Donderdag 24 Nov. 1892. No. 4198. 37e Jaargang. De Nutsbibliotheek. Uitgave FIRMA A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagmiddag. Abonnement per 3 maanden 1. Franco per post ƒ4.15. Advertentiën16 regels 60 Gents.; elke regel meer 10 Cents. Groote lettere naar plaatsruimte. Legale-officieële- en onteigeningsadv. per regel 15 Cents. Reclames per regel 25 Cents. Afzonderlijke nummers iO Cents. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegracht, Wijk B. 60. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot bet geven van gei.den ter leen zal eene Commissie uit liet bestuur op MAAN DAG, den 28 NOV. aanstaande, 's namiddags van hai.ftwke tot hai.edrik, zitting houden iri een der lokalen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden, ook voor het teruggeven van gelden. HERM. P. VAN HASELEN, Secretaris-Penningmeester. KENNISGEVINGEN. DE BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 8 der wet van den 2 Juni 1875 (Staatsblad no. 95), Brengen tor kennis van het publiek, dat door hen aan ANTONIUS HOKSBERGEN en zijne rechtverkrijgenden vergunning is verleend om ccne rmdslaclUerij opterichten in het perceel, alhier gelegen aan den Leusderweg, wijk O. no. 4, kadastraal bekend onder sectie B, no. 1405. Amersfoort, den 21 November 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK, De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEM EESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 6 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad No. 95), Brengen ter kennis van het publick, dat een door J. VAN VOLLENHOVEN ingediend ver zoek, met bijlagen, om vergunning tot het plaat sen van een petroleum- motor van zes paarde- krachten in het perceel alhier gelegen buiten de Groote Knppolpoort, wijk H, No. 16 bij het kadaster bekend onder Sectie A, No. 1414, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Maandag, den 5 December aanstaande, des voormiddags te elf uren, gelegenheid ten raad- huize wordt gegeven om, ten overstaan van het gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het plaatsen van den motor in- tebrengen. Amersfoort, den 21 November 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en lot beteugeling van openbare dronkenschap Feuilleton. STEVEN VAN DER HAGEN. II. Waar deze en gene een Dagboek hield, be ginnende met de jaren, waarin de mcnsehelijke zelfstandigheid aanvangt, nioet men bij de her lozing daarvan in onze dagen erkennen, dat er veel in staat, dat, ware het niet opgenomen onder de impressie van het oogonblik, het er niet meer ingelaseht zou worden, als een zaak, die vooral niet mocht vergeten worden. Het bewustzijn van dingen opgeteekend te hebben die later geoordeeld worden niet meer dezelfde waarde te bezitten, als de gelijktijdige schatting daaraan toediehtte, had meermalen vernietiging der oorspronkelijke bescheiden ten gevolge, die door het oordeel der nakomeling schap toch niet meer kenden geschat worden op de juiste waarde. Zoo weten wij, dat De Ruyter alles vernietigde wat hem ons zou doen kennen in de schatting zijner tijdgenootcnde brieven van Vorsten en Staatslieden die zijn kennis raadplegen, en zijn meening vernemen wiiden, die zijn moed en beleid vereerden door de eer volste onderscheidingen. Alleen zijn scheepsjour nalen bewaarde hij, de eenvoudige getuigen zijner onbegrensde technische en zeevaartkundige weten schap het overigens dorre verhaal van hetgeen zijn genialiteit heeft aangewend tot middel van uitredding in de ure des gevaars. Wij wenschen iets mede te deelcu omtrent Steven van der Hagen van Amersfoort. Hij is wederom een man, van wien weinig meer bekend is, dan dat hij in 1605 het fort Victoria op Amboina aan de Portugeezcn ontnam, maar na ■deze vermelding wordt van hem gezegd, dat Brengen ter openbare kennis, dat een verzoek schrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein bij hen is ingekomen van WILLEM MANTEN in het perceel staande aan het St. Janskerkhof wijk C. no. 163, thans be woond door W. Langenbach. Amersfoort, den 23 November 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Ledigheid is des duivels oorkussen"; men zorge dus zooveel mogelijk «lat de mensch bezigheid hebbe, dat hij zijn zoogenaamd ledigen tijd nuttig besteden kan. liet was dan ook een goed denkbeeld van de Maatschappij tot Nut van 'i Algemeen om ook hier ter stede een Volksbibliotheek opterichten, waar ieder goede lectuur kan krijgen, tot vorming van hart en verstand. Veel geld en tijd is er aan de Bibliotheek besteed moeten worden, om haar tot de tegen woordige grootte te brengenveel moeite kostte net den Bestuurders der inrichting om alles te belieeren. Toch vinden de heeren hun moeite ruim beloond, wanneer er een (link gebruik van de boekerij gemaakt wordt. Het spreekt van zelf, dat 't groot getal lezers waarin men zich verheugt, ook groote slijtage aan de boeken meebrengt. In de laatste paar jaren liet de toestand der boekwerken dan ook wel te wenschen over, maar den ijverigen Bestuurders is lietdoor den steun van 't Nut zoowel als van particulieren, mogen gelukken tal van oude, stukgelezen boeken te verwijderen en door nieuwe te vervangen. Reeds zijn de eerste 600 nummers van den catalogus vernieuwd. Wij gelooven bet publiek en den Bestuur ders geen ondienst te doen wanneer wij zeg gen, dat de laatsten verwachten, dat met de nieuwe boeken ook weer nieuwe lezers zich zullen aanmelden. Ook meenen wij in beider geest te handelen, wanneer wij dringend eiken eigenaar van boeken uitnoodigen, zijn verza meling eens na te zien en na te gaan oi'liij niet wat missen Kan, ten einde de commissa rissen hun taak de bibliotheek in de beste orde te brengen en te houdengemakkelijk te maken. „zijn verder levenslot in het duister ligt." De vestiging der Nederlanders op dat eiland is niets minder dan de verovering van den Specerijhandel, een zegepraal, die onmogelijk met enkele woorden kan gewaardeerd worden en hij, die den Nederlandsehen koopmansstand zulke winsten bezorgde, moet wel een buiten gewoon man geweest zijn, iemand die zulk een toppunt van kennis, beleid en moed niet kon bereiken, zonder een duchtige voorbereiding, zelfs al voegt men daarbij, uit een van elders verkregen wetenschap, dat zijn daad de bekro ning was van een zesjarige poging om in het bezit van dezen begeerlijken handelstak te ge raken, en niet minder opmerkelijk wordt dit, als men bedenkt, dat Van der Hagen eerst op 36-jari- gen lceltijd naar Indiëvoer. De vraag is dus en deze is heel natuurlijk hoe de bekwame man het heeft aangelegd om zich op deze wijze zoo roemrijk te kunnen onderscheiden. Hij heett dat zelf beschreven en deze auto- biographie, deze eigenhandige levensschets, wat reeds vroeg in handen van een bekwaam histo ricus, Arend var. Buchel (zijn naam wordt ge meenlijk en heel verkeerd als die van een Franschman uitgesproken. Immers, hij werd in 1565 te Utrecht geboren, was er advocaat en overleed er in 1641). Dr. P. A. Ticle, de in 1880 te vroeg ontsla pen, hoogst bekwame bibliothecaris der Utrocht- sche Universiteit, vond die autobiographic terug en gaf haar in den oorspronkelijken vorm uit in de „Bijdragen en Medodeelingen van het Historisch Genootschap." Hoe verdienstelijk die arbeid ook zij, uit den aard der zaak is deze dorre studie haast onge nietbaar buiten den wetenschappelijken kring der eigenlijke beoefenaars van onze koloniale geschiedenis; daarom was het noodig haar om te werken tot een opstel waaruit de nazaat van Menigeen heeft wel een of ander boek, dat bijna geen anderen dienst doet dan een ledige plaats vullen in de boekenkast; welnu, laat men het boek een nuttiger werkkring geven, laat men liet bezorgen waar velen er van kunnen genieten wel zal bet door liet gebruik eerder versleten zijn, dan in de boekenkast door de worm, maar is een kort doch nuttig leven, ook voor een boek, niet beter dan een lang maar nietsdoend bestaan Welke boeken in hoofdzaak begeerd wor den Alle welke een goeden geest ademen geschiedkundige werken, reisbeschrijvingen, romans, ferme jongensboeken (bijv. van An- driessen. Van Baaien,) tijdschriften, enz. En waar men ze kan bezorgen Aan de Fröbelschool op (le Laugegracbt of bij de commissarissen, van wie wij noemen den voorzitter en den onder-voorzitter, de heeren Van Ruijven, Langestraat A 8, en Mezger, Zuidsingel A 273. Wil men ze gehaald hebben, in plaats van ze zelf te doen bezorgen; éen enkele kennis geving en de zaak is in orde. Ileeft men geen boeken en wenscht men de bibliotheek te steunen door een kleine of grootere gift, ook (leze is welkom, want de boeken moeten stevig ingebonden worden en dat kost veel geld. Eiken Zaterdagmiddag van 1 tot 2 uur wor den, in het gebouw der Fröbelschool aan de Langegracht, de boeken uitgegeven, tegen betaling van slechts éen cent per deel en per week. Men schrijft uit den Haag We zitten midden in de kiesrechtbeweging. In de Tweede kamer, langdurige kieswet-de batten der afdeelingenonder (le gewone extra-parlementaire politici, de kiesvêreeni- gings-voorlichtere. is de quaestie eveneens duchtig aan de orde geweest. Voor zoover ik me op de hoogte heb kunnen stellen van den gang der debatten in deKamerafdeelin- gen, acht ik de kansen, dat 't Ontwerp der regeering zal worden aangenomen, gelijk het daar ligt, zeer gering. Er zijn natuurlijk allerlei bedenkingen (grondwettige, practische en andere) geopperd en tal van nieuwe denk beelden zeer betrekkelijk nieuw altijd aanbevolen, alswoningcensusalgemeen kiesrecht met getrapte verkiezing van afge vaardigden, alzoo verkiezing van afgevaar- den beroemden Amersfoortsehen vlootvoogd hom naar verdienste kan leeren kennen. Steven van der Hagen dan werd in 1563 te Amersfoort geboren. Het land was wel in be trekkelijke rust, maar men was niet ver af van hetgeen genoemd wordt: het voorspel van den Tachtigjarigen oorlog. Met zijn tiende jaar vangt de geschiedenis van den knaap aan. Eerst brengen wij in herinnering in welken toe stand onze maatschappij toen, in 1573, verkeerde. Holland en Zeeland waren tegen den Koning en de heerschende kerk opgestaan, doch gedeel telijk aan beide gehoorzaam gebleven of door geweld op nieuw onderworpen; het Sticht had echter de oude trouw bewaard. In datzelfde jaar nog had men de beeltenis van den Prins van Oranje te Utrecht in 't openbaar verbrand, op de wijze zooals eenigc jaren later de Londenaars deden ter gedachtenis van den aanlegger van het Buskruitverraad. Eerst vier jaar later werd de Spaansche bezetting uit de bisschoppelijke hoofd stad verdreven, en het kasteel Vreeburg gesloopt door de eigen burgerij, tot wier onderdrukking ook die sterkte gebouwd was. Amersfoort nam aanvankelijk geen deel aan de beweging en volhardde bij de onnationale regee ring en de alom bedreigde kerkleer. Voor deze stad was, ondanks hetgeen in haar nabuurschap had plaats gegrepen, weinig veranderdde wegen die handel en bedrijf en gemeenschap onderhielden met de gewesten in het Zuiden, bleven zonder groot gevaar open. Naardon was op bloodige wijze onderworpenAmsterdam en Haarlem waren in 's Konings macht, en onder Alva's dwangbestuur. De Oostenrijksche landstreken en steden traden eerst twintig jaar later door wapengeweld tot den statenbond der Unie toe. Maar, voor het oogonblik althans, bestond er gemeenschap en verkeer voor handel en bedrijf, met name tusschen Amersfoort en Brugge, alsmede de zuidelijker gelegen plaatsen, digden dooi* kiescolleges uit het algemeen stemrecht voortgevloeid, wat in strijd zou wezen met het 8e woord van art. 80 der grondwet; algemeen kiesrecht, zonder meer; belastingaanslag, zonder census en met een lagen census; verhoogden leeftijd voor de kiezerscapaciteiten-stelsels van allerlei soort; maar tot eenig juist geformuleerd contra- voorstel is men ook bij 't sectie-debat niet gekomen. Er is heen en weer gepraat, yoor en tegen, en om de quaestie heen, doch fei telijk zonder heel veel practisch nut. Zooals het nu staat zijn de kansen niet beter ge worden de gauche der antirevolutionnaire partij heeft zich vierkant tegen't regeerings- vooretel verklaardde Katholieken zijn (dat valt nog liet meest tegen) zonder uitzonde ring in de oppositieook dr. Schaepman is niet voor de voordracht te vinden zooals ze nu luidten onder de liberalen is een zeer talrijke fractie, die er heel veel op wil af dingen. Het staat er dus alles behalve gunstig mee en ik moet erkennen, dat dit bijzonder tegenvalt; men had 't andere verwacht. In zooverre kan hetsteeds van groot nut zijn dat het land zelf van zijn gevoelen doet blijken. De uiterst voorzichtige en overdreven eerbiedige houding van onze gematigd libe rale kiesvereeniging De Grondwet, om in 't tegenwoordig studium aan de Liberale Unie het zwijgen te willen opleggen, is dan ook niet byzonder aanbevelenswaardig. Waar iedereen, in pers en vergaderingen, zijn licht over de quaestie laat schijnen waar men in sociëteiten en koffiehuizen bijna over geen andere onderwerpen van publiek belang hoort spreken dan belastinghervorming en kies recht, daar is 't toch wat al te dwaas om te willen, dat de centrale vergadering der meest liberale kiesvereeniging in den lande zich den mond laat snoeren over dit gewichtigste van alle politieke vraagstukken van den dag. Het is een dwaling te meenen, dat de Liberale Unie door een bespreking der zaak pressie zou uitoefenen op de be slissing der Kamer; mij dunkt, dat de ver tegenwoordiging haar zellstandigheid toch wel zal weten te bewaren. Maar iets anders is het, door een gedachten wisseling de Kamer in kennis te stellen van het gevoelen van de groote meerderheid van het volk. Dat ge voelen in deze gewichtige quaestie te leeren kennen, moet ook voor de Kamerleden niet onaangenaam zijn en al kwam nu de die op haar beurt de betrekkingen des kooprnans gaande hielden door middel der zeeplaatsen op de Fransche kust, met Spanje, Calais en Cadiz, destijds in dezelfde volgorde Calis malis en kort weg Calis genoemd. De ouders van den tienjarigen Steven woon den te BruggeAndries van der Hagen had een broeder Willem te Iperen, en deze had daar, behalve een ons niet van naam bekenden broe der, een zoon, die naar den modernen geest in het Franflch den vaderlijken naam droeg, gelijk iets later de in Italië verwijlende jonge kooplieden zoo mogelijk (loop- en familienaam in (le taal van dat land overbrachten. Toen de ouders van Steven zich uit Amers foort te Brugge vestigden, lieten zij hun zoon in zijn geboortestad achter bij diens moederlijken grootvader, die daar nog een zoon had, later de voogd van Steven, toen diens moeder dood was. gelijk niet hing daarna het geval werd, terwijl ook de grootvader hun spoedig ontviel. Het kind werd onder grootvaders leiding op de Amevafoort-sehc school gegaan om Latijn te leeren, dat destijds de algemeenc sleutel der kennis was. Doch die studie kan niet lang ge duurd hebben, want op tienjarigen leeftijd moest hij grootvader Gosen Lubbcrtsz. van Surkesteyn, die te Amersfoort tot de regeerende famillJn behoorde, verlaten, daar zijn vader hem ver langde thuis te hebben. In gezelschap van een bode, die onder 't gezag en de bescherming der regeéring brieven en andere zaken over en weder bracht, ging Steven naar Brugge en werd daar „opt schole gehouden opt schriuen". Waar het ons vreemd dunkt, eerst Latijn te leeren en daarna schrijven, moeten wij dit hieruit verklaren, dat de oude leerwijze meer van 't hoofd en 't geheugen vorderde dan van de handen. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 1