G INBOEDEL, HAKHOUT, Advejtentiën Eierbriquetten en Cokes Steendrukkerspers Wilgeboomen, Uit Petersburg wordt aan de »Poat" ge meld, dat de Russische Kroonprins binnen kort het Duitsche hof zal bezoeken, misschien bff gelegenheid van het huwelijk van 's Kei zers zuster, of anders op den verjaardag des Keizers, den 27stenJan. Meer dan geruchten zijn deze mededeelingen niet, maar toch verdienen zij wel vermelding als bewijzen, dat men te Berlijn gaarne de vriendschaps banden tusschen Rusland en Duitschland enger wil aanhalen. Uit de hoofdstad van Argentinië wordt geseind dat 1500 opstandelingen in de pro vincie Corrientes ae stad Cazeros hebben aangevallen, die bezet was door 500 man van de regeeringstroepen. De opstandelingen zijn met groot verlies teruggeslagen. Het is te hopen dat deze nederlaag een einde zal gemaakt hebben aan de revolutie in de Argentijnsche Republiek. BINNENLAND. Bij Kon. besl. is aan H. Veldhuizen, ont vanger der directe belastingen en accijnzen te Nijkerk c. a., op zijn verzoek, eervol ont slag uit 's Rijks dienst verleend, behoudens aanspraak op pensioen en onder dankbetui ging voor de trouwe diensten gedurende ruim 56 jaren den lande bewezen. Zijn benoemd: bij den genei-alen staf, tot luit-kolonel, de •majoor A. J. Prins, van dien staf; bij den provincialen staf, tot luit.-kolonel, de majoor W. B. van den Bosch, prov. adjudant in Noord-Holland bij den staf van het wapen der Inf., tot luit.-kol., de majoor J. E. H. Hanckar van dien staf, directeur der normaal-schietschool tot majoor, de kap. J. H. Engelbregt, van het 5e regiment en zulks met afwijking in zooverre van de formatie van het korps en met bepaling tevens, dat hij in zijnen nieu wen rang zijn tegenwoordig tractement zal blijven genieten. Bij Kon. besluit is mr. J. J. Meerbeke op nieuw benoemd tot voorzitter van den Pen sioenraad-voor burgerlijke ambtenaren. Bij Kon. Besluit is bepaald, dat het ontslag van jhr. mr. J. JE. A. van Panhuys, als Com missaris der Koningin in de provincie Gro ningen en zijn benoeming tot Commissaris der Koningin in de provincie Overijssel, zul len ingaan met 4 Februari 1893. De Eerste Kamer heeft aangenomen het ontwerp tot verlenging van den termijn van invoering der vrije- en ordeoefeningen der - gymnastiek, zoodat eerst in 1895 het onderwijs in dit leervak verplichtend wordt. Met het oog op de uitgaven, voor privaat lessen enz., welke onderwijzers zich getroostten om de akte te halen, vraagt het Schoolblad wie nu die onkosten betalen moet, de geëxa- mineerden of zij »die met dezelfde licht zinnigheid 't eene oogenblik een nieuw leer vak voorschrijven en het een volgend oogen blik weer schrappen De peraequatie der Grondbelasting op 6 pOt. was Vrijdag in de Eerste Kamer aan de orde. Be Minister stemde toe, dat van de vreemde grondeigenaars een compenseerend recht moet worden geheven. Hoe dit zal geschieden is echter mede nog in onderzoek. Slechts vier leden, stemden tegen het ont werp, terwijl 35 er vóór stemden. De Kamer deed verder nog eenige kleinere ontwerpen af, waaronder de Hoofdstukken Huis der Koningin, Nationale Schuld en de Middelen voor het dienstjaar 4893. Zij scheidde daarna tot Maandag 9 Januari, 's avonds 84 u In 't begin van Januari is het voorloopig Verslag der Tweede Kamer over Bedrijfs belasting te wachten. De rapporteurs voor de Kieswet komen 47 Januari bijeen. Onder meer zal de Kamer bij haar terugkeer, in Februari het Ontwerp op het faillissement gereed vinden. La October a. s. zijn de vijfjaren verstreken gedurende wélke de tegenwoordige Gouver- - neur-Generaal aan het bewind is. Op de Begrooting voor 4893 is echter geen post uit getrokken voor de uitzending van een Gouver- neur-Generaal uit Nederland. De Java Bode maakt naar aanleiding hiervan de opmerking, dat die kosten ook met behoeven gemaakt te worden, wanneer de opvolger van den G. G. reads in Indie is. De burgemeester van Haarlem, mr. E. A. Jordens heeft tegen 4 April ontslag gevraagd. Hij is ruim 26 jaren in zijn ambt werkzaam geweest. Bij. de overdracht op il. Vrijdag van het Voorzitterschap der Rechtbank te Amsterdam aan mr. H. M. Luden, waren niet minder dan 450 advocaten en procureurs opgekomen en de Amsterdainsohe bladen noemen dat nog «eenige leden der balie" om den aftredenden voorzitter jhr. mr. C. H. Backer een gouden herinnerings- medaille te over handigen. Onlangs zijn de enterbijlen uit de bewape ning van onze oorlogsbodems vervallen, ter wijl daarvoor sabel en revolver zullen worden verstrekt. Het voornemen bestaat, ook de enterpieken te doen vervallen. Vrijdagochtend om 7.37 werd de brandweer geallanneerd voor een brand, die ontstaan was in de papierkelders van bet Post- en Telegraafkantoor te Amsterdam. Toen de brandweer ter plaatse kwam, smeulde het oude papier reeds hevig en kort daarop sloegen de vlammen door den vloer, den ingang naar het Telegraafkantoor. De trap, die zich daar bevindt en naar de boven verdieping voert, is gedeeltelijk verbrand, terwijl het houtwerk, deerlijk geschroeid is. De brandweer, die met twee stralen van de Vechtwaterleiding werkte, was het vuur binnen een kwartier meester. De oorzaak van den brand is onbekend. De aangerichte schade is betrekkelijk ge ring, daar de kantoren zelf niets geleden hebben. Hoewel de dikke rook in de verschillende lokalen zeer hinderlijk was, is men er, door de flinke houding en de krachtige inspanning van het personeel, toch in geslaagd alle posten precies op tijd te laten vertrekken. Nog geen uur was de brand gebluscht, of men was reeds, nadat door de straatreiniging alles was opgeruimd, begonnen de geleden schade te hei-stellen. Een nieuwe ziekte9 Te Sittard heerscht onder kinderen en half volwassen personen een ziekte, die besmettelijk schijnt te wezen. De lijdei-s worden lusteloos, de hals- en oor- klieren zwellen op, terwijl de tong en lippen beginnen te vervellen. Na verloop van 4 a 6 dagen zijn de lijders genezen. Ook elders, o. a. te Eijsden (Limburg) zou die kwaal zich vertoond hebben. Rolt. Nieuwsblad. STADSNIEUWS. Bij Kon. besluit is benoemd tot kapitein bij het 2e de 4e luitenant L. T. C. J. Rieber van het 5e regiment Infanterie; bij het 5e regiment tot luitenant-kolonel de majoor H. P. C. van der Teen van het 4e regiment, tot majoor de kapitein J. M. Bulfart van het In- structie-Bataillon en de kapitein C. H. ten Beek van den staf van het wapen; tot kapitein de 4e luitenant L. C. Vervooren van liet re giment Grenadiers en Jagers en tot 4 e luitenant ae 2e iuitenant A. C. de Vos van het korps; bij het 8e regiment tot kapitein de 4e luite nant H. N. Ravesteyn van het 5e regiment, en is de majoor W. E. A. Wupperman van het 4e regiment Huzaren in zijn rang overge plaatst bij den Generalen staf. In de Donderdag gehouden vergadering der Afdeeling «Amersfoort" van de maat schappij tot Nut van 't Algemeen, werd o.a. medegedeeld, dat het ledental der afdeeling in het afgeloopen jaar met 42 is toegenomen. In de plaats van den heer Wellan, die wegens vertrek bedankte, werd als bestuurs lid gekozen ritmeester L. Bolle, terwijl tot leden van de Commissie der Spaarbank ge kozen werden de heeren B. A. Siddré en L. Bolle, ter vervanging aan de heeren A. J. Bos en mr. F. H. van Persijn, die bedank- Een stadgenoot trof het ongeluk, dat bij het Nieuwjaar-schieten, het pistool hetwelk hij in de rechterhand hield en als gewoon- iijk bij dergelijke gelegenheden bovenmatig zwaar ge'aden was, plotseling afging, waar door de lading door de linkerhand drongen deze zeer ernstig verwondde. Er bestaat nochtans hoop, dat de hand behouden zal blijven. Onlangs was de poes Mama geworden en het dochtertje van een inwoner dezer stad was toevallig getuige van de deliberatiën over het «aanhouden" der jonge katjes. Voor eenige dagen had de kleine twee zusjes te gelijk gekregen en toen vader haar dit meedeelde, vroeg ze in haar naieviteit in allen ernst: «welke houdt u aan?" Op Berkhove is onder de runderen van mr. J. Cock Blomhoff mond- en klauwzeer uitgebroken. Door den Burgemeester zijn aanstonds de wettelijk voorgeschreven maat regelen genomen. Een onzer ingezetenen ontving op Nieuw jaarsdag een geschreven kaartje (men drukt ze zoo nog niet) luidende, behoudens den naam Vrouw X en eggenoten. Juffrouw Unieker en geestverwanten hebben dus reeds volgelingen te Amersfoort. Mevrouw OstenSacken zal Woensdagavond in den Foyer van Amicitia haar laatste voor dracht. althans in dit seizoen hier ter stede houden en dan, ook op verzoek van eenige letterkundigen, Tegnèr's Frithjofssage I voordragen, een wonderschoon episch gedic in 4825 voor de eerste maal uitgegeven en sedert door tal van drukken en nog vertalingen, in bijna alle levende talen, t- kend geworden. Den inhoud en de hoofdpersonen \iui hot gedicht zal de barones ook aan hen, <l»e niet gelezen hebben, spoedig doen konne Het gedicht in zijn geheel voor te cinigcn is niet wel mogelijk, doch de zangen, waarin l- rit- hjof en Ingeborg voornamelijk optreden zui len ten gehoore gebracht worden. Onder de vele personen uit de Gcrmaan- sche mythologie, die er in voorkomen, be hoort in de eerste plaats Balde (lieer, vorst}, de zoon van Odin en Freia en de beste aller godende god van het licht en van het goede. Toen hij eens door bange droomen gekweld werd, eischte zijn moeder, dat alles in de Natuur plechtig beloven, zou hoingeen leed te doen. Zij vergat echter het mistel- boompje, dat in de nabijheid van H alhalla groeide. Loke (de god van het booze) vernam uit en gaf den blinden Hodr (den god dei- nacht) een takje van dat boompje en hier mede trof Hodr den lieveling der goden in het oog, zoodat deze levenloos ter aarde zonk. Geheel Walhalla barstte in weeklagen uit en Nanna, Balder's gemalin, volgde hem van smart in den dood. Wanneer bij als lichtgod zijn hoogste macht bereikte, maar spoedig daarna voor den blinden Hodr wijken moest, had, in het midden van den zomer, een zin nebeeldige verbranding plaats. Gelijk Balder onder de goden, is Freia onder de godinnen de meest geliefde. Zij is de godin der liefde, voornamelijk echter van de in het voorjaar nieuwgeboren zon en de natuur. Zij troont in Folkvangr, haar zaal in Walhalla, waarheen, de deugdzame vrou wen na haar dood gevoerd worden. Zij is de voortreffelijkste en schoonste der godinnen. «Aphrodite, glaub' ich, heiszt sie in ihrer Sprache," zegt Frithjof in den Sen zang. Vandaar de drie namen Urda (het ver- ledene), Wairdandi (het voortdurende) en Skulde (het toekomende) voor de Nomen, de machten van het noodlot. Zij beschikken over het lot van menschen en goden en be zitten in de eerste plaats de gave der voor spelling. De sprookjes hebben op allerlei wijzen die namen bewaard, o. a. als de spin nende vrouwen. Evenals in de middeleeuwsche poëzie de zwaarden der beroemdste helden namen dra gen (Balmung, Durandal), heet ook het zwaard van Frithjof Angurwadel. Het blauwe staal uit de «Silberscheide" getrokken, schittert in de zon«rot glükete der Runen Zahl" daarop. Maar het is ook van «altem Adel." Ook «strohtod ïst ja ein Tod" zegt Björn in denzelfden zang. «Strohtod" is de dood, waarbij geen bloed vloeide de held stierf niet in de strijd, maar tehuis. Zij, wien dit lot beschoren was, gevoelden zich diep ongelukkig; zij konden de zaligheid van het Walhalla niet deelachtig worden. Daarom sneden grijze hel den,als zij hun einde voelden naderen, zich vaak Runen (letterteekens van het geheim schrift der Noorsche volken) op borst en armen, om op die wijze den smadelijken, bloedloozen dood te ontgaan. In de 45e romance wordt ons van de edelste onder de Noorsche zeehelden Wikinger het leven met onovertroffen meesterschap geschilderd. Het opschrift luidt: «Wikinder balk." (Balk is de naam var. de afzonder lijke deelen van het Zweedsche wetboek: zij werden in oude tijden in houten tafelen ge grift, die, aaneengelegd, den vorm kregen van een balk. Tegnèr heeft de bepalingen, in dezen zang genoemd, hoofdzakelijk aan een paar andere sagen ontleend). Ofschoon er nog zeer veel van verschillende namen zou te zeggen zijn en het boven staande alleen juist kan genoemd worden voor zoover hei Tegnèr's gedicht betreft (niet echter volkomen volgens de jongste navorschingen op mythologisch gebied) wil len wij het hierbij laten. De voordracht van mevrouw van Osten Sacken, kan daardoor slechts aan waarde winnen. De ondergeteekenden betuigen hun welgemeenden -dank aan familie en vrienden zoowel in als buiten de stad die van hun belangstelling blijk gaven bij hun 424-jarig huwelijksfeest, op 34 Dec. '92. Amersfoort s. J. COHEN Jan. '93. en Echtgenoote. Onderoteekenri™ bMen bH don aanvang M tflo«e j»»' K0301"" che,ltèle hun HKÏLWENSCH aan Wolbers Kanis. Kampstraat 93/94. der Baron In OSTEN SACKEN Mittwoeh den 4 Januar im FOYER der Sociëteit AMICITIA. Anfang 4 8 Uhr. Die Frithjolsage von E. Tegnèr. Kart en: I Gulden 25 Cent, in SLOT HOUWERS Buchhandlung Het m u zeker nog niet bekend, dat de Salon- en Kaehelkolen Antracietkolen, Houfs- en Bruinkool- Briquetten, en alle gewenschte BRANDSTOFFEN van de meest goede soorten, u kunnen worden geleverd door don zich aanbevelenden 1. TAB' ACUTE li BERG ff, MetselaarZuid-Singel. N.B. Postbestelling wordt vergoed. Het BESTUUR der Sociëteit Amicitia bericht bij deze, dat van de obligatie-leening- 1892—groot f30 000— zijn uitgeloot TWEE aandeelen N"» 42 en 55, ieder ii f500—welke, evenals de op 1 Januari 1S93 verschenen Coupons, vanaf 2 Januari op iederen werkdag tusschen 9 en 3 uur betaalbaar zijn ten Kantore van de Heeren WIJ NAND WOLFF Co., alhier. Amersfoort, Januari 1893. ij die hoest: gebruik Drop uit de blikken trommel van Wed. J. RAVE te Zwolle. Dit is het eenige echte en heilzaamste middel, per doos 30 ce Verkrijgbaar bij: ALPHONSE ANNEGARN. De Deurwaarder B.C. PRINS e Amersfoort zal op Donder* (j derdag 5 Januari 1898 's na- middags ten <ién ure precies, yi storfhuize van den Heer A. VAN DER KiiHLEN. aan de Kampstraat aldaar contant VhRIlOOPI V waaronder Linnenkast, Kasten, Mahoniehouten en an- rfn deve Tafels, Stoelen Ca- sjié napé, Pendule, Klok, 3 Kachels, Fornuis, Spie- gels, Schilderijen, Bed met toebelioorenLedikant, Linnenpers, Lampen, Vloerklecden, Servies, Ton met Snijboonen, Ton met Zuurkool, en verder divers klein HUISRAAD. Voorts STEEN DRUK K ERSGER EKDSl HAPPEN en hetgeen verder te voorschijn zal worden gebracht. 's Morgens vóór den verkoop te zien. ja De Deurwaarder J. C. K LEBER AmersfoortLs voornemens op Donderdag, den 12. Januari 1893, des voormiddags ten 11 ureten huize van den Kastelein STEVEN VAN DEN BERG te Hamersveld, gemeente Leusokn in liet openhaar te VERKOUDEN: (OP DAG tot 24 JUNI 189S). 57 porreelen /HM EIKEN- en ANDER pere. Essehe- 3 pereeelen SD1CM Oil iln mw.JJ Su'i ,'r Ul "''f "M" van den mHamaf J' A. VAN Broeder bij biljetten

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2