^büïtënlanö: E handen ineen te slaan, want om den vijand te kunnen afwachten moet men geheel gereed zijn. Kan Amersfoort, met de ervaringen voor oogen te Amsterdam door Liefdadigheid naar vermogen- en in Den Haag door Ar menzorg opgedaan geen model Arm-verzor- ging in het leven roepen Wie neemt het initiatief? Wie maakt een einde aan het liefhebberen »Le Matin" te Parijs, bevat een artik el over eene economische hervorming, waarin o. a. eene nieuwe overeenkomst met België wordt aangekondigd, welke weder een bres zou schieten in het Fransch© minimum-tarief. Deze overeenkomst zal openbaar gemaakt worden, zoodra het Fransch-Zwitsersche han delsverdrag definitief is goedgekeurd. Hetzelfde zal, volgens ae Economiste Euro- péen, ten opzichte van Spanje geschieden. Eindelijk wordt ook eene handelsovereen komst met Rusland overwogen, strekkende om eene aanzienlijke vermindering van het invoerrecht op schapen te verkrijgen. Den 28sten dezer zal de regeering van Engeland de beraadslaging aanvangen over het programma voor de volgende zitting van het parlement en den 14den November zal lord Salisbury op een feestmaal der unionis- 1 tische vereenigingen eene groote rede houden. Dan zal de groote strijd over home rule aan vangen. John Morleyheeft met grooten ijver reeds veel gedaan om de oplossing van het vraagstuk voor te bereiden en het schijnt, dat de Ieren dien ijver beginnen te waaraeeren. De ministerraad van Hongarije heeft reeds besloten tot indiening van verschillende wets- voorstellen, rakende de godsdienst-vraagstuk ken. De burgerlijke huwelijksvoltrekking zou verplichtend zijn. Eindelijk komen er dan nu toch eens be richten uit Venezuela, die men met eenige gerustheid kan aannemen. De zegepraal van Jrespo, het hoofd der opstandelingen, staat thans als een paal boven water. Na een worsteling van maanden, gedurende welken j tijd Crespo in telegrammen reeds tal van keepen als verslagen werd voorgesteld, ja zelfs als overleden werd opgegeven, komt \nn bet bericht, dat de opstandelingen hun intocht in Caracas hebben gehouden. Dat president Pallacio reeds maanden ge leden de vlag voor Crespo heeft moeten strij ken én Venezuela verliet, is bekend, maar door dat vertrek was de rust er nog geens- f zins wedergekeerd. Crespo bleef de opvolgers van Pallacio als zijn vijanden beschouwen en dacht er niet aan, de wapenen neder te leggen. In beginsel was de opstand van Crespo even gewettigd als die, welken Bal- maceda in Chili tegen zich verwekte. Pallacio scheen zich in vele opzitfhten Bulmacedatot model te hebbe>- gekozen en was evenmin als deze al'keerig van liet verspreiden van alle mogelijke leugenachtige berichten. Het is te hopen, dat de burgeroorlog in Venezuela even kalm zal eindigen als die in Chili. Er bestaat evenwel vrees, dat die verwachting zal beschaamd worden, want telegrammen melden, dat het gepeupel te Caracas den baas speelt en zich aan plundering overgeeft. 'Zelfs de Spaansche gezant werd beleodigd. Er bestaat trouwens wel eenig verschil i tusschen de overwinning van den heer Montt zijn vrienden en die van Crespo. De zege aal van Montt was die eener schoone en ele zaak. De Servische commisie ter onderzoek naai den financieelen toestand, heeft ontdekt, dat van de 80 millioen, welke de radicale regee ring sinds de troonwisseling geleend had ter aflossing van monopolies enz., naar zij voor gaf, nauwelijks 25 millioen voor dit doel zijn gebruikt, de rest van 55 millioen heeft zij gebezigd tot dekking der tekorten, jaarlijks minstens 10 millioen beloopend. De Times zegt, dat de Chileenschelee ning spoedig zal worden uitgegeven, maar dat Rothschild'nog geene definitieve orders uit Chili heeft ontvangen. STADSNIÊÜWS. I: Bij Koninklijk Besluit van 9 October is, met ingang van 1 November a. s., belast met het bevel over de rij- en hoefsmidschool de kolonel F. Upey, commandant van het 2de regiment huzaren "en is eervol ontheven van het bevel over de rij- en hoefsmidschool de majoor H. IV van Raden, van het 3de regi ment huzaren. - Tot commandant van het 2de regiment huzaren is benoemd de luitenant-kolonel jhr. J. E. A.Meijer, van het le regiment huzaren. De Staatcourant bevat de benoeming van jhr. mr. B. W. F. Sandberg, advocaat en procureur hier ter stede, tot auditeur bij den Schuttersraad te Amersfoort. Uit de bij de Tweede Kamer ingekomen Spoorweg-begrooting blijkt, dat de plannen voor het stations-emplacement te Amersfoort, van den Staatsspoorweg AmersfoortNijme gen, »nog in onderzoek" zijn. De heeren M. W. Scheltema te Amersfoort, J. A. Matthes te Brenkelen, Mr. P. J. Swu- ving te Woerden en Ds. E. J. F. van Dissel te Bladel hebben eene vereeniging opgericht ter bevordering van de belangen der Neder- landsclie krankzinnigen die te Gheel in Bel- gie verpleegd worden. De heer J. Hooykaas Jr. proponent tot den Heiligen dienst, van Rotterdam, hoopt aan staanden Zondag voor te gaan bij de gods dienstoefening in de Remonstrantsche kerk alhier. Zondag 23 October zullen, op den straat weg De Bilt-Amersfoort, door de Utrechtsche Wielrijdersvereeniging drie wedstrijden wor den gehouden en wel: een voor leden der Ver eeniging, over '10 K. Méen voor leden van den Algeraeenen Nederlandschen Wielrijders- bond, over 25 K. M. en éen voor nieuwe lingen, leden van den bond, over 15 K. M. Uitgeloofd zijn gouden, verguld zilveren en bronzen kruisen en medailles. Mededingers moeten zich vóór20 Oct. aan melden bij den secretaris, Oude Gracht 151, Utrecht. Prijsuitdeeling zal plaats hebben 's avonds te 7$ uur, innetSocieteitslokaalbij Lietze. De wedstrijden zullen aanvangen even voorbij De Bilt, op den straatweg De Bilt Amersfoort. Er zijn weder valsche bankbiljetten in omloop. Het is niet onwaarschijnlijk, dat ze te Amsterdam vervaardigd worden. De ver- valschers zijn echter sluw genoeg om hun fabrikaat niet daar aan den man té brengen, maar daarvoor plaatsen uit te kiezen, die eeuigszius ver van de hoofdstad verwijderd liggen. Men zij dus op zijn hoede. Gemengd Nieuws. In een schrijven aan de Arnh. Cl. uit het noorden van ons land, handelend over het volksonderwijs, wordt gewezen op een aan tal kinderen, dat totaal van onderwijs ver stoken blijft. Het zijn de kinderen van ker misreizigers. «Mijne aandacht op deze rnisdeelden" aldus schrijft de correspondent, «viel onlangs bij vernieuwing op dit punt, toen ik een allerliefst, schrander jongentje sprak, dat niet schoolging, evenmin ais zijne vier broertjes en zusjes, die in de schooljaren vallen. Een der broertjes (vier jaren nog maar!) moest reeds voor clown dienen. Het laat zich wel hooren, dat menig kind van kennisreizigers verongelukt, dat het zedelijk bederft. De Vaderlander noemt de vermeerdering met 500,000 kiezers, welke een gevolg zal zijn van een aanneming der niewe kieswet, «erger dan een sprinkhanenplaag." Als uitvloeisel van het in werking treden der nieuwe wet. op het militair onderwijs, zullen de onderofficieren, die op den hoofd cursus te Kampen tot tweeden luitenant worden opgeleid, gevoerd worden boven de sterkte hunner korpsenals gevolg van dezen maatregel kan dus spoedig de aanstelling tot sergeant verwacht worden van een aan tal korporaals, dat met goeden uitslag het examen voor onderofficier aflegde, maar bij gebrek aan plaats niet tot dien graad kon benoemd worden. Maandag is te Amsterdam, op last van de Justitie, uit een woning in de Foeliestraat het lijk van een tienjarigen knaap, die even te voren overleden was, naar het schouwlo- kaal aan de Weteringschans vervoerd. Het gerucht gaat, dat dit knaapje een veertien aagen geleden zou zijn geslagen, tengevolge waarvan het hersenvlies-ontsteking zou heb ben gekregen, aan welke ziekte het kind, volgens verklaring van den geneesheer is overleden. Naar wij vernemen moet nog volstrekt niet bewezen zijn, dat het gerucht waarheid bevat. Zaterdag had bij Harlingen eene botsing plaats tusschen een rangecr-locomotief van ae S. S. en de stoomtram, die van Bolsward kwam. De tramlocomotief werd vreeselijk gehavend en de andere uit de rails gelicht. Ook het balkon van den personenwagen is verbrijzeld, en had de hotsing éen seconde later plaats gehad, dan waren "er dood en en gekwetsten gekomen. Het ongeval is veroor zaakt doordien de wisselwachter op het kruispunt met verlof was en de remplayant vergeten had het hek te sluiten. De machinist van de tram kon op dat oogenblik de ran- t;eer-locomotief niet zien. Persoonlijke onge- ukken zijn niet voorgekomen. i Te Hilversum had Zaterdagochtend halftien een vreeselijk ongeval plaats bij de boerderij van Van Winden op De Trompenberg. Aldaar wordt een put gegraven, die op genoemd uur eensklaps instortte en den bijna 36-jarigen Antonius Tilburgs, een gehuwd man en vader van vier zeer jonge kinderen, omstreeks R) voet diep in de aarde begroet. Dadelijk ging men aan het uitgraven "tot des namiddags drie uur, toen de arbeid noodzakelijk eenige vertraging ondervond, doordien de inmiddels gemaakte nieuwe kuipen moesten worden aangebracht, opdat niet opnieuw menschen- ievens in gevaar zouden komen. Sedert werd den geheelen avond en nacht voorzichtig doorgewerkt. Herhaaldelijk hoorde men den begravene geluid geven. Zondagochtend te half acht had een nieuwe zandverschuiving plaats, en aarzelden zelfs de moedigsten om door te werken tot Cornelis van Reenen zich in de diepte liet afzakken, weldra gevolgd door zijn broeder Gijs en zekeren Asvelt. Maandagmorgen te halfacht kon Tilburgs het daglicht weder zien en heeft hij een weinig melk met brandewijn gebruikt. De boven zijn hoofd dichtgedrongen kuip werd bloot gemaakt en men trachtte den ongeluk kige zeer voorzichtig op te winden aan een touw, dat hem nog met een gordel om het lichaam zat. Eerst Dinsdagavond omstreeks 5 uur is Tilburgs levend boven gebracht en onmid dellijk onder geneeskundige behandeling gesteld. Zijn toestand is, niettegenstaande hij ruim 56 uren als 't ware levend begraven was, zeer bevredigen. De Gemeenteraad heeft aan Cornelis van Reenen ƒ50 geschonken; ook voor de andere redders komen van alle zijden gelden in. Zaterdag werd te Zevenaar een man aan gebracht om over de grenzen te worden ge leid, iets wat dagelijks voorkomt. In den sneltrein naar Emmerik gebracht, werd hem een plaats aangewezen en wachtte de politie tot net vertrek van den trein. Toen deze een 4 a 500 meter had afgelegd en zoo goed als in volle vaart was,"sprong de uitgezette uit den trein zonder het minste letsel te be komen en verdween in een nabijgelegen boseli. Door de politie direct gezocht, had hij 't aan de andere zijde reeds verlaten en was hij niet meer te achterhalen. Waarschijnlijk had de vluchteling wel wat op zijn rekening in zijn vaderland en verkoos hij den gevaarlijken sprong boven terugkeer. Te Leeuwarden werd Zaterdagavond een hoogst treurig drama afgespeeld. De 24-jarige knecht van éen bloemist had genegenheid opgevat voor diens 19-jarige dochter, zonder echter zijn liefde te zien beantwoord. Wan hopig geworden, zocht hij het meisje op, ter wijl zij met haar moeder alleen thuis was, en voor zij beiden het konden denken, loste hij met een revolver twee schoten op liet meisje, waarbij de eene kogel in haar hoofd, de andere in haar borst drong. Ook op de moeder, die haar kind trachtte te beschermen, werd een schot gelost, dat echter niet trol'. En onverwijld daarna ging de moordenaar naar den tuin, waar hij zich met dezelfde revolver een kogel door het hoofd joeg, die hem dood ter aarde deed storten. Het meisje is naar het Diaconessenhuis overgebracht. Hoe zwaar zij ook is getroffen, moet er, naar men verneemt, hoop bestaan haar in het leven te behouden. De Gemeenteraad van Loosdrecht neeft benoemd tot gemeente-geneesheer aldaar den heer J. C. Meijboom, van Dodewaard en tot gemeente verloskundigs mej. A. M. Milten burg Berends, van Middelburg, terwijl op haar verzoek eervol ontslag verleend werd aan mej. M. C. Mannoury als onder wijzeres te Oud-Loosdrecht- De Staatscourant bevatte dezer dagen de Koninklijke bewilliging op de statuten der Vereeniging «sociëteit Vriendschap en Ge noegen" te Amsterdam, gevestigd in de Nes no. 47. Iemand ging naar het sociëteitsgebouw om te zien iets meer te weten te komen van deze koninklijk goedgekeurde vereeniging. Hij deelt aan de Amst. Ct. daaromtrent het vol gende mede: «Naast den breeden ingang van het café concert The Empire is een smal deurtje, licht geel geverfd, met groene randjes. «Ik ging naar boven, op den tast, want zien kon ik er niet. Eindelijk was ik er, en van de laatste trede stond ik na éen stap in een langwerpig vierkante zaal, met ban ken langs de muren en een heel groot on heilspellend diep en breed buffet. Een man in het zwart, oogenschijnlijk een kellner, was in zijn hemdsmouwen bezig glazen te spoelen. «Meneer", vroeg ik, «zoudt u mij ook kunnen zeggen, hoe ik lid kan worden van de sociëteit? «Dan bent uwe aan het rechte adres," ant woordde de kellner, «ik ben de secretaris. Voor 40 gulden in het jaar zoo af en toe komt er een hoofdelijke omslag bij hebt u de rechten van onze soos. l)"an kunt u alle nachten van 40 uur tot 's morgens vroeg dansen." -. «O zoo dus dansen is het doel der ver eeniging. Maar in het reglement staat, dat zij de beoefening van de muziek betracht en van het tooneelspel, beneveas het geven van concerten en toneeluitvoeringen. «Nó ja;" do man knipte geheimzinnig, «dansen is toch veel prettiger en er zijn altijd een massa dames. «Hoe komen die er? «Wel, elk lid en elke introduce kan er zooveel'meebrengen als ie wil." «Kunnen dames ook geïntroduceerd wor- Welzeker; de portier staat 's avonds aan de deur, heel netjes, en die vraagt aan alle aardige lui die voorbij komen, zoowel dames als heeren, of zij door het bestuur geïntro duceerd willen worden. Toch behoudt hot bestuur en voornamelijk de commissaris van orde (bij de habitués beter bekend als «uit smijter") zich het recht voor, diegenen, die zich niet behoorlijk gedragen, de deur wijzen." Ik dacht aan de donkere trap. «Wie is de president?" vroeg ik. «Meneer Hendriks, de kastelein maar, wil ik u nu inschrijven?" «Och, neen," zeide ik, «nog maar niet. Ik wil eerst eens nader kennis maken." «Komt u dan van avond eens kijken?" Ik beloofde het. «Dat zaakje hebben we netjes ingepikt vindt u niet?" Och ja, je moet je bij zoo iets altijd eerst tot de Regeering wenden, dan heb je recht, en je hoeft niet altijd bang te zijn voor de politie. Er zijn tegenwoordig ook zooveel van die sociëteiten." Ik was op de hoogte. Gisteren werd de cerate tabak van den oogst van dit jaar verkocht te Ileteren, in de° Betuwe, waar het gewas door hagelslag nogal geleden heelt, voor het verhagelde werd fl.üO en voor het gave/" 45. per 50 Kilo besteed. Van de 862202.27 welke het Rijk ver moedelijk zal uitkeeren ten behoeve dei- bijzondere Lagere scholen, is uitgetrokken voor de Provincie Utrecht f 63300. De aanvoer op de eergisteren te Hilver sum gehouden najaarspaardenmarkt bedroeg ongeveer 70 stuks. In aanmerking genomen het slechte weer en de mindere bekendheid der markt, die pas het vorige jaar is inge steld, kon de aanvoer vrij bevredigend ge noemd worden. Handel was er echter zoo goed als niet. Maandag der vorige week vermaakte men zich te Beek, bij gelegenheid der kermis, met het zoogenaamd koekslaan. Eensklaps vloog iemand uit Schaijk, het hout uit ue hand, tengevolge waarvan het zoontje van K. werd getroffen. Zondag jl. overleed het kind aan ue gevolgen van den slag. Te Kopenhagen is zekere Hans Nielsen» die reeds tweemaal ter dood was veroordeeld maar gratie had gekregen, voor den derden keer ter dood veroordeeld, ditmaal wegens moord van zijne bewakers. Hans Nielsen debuteerde op8 jarigen leeftijd als misdadiger, door een pachthoeve in brand te steken. Een oude, rijke Amerikaan is vergiftigd door zijne jonge vrouw. Zij had hem oen plumcaïce voorgezet, waarvan hij een stukje at, dat hein zijn leven kostte. Een apotheker heeft 't overschot van de cake scheikundig on derzocht en bevonden, dat er eene groote hoeveelheid vergif in zat. Na het getuigenverhoor, waarbij dat van den scheikundige een groot gewicht in de schaal legde nam de procureur-genaraal zijn requisitoir, dat voor deze ellendige vrouw aardsehe nog hemelsche genade overhad. Toen trad de advocaat van de beschul digde, mr. Sevvney, op. Hij begon met een voudig te zeggende beschuldigde is onschul dig. Maar toen sprak hij nog twee uren lang, onafgebroken. In eene schitterende improvi satie schilderde hij het leven zijner cliënte van hare vroegste jeugd af. Hij sprak van hare vereering voor Wagner, van hare ongelukkige passie voor Edison, van de jaren die zij be steedde aan het samenstellen van een lucht ballon; hij vertelde hoe zij een merinos-schaap in hare kamer had opgevoed, kort en goeu, hij gaf dikwijls zeer intieme details, die met aandacht werden gevolgd, ofschoon de jury leden toch niet ae jntm-cake uit het oog verloren, waarvan op oen tafel nabij den ad vocaat nog een aanlig stukje stond, als het tastbaar bewijs, dat de blanke handjes, die het schaap verzorgden, ook tot andere dingen in staat waren. Aan het slot zijner sedo, naderde dé advocaat de tafel mot der plum-cake. Al pvatende sneed hij er een stukje af en ut het opnog een stukje en nog een verorberde hij, tot groote ontzetting van rechters en publiek. Binnen vijl' minuten had hij den geneelen koek op. waarmede men, volgens den apotheker, wel een heel regiment kon vergiftigen. «Mijne heeren de gezworenen, de beschul digde is onschuldigIk heb het u bewezen

Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 2