Maandag 16 Jan. 1893. No. 4214. 37e Jaargang. BIJVOEGSEL OFFICIERSEER. behoorende bij de Amersfoortsehe Courant van Donderdag 1*2 Januari BINNENLAND. Het voorloopig verslag op de Beroeps- en Bedrijfsbelasting wordt de volgende week verwacht. Naar de Haagsehe berichtgever der Zutph. Ct. meldt, zal het een zeer om vangrijk rapport worden, en het gevolg zal wel zijn dat er over eenige weken een op vele punten gewijzigd ontwerp verschijnt. Met de Kiesrechtherziening is men nog niet zoover gevorderd. Eerst 17 Januari komt de Commissie van Rapporteurs bijeen om het vei-slag aan den griffier op te geven. Waarschijnlijk zullen, als de Kamer terug komt, ook voor openbare behandeling gereed zijn de voordrachten tot instelling van Ar beidersraden en Arbeidskamers, die bij de Tweede Kamer aanhangig zijn gemaakt op initiatief van de heeren Pijttersen en Schim- melpenninck van der Oije. Die heeren heb ben gevolg gegeven aan het advies van de Commissie van Rapporteurs om met elkan der in overleg te treden en hun in hoofd zaken vrij wel overeenstemmende ontwerpen tot één om te werken Dat nieuwe ontwerp wordt reeds aan de Landsdrukkerij in ge reedheid gebracht. Dinsdag vergaderde de Commissie van Rapporteurs uit de Tweede Kamer voor het Wetsontwerp betrekkelijk de mailcontracten en Woensdag, de commissie van voorberei ding voor de Wet op de faillissementen en surséance van betaling. De Minister van Binnenlandsche Zaken deelde den 15 December aan de Tweede Kamer mede, dat een Wetsontwerp op den leerplicht gereed ligt aan zijn Departement, doch dat hij het vooreerst niet wilde indienen, omdat de Tweede Kamer nog wel wat betei's te doen heeft dan het te behandelen. Men mag dus voorhands blijven raden naar hetgeen er in staat om de uitvoering van het denkbeeld mogelijk te maken. Intusschen zij een vraag geoorloofd, zegt Nederland »Is men ook reeds gereed met hetgeen betrekking heeft op de maatregelen, die on vermijdelijk zijn bij invoering der Leerplicht, de vermeerdering der scholen en onderwij zers, enz. En met het vinden van het geld, dat niet te ontberen zal zijn? «Zoo niet, dan is een andere reden dan de opgegevene, geldiger dan deze, om indiening uit te stellen. Het gebeurt wel eens meer, dat ieman de minst geldige reden uilsluitend noemt. De heer W. Hummel te Meppel, die Zn terdag 50 jaar als hoofd eener school werk zaam was en toen aftrad, is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Bij vonnis van den krijgsraad te Leeu warden is de 2e luit. L. C. J. Ph. de Bourbon, als gedaagde voortvluchtige, vervallen ver klaard van zijne militaire charge en gebannen buiten het grondgebied van den Staat. De oud-millitair P. Visser te Bozum (Fr.), die de veldtochten onder Napoleon mede- maakte, herdacht Zondag onder vele blijken van belangstelling zijn honderdsten geboor tedag. De grijsaard die nog dagelijks een flinke wandeling maakt, heeft alleen over doofheid eneen leeg'portemonnaie te klagen. Hopen wij, dat »de belangstelling" hem van die laatste, doch óók lastige kwaal bevrijd hebben! Tegen den heer W. G. Boele te Kampen, die in een raadszitting dier gemeente den voorzitter beleedigde, is door net O. M. bij de Zwolsche rechtbank f100 boete, subsidiair 14 dagen hechtenis, geëischt. Een nieuwe instructie is vastgesteld voor de werving voor het korps mariniers. Als recruten kunnen worden aangenomen ongehuwde personen van 18 tot 34 jaren, en tot 40 jaren zoo zij tevoren gediend hebben, alsmede een zeker aantal jongelingen van 16 tot 18 jaren; en voor tamboer of pijper, zij die hun 14e levensjaar hebben volbracht, mits hun phvsiek in verhouding tot hun leeftijd goea ontwikkeld zij. Gemengd Nieuws. 1892 is, trouw aan zijn traditie als schrikkel jaar, gunstig voor de vronwen geweest. In Nieuw-Zeeland werd haar het kiesrecht toe gekend; een universiteit in Schotland liet naar als studenten toe en stelde de helft der stads-beurzen voor haar beschikbaar. Het Britsch Aardrijkskundig Genootschap nam haar tot leden aan. De Britsche vereeniging van geneeskundigen, die haar vroeger uitsloot, heeft haar nu den toegang geopendde Fo- rester-werklieden-vereeniging erkende ook vrouwen als leden. In ons land werd besloten ook dames tot leden der Maatschappij van Letterkunde te benoemen. In de Vrije Vrouwenvereeniging werd ook aan de ongehuwde dames de titel van .'mevrouw j verleend. Volgens de Petite République wil men bij de Fransche cavalerie mitrailleuses gaan in voeren. Het wapen zou zoo gemakkelijk ver voerbaar zijn, dat het met 2000 patronen op een paard geladen kan worden, zonder de snelheid van den troep in 't minst te storen. Bij de artillerie zou 't weer in ge- wijzigden vorm worden ingevoerd, één man zal het gemakkelijk kunnen dragen. Tot dusver scheen net uitgemaakt, dat in de dames-coupés der spoorwegen niet ge rookt mocht worden en een opzettelijk ver bod werd overbodig geacht. Het schijnt, dat de toenemende vrouwen-emancipatie de nood zakelijkheid aan het licht heeft gebracht om daarin verandering te brengen. Althans in het met 1 Jan. in Duitschland in werking getreden nienwe spoorweg-reglement wordt uitdrukkelijk vermeld, dat in de dames com partimenten het rooken verboden is In den loop dezer maand zal bij de firma M. Schooneveld Zoon te Amsterdam ver schijnen een Deutsche Wochenzeitung in den Niederlanden. Het blad zal geredigeerd worden door den heer A. Prell. i De heer Prell beoogt o. m. met zijn blad, de Duitschers, aangaande Nederland en de Nederlanders beter in te lichten. Weder is een nieuw middel bedacht tot het maken van reclame. Men gebruikt daartoe Zweedsche lucifers, waarop de naam der firma is afgedrukt. Deze worden in een fabriek te Hannover gemaakt. Deze eerste proef die men er mede genomen heeft, had veel succes. Een groot pakje dezer lucifers, bevattende 60 stuks, kost 2.50 mark en natuurlijk ziet men in een pakje GOmaal den naam der firma voor zich. Een firma die een groote bestelling voor Zanzibar heeft uit te voeren, heeft een bestelling van 2000 kisten van dit soort lucifers gekregen. Vond men eerst couranten die aan reizigers, zoo zij het laatste nummer in bezit hadden, bij voorkomend ongeluk een premie uitkeer de, thans deelt een firma te Keulen een pre mie uit aan allen, die bij een spoorwegongeluk de door haar gefabriceerde Caronslcnoopen aan de bcvenkleeding dragen. Een nremia van 1000 mark werd door haar ae vo rige maand uitbetaald aan een reiziger, die zich bij een spoorwegongeluk bij Hanau ge wond had en de door haar gefabriceerde knoopen aan zijn kleeding droeg. Burgerlijke Stand van Amersfoort. GEBOREN: 4 Jan. Lambertus Coenradus, z. van Lambertus Coenradus Kroon en Mar- garetha de Wit. 5 Jan. Dina, d. van Jan van der Voorde en Geertje Kroes. Jacobus Arnoldus, z. van Jacobus Arnoldus de Beer en Frederika Johanna Maria Matla. 7 Jan. Anna Maria, d. van Wilhelmus Johannes van Haaren en Gezina Claassen. Johanna, d. van Coenraad van Nimwegen en Angenies van Ekelen. Aart Marcus, z. van Aart van Plateringen en Anthonia Vabstal. Cornelia Alijda, a. van Everardus Johannes Boersen en Theodora Alijda Willigenburg. Maria Johanna, d van Michael Gijsbertus Broek- huisen en Margrietha van Nijkerk. Aaltje, d. van Andries de Vries en Jantje Krol. Barbara, d. van Pieter Abes Anema en Hen- drikje Meester. 9 Jan. Margaretha Maria, d. van Reijer Zwanenburg en Grietje Kamer. Cornelia, d. van Cornelia Langras. 10 Jan. Hendrikus Everardus Antonius z. van Johan nes van Dijk en Anna Maria Geertruida Meeuwsen. li Jan. Carel, z. van Cornelis Hoefstoot en Aartje Brandsen. Johanna Jacoba, d. van Adriana Reijneker. Brand Dirk, z. van Gerrit Antonie Hienekamp en Elisabeth van Kuijzen. ONDERTROUWD: 12 Jan. Willem M&- melink en Dorothea Zondervan. GETROUWD: 11 Jan. Geurt van Lijen horst en Catharina Hazelaar. Tomas To- masse en Maria Kleinhoven. OVERLEDEN: 5 Jan. Elisabeth de WUde 69 j. echtg. van Gerrit Hendrikse. 6 Jan. Peter Matthijs Carolus Daniels 7 j. 7 Jan. Louwinus Maas 49 j. echtg. van Geertruida Butselaar Willemijntje Aiiar 10 m. 8 Jan. Gerrit Krol 73 j. wedr van Agnes van Nimwegen. Alida Maria Schoonder- beek 4 m. Petronella Hendrika Schoon- horst 3 j. 9 Jan. Jannetje HoltmanlOm. 10 Jan. Hermanus Bliekendaal 31 j. echtg. van Alijda van Plateringen. Leendert Wilhelm van Bijnen lm. Johannes de Gans lm. Hendrikus Franciscus van der Heijden 12 m. 11 Jan. Teunis Weiland 7 j. Jacobus Arnoldus de Beer 6 j. Vrij naar 'tDuitsck door S Het nieuws dat luitenant Von der Liihe zijn verloving hail afgebroken nog voordat deze eigen lijk publiek was, baarde in de stad groot opzien. Wat had den jongen officier, dien men als ern stiger waande dan zijn kameraden daartoe genoopt? Men fluisterde allerlei; de meest onge rijmde vermoedens werden geuit; maar niemand had het bij het rechte einde. Eerst langzamer hand kwam men de waarheid op het spoor en de bankier zelf gaf daartoe aanleiding. Nadat de heer Fahland zijn bedaardheid her kregen had, besloot hij, eerlijk on onomwonden op te treden. In dc eerstvolgende gemeenteraadsver gadering legde hij zijn medeleden de volle waar heid van het gebeurde bloot, waarna bij de aanwezigen verder verzocht om te beslissen of hij al dan niet onwaardig was om nog langer een zetel in hun midden in to nemen. In een buitengewone geheime zitting, welke in allerijl na deze verklaring belegd werd. werd met algemeene stemmen besloten om den lieer Fahland te verzoeken deel te blijven uitmaken van het collegie en zijn krachten, zooals hij tot heden toe gedaan had, te blijven wijden aan de belangen der stad. Aan dit besluit knoopte zich verder een eigen aardige hulde van de zijde der burgerij. De vrienden en de vijanden der familie namen deze gelegenheid waar om opeirlijk partij te kiezen. Ja, de bevolking splitste zieli als het ware in tweeën, in een kleine partij, waartoe voor bet grootste gedeelte de hoogere staatsamb tenaren behoorden, die natuurlijk de zijde van bet officierscorps koos en den overste volkomen gelijk gaf. De andere, veel grootere partij, was op de hand van den bankier en beschouwde den blaam op hem geworpen, haar aangedaan. De vijftigste verjaardag van den heer Fahland, welke spoedig plaats vond, bood zijn talrijken vrienden en vereerders een welkome gelegenheid om hem hunne gezindheid te doen Wijken. Ver schillende vereenigingen wenschten den jubilaris bij monde van deputation geluk en 's avonds werd hein door het stedelijk muziekcorps een serenade gebracht. Het vrouwelijke gedeelte der inwoners van de stad had onder de gespannen verhouding tus- schen de militairen en burgers veel te lijden. Het eerstvolgende bal was niet geanimeerd, want de officieren hadden geen uitnoodiging bekomen. Klara Fahland was echter meer dan ooit de koningin van het feest. Al die groote en kleine opmerkzaamheden schonken haar evenwel weinig vreugde en. terwijl zij in den arm baars dansers door «Ie zaal zweefde, moest zij zich met alle kracht beheerseben <>m niet in snikken uit te barsten. Obet liefst ware zij op haar eigen kamertje gebleven, waar zij ongehinderd haar tranen den vrijen loop kon laten, waar niemand en niets haar verhinderden om aan Wedig te denken. Wat baatte liet of zij zich zelve al zwak en kinderachtig noemde, zij kon toch niet verhin deren, dat het haar voortdurend treuriger te moede werd. Honderden verontschuldigingen vond zij hem voor hem en als haar ouders op bitte ren toon over hem spraken, dan beet zij op haar lippen om niet in heftige tegenspraak te ver vallen. Eu Wedig von der Lühe leed inderdaad diep onder het gebeurde. Hij had zoo gaarne de stad verlaten om alle smartelijke herinneringen en ontmoetingen te vermijden. Maar de overste Von Bornstedt, zijn chef, tot wien hij zich met verzoek om overplaatsing wendde, zette hem in een langdu 'ig gesprek onder vier oogen uiteen dot dit onder de gegeven omstandigheden on mogelijk was, daar zijn vertrek naar een andere stad den schijn zou hebben van vluchten. Om een dergelijke opvatting te voorkomen moest Wedig zoo lang bij zijn regiment blijx en, totdat de zaak in het vergeetboek was geraakt. Er bleef don jongoji officier niets anders over dan zich zwijgend naar den wil van den overste te voegen en zijn wensi-hen nogmaals aan zijn eer ten offer te bren gen. Het verblijf in de stad. waarin hij vroeger de aangenaamste betrekkingen met onderschei dene famiiiën ha l aangeknoopt, werd hem thans als 't. ware tot een kwelling. Overal zag of meende hij vijandige blikken, een minachtend schouder ophalen te ontwaren, ja, het ging zelfs zoover, dat hij zich schuw en verlegen in de eenzaam heid terugtrok, ook uit den kring zijner levens lustige kameraden. Doch, ondanks dat alles, kon hij niet verhin deren, dat hij het mikpunt was van allerlei vij andelij kheden. Onder degenen die het meest zijn gedrag en zijn handelwijze gispten, was dokter Mobius de voornaamste. Ofschoon deze nog zeer jong was hij telde eerst vijf en dertig jaar behoorde hij tot een der bekendste personen in de stad. De zeer gezochte geneesheer was een man van een ernstig karakter; hij had een zekere kort heid van sproken over zich, welke zijn tegen standers mot den naam met ruwheid betitelden, terwijl zijn voorstanders en vrienden dat de ruwe schaal van een gezonde kern noemden. Hij had zichzelf gevormd; zijn ouders waren behoeftige lieden, het grootste deel zijns levens was in zorg en ontberingen voorbij gegaan. Ar beid, onafgebroken, ernstige arbeid was zelfs beden nog zijn doel en streven. Hij gaf weinig om uiterlijke vormen hij schonk zich de moeite niet om er rekening* mede te houden, terwijl een ieder, die alleen aan het uiterlijke waarde hechtte, zijn minachting opwekte. Voor luitenant Von dor Lühe gevoelde hij bepaald een afkeertrouwens voor elk militair koesterde bij een zekere antipathie, terwijl zich aan die voor Wedig nog een persoonlijk gevoel knoopte, namelijk dat van een sterken ijver zucht, Zijn wijze om Klara Fahland, voor wie hij een vurige liefde had, te huldigen, was een geheel andere dan die van den jongen luitenant. Dat de laatste echter veel meer indruk dan hij op het sehoonc meisje maakte, dat begreep de dokter maar al te zeer, doch dat vermeerderde juist zijn neiging voor de bankiersdochter. (Wordt vervolgd

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 1