houden conferentie, met liet oog op de vestiging te Bern van een Bureau voor internationaal recht, waar toe door het Instutuut voor internatioaal recht, te Brussel besloten is. Bedoeld bureau zal alle verdragen, tusschen alle Staten ter wereld gesloten, openbaar maken. De gemeenteraad van Parijs heeft twee millioen francs toegestaan voor liet verhoogen van alle traktementen van beambten en werklieden in dienst der stad, die minder genieten dan 1800 fr. 'sjaars. Sinds 1870 is het drankverbruik in Frank rijk sterk vermeerderd. In 1869 bestonden er volgens het Journal des Dóbats 365,875 herbergen, dat is 1 op de 87 inwoners. Thans is het aantal tot410,000 gestegen, ongerekend de afneming van het aantal kroegendoorden afstand van FlzasLotharingen. Sinds 1850 steeg hot drankverbruik van 1.46 tot 4.41 liter per hoofd. Cc Italiaansche Rugeering heeft de be- raadslagim? over de linancieele plannen van den Minister Grimaldi ten einde gebracht. Men wil, dat er geen nieuwe en geen ver hooging der bestaande belastingen zal worden voorgesteld. UB GKDKPUTKE11DE 8TATE.N VAN UTKl !HT, Gezien een ingekomen schrijven, dd. 23 Sep tember 1892, houdende niededcding, dat de heer jhr. A. Th. M. van A»ch van Wycïc, lid der Pro vinciale Staten van dit Gewest, voor het hoofd- kicsdistrict Amcrangen, op den 23 September jl. is overleden Overwegende, dat in do hierdoor ontstane va cature in de Vergadering der Staten van deze Provincie voor het hoofd-kicsdistrict Avierongen behoort, te worden voorzien Gelet, op do artikelen (j, 7 en 14 der wet van 6 Julij 1850 (Staatsblad no. 39), regelende de samenstelling en inagt vuti de Provinciale Staten; Gezien de wet van 5 November 1852 (Staatsblad no. 197), houdende regeling van dc verdeeling der provinciën in kiesdistricten, ter benoeming der leden van de Provinciale Staten, enz.: Gelet op hun besluit van 12 April 1888, no. 19 (Provinciaal-blad no. 40), tot vaststelling cener gewijzigde indeeling dor gemeenten in onder-kiesdistricten voor de benoeming van leden der Provinciale Staten; imnrtKN goedgevonden te bepalen lo. Dat. de verkiezing van een lid der Provin- - c'ide Staten van Utrecht, in het hoofd-kicsdistrict Atncrongen, zal geschieden op Dinsdag, den 8. November 1892, en de herstemming, zoonoodig, op Dinsdag den 22 November daaraanvolgende. 2o. Dat dit besluit zal worden toegezonden aan den Voorzitter van den Raad der gemeente Ame- rongen ter kennisneming en verdere uitvoering, zullende het wijders ter algemeens kennis worden gebragt door afkondiging in het Provinciaal-blad en door opneming in het Utrcchtseh Provinciaal en Stedelijk Dagblad en in dc Amersfoorteche Courant. ■j. Utrecht, den 0. October 1892. De Gedeputeerde Staten voornoemd SCI11MMELl'ENNINCK v. d. O. v. NIJENBEEK, voorzitter. DE KOCK, griffier. K E N N T S G E V I N G. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Brengen den ingezetenen in herinnering de navolgende bepalingen van de artt. 27 en 42 der wet van den 29. Maart 1833 (Staatsblad No. 4), houdende de BELASTING OP HET PERSONEEL, gewijzigd bij de wet van den 9. April 18(jü. (Staatsblad No. 59): Die na den 15. Mei een perceel in gebruik neemt, is voor dit perceel de belasting naar de vier eerste grondslagen, voor den tijd des dienst- jaars die dan nog over is, verschuldigd. Aan den belastingschuldige die in den loop des dienstjaars een perceel verlaat, zonder daarin eenige roerende goederen of iemand in zijnen dienst achterlaten, wordt ontheffing verleend van zijn aansla? naar de vier eerste grondslagen voor den tijd des dienstjaars die dan nog over is, indien daarvan door nem binnen den tijd van eene maand, volgende op die waarin hij het perceel verliet, tegen bewijs, schriftelijk aangifte is ge daan ten kantore van den Ontvanger, op een aldaar kosteloos verkrijgbaar biljet. De ontheffing wordt ook verleend over het driemaandelijksch tijdvak waarin het perceel werd verlaten, indien de belastingplichtige daar na, doch in den loop van datzelfde tijdvak, een ander perceel waarvoor hij belastingplichtig is, in gebruik neemt. Bij overlijden van den belastingplichtige treden zijne erfgenamen in dezelfde rechten en verplich tingen. Het ingebruikstellen van dienst-of werkboden en paarden, of van die welke, aanvankelijk ge bezigd tot onbelastbare of minder belastbare einden, overgaan tot belastbaar of hooger belast baar gebruik, wordt met aanschaffing gelijkgesteld. Aangifte daarvan wordt gedaan op een biljet ter invulling bij den Ontvanger verkrijgbaar. Amersfoort, den 10. October 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. STADSNIEUWS. Blijkens de bij het Departement van Binnen- landsche zaken ingekomen ambtsberichten zijn de meeste der gevallen van Aziatische cholera of van cholera nostras, in de provincie Utrecht waargenomen, voorgekomen bij personen, wonende of werkzaam aan de Vecht of aan daarmede ge meenschap hebbende wateren. Het gebruik van water uit de Vecht was de de vermoedelijke oorzaak van verscheidene ge vallen. Ten ernstigste wordt daarom gewaarschuwd te gen alle gebruik van water uit de Vecht of uit daarmede in verbinding staande wateren, tenzij gekookt of gi«d geültreerd. Burgemeester en Wethouders herinneren, bij Kennisgeving in dit nummer, aan enke le bepalingen der Wet regelende de Belasting op het Personeel, wat betreft ontheffing van de betaling dier belasting, ingeval van ver huizing of overlijden. Belanghebbenden worden er aan herinnerd, dat aanstaanden Vrijdag te half zeven de openbare Gezondscommtssie weder zitting zal houden, ten Raadhuize. Bij B. W. is ingekomen een verzoek schrift van W. Maters om vergunning tot verkoop van sterkedrank in het klein in bet perceel aan den Leusderweg wijk G, No 120a. Sedert Vrijdag jl. is het garnizoonsbureel gevestigd in het gebouw der Hoofdwacht aan de Appelmarkt. Naar wij vernemen zal de Hoofdwacht zelf evenwel niet voortdurend worden bezet, maar slechts op dagen eu uren, daartoe noo- tlig gfincbt. De 2e luitenant der cavalerie W. Witsen Elias is in activiteit hersteld en ingedeeld bij bet 2e regiment huzaren. In fle laatst gehouden vergadering van het departement Amersfoort der Maatschappij tot Nut van 't algemeen zijn verkozen tot lid van bet bestuur de lieer A. E. L. Wellan, in plaats van Ds. H. W. KallT, naar Alkmaar vertrokken, en tot leden van het bestuur der leesbibliotheek van dat departement de beeren B. A. Siddré, in plaats van Ds. II. W. Kalf, en J. van der Horst in plaats van den heer J. J. ile Koningh, door wicn ontslag is genomen. Hedenmiddag omstreeks half twee sloeg het paard van een vrachtrijder in de Helling- straat op hol, joeg naar de Utrechtsche straat en liep daar op de postkar, welke grootendeels verbrijzeld werd, waardoor de pakketten over de straat verspreid werden. Een klein meisje, dat naar school ging, geraakte onder de postkar, doch werd er spoedig onderuit gehaald. Het kindje bloedde hevig doch heeft slechts onboteekenende kwets uren gekregen. De voerman en dc geleider van de postkar kwamen met den schrik vrij. Bij de jongstleden Donderdag en Vrijdag te Amsterdam gehouden harddraverijen en wedrennen, werd, in de harddraverij op de korte iwiui. de eerste prijs behaald door Krylaty, eigenaren de neeren Leopold en Coèts de Bossou alhier. Ingeschreven waren ■16 paarden. In den strijd om den Sportclub" prijs behaalde Tschernytska van den heer W. A. Coets de Bossou, den tweeden prijs, en Krylaty den derden. Het sportfeest, waarschijnlijk het laatste dat op liet. oude terrein gehouden werd, leed veel onder den invloed der aanhoudende zware regens. Wij herinneren do lotelingen voor de lichting der Nationale Militie van 1893,datzy. "jtfj'jjj* art. 5 van het Koninklijk besluit an-.0 Augus tus 1892 no. 27, bij het korps en het garnizoen hunner keuze - als zulks tennunete met de belangen van den dienst is overeen te brengen en zij daartoe verder geschikt zijn kunnen worden ingelijfd, indien zij met gunstig gev olg een examen zullen hebben afgelegd, waan het programme door den Minister van oorlog als volgt is vastgesteldlo. het schrijven van een goed leesbare hand; 2o. De kennis van de gronden der spelling van de Nederlandsche taal, welke blijken moet uit een te vervaardigen opstel. 3o. De vier hooldbcwcrkingen der Reken kunde met gehoele getallen; 4o. De kennis van het Nederlandsche stelsel van maten en ge wichten. öo. Eenige bekendheid met de Vader- landsche geschiedenis en 6o. Voldoende kennis der aardrijkskunde van Nederland. De lotelingen, die het examen met goeden uitslag hebben afgelegd, worden tevens, voor zooveel dit met de belangen van den dienst strookt, bij elkander gehuisvest en zullen des- verkiezerde, zoo daartoe gelegenheid bestaat, met elkander afzonderlijk spijzen. Het examen wordt gehouden in ieder garni zoen, waar |de staf von een bataljon infanterie gevestigd (voor deze provincie te Amersfoort cn te Utrecht), door eene commissie van 3 officie ren. Dc lotelingen, die aan het examen wensehen deel te nemen, behooren zieh vóór 20 Januane 1893, schriftelijk te wenden tot een der comman- deerende officieren, van de bedoelde korpsen, wordende aan hen, die zich in tijds hebben aangemeld, vóór 25 Januari J1893 schriftelijk kedbaar gemaakt dag, uur en plaats voor het afnemen van het examenbepaaldhet examen loopt op denzelfden dag af. In de schriftelijke aanvrage om aan het exa men deel te nemen, behooren de lotelingen te vermelden: hunnen naam, hunne voornamen, hunne woonplaats, met straat en No. alsmede liet wapen of het korps waarbij en het garni zoen Jot de garnizoenen, waarin zij voorkeur hunnen militie plicht wensahen te valbrengen. De Gouden Bruiloft te Weimar. Dc feestelijkheden te Weimar volgen el kander op. Donderdagmiddag werden een groot aantal deputaties ontvangen. Allereerst kwam de voorzitter met drie leden van den Landdag, die in een adres de zegenbeden des volks vertolkten en den Groothertog eene som van 400,000 mark overhandigden om die naar goedvinden ton bate van liet algemeen te besteden. Als tweede deputatie kwam het comité de voor liet bijeenbrengen der schoone jubilégil't tot stichting van een fonds voor ziekenver pleging; het kon 140,000 mark voor dat doel overhandigen en de mcnschlieve ide aard der Groothertogin kon met geen welkomer ge schenk verblijd worden. Daarna kwamen de deputaties der Evange lische Landskerk, der stad Weimar, der Universiteit Jena on van nog vele groote, aan het algemeen welzijn gewijde vereeni- gingen, die allen dankbaar en welwillend ontvangen en beantwoord werden door het gouden echtpaar, dat zich in den besten wel stand verheugen mag, trots de vermoeienissen die aan deze dagen onvermijdelijk verbonden zijn. Zaterdagmorgen werd ontvangen de verte genwoordiger van het Nederlandsche Hoofd comité, graaf W. Van By landt, die der Groothertogin als eeregave, met bestemming voor liefdadige doeleinden, namens 30000 inschrijving in het vaderland een bedrag van f27000 aanbood. De Vorstelijke Jubilarisse dankte diep geroerd voor dit schoone bewijs van aanhankelijken trouw van haar vader land. Bij dit geschenk was een oo.konde gevoegd, rijk versierd met Hollandsche stads en landgezichten op het titelblad, wapensem blemata enz.terwijl als inleiding aan de sierlijk gecalligrafeerdenamen der deelnemers voorafgaat een wijdingsgedicht van Nicolaas Beets. Het fraaie adres is gesloten in een portefeuille van bruin leder met verguld zilveren beslas. Van de Nederlandsche deputatiën werden daarna toegelaten de gedelegeerden van de Stoomvaartmaatschappij «Nederland", die aan de Vorstelijke Beschermvrouw kwamen aan bieden een 2 voet lang, uit mahoniehout vervaardigd en met zilver gemonteerd model van het stoomschip «Prinses Sophie der Nederlanden." Op de eerste verdieping van het slot is de kamer voor de geschenken ingericht. Dadelyk wanneer men binnenkomt, valt het oog op een blijk van liefde voor de welda dige Hertogin; op den vloer ligt een groot tapjjt, liet is een geschenk van het rijks- krankzinnigengesticht, waarvan de Vorstin beschermvrouw is. Hier is het geschenk van Koningin Wilhelmina,liet vormt het mid delpunt van een gansche groep geschenken en bestaat uit twee voorwerpenvoor den Groothertog bracht liet Koninginnetje een bijouteriekistje mede van ongeveer een bal ven meter lang en liet derde van oen meter hoog; het met lichtkleurige stof overtrokken fond is met blauwe lijnen van zijde in kleine vierhoeken verdeeld voor de Groothertogin een schrijfportefeuille, waarop in helderbrume verf een ruiker is geteokeud. Dc- twee werk jes zijn beide door bet. Vorstinnetje zelve gemaakt; iedereen bad en beeft er schik in. Het geschenk van Koningin Emma bestaat uit een kostbaren beschilderden waaier en een zilveren vaas. De drie kinderen der Groothertogin schonken den gouden bruids krans en den gouden borstruiker voor den ecstdag. Be Krfgroothertog en zijn gema- ifin lieten bovendien door den schilder .graaf Kalsreuth <le portretten maken van de twee oudste kleinkinderen, Prinses Iteuss schil derde haar blond dochtertje, de eenige klein dochter van het bruidspaar. De hertogin Johanna Albrecht van Mecklenburg schonk een groot marmeren borstbeeldprins Reuss gaf eene schets van Helgoland, waar de Groothertogin telken jure vertoeft. Ziedaar de eigengemaakte geschenken van de naaste blood- en aanverwanten. Daarbij stonden de cadeaux van den Duitschen Kei zer en zijn vrouw: van den Keizer een ronde pronktafel met Romeinsche voorstellingen in moza'ik; van de Keizerin een vaas van een meter hoog, roodbruin en met gouden rand, een voorwerp uit de Rerlijnsche Porselein- De dames en heeren van het Hof hebben een aardig geschenk bedacht: een zilveren valk (het dier uit het wapen van het groot hertogelijk geslacht) zit op een rots, gevormd uit alle halfedele en gewone steensoorten, die in de Thüringer bergen van het vader land voorkomen. Roerend was de ontvangst van de 10 oude luidjes uit het land, die reeds hun gouden bruiloft hebben gevierd en die een pracht- bijbel kwamen overhandigen. Diepbewogen dankte het hertogelijke paar. Uit 's Gravenhage wordt gemeld Eei-stdaags zullen de kiezers weer drie zetels in den Gemeenteraad te vergeven hebben, die van den financier l)e Vries en van de hoeren inr. Stortenbeker (die naar Indië vertrekt) en Van Sypesteiu, die overleden is. Voor de financiëele vacature hoor ik twee namen noemen, die van de heeren Heldring en Gobell, beiden bankioi-s. De eerste is evenwel een man van middelbaren leeftijd, van erkende bekwaamheden en o. ra. ook lid van de Kamer van koophandel, terwijl de tweede nog zeer jong is, nauwelijks wellicht den wette lijk gevorderden leeftijd bezit en ook geen bijzondere geschiktheid heelt bewezen voor de betrekking van gemeenteraadslidtenzij men die zou moeten zoeken in het thesau- rierschap van een tweetal corporationDoch men zegt mij, dat de heer Gebel een loge- candidaat is en dat vermeerdert zijn kansen wel een weinig. Van dezelfde zijde wordt blijkbaar ook de candidatuur gepousseerd van jhr. mr. Elout van Soeterwoude Jz., een can- didaat, die lang zoo slecht niet zou zijn en die een uitstekende reputatie bezit alsj knap man en als goed mensch. Voor de derde vacature zoekt men een ingenieur, teneinde ook het technisch element in onzen raad binnen te voeren, dat er thans absoluut ont breekt. Als men nu maar gelukkig is in zijn keuze, dan doet zich ook wellicht spoe- (lig de gelegenheid voor, onzen rechtsgeleer den wethouder van Publieke werken door een deskundige te vervangen. Het badseizoen te Scheveningen is gesloten, Herrfurth en zijn philharmonisch gezelschap zijn heengegaan, na een afscheidsconcert dat zóó druk bezocht was en waar men de ver trekkende artiston zóó toejuichte alsof de Duitsche musici niet het' volgend jaar met het meeste genoegen zullen tcrugkeeren. Sommigen en daaronder ook warme mu- zieklielnebbers betreuren dit. Het was toch merkbaar dat het orkest met al zijn voortreffelijke eigenschappen dit iaar niet dat succes genoot van vroegere jaren. Menschreef het toe aan de verandering van dirigent. Maar de vraag is voor mij of het orkest zijn reputatie niet een weinig heeft gedesavoueerd en of het van de Kurhausdirectie niet ver standig zou zijn om, al was het ook voor éen seizoen, eens een ander korps te doen optreden: De lhiagsehe dames, die met liare respec tieve ochtgenooten van deze Kurhaus-ooncer- ten genoten hebben (a 13 cents met z'n beiden) kunnen zich thans op de winterver makelijkheden werpen, liet Nederlandsch Tooneel heeft, uitstekend begrijpende hoe Scheveningen des zomers bressclien schiet in de beurzen, de entreeprijzen verlaagd en kan dus vermoedelijk op druk bezoek rekenen. En zoo Mertens de prijzen niet verlaagde, hij zorgde toch voor een vrij goeden opera troep, waarin zelfs zeer goede elementen niet ontbreken. Ik betreur het echter, dat het operaseizoen altijd geopend wordt met novi teiten als »Faust" (u weet wel, de nieuwste opera van Gounod), «Mignon" en «Favorite." Welke opera-directeur zal toch eens op het gelukkige denkbeeld komen om daarin ver andering te brengen'? Van verandering gespróken dat is juist wat door een deel van ae Haagsche bevolking wordt gewenscht ten aanzien van de inrichting der ziekenfondsen, de zg. bussen." Van dié grieven gewaagde in oen Donderdagavond gehouden vergadering, uitgeschreven door de socialistische coüperatieve verbruiksvereeni- ging «de Volharding" dr. Schultetus vEnea pracliseerend geneesheer. Deze toch zot té omstandig uiteen welk voordeel er in gelegen was, te komen tot de oprichting van een coöperatief ziekenfonds, waardoor dc kostbare administratie der «bussen" vervalt en docto-

Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 2