Maandag 14 Nov. 1892. No. 4196. 37e Jaargang. CARMELA. Uitgave FIRMA A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f 1. Franco per post ƒ1.15. Advertentiën16 regels GO Cents.elke regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadv. per regel 15 Cents. Reclames per regel 25 Cents. Afzonderlijke nummers iO Cents. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegracht, Wijk B. 60. Wijze van verspreiding der Cholera. Een onderwerp in deze dagen bijzonder de belangstelling waardig, werd Maandag avond door den officier van gezondheid M. Straub behandeld in «Nuttige Kennis" te Utrecht, namelijk de wijze waarop de cholera zich verspreidt van land tot land, van stad tot stad. Aanvankelijk, toen de ziekte zich in Utrecht begon te vertoonen, had de Spreker gemeend, dat de tijd te ernstig zou zijn voor de be handeling van een dergelijk onderwerp in die kring; maar nu, dank zij de genomen maatregelen of om welkeandere reden dan ook, de vrees voor een groote epidemie ongegrond gebleken is en wij mogen aannemen, dat wij dezen winter althans van de gevreesde ziekte verschoond zullen blijven, meende hij terecht, dat dit belang kon inboezemen. Over de wijze van verspreiding kon de Spr. eigenlijk slechts mededeelen, wat daar over op dit oogenblik wordt gedacht. Sedert 1830 toch, toen de cholera voor het eerst Europa bezocht, heelt daarover steeds ver schil van meening onder de medici beststan. De maatregelen die genomcr. zijr. tot bestrij ding van ile tegenwoordige cholera-invasie, wijzen duidelijk sian, dat men in hoofdzaak denkt, dat de smetstof ons door het drink water bereikt; de drinkwater-theorie is thans de lieerschende. Dat is een gevolg van de ontdekking der smetstof' zelve door Robert Koch, die op deze ontdekking de onderstel ling grondt, dat de cholera in den regel door het drinkwater wordt overgebracht. Evenwel is de bodemtheorie van Max von Pettenkofer nog geenszins van de bsian; deze, de beste kenner van de cholera-epidemiën, is aan zijn oude meening getrouw gebleven. De Spr. wenschte over de beide theoriën eenige me- dedeelingen te doen en daarbij voornamelijk het licht te doen vallen op de feiten, die er aan ten grondslag liggen. Na de cholera-epidemie van 1872 heeft de ontdekking van de bacteriën, kleine planten die gi oeien in het bloed en de organen van mensch en dier, als ziekte-oorzaken en als smetstolfen die, op een gezond individu over gebracht, ziekte kunnen doen ontstaan, eene nieuwe richting gegeven aan het onderzoek naar den aard der besmettelijke ziekten. Daarom ging in 1883, toen een nieuwe epi demie Europa naderde, Koeh met twee van zijne leerlingen naar Egypte, om daar de cholera te bestudeeren, en zette de reis nog verder voort, om de ziekte in hare bakermat, de delta van de Ganges, waar zij altijd heerscht, op te zoeken. Hij vond in het darmkanaal van de cholei-aiijders eigenaardige gekromde staafjes, door hem komma-bacillen genoemd, en slaagde er in het bewijs te leveren, dat Feuilleton. Naar het Duitsck (14 door S.... De gebroken oogen kunnen Vineenzo's tranen niet meer zien. De jonge schipper knielt neven het lijk zijner bruid in diepe smart. Hij kust de bleeke, vast opeen geklemde lippen hartstoch telijk, als moesten deze kussen de gestorvene onnieuw tot leven en beminnen roepen. Zijn bloed zou hij gaarne geven, indien hij slechts eenmaal nog zijn naam, door haar uitgesproken mocht ho ren. Wat baten thans alle wenschen Zij is heen zijne zon is ondergegaan meer voor hem Hoe verheugd, hoe vol hoop snelde hij giste ren naar het hem zoo welbekend huisje van Pas- quale, om eindelijk, eindelijk de weelde te genie ten, zijne geliefde te omarmen, haar tot zijne vrouw te maken. In plaats van zijn eigen schoon meisje trof bij dokter Schümvald aan, die de oude lieden trachtte te troosten over den dood huns lieve linge. Van hem vernam Vincenzo de geheele, naakte waarheid, hoe de dokter de eerste geweest was, die Carmela dood op den weg gevonden had. die de cholera veroorzaken. Eigenaardig is de wijze waarop, door een ongeluk in Koch's laboratorium te Berlijn, de proef op de som verkregen werd een medisch ambtenaar uit Silezie, die daar tijdelijk werkzaam was, werd door de in het laboratorium gekweekte komma-bacillen bij ongeluk met cholera geënt en kreeg de ziekte. Daarmede was het positieve bewijs geleverd, dat de komma-bacil werkelijk de oorzaak van de cholera is. De practici eischen echter meer; zij ver langen, dat uit het laboratorium nuttige wenken zullen komen tot verklaring van (Ie verschijnselen en de verspreiding van de ziekte uit de eigenschappen van de bacil, om op die wijze de middelen te leeren kennen tot bestrijding van de ziekte. Koch nu heeft gevonden, dat de komma-bacillen zeer lage eischen stellen aan een voedingsstof en aan ile temperatuur. Zij groeien niet in zuiver water, maar is dat sterk verontreinigd, dan kunnen zij vermeerderen bij eene tempera- tuui van 16 graden reeds kunnen zij zich ont wikkelen. Een lagere temperatuur is niet in staat, ze te doodenzij blijven dan schijn dood liggen. De nieuwere bederfwerende stollen zijn alle in staat, de komma-bacil te dooden. Zeer gevaarlijk voor de bacil is het zoutzuur; een zeer zwakke zure oplossing doodt de bacil in korten tijd. Nu is in onze maag zoutzuur aanwezig in voldoende con centratie om de komma-bacillen te dooden de gezonde mensch is dus (zoo wat in de glazen kolfjes plaats grijpt ook geschiedt in de maag) door het maagsap in staat, zich '.egen de cholera-bacil te verweren. Die uit komst van het wetenschappelijk onderzoek, dat het maagzuur in staat is de bacil te dooden, stemt geheel overeen met de in de praktijk bij cholera-epidemieën opgedane er varing, dat onmatigheid zeer sterk het ont staan van cholera in de hand werkt. Omtrent de verspreiding van de cholera heeft Koch belangrijke gegevens kunnen ver zamelen op zijne reis in Engelsch-Indië De gesteldheid van de delta van de Ganges is uitermate geschikt om de cholera-smetstof voortdurend in het leven te doen blijven, en onmiddellijk aan het deltamoeras grenst een streek, in aard daarmede overeenkomen de, die bezet is met een dichte bevolking, om en bij het water wonende. De hoofdstad Calcutta zelf is ook huig gelegen en zeer waterrijk, vooral wat de door Hindoes be woont e voorsteden betreft, die door hare inrichting zeer bevorderlijk zijn voor het kweeken van de smetstof. Spr. gaf een uit voerige beschrijving van zulk een inlandsche wijk, waar de huisjes zijn gebouwd op grond, verkregen door uitdieping van daarnaast ge legen terrein, waardoor een aantal van die „Sinds de Marchese Cito di Lazise haar ver liet, kon zij niet meer leven," zoo besloot de geleerde hoofdschuddend zijn treurig verhaal. „Haar verlangen naar hem deed haar wegkwij nen. Wij droegen het lijk naar Pater Anselmo'B hut, waar zuster Maria de laatste liefdediensten aan het ontzielde lichaam bewees. Morgen wordt zij begraven. Moge zij in den goeden God een genadig rechter vinden Zij zondigde immers slechts uit te innige liefde. Ik eenter," en de steun van den eerlijken man nam een toornigen klank aan, „ik verlaat nog heden dit eiland, wijl ik den ellendeling niet ontmoeten wil, die met zijne jonge vrouw en zijne moeder thans nog in Sarren to vertoeft en zich niet schaamt om de plaats, waar hij zulk een euveldaad be dreef, te bezoeken. Ik heb den brief, die mij zijne komst mededeelt, onbeantwoord gelaten. Nimmer zal ik den Romein zijn schandelijk ge drag vergeven de grenzenlooze lichtzinnig heid waardoor hij de arme Carmela ten gronde heeft gebracht. Ik keer naar mijn vaderland terug. Daar, in mijn geliefd Duitsehland, waar waarheid en trouw, liefde en geloof nog hunne volle waarde bezitten, daar wil ik beproeven om het drama te vergeten, waarin ik de rol van toeschouwer, tegen wil en dank had te spelen. Daarop was de dokter spoedig vertrokken, ter wijl Vincenzo als een waanzinnige naar Pater Anselmo geijld was. Hij waakte den geheelen v-_. jnn -. het schonk te staren. nacht bij het lijk zijner geliefde hem troost in haar kalm gelaat huisjes staan om een vijver (tank genaamd), waarvan het stilstaande water gebruikt wordt tot huishoudelijke doeleinden en als drink water, terwijl te gelijk de vijver voortdurend verontreinigd wordt door de uitwerpselen en den afval, welke de bewoners er in neer storten. Op de gegevens, die hij hier verza melde, bouwde Koch het eerst zijne theorie op, dat het drinkwater de oorzaak is van de besmetting der cholera. Overal in Indië, waar hij verder kwam, vond hij die theorie beves tigd, en hij neemt aan, dat in Europa de cholera op dezelfde wijze zich verspreidt als in indië. Tot bespreking der uitkomsten van Koch's onderzoekingen in Indië, die sedert op zijn laboratorium zijn voortgezet, zijn conferen- tiën bijeengeroepen. Op tweede van die con- ferentiën was ook Pettenkol'er genoodigd, de vader van de bodem-theorie. Het debat, dat tusschen beide geleerden werd gevoerd, is zeer merkwaardig, maar er valt uit te leeren, dat onbevooroordeelde waarnemingen over de verspreiding der cholera ontzaglijk moeie- lijk en zeldzaam zijn. Deze conclusie valt er overigens uit te trekken, dat het zeer goed mogelijk is, dat Pettenkol'er in zijn verzet tegen de theorie van Koch een goeden grond slag heeft; men dient dus met dien tegen stand rekening te houden. In zijne uiteenzetting van Pettenkofers bodem-theorie herinnerde Spr., dat op de waarnemingen van de epidemie van 1830 1837, de eerste die haar weg naar Europa voud, twee theorieën zijn gebouwd: volgens de eerste gaat de cholera van persoon op persoon over op de manier van de pokken (door middel van contagium), volgens de andere zou de cholera-smetstof een uitwase ming uit den grond, een miasma zijn. Pet- tenkofer heeft die twee theorieën vereenigd tot één. Volgens zijne bodem-theorie wordt er een smetstof gevormd in het lichaam van den lijder, die voorhanden is in de uitwerp selen. Die smetstof is niet als zoodanig m staat, ziekte op te wekken, maar moet eerst met den bodem in aanraking komen en komt dan daaruit als miasma weer. De smetstof is dus de som van twee anderen: een contagium, afkomstig uit een ziek lichaam, en een miasma uit den bodem. Het mensch elijk lichaam, lijdende aan cholera, scheidt af een smetstof .r; die vindt in den bodem een stof ij en nu is x ij de eigen lijke cholera-smetstof. Een voordeel van Pettenkofer's hodem- theorie was, dat hij de voorstanders van de contagium- en de miasma-theorie onder één hoed kon vangen. De feitelijke grond voor die theorie is dezedat besmetting van per soon op persoon zeldzaam is en dat werkelijk Het uur van de begrafenis was geslagen. Pater Anselmo trad de kleine kapel binnen en legde zijne hand zacht op den schouder van den knielenden visscher. „Het is tijd," vermaande hij ernstig. „Wees kalm, mijn zoon. Schik u in den wil des Heeren Hij verloste haar door den dood van smaad en schande." Vincenzo blikte hem woest aan. „Ja, van smaad en schande," herhaalde hij toornig. „Vloek, driewerf vloek den. verleider zijn rechtvaardige straf kan hij niet ontgaan." „Veroordeel niet, mijn zoon, opdat gij niet ver oordeeld wordet," hernam de pater met zacht- moedigen ernst. „Laat ons nu de kist sluiten en aan de aarde toevertrouwen, wat uit stof geschapen, weer tot stof wederkeert." Vincenzo gehoorzaamde zwijgend. De enge ruimte werd weldra geheel ingenomen douï mannen en vrouwen de vrienden omringden Pasquale en Bettina Pater Anselmo las de mis en sprak ten slotte diep ontroerd den zegen uit. Daarop werd de kist in de groeve neergelaten daarboven rust zij, op het Sirenen-eiland. De wind speelt door de bloemen, door Vincenzo geplant, en de vogelen zingen hunne schoonste liederen. ELFDE HOOFDSTUK. Vincenzo had, wat hem het liefste was, aan de eene plaats veel vatbaarder is voor epidemi sche verspreiding dan de andere. Pettenkofer was, op grond van de zorgvuldige waarne mingen, die hij in Beieren had gedaan bij de epidemie van 1854, tot de conclusie gekomen dat er bestaat eene plaatselijke praedisposi- tiehet Eeiersche hoogland bleek onvatbaar voor cholera; in het laagland daarentegen kwamen menigvuldige choleragevallen voor. En niet alleen eene plaatselijke, ook een tij delijke voorbeschiktheid voor cholera werd door 11 ern geconstateerd. Pettenkofer verlangt nu, dat de theorie die plaatselijke zoowel als die tijdelijke dispositie zal verklaren. Zijne bodemtheorie verklaart de plaatselijke dispo sitie uit het verschil in de gesteldheid van den bodemeen hooge rotsachtige bodem zou de plaats onvatbaar, een weeke, water- houdenoe, lage bodem haar vatbaar inaken voor cholera. Om de tijdelijke dispositie te kunnen verklaren, moet er iets wisselends in den bodem zijn; aan het stijgen en dalen van het grondwater schrijft Pettenkofer het toe, dat eene plaats nu eens onvatbaar, dan weder vatbaar voor cholera was. Intusschen heeft Pettenkofer als bewijs voor. de eigenlijke vatbaarheid van den bodem) Seene feiten geleverd. Bij ons te lande leerde e ervaring van de laatste weken, dat de cho-j -j lera zich langs het water verspreiddezoo iq zij langs de Vecht te Utrecht gekomen. Da ligging langs het water bracht hier voorbe4 schiktheid voor cholera medein de verschil-) lende geaardheid van den grond was bij onl J geen reden voor de praedispositie te zoeken. De feiten zeiven van Pettenkofer zijn niet onl vereenigbaar met de drinkwatertheoriedj J plaatselijke en de tijdelijke dispositie heen. *1 Koch ook noodig voor zijne theorie. Er zoï volkomen harmonie in beide theorieën ge- g bracht kunnen worden als Pettenkofer wilde toegevendat de schommelingen van hei bodem-water invloed uitoefenden op de hoe- danigheid van het drinkwaterhij ontkent 1 echter ten sterkste, dat in Beieren het drink water de oorzaak van de vatbaarheid voor cholera heeft kunnen zijn. Aangezien nu Pettenkofer een nauwkeurige! j waarnemer is, die vele epidemieën in haar verloop heeft gevolgd, moet met hem reke ning worden gehouden gehouden. De slotsom van Spr's beschouwingen was deze, dat de zaak lang niet gemakkelijk en nog niet opge lost is. Nog veel zal er moeten worden waargenomen, voordat men in den strijd tus- schen de voorstandei's van deze beide theorieën uitspraak zal kunnen doen. Aan het einde der voordracht werden nog enkele bijzondere punten behandeld, waaraan groot gewicht wordt gehecht door de epide miologen. den schoot der aarde toevertrouwd. De wereld scheen hem ledig en verlaten waarvoor be hoefde hij nog te leven? En toch? Slechtséen gevoel behield thans nog den boventoon in hem, dat zelfs de smart over ae verloren geliefde soms eenige oogenblikken deed vergeten, en dat was het gevoel der wraak. O, Carmela's beeld kwam hem zoo vaak voor den geest, in al de aantrekkelijkheid harer schoon heid. Hoe uitgelaten wild had zij met hem de tarantella gedanst, hoe behendig wist zij aan zijne vervolgingen te ontkomen, om plotseling, teeder en plagend tegelijk, in zijne armen te vluchten. Haar vroolijk lachen nog meende hij het te hooren haar vurigen blik nog gelooid» Hij dezen te zien. Hoe goed stond haar het laag uitgesneden keurslijf hoe schitterden de ko ralen om den blanken hals! En thans wat was er van dat alles over zij lag reeds lang in de enge ruimte, vermoord door hem, die haar plicht en trouw, kortom alles had doen vergeten, die haar daarna snood verlaten had. Waarom had zij den verleider niet destijds het mes in 'thart gestoken. Hel en duivel. De Marchese leefde daarginds in rijkdom en glans grijnslachend dacht hij wellicht aan het voorgevallene op den weg van het verfijnd genot, vertrad zijn voet nog menige bloem. Geduld slechts! De Duitsche dokter had ge zegd. dat de wreedaard plan had om eerstdaags op het eiland te komen. Als dat waar was, dan(Wordt Vervolgd)

Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 1