Ahlwar.it is, wegens driemalen gepleegde strafbare beleediging, tot 5 maanden gevan genisstraf veroordeeld. In de overwegingen van het vonnis wordt o. a. gezegd, dat het onderzoek der geweren door militairen het schitterendste resultaat opleverde, en Ahlwardt dus blijkbaar schreef over dingen waarvan hij niets wist. Afdoende weerlegd is ook de beschuldiging, dat 4500 geweren valsch gestempeld zouden zijn; en eindolijk worden streng gegispt de krenkende beleedigingen iegens enkele bijzondere per sonen, zooals den geweermaker Kirch. Naar de Arnhemsche Ct. verneemt moet een der meest bezwarende getuigen in het Xantensche proces tegen Buschhof, doch te gen wien het gerechtshof te Kleef zware vermoedens had, zich persoonlijk hebben aangegeven als medeplichtige aan den moord van het knaapje Hegemann. Het is de steenhouwer Wezendrup te Xan- ten, vroeger in dienst bij Buschhof. Op de Zondag te Londen gehouden meeting van anarchisten heeft een der redenaars een cursus gegeven in het gebruik van de hulp middelen om een huis in brand te steken. Mooi vooruitzicht 1 De Morning Post zegt, dat te Londen be richt is ontvangen, dat de Manyema's in Maart Emin pacha gedood zouden hebben. De Brusselsche tentoonstelling schijnt op niets te zullen uitloopen, althans Beernaert, die eerst zijn medewerking en bescherming had toegezegd, heeft thans te kennen gegeven, dat hij niets beloofd heeft. Drie Turksche regeeringspersonen Kemal Bey, Moukhtar- Bey en Hilmi- EiFendi zijn op noodlottige wijze om het leven gekomen. Zij hadden te Pera een rijtuig genomen, om zich daarmede naar Konstantinopel te bege ven. De koetsier was echter zóó dronken, dat hij op de brug van Karakeni, die geheel open is aan weerezijden, de paarden deed keeren, zoodat het rijtuig en allen, die er in zaten, te water geraakten. Alleen de koetsier werd gered; de anderen verdronken. BINNENLAND. Bij Kon. Besluit zijn op pensioen gesteld E. F. C. A. Henckens, kolonel plaatselijk commandant te 's-GravenhageJ. A. De Bergh, lnit.-kol. plaatselijk commandant te AmsterdamJ. C. E. C. G. M. van Maanen. kapitein, plaatselijk adjudant te ArnhemJ. H. Micbaëlis, kolonel, commandant van liet 2de reg. inf.J. G. Arensma, luit. kol. bij het 2de reg. inf.: zijn benoemdbij den plaatsel. staf, tot kolonel, plaatselijk commandant te 's Gravenbage, de luit. kol. R. C. Verspijek, van bet reg. grenadiers en jagers; tot luit.- kolon., plaatselijk commandant te Amsterdam, de majoor L. B. LoelT, van het 4ste reg. huzaren; tot kapit,, plaatsel. adjud. te Arn hem, de 4e luit. A. A. H. van Hcusden, van den staf der genie; bij het wapen der inf., bij den staf van het wapen, tot generaal- majoor, commandant der 3de divisie, de kolo nel A. A. F. Lanzing' van het 6de reg.; tot generaal-majoor, command, der 4ste divisie, de kolonel W. G. Rompelman, het 3de reg. bij het 2de reg., tot kolonel, command, v.n liet korps, de luit.-kol. C. P. Van Pommeren, van den generalen stafbij het 3de reg., tot kolonel, command, van bet korps, de luit.- kolonel A. E. L. Wellan, van het 5de ,ieg. by het 6de reg., tot kolonel, commandant van het korps, de luitenant-kolonel C. O. Van Kesteren, van het kores; is, bij den plaatselijken staf, de titulaire rang van kolo nel verleend aan den luit.-kol. H. H. E. Salo mon, van den staf, plaals.-comm. te Utrecht. H. M. de Koningin-Regentes heeft aan het hoofdbestuur van Ge vereeniging Moed, Beleid en Trouwwelke aan de riddel's van de Militaire Willemsorde beneden den rang van officier, die op hun ouden dag steun noodig hebben, het leven gemakkelijk poogt te maken, een extra gilt van ƒ4000 doen toekomen De groote hoffeesten ten Paleize zullen beginnen in de eerste weken van Januari, met een soiree musicale. Tot deelneming zullen worden uitgenoo- digd, behalve de vertegenwoordigers der vreemde mogendheden in den Haag aanwe zig. de burgerlijke en militaire autoriteiten der residentie, de hoofdambtenaren tot het algemeen bestuur behoorendc, do hoogere rechtelijke ambtenaren en <le ambtenaren van de hooge colleges van Staat. Een wetsontwerp tot regeling van den dienst bij de militie is aan den Raad van State toegezonden. In de jl. Zaterdag gehouden zitting der Eerste kamer is goedgekeurd de internatio nale overeenkomst tot bescherming van den industrieelen eigendom. Voorts werd behan deld de Wet op lietNederlanderacba^velke na eenig debat werd aangenomen jfifet 36 tegen 1 stem. V De Artsenwet, welke daarna aan de orde kwam, werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen, terwijl nog enkele kleine wets ontwerpen werden goedgekeurd. Eerstvolgende bijeenkomst waarschijnlijk 27 Dec. Mr C. C. Geertsema, lid van de Provinci ale Staten van Groningen, is met ingang van 1 Februari, benoemd tot Commissaris der Koningin in de provincie Groningen. Na overleg met den Minister van Financiën, heeft de Minister van Koloniën gemeend het vroeger geopperde plan, ora door tusschen- komst van een groote W. 1. Maatschappij, 's lands financiëelen steun te verieenen aan particuliere ondernemingen in Suriname, niet te moeten aanvaarden. Ten gevolge van verwikkelingen van finan ciëelen aard, heeft de directie der Exploi tatie-maatschappij besloten den thans be- staanden gemeenschappelijken dienst met de Noord-Brabant Duitscne Spoorwegmaatschap pij aan het station Boxtel op te heften. Het medegebruik van dat station is aan laatstgenoemaeMaatschappij voorloopigslechts toegestaan tegen een vaste jaarlijksche ver goeding. De Minister van Oorlog verklaart in zijn antwoord op het Kamerverslag over zijn be grooting, dat hij niet voldoen kan aan den wensch der Commissie van Rapporteurs om al de verhoogingen uit zijn Begrooting weg te nemen, daar hij er niet in kan toestem men om daaraan het karakter eener Crediet- wet te geven, zoodat maatregelen, die in het belang van de levende strijdkrachten of van de doode weermiddelen noodig en al dadelijk uitvoerbaar zijn, voor onbepaalden tijd zou den moeten worden verschoven. De Minister stelde voor de som van 40(XX), oorspronkelijk als subsidie voor de Vereeniging Trouw aan Koning en Vaderland uitgetrokken, te verhoogen tot ƒ20000. De verplaatsing van de geschutgieterij van Den Haag naar Amsterdam is, wegens ter- reinbezwaren en wegens de kosten uitge steld. Uit de residentie komt de tijding, dat Donderdagnacht aldaar plotseling is over leden in oen ouderdom van 57 jaren de heer mr. Henri David Levysson Norman, de laatste jaren lid der Tweede Kamer voor Rotterdam, oud-lid van den Raad van Ned.- Indië. De overledene een man van groote werkzaamheidzeldzame kennis en onkreuk baarheid van karakter hadeen schit terende loopbaan in den Indischen dienst. Als algemeen secretaris, als directeur van binnenlaridsch bestuur en laatstelijk als lid van den Raad van Indië, heeft hij gewichtige diensten bewezen. Zijn grondige kennis van de economische en agrarische toestanden in Indië gaf aan zijn adviezen in de Kamer een groote waarde, en algemeen was hij daar geacht en bemind om zijn eigenschappen van geest en gemoed. Hij blonk uit door een humaan karakter en zijn ontslapen wordt niet alleen door zijn betrekkingenvrienden en geestverwanten, maar ook door zijn tegenstanders op poli tiek- en koloniaal gebied zeer betreurd. Aan de linkerzijde in de Tweede Kamer laat hij een zetel open, welke niet licht door zulk een uitstekend, bekwaam en nobel man zal worden ingenomen. Bij de teraardebestelling, zijn Zaterdag morgen op Eik-en-Duinen bij' Den Haag, werd o. a. de laatste hulde gebracht door den Minister van Koloniën, zijn vierRotter- damsche mede-afgevaardigden ter Tweede Kamer en verschillende liberale en anti- revolutionnaire Kamerleden. De heer Jacob- son bepaalde zich (er werd niet gesproken) tot een kort dankwoord. Een overvloed van kransen werd op het graf achtergelaten. In den ouderdom van 85 jaren is Vrijdag te Leiden overleden dr. G. D. J. Schotel, van 4832'62 predikant te Zwaluwc, Chaam en Tilburg en sedert in zijn geboortestad Leiden woonachtig. Zijn zeldzame werkkracht evenaardde zijn groote belezenheid, welke geacht werd alles te omvatten wat inzonderheid de 47e eeuw betreft, met een breede grens in vroegere tijdvakken en ook de studie der 18e eeuw insloot. Van de zeer tal rijke werken, ook in perio dieken, welke den geleerden auteur het eere doctoraat deden verwerven, herinneren wij slechts zijn vertaling van Becker's Algemecne Geschiedenis en de voltooiing van Van der Aa's Biographisch Woordenboek. Giste/en (Zondag") te 14 uur werd in Frascati te Amsterdam oenealgemeeno ver gadering gehouden van de vakvereenigingen van den Katholieken Volksbond, ter voorbe reiding van het vakcongres te Rotterdam, in de maand April van het. volgende jaar, van welk congres Mgr. Bottemaimc, bisschop van Haarlem, eere-voorzitter is. Door den commandant van het leger en chef van liet Departement van Oorlog in Nederlandsch-Indië, den luitenant-generaal T. J. A. van Zyll de Jong, is het verzoek om pensioen ingediend. Door een commissie, van welke de heer Henry Tindal voorzitter iswerd een groot perceelvroeger diamantslijperijin de Zwanenburgerstraat te Amsterdam aange kocht, dat zal worden ingericlitals toevluchts oord voor dakloozen, die erligging en voedsel zullen vinden. De inrichting is gevolgd naar hetgeen door het Leger des Heils op dit gebied reeds is gepraesteerd. De vraag is echter gewettigd of het niet practischer geweest \>are een inrichting, door het Leger des Heils opgericht te steunen dan opnieuw naast de Shelters toevluchts oorden voor dakloozen op te richten. Is men bovendien niet druk bezig van Amsterdam een dorado voor behoeftigen te maken STADSNIEUWS. Stadgenooten! Gedenkt thans 's morgens bij uw ontbijt en uw twaalfuurtje de vogels. De arme diertjes hebben het kwaad te ver antwoorden nu sneeuw en ijs en modder den grond bedekken. Wat broodkruimels in den tuin of op de vensterbank gestrooid, zullen zij, als de zoiner weer daar is, niet vroolijk, opwekkend gesjilp en gefluit ruimschoots beloonen jjour burgemeester en wethouders zijn tot leden of plaatsvervangende leden van den schuttersraad der d.d. schutterij alhier be noemd de heeren J. S. J. de Jongh, H. C. A. de Jongh, 2. luitenant, J. de Jager, S. H. Massa, korporaal, H. C. den Hertog en J. J. Blok, schutter. De benoeming geschiedde ter vervulling der plaatsen van de neeren: jhr. J. H. Sandber», J. Pekelharing, vroeger 2. luitenant, thans 1. luitenant, A. Vonk, A. Veen, voorheen kor poraal, G. de Jager en A. J. Michielsen, voor- neen schutter, die van de functie als lid of plaatsvervangend lid van voormelden schut tersraad, op grond van de wettelijke bepa lingen, eervol werden ontheven. De president der Spaarbank van de af- deeling Amersfoort van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, Mr. F. H. van Persijn, heeft ontslag genomen als lid van het Be stuur dier instelling. Tot zijn opvolger is Vrijdag gekozen de heer P. Methorst, lid des Bestuurs. In plaats van den heer A. J. Bos, door wien ontslag als lid is ingenomen, is doorliet be stuur der Amersl'oortsche Spaarbank uit zijn midden tot secretaris gekozen de heer H. J. Croockewit. Ter gelegenheid van zijn benoeming tot Kolonel-Commandant van het 3e Regiment Infanterie, brachten de officieren van dit garnizoen jl. Zaterdagavond omstreeks 8 uur een serenade aan overste A. E. L. Wellan, van het le Bataljon 5e Regiment Infanterie. Dat de stafmuziek van dat korps, die trots koude en gladheid er lustig op losblies, heel wat nieuwsgierigen buiten de St. Andries- poort lokte, behoeft nauwelijks, vermelding maar ook een overvloed van belangstellenden gaven blijk van bun sympathie. Met leede oogen ziet men den overate van hier gaan en ieder die hem kent, wenscht het 3e geluk met zijn hoogst humanen nieuwen chef. Wij brengen in herinnering, dat morgen te 10 uren de Tentoonstelling der Prote- stantsche Armenloterij geopend wordt, in het Gasthuis aan den Singel. Prof. dr. Jan ten Brink zal aanstaanden Donderdag den 45en in het Nut alhier spreken over Natuur en Litteratuur. Men verzoekt ons, er aan te willen herin neren dat voor de soireewelke onder officieren van het be Regiment aanstaanden Woensdagavond in Amicitia zullen geven, ten behoeve van de vóór 4877 gepension- neerden plaatsen besproken kunnen worden op den dag der uitvoering van 42 tot 3 uur, in AMICITIA. De voorstelling welke uitnemend belooft te worden, trok zóo zeer de algemeenc be langstelling, dat »het huis nagenoeg uitver kocht" is en het dus zaak heet, zich intijds van een goed plaatsje te voorzien. Juist wordt ons bericht, dat II. M. de Koningin-Regentes een gift van ƒ4000 ge zonden heeft ten behoeve dier gepension- neerden. Sini-Nicolaaspret was 'tin Amerafoort, niet alleen op den avond van 5 December, maar ook nog den dag daarna; toen namelijk, voor de ruim 700 leerlingen van de openbare lagere scholen 3e soort, in de Koestraat en Koningstraat. Al lag de sneeuw ook dik, voor de jeugd was 't geen beletsel. Opgetogen ging ze in den ochtend schoolwaarts, en (laar wachtten, in de feestelijk versierde lokalen, chocolade en krentenbrood, speculaas en dolle pret't Scheen, dat er op last van den goeden Sint- in den nacht de tooverataf ge zwaaid was. Veel, veel meer toch kwam er nog voor de dagFiksche nieuwe kleeding- stulcken verzekerden menig' knaap of meisje een gansch niet overbodig genot van nog wat langer duur: welk een dolle opgewonden heid daar, wat stille verrukking hier! Een heerlijk idee was door de Vereeniging Volles- onderwijs" dank zij de ruim toegevloeide bijdragen van Ingezetenen verwezenlijkt geworden. Tot besluit bracht de avond van Zaterdag 10 December nog iets extra's voor de oudere leerlingende uitnoodiging n.l. van den Heer Hoogewerff tot een sciopticon-vertooning in «Volksheil." Wat een voldoening heeft de Heer Hooge werff gesmaakt voor zijn geheel belangelooze moeite. Kinderlijk eenvoudig, boeiend, en daardoor hoogst leerrijk was de toelichting bij de prachtige, veelal grappige, soms hoogst ernstige tafereelen, daar op't doek; maar aandachtiger, ordelijker, dankbaarder gehoor bad de vertooner zich ook niet kunnen wen- schen. Eero al den milden gevers; onze oprechte gelukwensch aan onderwijzers en onderwij zeressen met den uitslag van zulk eenSint- Nicolaasfeest. Donderdagavond vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Na lezing en vaststelling der notulen, werd overgegaan tot de mededeeling der ingekomen stukkeneen missive van het Gemeentebe stuur betrekkelijk de onlangs gehouden ver kiezing van twee leden der Kamer, van wien de heer H. C. van Dam het mandaat aan- vaardde, terwijl de heer C. T. van Beek de benoeming niet aannam, hetgeen der Kamer aanleiding gaf, een woord van leedwezen uit te spreken over dit hesluit, met erkenning van net vele, dat de heer Van Beek praestcerde; een missive van den Minister van Financiën, nopens opgaven ten behoeve der Centrale commissie voor de Statistiek; een missive van den Minister van Waterstaat, ten geleide van het verslag der zeevisscherijen. Het adres van de Kamer te Zutphen aan den Minister van Justitie omtrent buiten- landsehe Levensverzekering-maatschappij en (wettelijke regeling barer verplichtingen, hef fing van Patentrecht, verscherpte controle, enz.) zal door de Kamer ondersteund worden. En gelijk besluit werd genomen met betrek king tot het adres der Middelburgsche Kamer aan den Minister van Waterataat nopens den bouw hier te lande van groote oorlogsschepen. Op de missive der Kamer te Wageningen waarin opgaven worden gevraagd omtrent en klachten worden geuit over den handel door stationschefs gedreven, zal worden ge antwoord, dat hier ter stede niemand nadeel ondervindt van dergelijken handel en door de chefs alhier geenerlei misbruik wordt gemaakt van de hun verleende vergunning om handel in brandstollen enz. te drijven. Evenals dit stuk voor kennisgeving werd aangenomen, geschiedde dat met de missive van den Bond tot bestrijding van overdreven Zondagsrust, ten geleide van haar adres aan den Minister van Waterstaat om althans op algemeen erkende Christelijke feestdagen meer dan éen postbestelling te verkrijgen. Nadat nog gewezen was op de wijziging in de Wet op den kinderarbeid, werd overgegaan tot de verkiezing van een president en diens plaatsvervanger. Tot voorzitter werd herkozen de heer J. Gerard Kleber, terwijl de heer II. C. van Dam, tot onder-voorzitter gekozen werd. De vergadering werd vervolgens met de ge bruikelijke plichtplegingen gesloten, waarna de Kamer overging in comité-generaal. Gemengd Nieuws. De Temps, welke blijkbaar nog niet genoeg heeft aan het Panama-schandaal, heeft dezer dagen zijn lezers verkwikt met de verrassende mededeeling, dat in Nederland minstens iets even ergs is gebeurd. Steunende op een artikel van De Amsterdammer »le seul journal qui ait pris position en faveur du suffrage uni- verael" en daarom natuurlijk reeds alle ver trouwen waard vertelt het blad eenvoudig weg dat, als onze Atjeh-oorlog zoo lang duurt, zoovele rnenschen en zoovele millioenen kost, dit moet worden toegeschreven aan een geheime vereeniging van Indische amb tenaren, die misschien wel in leveranties voor Atjeh zijn betrokken. De Temps vindt dat uiterst ernstig en het zou ook zeer ernstig wezen als zulke dingen in Nedorland ge loofd werden, want het ernstige van den laster is niet, dat hij gezegd, maar dat hij geloofd wordt. Een twaalfjarig meisje te Dordrecht zou voor een jong werkman op St. Nicolaasavond een pakje bezorgen bij zijn meisje. Het pakje bevatte gebak en ook een gouden ring. Het eerste kwam nog vrij goed terecht, al ont braken de sporen niet, (lat er van gesnoept was. De ring evenwel werd niol in liet pakje gevonden, maar wel in een pandjeshuis, waar de veelbelovende bezorgstcr of haar oudere

Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 2