binnenland. 31 December van dit jaar geen genoegen kionst d j 0,11011 met rï°n tegenwoordigen De eerste lijfarts van den Sultan, Mavrogheni pacha, een Griek, is onverwachts gevangen genomen. Hij wordt beschuldigd, sUuitsge- heimon aan eene vreemde mogendheid te nebben verraden en wanneer men weet, dat hy zich aan de gevangenneming poogde te onttrekken door de wijk te nemen in de Russische ambassade, valt het niet moeilijk te gissen, welke mogendheid hem in haren dienst had genomen. De beruchte Osman Digna treedt, in Soedan weder op den voorgrond. Hij heeft zich meester gemaakt van den Sinkat en dreigt vandaar uit het der bezetting van Soeakin lastig te maken. Versterkingen zijn naar ooeakin gezonden. Bij Koninklijk besluit van 4 November is jnr. mr. J. JE. A. van Panhuys, Commissaris der Koningin in Groningen, benoemd tot Com missaris der Koningin in Overijsel, in de plaats van rnr. J. II. Geertsema, die tegen 1 Januari ontslag vroeg en wien dit op de meest eervolle wijze verleend is. Het be haagde II. M. hem te gelijker tijd te benoe men tot officier in de orde van Oranje Nassau. De generaal-majoor der infanterie van het leger m Néderlandsch-Indië W. H. van de Pol, is op zijn verzoek, eervol uit den mili tairen dienst ontslagen, met behoud van aanspraak op pensioen en onder dankbetui ging voor de langdurige diensten dooi- hem aan don lande bewezen. Aangezien liet voor den tijd van twee jaren detaclieeren van miliciens hij de Koloniale troepen niet aan de verwachting heeft vol daan, heelt de Minister van Oorlog de daar omtrent gegeven bepalingen ingetrokken. Door den Minister van Binnenlandsche zaken zijn van de Commissarissen der Ko ningin in do verschillende provinciën de volgende opgaven gevraagd: '1. of en zoo ja in welke gemeenten in de provincie, waar de schutterij dienstdoende is in dit ol' in het, vorige jaar gebruik is ge maakt, van de bij art. 42 der Schutterij wet verleende bevoegdheid, om de daar bedoelde oefeningen op Zondag te doen plaats hebben, 2. welke de redenen zijn, die aan deze oefeningen de voorkeur aan den Zondag hebben doen gevenof dit geschiedde ten aanzien van de schutterij in haar geheel, dan wel slechts voor een gedeelte er van of aan «Ie leden der schutterij, die tegen deelneming aan de oefeningen op Zondag gemoedsbezwaren hadden, gelegenheid is ge geven tot oefening op een anderen dag, en welk deel van den Zondag voor de bedoelde oefening werd bestemd, 3. ol" en zoo ja in welke gemeenten wa- nschoinvingen, als waarvan in art. 43 der batterij wet sprake is, op Zondag plaats hadden, en, voor zoover deze op (Tien dag worden gehouden, gelijke bijzonderheden mede te doelen als met betrekking tot de in art.. 42 bedoelde oefeningen worden ge- wenscht. De Tweede Kamer zal Dinsdag 8 Nov. bij de hervatting van hare werkzaamheden, dadelijk en wel 's voormiddags 11 uur liet afdeehngsonderzoek aanvangen van de vol- §ende wetsontwerpen: Hcdrijfs- enBeroeps- elasting; regeling van hot Kiesrechtwijzi ging van art. 40!) van het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering; regeling der ontvangsten en uitgaven van het Pensioen fonds voor weduwen en weezen van bur ger! üke ambtenaren over 181*3naturalisatie van L. Bolchover c. s.wijziging en ver- hooging van Hoofdstuk IX der Staatsbe- Citing voor 4892 (brug over den Nieuwen smond): begrooting van liet domeinfonds voor 1893; wijziging dier begrooting voor 1891. j* Vrijdag herdacht mr. Y. J. H. de Koek, onder vele blijken van deelneming, den (lag, waarop hij 25 jaren geleden tot den belarig- i rijken werkkring van griffier der Staten van Utrecht geroepen weru. Voor de vacature van het Kamerlidmaat schap voor Zevenbergen worden reeds een ental namen genoemd, als: Van der Kun, p de Laak, Kuindere, dr. Bruinsma, Diepen, Bekhuis, Kooien, Borel Ruaymakers en Vos de Wael. Gelukkig 't land waar een dergelijke vaca ture nog zooveel animo Wekt. Vrijdagmorgen overleed te Groningen op vijfenzeventig-jarigen leeftijd de oud-hoog- leeraar mr. Gerhardus Diephuis. p In dertien lijvige doelen heeft hij het bur gerlijk recht behandeld en verklaard. Na bijna 24 jaar aan het hoofd der redactie van de Nieuwe Rotterd. Ct. te hebben ge daan, heelt dr. Lamping om gezondheids redenen aan commissarissen der directie [verzocht van dien post ontheven te worden. Op zijne voordracht is tot hoofdredacteur benoemd dr. J. Zaaijer Az., thans lid van do Tweede Kamer. Den 1sten Januari zal de heer Zaaijer zijn taak aanvaarden, terwijl de heer Lamping bereid is bevonden den nieuwen hoofdredacteur voorloopig als adviseur ter zijde te staan. De heer Zaaijer zal met het winterm-es het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor Leeuwarden neiler- leggen. Het bezoek van den Keizer van Duitsch- land in 1891 heeft aan den Staat gekost ƒ2560893; bovendien is voor dat bezoek door de. Gemeente Amsterdam nog ongeveer 41000 op de Gemeentebegroting verant woord. De heer A. Stokvis, onderwijzer te Am sterdam, is met 1578 stemmen benoemd tot lid van het hoofdbestuur van het Nederl. Onderwijzers-Genootschap. Volgens den regenmeter der Rijks-land bouwschool te Wageningen bedraagt de ge vallen regen over de maand October jl. 82 mM., tegen 46 mM. over dezelfde maand van 1891. Wegens de toenemende uitbreiding van het dorp Baarn is het postkantoor aldaar te klein geworden. Door de gemeente zal nu tot verbouwing overgegaan, en de huur voor hot Rijk van f450 op ƒ900 gebracht worden. De tentoonstelling te Batavia is, naar de Indische Mercuur mededeelt, uitgesteld tot de maand Augustus en zal verder in Sep tember en October 1893 gehouden worden. De inzendingen moeten geleverd worden in de haven van Batavia vóór 30 Juni. Nadere bijzonderheden zijn te bekomen bij den heer J. D. Mijer te 's-Gravenhage of den corres pondent, den heer J. H. de Bussy, Rokin 60 te Amsterdam. STADSNIEUWS. Bij Kon. besl. van 1 dezer is degen.-ma- joor W. Bannier, command, der 3e divisie infant, op zijn verzoek op non-act. gesteld. De R:iad dezer Gemeente kwam heden middag bijeen om te beraadslagen over: lo een vooi-stel van Burg. en Wetli. ten aanzien van den bouw van nieuwe school lokalen, 2o de ontwerp-besluiten tot vaststelling der jaarwedden van het Hoofd der meisjes school en die van onderwijzeres. Aangezien de diserssiën, vooral wat het eerste punt betreft, te veel tijd in beslag namen om onzen lezei-s reeds lieden het ver slag van het verhandelde te kunnen geven, zijn wij genoopt dit verslag tot hei, volgend nummer uit te stellen. Heden ochtend te 11 uren had ten Raad- luiize alhier de uitloting plaats van zesaan- deelen in de geldleemng van 30 Augustus 1889. Uitgeloot zijn de nummers 25, 60, 61, 67, XX 139. De aandeolen zijn aflosbaar 31 December 1892. Heden ochtend werd ten Raadhuize alhier herbesteed de levering van 1000 Hectoliter vette grove Ruhrkolen, ten behoeve dei- Gemeente. Ingeschreven werd door de heeren T. W. Bonte 70, C. van der Zoo de Jong71enl.J. Cohen 71 i cents per hectoliter. De levering is gegund aan den minsten inschrijver. Eén biljet werd als ongezegeld ter zijue gelegd. Bij (1e gisteren plaats gehad hebbende ver kiezing voor óen lid van den Kerkeraad der Ned. Israël. Gemeente alhier, waren 36 van de 54 kiezers opgekomen. Gekozen is de heer S. A. Bleekrode met 21 stemmen. Morgen, Dinsdag, zullen in de legerplaats bij Zeist door het 5e Bataljon 5e Regiment Infanterie, oefenening in het gcvechtsscliieten gehouden worden van 10 tot 2. Het door palen aangeduide terrein Zuide lijk en Zuidoostelijk van de legerplaats is op die uren onveilig. Aanstaanden Woensdagavond geven wer kende leden van de Sociëteit Harmonie in Amicitia alhier een muziekuitvoering welke afgewisseld zal worden door comische voor drachten en soli voor viool en fluit. «Een kijkje in het Oosten," een zeer grap pige opéra boufle in twee bedrijven, voi mt net slot van het met tact gekozen programma. Wij durven deze vooi-stelling ten zeerste in de belangstelling van het publiek aanbe velen èn wegens liet doel daarmee beoogd, én omdat zij die in de hoofdnummers mede werken, evenals de solisten, waar kunstgenot beloven. Voor nadere inlichtingen raadplege men de advertentie in dit nummer. P. L. een goede bekende der Amersfoort» sche politie, kwam na zijn ontslag uit de gevangenis, in Juli, hier ter stede terug en woonde buiten echt met een vrouw. Al spoe dig werden vooral des nachts de omstreken bezocht en hoofdzakelijk bij boeren onder Hoog land kleine diefstallen gepleegd. lil het begin der vorige week werd bij een landbouwer onder Hoogland een vrij belang rijke diefstal gepleegd en werden, behalve een ƒ350 aan contanten, allerlei voorwerpen van waarde gestolen. Ofschoon L. zonder cenig middel van bestaan was, maakte bij kort na dezen diefstal goeden sier, wist men alras, dat bij allerlei huisraad en kleeding- stukken had aangekocht en daarbij o. a. met bankbiljetten had betaald. De vogel was nu spoedig geknipt en het gestolene werd grootendeels teruggevonden in de woning van zijn vriendin of aangehou den bij opkoopers. Tegenover zooveel overtuigingsstukken moest de recidivist wel door de mand vallen en gisteren is hij dan ook naar de cel geleid. L. heeft langen tijd als boerenarbeider te Hoogland gewerkt. Gemengd Nieuws. De hoofdcommissaris van politie te Amster dam, verzoekt, naar aanleiding van (le veel vuldig ingekomen klachten van teleurgestelde leveranciers en op grond van herhaalde waai-scbuwingen van zijne ambtgenooten, heeren handelaren en leveranciers die in de laatste tijden bestellingen hebben gekregen van de navolgende pei-so. en Royal-Import-Export-Compagnie, (C. of C. G. Dcmkes, J. v. d. Berg) Nieuwer-Ainstel Mevr. de Jwed. M. Zwartjes; v. d. Berg cn ZwartjesBönker Sc Co., ook wel mevr. Kwak- Bünker; A. Oosterwerfl'; E. J. d'Hont vroeger RotterdamJ. v. d. Mark Co. mevr. v. d. Mark-ItenooiHolle Sc Co.Im port-Export, zich ook schrijvende mevr. Win tel-Holle; .1. F. L. Muller Co. in Photogra- tische artikelenDouwe v. d. Kamp11. F. Jansen Sc Co., ook wel Jansen Co.(Issers, de Vries Sc Co., Commissie Sc consignatie, v. d. Meer Co.) ook wel Marie v. d. Meer Co.Den Brugge Sc Co., Wesselink Co. (L. Beijei-sbergen Co., L. Casteleijn Co. W. J. E. Ha vermans Sc Co.) Leonardos Cas teleijn Winholdz Sc Dom. Export-Import, hem ile bestelbrieven te willen alstaan en in tezenden aan het hoofdbureau van politie, nl'deeling recherche, met vermelding of de goederen al dan niet geleverd zijn. In de navolging o.a. van Den Haag heeft het bestuur der Vereeniging tegen bedelarij te Schiedam aan de leden een bordje gezonden ter bevestiging aan den deurpost, niet bet opschrift: Lid der Vereeniging tegen Bede larij", en het randschrift: «Geen ondersteu ning zonder onderzoek." Bij gunning van het bestuur komen de buffetten der Rotterdamsche Diergaarde van 1 Mei 1893—4 Mei 1898 in handen van den beer C. ten C'ate, te Arnhem. De pachtsom bedraagt f10 000. Voor de Haarlemsche rechtbank werd Za terdag een zaak behandeld waarin iemand aan de ringdijk der Haarlemmermeer niet arfders bekend dan als «Bart de Duivel," wegens het krachtdadig deelnemen aan eene vechtpartij, terecht stond. In het requisitoir wem o. m. gezegd, dat de bijnaam van Bart reeds ge noeg aanduiding gaf, met wien men hier te doen bad. Bart nam deze woorden zeer kwalijk en meende dat men hierop niet kon afgaan want «met evenveel recht en beteckcnis kon hij de rechters zwartrokken noemen." De eisch tegen hem was vijf dagen. Te Ede had een schaapherder, Klok ge naamd, wonende op Nieuwe Reeinst, een geladen geweer .neegenomen naar het veld. Jnvcrwacht ging het schot af, tengevolge waarvan hij die geheele lading hagel in zijn onderlijf kreeg. Nog denzeliaen avond overleed hij aan de bekomen verwonding. Uit de Haarlemmermeer zijn twee pei-sonen eei-st als plaatsvervanger in dienst gegaan en hebben zich, na hunne afrekening te nebben ontvangen, als vrijwilliger verbonden bij het Kol. Werfdepot, alwaar zij handgeld ontvin gen en verlof; daarop zijn zij, ieder met een meisje, gezamenlijk naar Amerika vertrokken, waar zij thans buiten bereik van de justitie moeten zyn. Van hunne behouden overkomst is bericht ontvangen bij de familie. In Drente besteedt men op sommige plaatsen "»de wacht" publiek uit. Dc laagste inschrijvers krijgen dan het baantje. In een der welvarendste dorpen nu, boden zich twee nachtwakers aan tegen een belooning van 36 gulden, in een ander dorn waren zelts lief hebbers te vinden voor f24. Gedurende zes maanden moeten ze daarvoor nacht op nacht voor de veiligheid hunner doi-psgenooten waken, dat is dus per nacht tegen een be looning van 20 en 13 cents, per uur voor 3 en 2 cents. In het laatst van September 1880 is te Amsterdam dr. Langemeijer, op een Dinsdag avond van een zijner patiënten huiswaarts keerende, te water geraakt. Slechts zijn lijk haalde men op. Destijds liep het gerucht, dat een misdaad in liet spel was, té meer daar het horloge van den dokter vermist werd, en bij dat gerucht bleef het. Dezer dagen dus na 12 jaar! moet nu te Dusseldorf een persoon zijn overleden, die op zijn sterfbed voor een rechterlijk ambte naar moet verklaard hebben dr. Langemijer beroofd en hem daarna in het water gewor pen te hebben. Op Allerheiligendag jl. waren J. G. v. d. H. te Waalwijk en P. V., milicien, te Geertrui- denberg in garnizoen, doch dien dag met verlof te Waalwijk, samen uit en hadden met elkaar heel wat gedronken toen er in den namiddag twist tusschen hen ontstond met liet gevolg, dat de milicien inet een mes in de borst, den rug en de linkerhand werd ge troffen en hem onder meer eene snede door de duimpees werd toegebracht, tengevolge waarvan hij dat lichaamsdeel wel nooit meer zal kunnen gebruiken. V. d. H., aie daags daarna in voorloopige hechtenis en verhoor werd genomen, is Don derdag jl. het huis van bewaring te 's Her togenbosch binnengeleid. In een Overijselsch dorpje raakten onlangs eenige timmerlieden aan t vechten, 't Ging er warm toe. In de hitte van het ge vecht beet de een den ander een stuk uit t oor. Daar het vermiste gedeelte niet teruggevonden is, vermoedt inen, (lat het, misschien wel onge merkt den weg naar de maag heeft gevon den. Wat men in drift al niet doen kan! Onder schafttijd is Vrijdag een der twee ijzeren kapspantcn van den stadsschouwburg te Amsterdam naar beneden getuimeld. Door dien er niemand op liet werk was, zijn er gelukkig geen persoonlijke ongevallen voor gekomen. Het gevaarte, dat 7ÖÜ0 KG. weegt, heeft in zijn meer dan 20 M. Imogen val nogal wat binnenwerk beschadigd. Daar bet spant stevig met touwen beves tigd was, valt het moeilijk, aan een ongeluk te gelooven. Bovendien schijnt een bewijs te bestaan, ilat aan kwaadwilligheid nmet wor den gedacht. Door den aannemer is bij de justitie aangifte gedaan. Voor zes a zeven weken werd tusschen Naarden en Laren des avonds, juist bij liet jiasseeren van de Gooische stoomtram, een schot gehoord, zoodat de passagiers meenden, dat er op de train werd geschoten. De schrik was van korten duur, en hoogstwaarschijnlijk zou niemand er meer aan hebben terugge dacht, indien niet een bijzondere ontdekking er aanleiding toe gaf. Deze bestond uit het vinden van een lijk, jl. Woensdag, door den bewaarder van de villa Buitenrust, tusschen Laren en Naarden, in bet plantsoen van Kraailoo. Het lijk was reeds voor een groot deel vergaan, en gekleed in jas en pantalon van goede qUaliteitnaast bet lijk lagen een fantaisiehoed en een revol ver. fn de zakken bevonden zich een kwartje, een sigaar en een fleschje, inhoudende eenig vocht, dat men meende portwijn te zijn. Het lijk, dat niet meer vervoerd kon wor den, is, na door den burgemeester van Huizen geschouwd te zijn, op diens last in «le nabij- leid begraven. Daar er zich geen papieren op bevonden, kan de indontiteit niet worden vastgesteld. Met de wielrijders maakt men in het rijk van den Sultan kort proces. I)e beheerscher van alle geloovigen heeft in Constantinopel en de omgeving daarvan het wielrijden een voudig verboden, omdat deze sport «immoreel en staatsgevaarlijk" is. Bij een dokter te Richel (bij Bochum) meldde zich dezer dagen een Poolsch mijn werker aan, om raad te vragen voor een ge brek dat hij had. De dokter was niet thuis en het dienstmeisje beduidde den man, (lat bij waarschijnlijk niet voor des avonds laat zou terugkomen. De Pool liet zich daardoor niet afschrikken. «Dan zal ik wachten," zei hij goedmoedig en nam plaats op een stoel in de wachtkamer. De tijd ging voorbij en het dienstmeisje had de aanwezigheid van den vreemde geheel vergeten. Toen zij den volgenden morgen, met een emmer water en een doek, de wach - kamer binnenkwam, om schoon te maken, schrikte zij niet weinig. De Pool zat nog altijd op zijn stoel te wachten. Zijn geduld werd nu spoedig beloond. In Rusland is het geeselen een straf, die iederen dag voorkomt. Thans heeft de bar- baarschheid zich aan den vooruitgang gehuwd en is in Rusland eene geeselmachine uitge vonden. De beul behoeft slechts op een knop te drukken en de machine deelt achtereen volgens een dracht slagen uit, terwijl bij iederen slag een cijfer verspringt, dat aangeeft hoeveel slagen er gevallen zijn.

Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 2