1. De besmetting van persoon op persoon. PcfcVéliküicr beeft die beslist geloochend, maar iwwuow heeft door zijno waarnemingen in de TOor gevangenen bestemde af'deeling van de -Charite t.e Berlijn boven allen twyfel vastge steld, dat er besmetting van personen op persoon mogelijk is. 2. De invloed van het reizen op de verspreiding der besmetting. De lichtste gevallen zijn in dat opzicht het ge vaarlijkst naarmate de middelen van verkeer sneller werden, reisde ook de cholera sneller. Ook in deze epidemie is gebleken, (lat. perso nen, die reeds aan cholera leden, de smetstof naar andere plaatsen hebben overgebracht. Vooral langs het water plant de cholera zich voort door de gewoonten van de schippers, die het water verontreinigen en het daarna weer gebruiken. De ervaringen, in Europa ten aanzien van de schippers opgedaan, en die, in Indië verkregen, hebben deugdelijke argumenten bijgebracht, dat het drinkwater een groote rol speelt in de verspreiding van de ziekte langs de rivieren. Maar van de wijze van verspreiding der cholera landin waarts kan nogniet veel stelligs worden geaeg<L Er moet nog veel aan de toekomst wor den overgelaten. De ware theorie kan alleen verkregen worden door voortgezette waar nemingen. De Spr. eindigde zijne met groote belangstelling gevolgde voordracht met de hooi» uit to spreken, dat de thans heerschende epidemie althans'dit voordeel moge geven, dat zij wederom goede waarnemingen mo gelijk maakt en daardoor den weg bereidt tot liet vinden van wapenen om ons te ster ken in den strijd tegen eene volgende epidemie. BUITENLAND. Brussel en Parijs zullen vooreerst wel de trekpleisters blijven van het krantenlezend publiek. De mensehen in de Belgische hoofd stad verkeeren in een staat van gistingde mindere klasse wil het algemeen stemrecht doordrijven en de radicalen stellen zich aan haar hoofd en gaan het volk, dat alle eeuwen door moeilijk te temmen bleek, wanneer liet •eenmaal ontboeid is, voor in het bezigen van bedreigingen, waarop men dan zeer incon sequent kuit volgen, dat men toch geen re volutie wil. Dat heeft er veel van, of men I ettelijke steenen van een gebouw loswoelt en verklaart, dat dit geen kwaad kan, want dat men er een papier zal opplakken tegen het uitvallen. Het bleef echter rustig en men wacht geen nieuwe beweging vóór Dinsdag. Dan is de Koning jarig en men wil een tegenhanger maken van de Kerkmis, welke ouder ge woonte zeer plechtig wordt opgedragen. Wij zullen zien. wat er dan gebeurt. Zooals reeds gezegd: het hangt bij zulk een overspanning feheel ai' van het toeval, of er al aan niet omt wat men revolutie noemt. Parijs is nog vol van tien dynamietaanslag elke krant heeft er een of meer artikelen over. maar van den dader vindt de politie feen spoor. Dat kan de politie ook niet elpen, want het is heel lastig te vinden als men zoo goed als geen aanwijzingen heeft bij het zoeken. De Minister-president. Loubet zal do uit- vaart van de slachtoffers van de dynamiet- ontplolling hijwonen. Heel veel eer, maar daar hebben tie ongelukkige» niet aan. In de Kamer nam Loubet een kloeker houding aan dan gewoonlijk. Het ontwerp tot wijzi- fing van de wet op tie drukpers was aan e orde, een ontwerp, dat, evenals dat de r op de scheidsgerechten, bij een vroegere angstperiode werd ingediend, maar dat de Kamer heeft laten liggen, toen de angst over v was. Sterk door de dynaraiet-ontplofling vroeg b Lauhdt de quaestie van vertrouwen. Het voor- li stel tot uitstel van behandeling werd ver- r- worpen en met 298 tegen 482 stemmen pk besloten het ontwerp Woensdag te bespreken. Dsn kan de wees al weer vrij wat vermin derd zijn. De Engelsche bladen hebben 'tdruk over k den toost van Lord Kimberley, den Minister r van Koloniënop het Lord-mayors banket. Dat liet oordeel niet gunstig is, kan men wel bij voorbaat aannemen. De Times noemt de redevoering een reeks van algemeenheden. Het blad vreest, dat er verwarring heerscht in hel Ministerie ten gevolge van dcTrafal- gar Square-bijeenkomst, de invrijheidstelling vau dynainietmannen, de Iersche quaestie en Uganda. Morley zal bezwaarlijk een plan vinden dat voor de Ieren en de oppositie te aannemelijk is, De Morning Post beklaagt zich er over, dat de Regeering nu drie maan- den achtereen het hert in handen heeft en nog niets deed. De ministerieels verklarin gen omtrent Uganda acht het blad bijzonder vaaghet verneemt met genoegen, dat de Bageering nog geen vast plan heeft met be trekking' tot het Engelsche Rijk in'tOosten. De Daily Telegraph is bet eens met de Times, dat deze rede een aaneenschakeling van alge- i meenheden is. Slechts op éen oogenblik, zegt dit blad, werd eenige geestdrift gewekt, en v wel door de toespeling van den Minister van Koloniën op »het ideale Britscbe Rijk der toekomst, waarin alle koloniën zouden sym- L patiseeren met Londen als het centrum van uen wereldhandel." Zelfs de Daily News zegt, dat er te verzoeningsgezind gesproken is door lord Kimberleyhet zou een groote misslag der Regeering zijn, indien zij haar beloften aan haar aanhangers niet houdt om de oppo sitie voor zich te winnen. Het blad hoopt, dat de Regeering een wetsontwerp zal indienen tot betere regeling van de plaatsing der stem- gerechtigden op ae kiezerslijsten. De terug- loudendneid van lord Kimberley ten opzichte van Uganda vindt het blad zeer diplomatiek. BINNENLAND. Bij Kon. besluit is: lo. benoemd bij het wapen der infanterie tot inspecteur van het wapen, de generaal-majoor H. P. J. Hennus, Commandant der 4e divisie ini.2o. op de meest eervolle wijze ontheven van de waar neming der l'unctiën van inspecteur der in fanterie, onder dankbetuiging voor de daarin door hein bewezen diensten, de luit.-gene raal F. M. B. ridder Alewijn, adjudant in buitengewonen dienst van H. M. ile Koningin, chef van den genei-alen staf. De tot inspecteur der infanterie benoemde generaal-majoor H. P. J. Hennus blijft zijn hoofdkwartier houden te 's-Gravenhage. Bij Kon. besluit is: 4o. de luit.-kol M. C. U. Huber, van het 5e reg. inf., op zijn aanvrage op pensioen gesteld2o. dien hoofd officier, te rekenen van den dag waarop zijn pensioen ingaat, de rang verleendvan kolonel. Bij Kon. besluit is benoemd bij het wapen der infanterie, bij het 5e reg., tot majoor, de kapt. B. R. F. Van Vlijmen, van het wapen, thans op non-activ. als lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. Het nieuwe Kon. besluit ter uitvoering der Vogelenwet schrapt een aantal vogels van de lijst der beschermende diersoorten. Hoofdzaak is, dat in art. 2 onder de vogels, die geacht worden voor landbouw of houtteelt nuttig te zijn, maar waarvan het dooden tijdelijk en onder zekere voorwaarden door de Commissarissen der Koningin kan worden toegestaan, thans alleen maar genoemd worden verschillende soorten van meeuwen, dus niet meer tie wielewaal, de kraaien, roeken en kouwen, spreeuwen en musschen, de gorzen, rietvink, geelvink en haverkneu, welke dieren men voortaan ongestoord kan verdelgen. En in art. 3, bepalende welke vogels ge durende de eerste 9 maanden des jaars ge acht worden nuttig te zijn, worden alleen maar genoemd de zwarte lijster, meerl of gietelink, «lo zanglijster of grauwe lijster en de veldleeuwerik, en dus niet meer de andere soorten van lijsters en leeuwerikken, de vink en de ortolaan. Op de lijst van art. 4, die de te allen tijde nuttig geachte vogels opsomt, zijn de karekieten en rietzangers, het olauw- borstje, het paapje en enkele minder bekende geschrapt. Hoewel reeds eenige afdeelingen der Twee de Kamer heden met het onderzoek der berocjis-en bedrijfsbelasting zijn gereed ge komen. zal de overweging der kieswet niet vóór a. s. Dinsdag in de sectiën beginnen. Een wetsontwerp tot samenstelling van de Landmacht is Zaterdag bij de Tweede Kamer ingezonden. De eerste vergadering der Regeeringscom- missie voor de statistiek, aanvankelijk be paald op 45 Nov. a.s., is verschoven tot den22n. De luit.-kol. der artillerie P. H. Boogaard zal den 4n Jan. aftreden als hoofdredacteur van het door hem opgerichte tijdschrift «De Millitaire Gids", en als zoodanig vervangen worden door den 4n luit. W. Vosraaer, van het 3e reg. veld-art. te Breda. De nieuwe redacteur zal gesteund worden door den majoor der inf. Plantenga, den kap.-adj. van het reg. gr. en jagers Petter en door den oud-redacteur, den iuit-kol. Boogaard. De minister van Binnenlanasche Zaken heeft het houden van markten van herkou- wende dieren en van varkens te Hilversum, Beverwijk, Haarlem, Haarlemmermeer, Uit geest, Uithoorn, en Velzen gedurende de maanden November en December van dit jaar verboden. Te Barneveld is een cursus van landbouw onderwijs geopend. Reeds worden de lessen door een twintigtal jongelieden, meestal land bouwerszonen, gevolgd. Het onderwijs wordt aldaar door den hoofdonderwijzer R. Adama gegeven. Het aantal van hen die naar de rangorde van het bij de ministerieele resolutie van 26 September 4892, no. 89 uitgeschreven examen voor eene benoeming tot Surnumerair dei- registratie en domeinen in aanmerking kun nen komen, is bepaald op dertig. Men schrijft uit Den Haag: Er zijn in de vorige week in de hofstad eenige feiten voorgekomen, die ik niet on vermeld mag laten. Vooreerst hebben we het slottableau beleefd van de Sclieveningsche sporttentoonstelling. Ik bedoel niet de over brenging van den zetel van het comité naar Den Haag en de uitreiking van gouden hor loges, als afscheidscadeau, aan eenige trouwe beambten, maar de fallietverklaring van den restaurateur, een man, die zijn best gedaan heeft om zijn Fransche en Hollandsche etablissementen netjes en fatsoenlijk teexploi- teeren en die ten slotte blijkt alles wat hij bezat, er bij te hebben ingeboet. Dat is in derdaad een treurig einde. Van den anderen kant is een onderneming, die op apengapen scheen te liggen, wéér heel onverwacht opgeflikkerdik bedoel de veel besproken 's Gravenhaagsche Schouwburg- maatschappij, wier groote plannen voor de verbouwing van onze comedie schenen te zijn verijdeld doordien de heer Van Hatturn, die zich hier gevestigd heeft, het voor die verbouwing noodige aangrenzende perceel, het huis van wijlen baron Van Wassenaar, heette te hebben gekocht. Wat ik niet kon onderstellen, is gebleken het geval te zijn. De Schouwburgmaatschappij, die tot 4 Nov. het recht van aankoop had, heeft daarvan gebruik gemaakt en te elfder ure zich voor f 75000 in het bezit van het huis gesteld. De heer Van Hattum had 't voor f65000 gekregen, onder voorbehoud van de rechten der comedie-combinatie en met bepaling dat, bij eventueele aanvaarding van 't huis door haar, hij met den eigenaar den hooger te bedingen prijs, als rouwkoop, deelen zou. En zoo heeft hij dus door zijn niet-verkrijgen van het perceel f5000 verdiend. Men moet maar gelukkig zijn in de wereld 1 Of nu de Schouwburgmaatschappij, zelfs na dezen aan koop, slagen zal. is nog altijd een groote vraag, waarop alleen onze gemeenteraad het antwoord geven kan en ik geloof, dat de meerderheid van dien raad nog niet bijzonder toeschietelijk zal zijn tegenover het bestuur der Schouwburgmaatschappij. Dat kan mis schien door persoonsverwisselingen verande ren en zoo dan ook het lid der Tweede kamer, de heer Pijnacker Hordyck, de op hem uit gebrachte benoeming tot lid (ik meen zelfs president) van den Raad van beheer aan vaardt, is de zaak een stap verder op den weg om te slagen. Maar ik twijfel of de heer Pijnacker zich in dc onderneming zal willen begeven. Alle toonecl-maatschappijen zijn wespennesten en wie er geen verstand van of geen nevenoogmerken bij heeft, doet veel beter niet verder dan in de toe- schouwersruimte in een theater te gaan. Een onderneming in onze stad gaat, on danks alle tegenwerking en kabaal, steeds- met reuzenschreden vooruitde coöperatieve winkelvereeniging van Eigen Hulp. Thans reeds nomen haar magazijnen een halve straat in en het bestuur heeft op nieuw machtiging of goedkeuring gevraagd voor den aankoop van drie belendende perceelen. Het is nog onbekend wat men er van maken zalmen spreekt van een magazijn van mode artikelen voor dameser is zells (doch dit komt waarschijnlijk voort uit een naams verwarring) van een restauratiegesproken. Hoe het zij de zaak krügt met den dag grooter omvang. De strijd zal in gelijke verhouding wel toenemen. Dat zullen we wellicht spoedig zien, want wij staan weldra voor de verkie zing van drie raadsleden. Er worden al flinke namen genoemd, doch ik zal ze voorloopig niet opgevenomdat ik heusch niet weet of ze leden zijn van Eigen Hulpin dat geval komt er toch niets van hun candidatuur hoe dwaas het ook schijnen inoge. We hebben een prachtige bazar gehad voor het Hervormd weeshuis, dat even als de diaconie, voor een tekort staat en geen geld had om de jongens van winterjassen te voor zien en een «scheidingsmuur" op te trekken, vermoedelijk tusschen de sterkeren en zwak keren onder de verpleegden. Die bazar is uitnemend geslaagd, Onze koninginnen en de groothertogin van Saksen lieten er be langrijke inkoopen doen. Ik hoor, dat de opbrengst ruim 7000 gulden bedraagt, fn het weeshuis werd een bid en dankstond gehouden: niet echte, voor die7000gulden, maar omdat het gesticht 25 jaren bestaat Zondag volgde eene feestviering, KENNISGEVING. DE BURGEMEESTER van AMERSFOORT. Gelet op eene verklaring van Dr. P. GROENE- BOOM, practiseerend geneesheer, alhier wonende, waaruit blijkt de noodzakelijkheid der onteige ning van een vederen bed, een vederen peluw, drie vederen kussens, een wollen doken, twee katoenen dekens, drie kussensloopen, een bedden- zSk, twee lakens, een onderbroek, een hemdrok, een boezeroen, een wollen das en een paar kousen, welk ei- en ander in aanraking is geweest met wijlen GEURT VAN BEEK, die aan besmette lijke ziekte (diphteritis) heeft geleden; Gelet op art. h dor wet van den 4 December 1872 (Staatsblad No. 134); Besluit voormelde voorwerpen, toebehoorende aan GEERTRU1DA JOHANNA HENDRIKA FLIEK, weduwe van Geuht van Beek, te ont eigenen, en gelast de onmiddellijke inbeslagne ming daarvan. Beveelt verder dat voormelde goederen onmiddellijk zullen worden verbrand. Amersfoort, den 10 November 1892. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCH1MMELPENNINCK. STADSNIEUWS. Generaal-majoor A. Kool, commandant der 2e divisie, zal heden avond hier aankomen en afstappen bij den heer Schimmel, Var- kensmarkt. Door Burgemeester en Wethouders is ver gunning tot verkoop van sterkedrank in het klein verleend aan den heer W. Maters aan den Leusderweg alhier. De Herhalingsschool is aangevangen met 29 leerlingen, waaronder 42 betalenden. Een veld-artillerist uit Utrecht, die ter observatie in het Miltair hospitaal alhier was opgenomen, is daaruit Zaterdagnacht ont vlucht. Het Departement Amersfoort van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, zal Donder dag, den 47den November 4892, des avonds te 8 uren, in «Amicitia" alhier eene ver gadering met dames houden. Als spreker zal optreden ihr. rar. W. Elout van Soeterwoude, van 's-Gravenhage, die Indische toestanden zal behandelen welke door lichtbeelden zullen worden verduidelijkt. Tot deze Vergadering kunnen, ook niet-leden van het Nut toegang verkrijgen, op vertoon van eene kaart, die bij den secretaris, den heer H. W. de Heus, kan worden aangevraagd. De Afdeeling Amersfoort van het Utrechtsch genootschap voor Landbouw en Kruidkunde, zal op Vrijdag, 48 November 4892 ten half 2 ure, in het koffiehuis x>De Arend" bij A, Matei-s, buiten de Slijkpoort alhier, eene al gemeen» vergadering houden. Aan de orde is de verkiezing van twee Bestuursleden in de plaats van de heeren G. Ver Loren van Themaat en J. van den Hengel, die volgens rooster aftreden. Te 42 uur zal eene verloting van Land bouwgereedschappen worden gehouden, waar aan alle aanwezige leden kunnen deelnemen. De afdeeling Amersfoort der Vereeniging «Volksonderwijs" houdt aanstaanden Dinsdag, den 45 November, 's avond te acht uren in het logement «De vergulde Zwaan" eene vergadering, waarin de vraag behandeld zal worden of met Sint-Nicolaas een kinderfeest gegeven zal worden, en de vragenlijst van de gemengde commissie voor onderwijs-be- langen is te beantwoorden. Gemengd Nieuws. Er zijn valsche kwartjes in omloop, met de beeltenis van koningin Wilhelmina en het jaartal 4892. Door den penningmeester van het Neder- landsch Zendingsgenootschap te Rotterdam, den heer Gerb. H. Ledeboer Bz. wordt in bet-maandbericht van November medegedeeld dat hem door iemand die onbekend wenscht te blijven, is terhandgesteld ƒ25.000, te ver melden onder lett. W. A. uit Amsterdam. De gever heeft die som bestemd tot afdoe ning van schulden; in de eerste plaats ter aflossing van de hypotheek ad ƒ4500, waar, mêe de onbelaste gebouwen van het ge nootschap verleden jaar werd bezwaard, en vervolgens van de loopende schuld, ongeveer ƒ5000 bedragende. De strafzaak van Mr. W. F. Schimmel (Transvaalsche land-exploitatie-maatschappij treuriger nagedachtenis) zal den 29 Novem ber aanstaande in hooger beroep voor het gerechtshof te Amsterdam in behandeling komen. Wegens het niet willen voldoen van de kosten van een rechtsgeding, waartoe hij door den Hoogen Raaa was veroordeeld, heeft een der Haarlemsche advocaten beslag laten leggen op de brandkast en de schrijf tafels van een notaris aldaar. In kort geding oordeelde de Rechtbank dit beslag niet wet tig en hief het onmiddellijk op. Te Amsterdam is Donderdag, op 69-jarigen leeftijd, na een kortstondige ziekte, overleden de heer Ch. Ed. Taurel, die ruim twintig jaar als leeraar in het teekenen aan de In dustrieschool voor Vrouwelijke Jeugd was verbonden. De overledene was geruimen tijd bestuurslid van Arti et Amiciliae, wier ge schiedenis hij in een lijvig boekdeel beschreef en werd o.a. bekend door het graveer en naar beroemde stukken der Ilollanasche schilder school. Uit Den Haag meldt men ons: Een geacht ingezetene, die veel nut stichtte, de heer D. Sarluis, werd Vrijdagochtend dood op zijne kamer gevonden, blijkbaar gestor ven tengevolge van verstikking door gas.

Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 2