BIJVOEGSEL Amersf. Courant behoorende bij de DONDERDAG 18 OCTOBER 1802. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Brengt ter kennis van de belanghebbenden dat hor koninklijk besluit van den loden Juli 1891 (Staatsblad No. 147), tot vastelling van een ulgciueo- nen maatregel van bestuur, als bedoeld bij artikel 4 dor wet van Mei 188!) (Staatsblad No 117), wij ffin Ul "U,U Hot is verboden in fabrieken en werkplaatsen: A, een persoon beneden zestien jaren of eene a. arbeid te doen verrichten aan drijfwerk dat in ■'In drjjf-rienien, touwen of kettingen ipleggen of afnemen, tenzij voor wat drijfriemen betreft, deze niet breeder dan 55 m.M. zijn en liet opleggen en afnemen geschiedt zonderdat de daaraan werkzame persoon den vloer verlaat O. arbeid te doen verrichten in een werklokaal, waarin niet voldoende bcsuhut gevaarlijk drijfwerk aanwezig is; Als niet voldoende beschut gevaarlijk drijfwerk wordt beschouwd hetgeen als zoodanig door den be voegden inspecteur tan den arbeid is aangewezen. c. aan in gang zijnde werktuigen arbeid te doen verrichten, welke gevaar ka" veroorzaken als: smeren, reinigen, onderzoeken, heretellen; Als arbeid, welke gevaar kan veroorzaken, wordt beschouwd .lo. die welke als zoodanig door den inspecteur 18 i"Vdie.^wélkc verricht wordt, door personen be neden zestien jaren of door vrouwen, dragende wijde .■en, bals-of hoofddoeken met loshangendeslip- i loshangende slippen of banden of pen, mutsen met loslm losse boezelaars. rust zijnde werktuigen arbeid te doen verrichten, welke gevaar kan veroorzaken als: sme ren, reinigen, onderzoeken, herstellen, zoolang het drijfwerk, waardoor die werktuigen plegen te wor den in beweging gebracht, nog in gang is. Dit verbod geldt evenwel niet, indien do werk tuigen behoorlijk afgekoppeld of zoodanig vastgezet zijn, dat zij alleen door eenc onvoorziene omstan digheid in beweging kunnen komen. Ten aanzien van het afkoppelen en het vastzetten kan de bevoegde inspecteur voorschriften geven, welker niel-iiiiiehtnennng met niet behoorlijk af koppelen of niet op de boven omschreven wijzen vastzetten wordt gelijk gesteld. c. arbeid te doen verrichten bjj werktuigen, waar van sommige doelen gevaar kunnen veroorzaken, zooals: tandraderen, spieën, stolschroeven, krukken, uitstekende zuigerstangen. vliegwielen, laagliggende rietusehijvnii en drijfriemen en -touwen; bij water raderen: bij drijfwerken waarvan de onderkant min der dan 1.(10 .M.' van den werkvloer is verw(jderd;bij Weefgetouwen, waarvan de spoelen kunnen uitschie ten. ten zjj een en ander behoorlijk beschut is, voor zoover het bedrijf zulks toelaat, volgens liet oordeel van den bevoegden inspecteur. Weefgetouwen worden alleen dan als behoorlijk beschut beschouwd indien zij van voldoende spoel- vangers of spoellmrdcn voorzieu zijn. bij werktuigen, waarvan snijdende snelloopende of plettende doelen gevaar kunnen veroorzaken ar beid te doen verrichten, die hem of haar met de gevaar veroorzakende doelen in aanraking kan doen komen, Lenzij die deelen volgens het oordeel van den bevoegden inspecteur zooveel mogelijk van vei- ligheidsuiiddeleu voorzien zijn Tot deze werktuigen behooren in de eerste plaats cirkel- en lintzagen, frees-, steek-, schaaf- en snijma chines dor houtbewerkingvoortsstroosnijwerktuigen, lompeusnijders, papiersnij werktuigen, hakmeswerk tuigen, molualscliureu, duivels (wolven) der spinne rijen. kalanders en walsen en verder, die welke door den bevoegden inspecteur worden aangewezen. j. arbeid te doen verrichten in een werklokaal, waarin werktuigen worden in beweging gebracht door een krachtwerktuïg, tenzij telkens vóór liet. in gang zetten van dit laatste een in dat werklokaal duidelijk waarneembaar sein worde gegeven h. arbeid te doen verrichten in een werklokaal, waai' aanwezig is een onder druk werkend en vol gens liet oordeel van den bevoegden inspecteur bij ontploffing gevaar opleverend kook- of ander toestel of droogcflinder, tenzij een of ander op verzoek van het hoofd of den bestuurder van bet bedrijf of de onderneming volgens artikel 10 eerste lid, der wet van is Mei 1889 (Staatsblad No. 97) door de amb tenaren van het stoomwezen is onderzocht en goed gekeurd, en voorts telkens na eeue belangrijke her stelling en in elk geval niet langer dim twee jaren nadat het laatste onderzoek heeft plaats gehad, in wendig of op audere wijze onderzocht en opnieuw goedgekeurd is. steeds v.in de vereisclite, goed wer kende veiligheidsmiddelen voorzien is en de be lasting vun de veiligheidskleppen in overeenstem ming is met de gegeven voorschriften. Omtreut de wijze van onderzoek, het bewijs van de toege.-tane werkelijke drukking, de vereisclite veiligheidsmiddelen en de belasting van de veilig heidskleppen worden voorschriften gegeven door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid. i. arbeid te doen verrichten bij vaste kuipen of bakken, met heete vloeistof of gesmolten metaal ge vuld en bij onbedekte grondkuipen, die gevaar kun nen veroorzaken en niet door voldoende heiningen of gordingen onisehut zijn, alles volgens het oordeel \'an den bevoegden inspecteur. k. arbeid te doen verrichten in overdekte ovens of anders besloten ruimten, waarin de temperatuur meer dan 82» Celsius bedraagt. I. arbeid te doen verrichten bij, volgens liet oordeel van den bevoegden inspecteur, onvoldoende verlich ting van liet werklokaal Als onvoldoende verlichting van een werklokaal wordt ook beschouwd die iloor middel van kunst licht gedurende den Lijd tusscheu 9 uren des voor- middags en 8 uren des namiddags, tenzij dc bijzondere weersgesteldheid liet gebruik van kunstlicht nood zakelijk make. Door of van wege den Minister met de uitvoering van dit besluit belast, kan voor fabrieken en werk plaatsen, in werking zijnde vóór 1 November 1891, vrijstelling van een of meer der sub e, h en l, gestelde voorwaardelijke verbodsbepalingen worden verleend, uiterlijk tot den lsten Mei 1895. H. een persoon beneden zestien jaren it. als zelfstandige machinist of stoker arbeid te dofti verrichten hij krachtwerktuigen of stoomketels; arbeid te doen verrichten bjj het vervaardigen of verwerken van ontplofbare stoffen, tenzij volgens het oordeel van don bevoogden inspecteur zooveel moge lijk maatregelen tegen ontplofhug genomen zijn. Artikel II, liet is verbodeneen persoon beneden zestien jaren of eene vrouw onderaardsellen arbeid te doen verrichten in mijnen. Artikel iii. Hot is verboden, tenzij met iuachlneming van de na te melden voorwaarden, een persoon beneden zestien jaren of eene vrouw arbeid te doen verrichten: A. in die gedeelten van fabrieken en werkplaatsen Kwik-verfoeliesel verwerkt of sublimaat of kwik- houdende verfstoffen bereid worden 2. Arscnicumverbimlingen bereid worden 8. Loodwit, loodsuiker, menie of eliroiuiuitverf- stoffen bereid worden 4. Zinkwit bereid wordt 5. Spaansch-groen of Schweinfurter-groen bereid wordt li. Witte Pliosforus verwerkt wordt 7. Zwitveligzuur, zwavelkoolstof kooloxyd, nitretise dampen, vrije ammoniak, chloor of lluor-WAterstof gebruikt wordt of ontstaat B. iu fabrieken en werkplaatsen of gedeelten daarvan, waarin de dampkringslucht verontreinigd wordt met stof. Deze fabrieken of werkplaatsen of gedeelten daar van zijn de volgende 1. V laszwingelarij en 2. Heuuephekelarijcn. 8. Jutekaarderijen. 4. Loiupeusorteerderljen. 5. Ruwmolens. 0. Viltinakerijen. 7. Ncliorsmolens. 8. Kalk-, cement-, tras-, krijtmakerijen en zeefterijeii. 9. Specerij malerijen en -zeefterijeii. 10. Slijperijen, langs den drogen weg, van metalen, glas of aardewerk. 11. Bronserjjen in letter- en steendrukkerijen. 12. Sigareiimakerijen. 13. Lettergieterijen. 14. Letterzetterijen. Artikel IV. De in artikel III bedoelde voorwaarden zijn a. voor alle iu artikel III bedoelde bedrijven dat het hoofd of de bestuurder van het bedrijf of de onderneming binnen vier weken na eeue daartoe strekkende schriftelijke en gedagteekeude vordering van den bevoegden inspecteur, dezen eene genees kundige verklaring Vertoone, waaruit blijkt, dat de lichamelijke gesteldheid van den jeugdigen persoon of van de vrouw, bij die vordering aangewezen, niet van dien aard is, dat de arbeid voor hem of voor haar bijzonder gevaar oplevert. b. voor de sub A van artikel III bedoelde bedrijven: dat, volgens liet oordeel van den bevoegden inspec teur, zoo noodig na overleg met den geneeskundigen ambtenaar, geen gevaar van vergiftiging bestaat of, indien dit bestaat, daartegen voldoende maatregelen genomen zijn. r. voor de sub B, nis. 1 tot en mot 12, van artikel IIT genoemde fabrieken of werkplaatsen: dat, volgens het oordeel van den bevoegden in specteur, voldoende maatregelen zijn genomen tot verwijdering of tegen het verspreiden van stof. il. voor de sub B. nis. 12 tot en met 14 van artikel III genoemde fabrieken of werkplaatsen le. dat. de werklokalen voor iederen aldaar arbeid verrichtenden persoon ten minste 7 M' vrije luchl- ruimte opleveren 2e. dat de hoogte dezer Werklokalen tusscheu den vloer en dc zoldering ten minste 3 M. bedrage 3e. dat in deze werklokalen door personen beneden zestien jaren of door vrouwen niet geschaft worde 4e. dat de vloeren dezer werklokuleu ten minste éénmaal per week geschrobd worden. e. voor de sub. nis. 4, 11, 13 en 14 van artikel Hl s het oordeel v: if werkplaatsen, dat aldaar bin- J werklol legden ii ibü de werklokalen, eene vol- en bevoegden iuspecteur goede de arbeid verriehtenda..^; RMbneu zich drogen. Door of van wege den Minister mot de uitvoi puil dit besluit belast, kun voor fabrieken of werk-, vhuilsen, in werking zijnde vóór 1 November 1S91, vrijstelling van een of meer sub c en sub d. nis. I, 3, gestelde voorwaarden worden verleend, voor ■treft die sub e en sub d, n°. 3, uiterlijk tot den 1st' i Mei Artikel V. Loden een persoon beneden zestien jaren als zelfstandjge machinist of stoker arbeid te doen verrichten op een locomotief of oen stoomschip. artikel vi. Het is verboden een persoon beneden zestien jaren arbeid te doen verrichten, bestaande iu liet trekken, i last, welke kennelijk do te boven gaat. verbod pers Artikel VU. gevaarlijke kunst- arbeid te doen verrichten, 1 heden tot liet uitoefenen Verrichtingen. Artikel VIII. Indien het hoofd of dc bestuurder vnn een bedrijf il' eene onderneming aan den bevoegden inspecteur .erklwirt, bezwaar t«- hebben tegen een door deze, ngevolge artikel I of IV gedane aanwijzing, gegeven .•oorschrift of uitgesproken oordeel, geelt die in specteur van die aanwijzing, dat voorschrift of dat inrdeel eene schriftelijke en gcdngteckende medo- deeling aan dat hoofd of dien bestuurder. Dat hoofd of die bestuurder kan zijne bezwaren 4 binnen veertien dagen schriftelijk inbrengenbqden - Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid. Deze j stelt het bezwaarschrift met het daarop ingewonnen rapport van den bevoegden inspecteur om advies in handen van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, iu de gemeente waar de fabriek of werkplaats ia gelegen, en by gebreke van zoodanig college in hanuen van burgemeester en wethouders dier ge meente. v5s8L De Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid beslist daarna of en in hoever de ingebrachte be^_ gegrond zyn. Worden zij geheel of gedeel- Si :lan treedt 's Ministers be- - ijzing, het voorschrift J "inistem lelijk gegn slissing in de plaats of liet oordeel van den inspecteur. Van 's Ministers beslissing wordt afschrift gezonden aan het hoofd of den bestuurder van het bcdryf of de onderneming. Gedurende den termijn van veertien dagen, gesteld' in het tweede lid van dut artikel, en, indien een bezwaarschrift, als diuir bedoeld, is ingebracht, zoo lang niet aan het vorige lid van dit artikel is vol daan, volgt uit do aanwijzing, het voorschrift of het oordeel van den inspecteur geenerlei verplichtingen voor het hoofd of den bestuurder van het bedryf of de onderneming. Artikel IX. Voor de toepassing van dit besluit ten aanzien van de Rijks werkplaatsen en -fabrieken wordt hetgeen daarbij is opgedragen of overgelaten aan den bevoeg den inspecteur geacht te zijn opgedragen of overge laten aan den ingevolge hot laatste lid van artikel 18 der wet van o Mei 18S9 (SUiutéblod n». 48) door het hoofd van het betrokken Departement van Alge meen Bestuur aangewezen ambtenaar. Amersfoort, den 6. October 1892. a De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMJ1KLPENNINCK. Snelpersdruk, van de Firma A. H. VAN CLEKFF- AMERSFOORT.

Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 5