Zjjudood roept weer het feit in herinnering, dat in A»erikü pict-ajleen het grootate aantal rtlte pemMren,-ntfiaf oMrde grootste fortuinen gevonden worden. Hieronder volgen de uiunen der tien rijkste Amerikniu-ii, met hun vermogen in millioenen guldens W. 1». Astor (overl.) 300 K. Vunderbilt Jay Gould (overl.) ..240 H. M. Flagler144 J. D. Rockfeller210 John I. Blair120 John Jacob Astor204 Iceland Stanford120 Cornells Viuiderbilt. 192 C. P. Huntington ....120 Er rijn nog een aantal lieden, die niet meer dan een honderdtal millioenen bezitten, alsBelmont, Welsmore en Lorillnrd te New-York, Munn te Chi cago, Lyman en Perkins te Boston, enz. Dexo fortuinen zijn meest alle verkregen door speculation, slechts enkelen hebben er hard gewerkt. Evenals Jny Gould de spoorwegkoning was, Vanderbilt de stoomschepen koningop een zeker ©ogenblik bad deze bijna het monopolie der scheep vaart. Mackay heeft zijn fortuin gemaakt in ae mijnen. Bennett in do journalistiek met de Aew- York H' rnltlAstor en Stewart met den groothandel. I>e stichters dezer fortuinen zijn meest allen dood, en hun kinderen zetten nu het werk der „ouden" voort en meestal op denzelfden voet, misschien nog iets meer en-gros. BINNENLAND. De Koloniale reserve, die, gewapend met het nieuwe geweer, binnenkort naar Indie vertrekt, werd gistermorgen achter liet paleis te 's-Gravennage dftor MM. in oogenschouw genomen. Hedenochtend om kwart over 8 vertrok het detachement langs den Staatsspoorweg naar Zutphen. Naar de /laser Ct. verneemt, moet bij HH. MM. de Koninginnen thans het voornemen bestaan om in het volgend jaar geen bezoek aan Overijsel en Drente te brengen, in vorband met de benoeming van den heer Van Panhuijs als commissaris der koningin in' de provincie Overijsel en met den wensch der Koninginnen, om, nu dit jaar reeds een bezoek aan liet Noorden des lands is gebracht, het volgend jaar het Zuiden te bezoeken. De president van le Tweede Kamer wenscht in deze maand eiken Dinsdag en T Donderdag ook des avonds te vergaderen. Bij de Dinsdag gehouden verkiezing voor éen lid van de Tweede Kamer der Stoten- generaal voor het district Zevenbergen, is ge kozen de heer Emile van der Kun met IKK) van de 1071 uitgebrachte stemmen. De heer - Mr. Th. Borret verkreeg 56 stemmen. De lichting der nationale militie voor 1893 bedraagt 11000 man, van wie 600 voorden dienst ter zee. Het volgend jaar zal men een begin maken - met het drukken van muntbiljetten vanflO naar het model dat reeds vier jaren geleden door Prof. dr. P. J. H. Cuypers, den bouw- meester van bet Rijksmuseum te Amsterdam, 'ontworpen werd. 5 Tengevolge der wet op de Verraogensbe- lasting isde Begrooting vanFinanciën verhoogd met ƒ139 70ü als uitgaven van blijvenden, en ƒ79 373 wegens uitgaven van tijdelijken aard. Aangesteld zullen wordeneen hoofdinspecteur déF registratie en domeinen ad 4000, een V-. adjunct-cóuiniies ad 1200 en een eerste klerk ad-/800 aan het Departement. Voorts zullen met 1 Febr. 15 nieuwe inspecteurs, 5 van iedere klasse, in functie treden, terwijl f24 475 noo- dig wordt geacht voor de bezoldiging van schrijvers of boekhouders op de kantoren der inspecteurs. De hypotheek-kantoren te Amstemam, Rotterdam en 's Gravenhage zullen worden verbouwd, ten einde aldaar successiekantoren te vestigen. In het Antwoord op het Voorloopig Ver- p:' slag betreffende boomstuk VII B. verklaarde de Minister van Financiën, dat het zijn wensch blijft met de belastinghervorming zooveel spoed te maken als maar eenigszins moge- l(jk is. De wet op de grondbelasting is in onderzoek bjj den Raad van State. Aan de herziening der personeele belasting wordt gearbeid. Maatregelen tegen schenking onder de levenden, ter ontduiking van successie- rechten, zijn in onderzoek. pinnen zeer korten tijd zal een nadere Lr wettelijke voorziening van den suikeraccijns fee wprden ingediend. Vrees dat de saccharine de suiker zal vervangen, behoeft vooralsnog niet te bestaan. Hier te lande wordt die a- stof niet vervaardigd. Verhooging van het tarief van invoerrech- l tón ware niet wenschelijk. In studie zijn middelen om te lage waarde-aangifte te *Y.voorkomen. Met het toekennen vanpremiën - aan ambtenaren voor het achterhalen van Örnikernèn zal niet worden voortgegaan wan neer blijkt dat dit middel na ae verlaging van den zoutaccijns kan gemist worden. P? Lotsverbetering van de grenskornmiezen is niet alleen verkrijgbaar door het bedrag van r' eventueel af te schaffen premiën daarvoor aan te wenden. De Minister zal onderzoeken of het personeel voor de visitatie, vooral te Arnhem, .onvoldoende moet worden geacht. Verbetering van den toestand der klerken op belastingkantoren wordt, in verband met noodzakelijke uitbreiding bij de indirecte iT belastingen ten behoeve der Vermogensbe- lasting, overwogen. Binnen zeer korten tijd zullen ingediend worden ontwerpen tot wegneming van eenige leemten en gebreken in de pensioenwetten voor ambtenaren. Spoedig kunnen maatregelen worden ver wacht tot voorkoming van misleiding, waar toe de stempeling van buitenlandsc.be gouden en zilveren werken aanleiding geeft. Gedeputeerde Staten van Groningen heb ben afwijzend beschikt op het adres van den heer Tijdens en dus in beginsel aange nomen, dat de leden der Tweede Kamer van hun vergoeding voor het lidmaatschap ad /"2000, plus f 40 voor reiskosten, moeten bij dragen in den Hoofdelijken omslag. De heer B. L. Tijdens werd in zijn beroep tegen den aanslag ongegrond verklaard en de gemeente Beerta, welke hem voor deze vergoeding naar ƒ400 bad aangeslagen, in het gelijk Op 22 November jl. zijn op plechtige wijze door H. M. consul-generaal te Cairo, in tegen woordigheid van den commandant en den état-major der Johan Willem Friso, aan den Khedive van Egypte uitgereikt de versierselen van het grootkruis der orde van den Neder landsehen Leeuw. Met het oog op minder goederenvervoer kort vóór, tijdens en na de a.s. Kerstdagen, zullen de spoorwegmaatschappijen verschil lende goederentreinen opheffen op 2en Kerst dag, vooral ook om aan het treinpersoneel meer vrije dagen te kunnen schenken. Op een aan den Hoofddirecteur der poste rijen gerichte vraag, of briefkaarten van particulieren, van het wapen voorzien zijnde, met het wapen door een postzegel beplakt, gebruikt mogen worden, is beslist, dat brief kaarten, niet door de administratie uitge geven en toch voorzien van het Rijkswapen, niet worden toegelaten. De internationale hardrijderijen op schaatsen op de lange baan, die het vorige iaar niet konden doorgaan wegens invallenden dooi, zijn voorloopig bepaald op Woensdag 14 Ja nuari 1893. Zij zullen worden gehouden op de plassen bij Paterswolde. Verleden week werd te Amsterdam de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van den Nederlandschen Wielrijdersbond. Uit het jaarverslag bleek o. a. dat de inkomsten en uitgaven 116436 hebben bedragen. De bond telt op ditoogenblik 3750 werkende en 150 niet-werkende leden. Alleen in Noord-Bra bant gaat het ledental achteruit. Van het Ministerie van Oorlog was bij den Bond een nieuw ontwerp voor den militairen wielrijder ingekomen, waarvan voor den militairen wielrijder groot nut verwacht wordt. Te Scheveningen en te Amsterdam worden ernstige pogingen aangewend tot het maken van nieuwe wielerbanen. De jaarlijksche algemeene vergadering van de vereeniging van militaire wielrijders zal gehouden worden te Utrecht, op Zaterdag 17 Dec. a. s. Het Genootschap «Architectura et Amici- tia" te Amsterdam, dat tot heden als orgaan had het weekblad De Opmerker (Redacteur- Uitgever de Heer F. W. van Gendt J.Gz.) zal met 1 Januari i893 zelf een weekblad op liet gebied van bouwkunst en aanver wante vakken uitgeven, onder den titel siArchitectura" terwijl vanaf dien datum het weekblad De Opmerker ophoudt het orgaan van genoemd Genootschap te zijn. De nieuwe uitgave, onder redactie van liet Genootschap »A. et A." en den heer J. A. van der Kloes, leeraar aan de Polytechnische School te Delft, zal verschijnen bij de Firma J. van der Endt Zoen, Uitgevers te Maas sluis. Met den aanvang van het volgende jaar zal te Leiden verschijnen i>Le Refugejour nal des églises évangéliques wallonnes des Pays-Bas,'' waarvan de redactie is opgedra gen aan den heer J. S. Richard, waalsch predikant te Amsterdam, en de administratie aan den heer N. Nardi, waalsch predikant te Leiden. Het bekende Hotel-Rauch te Scheveningen is in handen van den confiseur Beerenbacl: die, naar men zegt, in weinige jaren gedurende het Badseizoen in de Galerie zyn fortuin beeft gemaakt cn dat nu in het van ouds bekende hotel zeker voordeelig zal beleggen. Volgens den regenmeter der rijkslandbouw- schoolte Wageningen bedraagt de gevallen regen over ae maand November 48i raM., tegen 42 mM. in November 1891 en 101 rnM. over dezelfde maand van 1890. In de maanden Augustus, September en wellicht ook October 1893 zal, onder be schermheerschap van den Gouverneur Gene raal, te Batavia een tentoonstelling worden gehouden van voortbrengselen van Neder- landsch-Indië's landbouw, veeteelt en nijver heid en van voortbrengselen van uRheemsche nijverheid, in verband staande met den land bouw en de industrie van Nederlandscli-Indië. De afdeeling buitenlandsche inzendingen zal zijn gesplist inwerktuigen eu gereed schappen voor land- en tuinbouw, enwerk tuigen en gereedschappen voor nijverheid. Het uitvoerend comité is samengesteld uit de beeren S. B. Zeverijn, presidentmr. 0. A. Henny, vise-presidentH. J. Meertens, vice- president; A. H. G. Fokker, thesaurier; J. A. van der Chijs, president der jury's ;J.M. H. van Oosterzee, directeur-generaal, en mr. A. W. Jacometti, secr. De heer J. D. Mij er, gedelegeerde 'dier tentoonstelling zal dezer dagen naar Indié, terugkeeren. Als algemeen correspondent voor Euaojia is opgetreden de heer J. II. de Bussy, Rok in 60, Amsterdam, aan wien ver der de regeling der tentoonstellingszaken is opgedragen. STADSNIEUWS. Onze stadgenoot, ds. J. J. Bos, voormalig predikant te Soest, is bij Koninklijk Besluit van 6 December benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Bij de godsdienstoefening, aanstaanden Zondag in de Remonstrantsche kerk alhier te houden, hoopt voor te gaan ds. W. Jesse, leeraar bij de Doopsgezinde Gemeente te Zaandam. Heden avond 8 uur zal de Kamer van Koophandel en Fabrieken een vergadering houden, ten Raadhuize alhier. Voordracht tot benoeming van éen onder wijzeres in drie talen (tevens plaatsvervan gend Hoofd) aan de openbare Meisjesschool le soort alhier, de damesE. Laan, te Arn hem J. P. van Veen, te Breda en A. van Wijk de Vries, te Culemborg. Voordracht tot benoeming van éen onder wijzeres in twee talen aan dezelfde Meisjes school, de dames: A. C. M. J. Duijster, te Leiden C. J. Proost, te Winschoten en A. J. Jochim, te Hoorn. Majoor J. J. G. van Berkel van den staf van net 5e Regiment Infanterie heeft zich naar Utrecht begeven ten einde aldaar eeni- gen tijd werkzaam te zijn op het bureel van aen generaal-majoor bevelhebber in de 2e militaire afdeeling. Morgen loopt andermaal een extra-nacht trein van Amsterdam naar bier, welke te middernacht (Stadstijd) van het Centraalsta tion te Amsterdam vertrekt en den bezoekers van Carré gelegenheid geeft, nog denzelfden avond huiswaarts te keeren. Bij Carré, gaat sinds gisteren, in afwachting van een zeer groot ballet, dat in voorberei ding is, thans een nieuw zeer fraai ballet: De vroolijke jongens van de Marine, dat zeer de aandacht trekt, vooral door het samen stellen van een schip in de manege. Dinsdag, den 43. December 1892, des na middags ten éen ure, zal (1e Raad der ge meente Amersfoort een vergadering houden waarin de punten van behandeling zijn: 4. Voorstel van Burg. en Weth. ten aan zien van den sehoolbouw, met de rapporten der afdeelingen. 2. Ontwerp-besluit tot vaststelling van de percenten van den aanslag in den hoofdelijken omslag, in 1893 te heffen. 3. Tweede aanvullings-kohier van den hoofdelijken omslag dienst 1892. 4. Reclame van W. S. N. van Bockom Maas tegen zijnen aanslag in de plaatselijke directe belasting over 1892. 5. Aanvullings-begrooting van het burger lijk armbestuur over 1892, met ontwerp-be sluit tot verhooging van bet subsidie. 6. Ontwerp-besluit tot verbooging van de toelagen aan plaatsvervangende hoofden van openbare scholen. 7. Benoeming van een curator van het 'gymnasium; van een lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, en van een lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs, wegens periodieke aftreding. 8. Idem van een lid der openbare gezond heids-commissie, wegens periodieke aftreding. 9. Idern van twee leden van het burgerlijk armbestuur, wegens periodieke aftreding. 10. Idem van drie leden der commissie van fabricage. 11. Idem van twee leden der commissie voor de gemeente-reiniging. 12. Idem van twee onderwijzeressen aan de openbare meisjesschool. 13. Idem van een herschatter voor de dranklocalen. Gemengd Nieuws. Ouder gewoonte gaven, bij gelegelegenheid van het St.-Nicolaaslëest, de Utrechtse he studenten een bonte mengeling van voor stellingen te zien, die zoowel betrekking hadden op de gebeurtenissen van het laatste jaar, als op het feest van den dag. In vol ornaat, met mijter en staf, in een met vier paarden bespannen landauer en aan weerszijden een zwarte knecht, troonde de heilige," die in de eerste plaats dient genoemd, aan de dames bloemruikers aanbiedende. Van de vele andore groepen trokken, het meest de aandacht: de ontwerper en «lege- volgen van «1e Vermogensbelasting, welke in een tweetal rijtuigen werden vertoond. In het eerste zat een typische minister Pierson, omringd van zakken met geld, met het op schrift: »De schatkist vaart maar wel bij vader Pierson", terwijl in het tweede rijtuig, eveneens omgeven met zakken geld een vermogende zetelde, welke de volgende ver zuchting vertoonde«Daar gaan mijn god delijke centen aan de belastingen". Het sportterrein en de vereeniging tot bevordering van bet vreemdelingen verkeer waren ook niet vergoten. Een rijtuig waarin vier dames en heeren, «sierlijk gekleed", werd getrokken door een paard, dat eenigen tijd geleden met een liefdadig doel werd aangekocht en alle kenmerken droeg van een zwaren strijd om het bestaante voeren. Dit geheel nu vertoonde aan de voorzijde het opschrift: «Sporttentoonstelling te Sche veningen. le prijs harddravers. Aangekocht voor het sportterrein te Utrecht." Aan de achterzijde vertoonde het rijtuig. «Leve het vreemdelingenverkeer." Het muziekgezelschap der studenten, be staande uit een 12-tal personen, in de uni form der oude grenadiers, voerde, op een met nationale vlaggen gedrappeerden wagen, verschillende nummers uit. Maandagnacht omstreeks éen uur, terwijl de grond wit was geworden van gevallen sneeuw en hagel, kwam in het Noordwesten een donderbui opzetten, die haar richting door het Noorden naar het Oosten nam. Twee malen doorkliefden felle bliksemstralen de lucht. Door het gebruik van ongekookte melk, afkomstig van aan mond- en klauwzeer lijden de koeien, zijn te Gulpen (Limburg) een drietal gezinnen door mondzeer aangetast. Zestien werklieden uit Gouda hebben een waar kunststukje uitgevoerd. In «1e nabij heid dier gemeente stond een huisje, bewoond door den eigenaar, dat eenige jaren geleden nieuw werd opgetrokken. De eigenaar wei gerde grondlasten te betalen en nu kwam er hoog bevel om het heele huis af te bre ken. De werklieden braken, onder bescherming van een drietal veldwachters, het huis tot den grond af van 's morgens 8 tot 11 uur, dus in drie uren tijds. Vlugger kan 't bijna niet! In een welvarend dorp bij Amsterdam is de woning van het hoofd der school zóo bouwvallig, dat het in de afgeloopen week gebeurde, dat bet hemelwater zich, door dak en zolder, een weg koos en, melodisch maar vuil in de soepborden druppelde die op afel stonden. Meester was genoodzaakt, de parapluie op te steken en zoo zag men al de leuen van het gezin met een regenscherm boven het hoofd den maaltijd gebruiken! Te Rozendaal is een dienstbode van blijd schap overleden, bij het vernemen, dat haar bij testamentaire beschikking door haar mevronw, wie zij vele jaren had gediend, een aanzienlijk bedrag en een nette inboedel waren vermaakt, Hoe gevaarlijk kleine wonden soms kunnen zijn, bleek dezer dagen weder te Hindeloopen. Eene flinke, dertigjarige vrouw, moeder van drie kinderen, stopte voor ongeveer acht dagen uit haar bed en had het ongeluk in een naald te trappen. Het gelukte haar het voorwerp dadelijk te verwijderenhet wondje scheen niet ernstig en werd dan ook niet geteld. Een paar dagen daarna echter werd het pijnlijker, het been zwol op, werd dikker en «tikker, en Zaterdag is de vrouw overleden. Vermoedelijk dus weer een geval van bloed vergiftiging. Vrijdagmiddag omstreeks kwart voor vier vervoegde zich aan de school op de Mark te Vlissingen een persoon, gekleed met bruine jas, grooten ronden hoed, en een blauwen bril dragende, tot het afhalen van een meisje. Dat kind is sedert spoorloos verdwenen, heette het, doch thans blijkt, dat het door den eigen vader, te Leiden wonende, werd opgevraagd. Het mindere gelukkige van het huwelijk is oorzaak, dat de moeder te Vlis singen woont. Het eenjarig kindje van een landbouwer le Denekamp, was door de moeder, op het stoeltje gebonden, bij het brandende vuur gezet en een oogenblik zonder toezicht ge laten. De kleine is met liet stoeltje voorover geslagen, zoodat het arme wicht met het gezichtje in het fel brandende vuur terecht kwam. Toen het daaruit werd opgenomen, waren de oogen reeds geheel verschroeid. Hoewel spoedig geneeskundigo hulp aanwe-

Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 2