Een der passagiers van de «Veendam", die van 30 Augustus tot. 6 .September op Hoffmann Island in quarantaine werd ge houden, heeft tegen de stad New-York een eisch tot schadevergoeding ingesteld tot een bedrag van '20000 dollars, omdat men hem wederrechtelijk heel't gevangen gehouden. heeft hij «lie afgewezen. Ook zou hem een voorstel door een inpressario zijn gedaan voor een tourdée van 3 maanden, tegen een vergoeding van 00000 gld. lu Januari zal hot koor te Luik optreden. STADSNIEUWS. lichtbrandbare waren, dat spoedig de winkel en het gansclie benedenhuis in lichterlaaie stonden. Een officier, die de hoven-apparte menten bewoonde, en door.den iievigen rook bemerkte wat er gaande was de bewoners waren van buis kon zich te nauwer nood redden, met achterlating van al zijn have. I)e Vrijwillige Brandweer was-het eerst, ter plaatse, met lolfelijken spoed gevolgd door de stedelijke brandspuiten. Met, eerst werd water geneven uit een kraan 'Ier Wa terleiding, doch' liet. mocht niet gelukken den brand tot de benedenverdieping tebepprjteii. Welhaast stond het pansebe ugrceelinvlam, tot niet geringe ontsteltenis der buren, wier woningen door de St. Nicolaas-zendiugen gevuld zijn met lichtbrandbare voorwerpen. Het mocht der brandweer echter gelukken de belendende povceelen, die iivtusscben veel waterschade bekwamen, te behouden. De autoriteiten waren langen tijd bi] den brand aanwezig: de schutterij bewaarde op uitnemende wijze de orde en bet is zeker voor een groot deel toe te schrijven aan de groote kalmte waarmede brandmeesters en spuitgasten optraden, dat de brand, die aan stonds een zeer dreigend aanzien had, en door den feilen wind zeer werd aangewakkerd, tot bet aangetaste perceel, dat geheel is uit gebrand, beperkt werd. Om zes uur, juist toen de brandklok begon te luiden, rukte de laatste spuit in, ouder vroolijk gezang dor spuitgasten. De Amsterdamsohe politie hooft een huzaar aangehouden, die sedert 11 November j.l. zijn garnizoen te Amersfoort zonder verlof had verlaten. Aanstaanden Maandagavond, 7| uur, zal in een vergadering der oudheidkundige ver- eeniging vlëhilé," door den heer W. E. N. Van Rootselaar, Voorzitter dier vereeuiging, een historische voordracht gehouden worden. Vrijdagavond houdt de A mersfoortsclie IJs club «voorwaarts" een buitengewone alge- meenc vergadering, ter verkiezing van een bestuurslid-Secretaris, in de plaats van den lieer A. Van Santbrink, die bedankt beeft, en tot liet ontvangen van bestuurs-mede- deelingen, Heden werd het nieuw aangelegde tweede spoor van den Nederlandsen en Centraal- Spoorweg tusschen Utrecht en Amersfoort in gebruik genomen. Maandag vertrekt weder te middernacht van liet Centraal-station te Amsterdam een extra-nachttrein naar hier. De Soirée welke onderoffioren van het 5e regiment infanterie gisteravond in A mie ilia gaven ten bate der vóór '1877 gepensioneerde krijgsmakkers, kan in ieder opzicht uitnemend geslaagd heeteu. Waar het een Liefdadigheids-voorstelling geldt, betaamt liet ons niet, in beoordeel in- gen te treden, maar toch willen we een enkel woord over den feestavond in het midden brengen. De ontzaggelijke moeite welke de heeven commissarissen van regeling zich gaven en aan adjudant, Hendricks komt wel liet leeuwendeel daarvan toe is ruimschoots beloond door de belangstelling die in hot feest getoond werd. Het met groote zorg snamgesteld programma beloofde veel en gaf nog meer dan er van verwacht, werd. Nadat Van Aken's kapel, onder persoon lijke leiding van dozen bekwamen musicus, Mendelssohn's llorhzeHsmarsch cn een deel van Maseagni's Cavallcria ruslicana ten ge- hoorc had gebracht. dit laatste op een wijze die boven onzen lof verheven is stelde de lieer Van Hedel, getransformeerd in Professor Mumpitz, zijn twee wonderkin deren voor. Wonderkinderen waren hot, de lange slungels, die door hun kleedij er dubbel vermakelijk uitzagen en door liun wonderbaarlijk sollerpzinnige antwoorden iedei-s verbazing wekten. Een daverend ap- tilaus ging er op toen «Hansje" (de heer .ros) bijgestaan deer haar broertje «Kransje" ('t ventje was bijna 2 Meter lang) op de vraag van hun professoralen vader waarom liet. 's Zondags hier ter stede toch zoo stil is, zeer snedig antwoordde»we zitten daar buiten te diep in het zand" en een toespe ling maakte op hot graslooze kazerne-veld. De gymnasten, die in het volgende num mer zeer fraai turnden, oogstten eveneens veel bijval. Er werd keurig gewerkt, en hetgeen te zien gegeven word heeft, zeker menigeen, die aanstaanden Zaterdagavond de uitvoering der gymnastiek-vereenïging Ly- cui'gus zal kunnen bijwonen, doen denken aan de perzik, die naar meer smaakt. De bijval die de lieerFisseher oogstte voor zijn keurige Huit-solo (Briccialdi's fan tasie over de Trilt!lata) werd ook voor een goed deel gebracht aan den heer Hendriks, die de piano-partij op zich genomen had. Koddig waren 'Ie hoeren Van IIedel en Kros uitgedoseht bij het. voordragen van «de moord van Haauisiionk." Do lieer Kros viel niet eenmaal uit zijn vrouworol, hetgeen heel wat zeggen wil, vooral als bijna voortdurend gezongen moet worden. Het laatste nummer vóór de pauze trok aller aandacht. Als een klein bewijs hoeveel zorgen aan liet bereiken van een goed geheel besteed zijn. dieiië, dat men voor liet iustu- deei'éb van dit nummer een Chineeschen dans een onderofficier uit Den Bosch heelt, doen overkomen. Waar we een woord van lof zouden willen brengen aan de executanten en over de costumes, mogen we niet onvermeld laten, dat onze stadgenoot de heer Jules Weijers, belangloos het grimmeeren en kappen op zich nam. Na de Pauze werd gespeeld Sidin, het drama van; Jan C. de Vos, (lat uitstekend van stapel liep. De verzen werden uitnemend gezegdhot spel was in enkele momenten onverbeterlijk, vooral van lohrier Brinkman, die de zeer moeilijke rol van Sidin vervulde en zelfs in zijn loepen inlander bleef. Jammer, dat waar aan accessoires zóo veel zorg be steed was, ecu der ol'licoren op 't tooneel een zilveren medaille aam oranje lint droeg in plaats van de vergulde Atjeh-medaille aan bet bekende blauwe lint. Alles sloot als een bus en het zal ons dan ook niet verwonderen, dat indien een der gelijke soiree hier weder gegeven wordt, velen zich geroepen zullen gevoelen, haar bij te wonen. Afgescheiden van liet bedrag, dat binnen kort zal opgezonden worden, als batig saldo van deze voorstelling, zullen de gepension- neerden dankbaar zijn voor de vele moeite welke hoeren onderofficieren, die deze soirée organiseer en, zich getroostten om bet lot der zqögoiüiiunde «hoiulerdgulders" te ver beteren. Tot ons leedwezen zijn wij verplicht hot verslag van het Dinsdag in den gemeenteraad behandelde tot en volgend nummer uit te stellen, en ons te bepalen tot de benoemin gen van leden van verschillende cornmissiën, ter voorziening in door periodieke aftreding te ontstane vacaturen. Tot curator van het Gymnasium werd herbenoemd mr. J. G. A. van /ijst: tot lid der Commissie van toezicht op liet Middel baar onderwijs mr. J. Heyligers: tot Jid der Commissie van toezicht op het Lager onder wijs dr. I'. Groenebonm; tot lid der Openbare gezondheidscommissie dr. J- W. Doyer Jr., en tot leden van liet. Burgerlijk armbestuur de hoeren J. Zandijk en W. Van Ecdcn. Voor '181)3 werd de Commissie van fabri cage samengesteld uit de lieeren J. Zandijk, E. L. Visser en E. E. J-l. van Landschot 1 lubrecht. terwij! voor dat jaar tot leden der Commissie voor de gemeente-reiniging wer den benoemd de heeren E. L. Visser en O. T. Van Beek, laatstgenoemde nadat de heer Van Landschot Hubreclit bad verklaard, niet meer in aanmerking te willen komen en hij de benoeming van den beer Van Beek, die vroeger als advisseerund lid, buiten den Raad in de commissie zitting had, doch door zijn verkiezing tot raadslid, moest dolungeeren had aanbevolen. Mejuffrouw E. Laan te Arnhem werd tot onderwijzeres in drie talen, tevens plaatsver vangend hoofd, aan do school Ie soort voor meisjes benoemd op een jaarwedde van f1200, en mejulVroiiw A. M. J. Duijster te Leiden tot onderwijzeres in twee talen aan die school op een wedde van f775. Tot liersrhutler van de huurwaarde van de lokalen waarin sterkedrank in bet klein wordt verkocht, werd voor liet jaar 1833 benoemd de lieer .1. Kerkbuil-. Gemengd Nieuws. Bij den uitgever H. 0. A. Thieme te Nij megen is in druk verschenen de belangwek kende verhandeling over «Suiker als voedings middel''' onlangs dooi- den lieer G. Birnie, van Deventer in bet Indisch Genootschap te 's-Gmvoiihage gehouden. De lezing der ver handeling, in bevattelijk oh vorm vervat, zij ten warmste aanbevolen.. Zondagmorgen is de eerste tocht per schaats gedaan van Veendam naar Borger-Compag- nie. De waaghals, Jb. Scliönfeld "Wieners, ontving van den kastelein Van Dijken liet gebruikelijke geschenk, een metworst. Zondagavond te ruim elf uur werd te Groningen brand ontdekt in een perceel aan de Venlsgang, bestaande uit vier beneden woningen en een bovenwoning. Op de laatste, bewoond door de 82-jarige Maiko Lirnbeek, schijnt de brand te zijn ontstaan, die weldra zoo in omvang toenam, dat binnen kort het geheele perceel tegen den grond lag. Het huis was verzekerd, de inboedels der vijf huisgezinnen niet. De oude vrouw vond op nootlottige wijze den dood in de vlammen; tegen den morgen vond nion haar lijk. Zekere J. 0. Geilen maakte zich verdienstelijk door het redden van 3 kinderen, waarvan een nog kwetsuren bekomen heeft. Fonigo jaren geleden kwam eens te Gorin- cliem een trein aan met het noodige aantal conducteurs, doch zonder een enkelen passa gier. Deze week heeft men aldaar liet tegen- BINNENLAND. De verkiezing voor Rotterdam, noodig ge worden door net overlijden van den heer mr. II. D. Levyssohn Norman, zal plaats hebben op Dinsdag 3 Januari en de her stemming, zoo noouig, op Dinsdag 17 Janu ari daaraanvolgende. Als candidaat der liberalen wordt te Rot terdam genoemd de heer A. Plate. Er is een wetsontwerp aangekondigd tot wijziging der pensioenregeling voor weduwen en weezen van burgelijke ambtenaren. Daarin zal ook een voorstel worden ge daan, om alsnog recht op pensioen toe te kennen aan de weduwen van vóór 1 April 1836 aangestelde ambtenaren. Thans is in alle bestekken van aannemin gen bij den Waterstaat, ook in die van de spoorwegmaatschappijen, de verplichte ver zekering van werklieden tegen ongelukken opgenomen. Spoedig zal bij (le Kamer worden inge diend het onteigeningsontwerp voor de ver- biudingsbaan te Rotterdam, die, naar het advies van alle autoriteiten, om de stad zal worden gelegd, overeenkomstig het plan van de II. IJ. S. Maatschappij. Het baanvak MaassluisHoek van Holland zal waarschijnlijk in 't begin van 1833 in exploitatie kunnen worden gebracht. In 1894 kan geheele afwerking van den Rotterdamschen waterweg naar zee worden te geracet gezien. Het voornemen bestaat om in het vervolg de cadetten, die liet overgangsexamen naar het 2e studiejaar niet goed gevolg hebben afgelegd, den rang van korporaal-titulair toe te kennen en aan hen, die naar liet 3e stu diejaar zijn overgegaan, dien van sergeant- titulair. Het grondgebied van het rijk is bij kon. besluit verdeeld in zeven artillerie- en vier fjenie-coimnandeinenten, elk een deel van iet vestingstelsel omvattende, en eenige niet versterkte plaatsen en voor millitaire doel einden bestemde gebouwen en terreinen. De magazijnen der artillerie te Woerden én te Dordrecht zijn bestemd voor liet op leggen van artillerie-materieel van bet veld leger, voor zooveel dit niet bij de korpsen in gebruik is of in enkele tot een derartil- lerie-comrnandcmenten behoorende magazij nen is opgelegd. Men bericht uit Batavia aan het Nieuws dat er nog acht residenten naar Atjeh zullen fëzonden worden. Om de daaraan verbonden osten goed te maken zou liet traktement van dc luitenants niet een derde worden verminderd. Het dagblad le Courrier de lu Meuse. dat ruim 50 jaren te Maastricht beeft bestaan, zal met 1 Januari a. s. ophouden te ver schijnen. Het wordt vervangen door een dagblad in de Nederlundsche taal, getiteld: Ons Zuiden. Met le Courier de la Meuse verdwijnt de eenige Kransche courant in ons land. De heer A. C. Wertkeim, die Maandag zijn zestigsten verjaardag vierde, werd K door een groot aantal vrienden uit stad en land gelukgewenscht, die hem alsblijk van vereering en vriendschap een album aan- e geboden. Het album bevat, behalve de portretten der deelnemers, een aantal goed geslaagde aquarellen van Witkamp en Van der Waay, die betrekking hebben op den veelzijdigen, r; -maatseliappelijken, niet het minst dén phi- j' 'lantli iropiscken arbeid, van den jubilaris. In de Zaterdag te Amsterdam gehouden E -jaarvergadering der Nederlandsche harddra- verij- en renvereeniging werden de aftre- dende bestuursleden, baron Van Brienen van - de'Groote Lindt en De Kat van Hardinxveld, herkozen. Uit de voorloopige mededeelingen vau den Penningmeester bleek, dat de op- j brengst van drie rendagen bedroeg /Ti 867, h contribution ƒ6180 en rente ƒ100, totaal ƒ13147. De uitgaven zullen ongeveer f14200 lE'beloopen, zoodat er een tekort is van pi. m. t /lÓLK). Er is echter nog ƒ7000 in kas, zoo- dat bet nieuwe vereenigingsjaar aanvangt met ƒ6000 batig saldo, fr V Nadat nog enkele zaken besproken waren, is de vergadering gesloten. jv Naar het Vad. meldt, kreeg Daniël De j Lange een aanbieding om met zijn koor in het 1 volg end jaar naar Chicago te komen, maar Zondag den 18en hoopt ds. 11. W. Kal IT, Remonstrantsch predikant te Alkmaar, voor te gaan in de godsdienstoefening in .de Re- monstrantscbe kerk alhier. De heeren J. S. J. de Jongh, II. C, A. de Jong, J. de Jager, S, II. Massa, II. (Jollen Hartog en J. J. Blok, benoemd tot ledcappn plaatsvervangende lerfWi van den Schutters raad der dienstdoende schutterij, werden door den Rurgeineester beöedigd. De dames M. M. van Mill en A. Verkade, onderwijzeressen aan <le openbare meisjes school alhier, legden met gunstig gevolg het examen after verkrijging van deacteVrije- en Orde-oefeningen der gymnastiek. Daar aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier door liet Dagehjksch Be stuur dezer Gemeente opnieuw haar advies is gevraagd omtrent de wenschelijkheid eener aansluiting aan het intercommunaal Tele- phoonverkeer, verzond zij het volgende rond schrijven Zooals U bekend is, werd indertijd door ple Gemeente Amersfoort eene Overeenkomst ■gesloten met de Ned. Bell Telephoonmaat- 'schappij, waarin o. a. de bepaling werd op genomen, dat door de eerste te allen tijde de vestiging van een intercommunaal spreek- station zou kunhen worden geëisclit, tegen garantie, gedurende vijfjaren, van een netto opbrengst voor de Maatschappij van ƒ300 per jaar, waartoe een bruto ontvangst noodig is van '1200, daar deMaatschappij 75% moet afstaan van het Rijk. Door B. en W. zijn tot heden daartoe nog geen stappen gedaan, aangezien zij in prin cipe van het standpunt uitgaan, dat de ves tiging van zulk een Telephooustation naar hun meening niet geacht kan worden van algemeen belang te zijn voor deze Gemeente en de bedoelde garantie door de direct be langhebbenden behoort te worden opgebracht. Een vroeger daartoegehouden vergadering heeft tot geen resultaat geleid. De Kamer meent echter te weten, dat B. en W. gaarne de zaak opnieuw ter hand zullen nemen, wanneer thans van voldoende belangstelling mocht blijken. Zij gelooft echter, dat bet vestigen in deze Gemeente van een spreekstation, waar men heen inoet gaan om met andere plaatsen een gesprek te voeren, weinig voldoen, en alleen dan weiischelijk zijn zoii wanneer in deze Gemeente zelve een telephoonuct be stond en de daarbij aangeslotenen in de ge legenheid werden gesteld, direct van hun kantoor uit met hun vrienden op andere plaatsen in gesprek te treden. Zij heel't daarom eenige inlichtingen inge wonnen bij Telephoon maatschappij en en liet is haar gebleken, dat de abonnementsprijs, voor onderling Telephoon verkeer in deze Gemeente bij minstens 50 ubonnós zou be dragen f35 per jaar. Dit. is echter geheel afgescheiden van het intercommunaal verkeer en de daarvoor verlangde garantie boven vermeld. Voor aansluiting aan dit intercommunaal verkeer zou, altijd wanneer de Ned. Bell Telephoon Mij. dit toestaat en debetrokken Minister het. goedkeurt, door ieder aange slotene waarschijnlijk noj ƒ35 per jaar be taald moeten worden, behalve de f0.50 voor ieder gesprek van 3 minuten, waarover de bovenbedoelde garantie loopt. Dat die aansluiting door de Ned. Bell. Teleph. Mij. zou worden toegestaan, is echter zeer onzeker. Bij exploitatie van de Telephoon in deze Gemeente door de Ned. Bell Telephoon Mij. zou het abonnement waarschijnlijk ƒ60 be dragen met ƒ10 voor do aansluiting. Directe aansluiting aan haar spreekstation zou dan echter meer kans vanslagenhebben. De abonnementsprijs van ƒ60 pl. m. ƒ10 is die welke door de Ned. Bell. Tel. Mij in andere plaatsen wordt geheven. Positieve gegevens heelt de Kamer daaromtrent niet daar zij van deze Maatschappij op haar aan vrage geen antwoord ontving. Tenéifrde nu een voldoend advies te kun- uithrengen aan Burgemeester en Wethouders, wenscht de Kamer te. vernemenOf men genegen is gedurende vijf jaren mede te garandeeren voor de ƒ300 noodig voor de oprichting van een Telephoniscb spreeksta tion alhier, en zoo ja, tot welk bedragen ook of men genegen is zich te abonneeren bij een hier opterichten Telephoon-maat- schappij, tot een jaarlijksehen prijs van f 35 of hoogstens ƒ60. Gisteren omstreeks 3 uren brak een ern stige brand uit in de varkensslachterij van den heer DuytslioiV,aan<le Langeslraut alhier. De brand die in het achterhuis schijnt ont staan te zijn, nam zóo spoedig in omvang toe, en vond zóóveel voedsel in ile aanwezige I

Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 2