GROSSIERDERIJ in Bieren. Het Garnizoensbureel een Patrijshond (reu), Amstel Bieren, van Yollenhoven's Lager, Princesse- en Bruine Bieren. Advertentiën MARKTEN. TE KOOP DIENSTBODE SPECIALITEIT IN Handel in Minerale Wateren. J. VAN HAMERSVELD, ren en apothekers beter bezoldigd konden worden. Ik constateer met genoegen, dat de begaafde spr. te velde trok voor de dikwerf n.iskunde »busdokters" en zijn grieven tegen de «bussen" voornamelijk richtte tot het administratief beheer daarvan. Het is nu vrij zeker, dat in een volgende vergadering een vereeniging, als hier bedoeld, zal worden geconstitueerd. Nu gun ik den socialisten gaarne de eer, die zij wel weer luid zullen opvragen, van «dit koetje weêr eens gewasschen te hebben;" maar toch ware mij de oprichting als zelfstandige vereeniging, niet als afdeeling van de «Volharding," liever. Want ik vrees en die vrees vernam ik ook uit arbeidersmonden dat eventueele baten al weder zullen worden aangewend voor socialistische propaganda. Een arrestatie, die stellig opzien zou hebben gebaard, indien ze niet in alle stilte ware gebeurd, had op het einde der vorige week plaats. Énkele weken geleden had de bankier 1). P., effectenhandelaar en uitgever van een financieel blaadje, kort nadat zijn faillissement was uitgesproken, zich verwijderd zonder achterlating van adres. Het blaadje verscheen nog een paar keeren anderen hadden blijkbaar ae redactie op zich genomen. Nu wist men, dat bedoelde bankier gespeculeerd had en dat van zijn speculatiezucht een con servatief raadslid, indertijd door het Dagblad als «financiëele specialiteit" aanbevolen, de dupe was geworden. De arrestatie van den in het vaderland wedergekeerden P.die plaats had op het oogenblik dat hij zich naar de woning van zijn curator begaf, doet ver moeden dat er met dit zaakje iets in verband staat, dat men in fatsoenlijk gezelschap liever niet noemt. Het zal mij benieuwen, hoeveel kapitalisten en kapitalistjes hier weder een veer laten zitten. Misschien is hun een troost de wetenschap, dat men «al doende leert." Gemengd Nieuws. Nog altijd is het advies van den Raad van State nopens de Belasting -ontwerpen niet ingekomen en het zal nu wel half October worden eer de voordracht de Kamer bereikt. Daardoor zal zeer waarschijnlijk de Kieswet nog het eerst in de Afdeelingen onderzocht worden; de Voorzitter verklaarde althans, dat hij daartoe in het begin van November het voorstel zal doen. Volgens de Asser Courant wordt het voor malige Drostenhuis te Assen, het hotel van den Commissaris der Koningin in Drente, in gereedheid gebracht voor de onvangst van H. H. M. M. de Koninginnen bij H.D. bezoek aan Drente, in het volgende jaar. Naar wij zegt lietUtrechtsch Dagbladvan goed ingelichte zijde vernemen, zullen H. H. M. M. de Koninginnen in «len volgenden zomer het lustslot Soestdijk niet komen be- De Maasbode deelt mede, dat de heer B. R. F. Vlijmen, kapitein der infanterie op non-activiteit, zal bevorderd worden tot majoor bij dat wapen. Dientengevolge moet ei- in het district Veghel een nieuwe ver kiezing plaats hebben. Een andere afgevaardigde, uit Noord-Brabant de heer J. P. Th. van Nunen, die zitting heeft voor het district Zevenbergen, zal naar het Centrum verneemt, den 4den November met het stoomschip Amalia naar Nederl.- Indië vertrekken. Bij den uitgever H. D. Tjeenk Willink zijn uitgegeven: De wetsontwerpen tul regeling van het kiesrecht met de voorgestelde indeeling der kiesdistricten en de Memorie van Toelichting. Wij behoeven den inhoud wel niet aan te bevelen iedereen kent dien. Maar men kent hem slechts in hoofdzaak, uit het geheugen of door korte mededeelingen in de dagbladen. De volledige tekst van de gewichtige voor stellen zal daarom algemeen welkom zijn. Men is nu in de gelegenheid op vasten grond slag de voorstellen te overwegen. Het boekje kost slechts 40 cents, Ds. J. J. Bos, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Soest, hoopt 24 October den dag te herdenken waarop hij vóór 45 jaar in die gemeente het leeraarsambt aanvaardde. Door Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land, is benoemd tot directeur van het krank zinnigengesticht te Meerenberg, dr. C'. M. van Deventer, thans directeur van het Buiten- Gasthuis te Amsterdam. Het huis Prins Hendrikkade 131 te Amster dam waar vroeger admiraal De Ruijter woon de, is door het Leger des lïeils aangekocht, om te worden ingericht tot hoofdkwartier. Men verzucht ons het volgende te willen melden Te Amsterdam zal gedurende de beide Kerstdagen worden gehouden een Nationaal timmerlieden-Congres tot bijwoning waarvan uitgenoodigd woruen alle timmerlieden ver- eenigingen. Van plaatsen waar geen vereeni ging bestaat kunnen de timmerlieden een groep vormen en uit hun midden iemand kiezen als afgevaardigde; deze afgevaardig den moeten echter zijn vakmannen. Het doel is stichting van een Neutraal Neder- landsch timmerlieden bond. Aangaande reis- en verblijfkosten is een regeling getrolfen die den verafwonende zeer ten goede zal komen, terwijl aangifte tot deelneming wordt ingewacht vóór 9 Novem ber a. s. Verdere inlichtingen verstrekt de Alge- ra een e Secretaris, de heer P. Smitt, Fokke Simonsstraat 76a te Amsterdam. Bij het onderzoek naar de bewoonbaarheid der panden in de volksbuurten te Arnhem is over een zeer groot percentage het «totaal ongeschikt" uitgesproken. Wat daarbij echter omtrent den zinaelijkheidstoestand aan het licht kwam, dit gaat alle beschrijving te bo ven. Om daarvan slechts een vaag beeld te geven, ontleenen wij het volgende, aan de ons uit betrouwbare bron geworden tallooze eene vrouw in de Wiggerstraat bleek de ruimte onder hare bedstede te dienen als verbijfplaats van niet minder dan 25 konijnen met al hun aankleve. In de woning eener vrouw op de Vrijheids plaats, waar de onreinheid wel ten toppunt was gestegen, vond men geen enkel stuk beddegoed. Óp de vraag: «waar brengt gij dan den nacht door," wees zij op het hok, waarin turfmolm. Het z.g. bed van een alleen wonend man was zoo overvloedig bevolkt met ongedierte van allerlei soort, dat zelfs de bedienden der mestgrepen wilden opnemen en naar buiten gemeente-reiniging het niet anders dan met mestgrepen wild brengen. In sommige kelders op het Nieuwe Land was zóóveel drek en vuil verzameld, dat men paard en kar noodig had om het te vervoeren. De ergerlijkste toestand van alles werd aangetroffen in de woning van een ongehuwd man, die de ruimte onder den schoorsteen, waar de kachel ontbrak, had bestemd als lieu d'aisance. De faeces waren ter hoogte van 75 cm. opgehoopt en bedekten glooien- derwijzo het drievierde gedeelte van het ver trek, waarin eene kast alsmede voor een zelfde doel bleek te hebben gediend. Amh. Court. Voor de rechtbank te Dusseldorf verscheen in de vorige week een echtpaar dat echt scheiding verlangde. In het rechtsgebouw gekomen viel de vrouw echter van een trap en brak een been. De eerste die haar te hulp snelde was haar man. Onnoodig te zeggen, dat men verzoend huiswaarts reed. Ter beschikking van de Fransche Academie van wetenschappen is door den heer Lévy l'r. 50,000 vermaakt, waarvan de rente uit gekeerd moet worden voor het bestudeeren aer dyphtheritis, aan welke ziekte de heer Lévy een kind verloor. Het kapitaal zal als belooning uitgekeerd worden aan den ont dekker van een afdoend geneesmiddel tegen deze kwaal. Tartaarsche menschenoffers. De corres pondent van de Daily Chronicle deelt een voorval mee, dat kort. geleden onder de Tartaren van het gouvernement Saratow heeft plaats gehad en dat men in Europa voor onmogelijk zou gehouden hebben. Onder de Votiakie-Tartaren in het distrikt Molme- rick heerscht nog steeds het gebruik, aan den god van hun stam elk jaar een menschen- offer te brengen. Dit jaar hingen zij een boer genaamd Mattonmve, aan zijn voeten aan een boom opsneden hem, doch niet geheel, den hals af, openden zijn borstkas en haalden er met de handen het hart uit. Ten slotte gingen zij om het, met het bloed van het slachtoffer besmeerde, afgodsbeeld dansen. Voor twintig jaren werd in Spanje een moord gepleegd, welks bedrijver aan het gerecht wist te-ontkomen, door naar Algerië te vluchten. De zoon van den vermoorden man, toen de misdaad gepleegd werd een kleine jongen, ging, man geworden, op reis om den moordenaar van zijn vader op te zoeken. Hij wist, dat de man twee vingers van de rechterhand miste, pn onlangs ontdekte hij te Bel Abbe iemand met dat lichaamsgebrek. Verschillende andere omstandigheden maak ten het waarschijnlijk, dat die man de moor denaar was, en bij nader onderzoek werd dit vermoeden bevestigd. De man is gevan gen genomen en hij zal eerstdaags terecht staan. Bij Heineman te Londen zal binnenkort een Engelsche vertaling het licht zien van Fr ede-ik van Eeden's kleine Johannes. De bekende Engelsche dichter Afred Ten nyson, is, in den ouderdom van 83 jaar, op Aldworth House, Haslemere, Sussex overleden. Hij werd in 1809 te Souderby in Lincolshire geboren, studeerde te Cambridge ea gaf in 1830 zijn eei-sten bundel gedichten uit welke echter geen opgang maakten. Eerst toen hij in 1842 zijn tweeden bundel gedichten uitgaf werd hij meer bekend. Sedert werd hij een van Engeland's grootste dichters en zag hij zich in 1850 benoemd tot Poet Laureate, van het hof. 't Laatst deed hij als zoodanig dienst, toen hij verleden jaar een gedicht maakte op den dood van den hertog van Clarence, den kleinzoon der koningin. Tot zijn meest bekende gedichten behooren Enoch Arden en May Queen. Tennyson heeft zijn zoon belast met het maken zijner levenbeschrijving. Er moet nog een nieuw deel gedichten van den gelauwerden poëet ter perse zijnde dichter had de proeven kort voor zijn dood nog nagezien. De dood van CEnone is het onderwerp van het belangrijkste gedicht uit dezen bundel. Nog wordt gemeld, dat de betrekkingen van den gevieraen dichter het aanbod heb ben aangenomen om het stoffelijk overschot in West-minis*Abby te begraven. Tenny son's lijk zal naast dat van Browning worden Reeds lang heeft men gezocht naai' een toestel, waarmee men iemand zou kunnen photografeeren, zonder dat hij er iets van merkte, maar tot nog toe is men daarin niet kunnen slagen. Nu is echter de heer Bloch te Parijs er in geslaagd, een camera uit te vinden, niet dik ker dan vijf millimeter, die in een gewone das verborgen kan worden. Het objectief bevindt zien in een dasspeld, zoodat niemand er iets van kan merkenhet is zeer zuiver afgewerkt en wordt vervaardigd in het obser vatorium van Parijs. In het toestel bevinden zich zes bergplaat sen voor de gevoelige plaatjes. Een gutta percha slang loopt onder het vest door en eindigt in een bat, die in den zak kan wor den verborgen. Óm een opname te doen, heeft men slechts even, op een afstand van 50 cM. tot 1 M. 50 cM. van het. te reprodu- ceeren voorwerp, op den bal te drukkenzoo eenvoudig mogelijk dus. Door nu even aan een knoop, schijnbaar de bovenste van het vest, te draaien, plaatst men weer een nieuwe ;evoelige plaat achter het objectief, zoodat !e toestel weer voor een volgende opname Opgang zal deze uitvinding zeer zeker ma ken, zij is dan ook alleraardigst enfin de siècle. Te Harrissonville, Michigan, heeft men een der rijsste en geaehtste inwoners, Alfred Henshaw, gearresteerd wegens een moord, vóór tien jaar gepleegd te Strathroy, provincie Ontario, Canada. Henshaw was eertijds in den houthandel te Strathroy, en geassocieerd met zekeren Richard Drake. Het huis deed slechte zaken en op zekeren dag beschuldigde Drake zijn vennoot de ooi-zaak te zijn der geldelijke moeilijkheden, waarin zij zich bevonden. Daar uit ontstond twist, waarbij Henshaw zijn ven noot doodde. De moordenaar sloot het lijk in de brandkast van het bureel. Demisdaad werd eerst veel later ontdekt en inmiddels was Henshaw verdwenen. Na langdurige nasporingen heeft men hem thans te Hamssonville ontdekt. De moorde naar heeft volledige bekentenis afgelegd. In Limburg voorspelt men uit den ruimen oogst van hazelnolen een strengen winter. 340e Staatsloterij. VIJFDE KLASSE, (Vierde of laatste week.) Trekking van 6 en 8 Oct. (2400 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amers foort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijs van f4000 op No. 7727 400 No. 45570 200 No. 43549 100 No. 4674 Prijzen van f70. 4700 4717 5957 5978 7704 43505 44598 44605 44642 44641 14653 14655 44662 44665 44666 14671 14689 45494 45409 15508 45521 45596 15599 en 49586. Te zamen 28 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 4674 4699 4719 4721 4737 4742 4747 4767 4768 4770 5955 5987 6926 6934 6967 6968 7700 7724 7734 7732 43495 13500 4.3527 43532 14599 14604 14607 14629 14634 14642 14654 44664 14673 4469-1 14605 4549345,544 45536 15537 45547 45562 1.5574 45577 45594 49526 19533 49534 19536 495744957849587 49588 en 49599. Ge ronden op den Openbaren weg: Een koperen E4 knipmes4 horloge ketting 4 kinderkousje met wollen sokje 1 koperen vingerring4 witte hond met langen staart en voorzien van een lederen halsband. Rechthebbenden vervoegen zich aan het politiebureau. Voorspoedig bevallen van een welge schapen Zoon, LOUISE DE WIT, geliefde echtgenoote van JAQUES KOOL. Amersfoort, 10 Oct. 4892. Bevallen van een levenloos kind M. E. VAN RUIJVEN— de Haan. Met hartelijken dank voor het Gasthuis ALDEGONDE ontvangen, 24 Kinderhemden, 12 paar witte Kousen en een Ziekenstoel. DE DIRECTRICE. De OPENBARE GEZOND- HEIDSCOMMISSIE vergadert den eersten Vrijdagnamiddag van iedere maand te half zeven uren ten raadhnize. Klachten en opmerkingen, de algemeene gezondheids belangen betreffend, kunnen aan haar gericht worden. Dr. P. GROENEBOOM, Voorz. Mr. J. IIEYLIGERS, Secret. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort doen te weten, dat de Gemeente raad ter vergadering van den 27 dezer maand heeft besloten, de in October invallende jaarmarkt of kermis alsmede de paarden- en ossenmarkt dit jaar NIET te houden. Amersfoort, den 28 September 4892. Bnrgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCH1MMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. is thans gevestigd op de APPELMARKT in de Stadswaag. tegen billijken prijs. Te bevragen aan het bureau der Amersfoortsche Courant, Muur- huizen B. 60. Bij jonggehuwden wordt gevraagd tegen 4 of 45 Nov. als MEID-ALLEEN, die goed kan koken en genegen is huiswerk te verrichten. Zich te vervoegen aan het bureau der Amerfoortsclie Courant, Muurhuizen, B. 60. Krommestrunt 288, Amersfoort.

Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 3