BIJVOEGSEL bohoorende bij de Amersfoortsehe Courant van Maandag 16 Januari 1893. BINNENLAND. Bij Kon. besluit is aan mr. E. A Jordena, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Burgemeester van Haarlem, met dankbetui ging voor de vele en goede diensten, door hem gedurende meer dan 25 jaren in die betrekking bewezen. Ter aanvulling van het bericht in een vorig nummer omtrent de werkzaamheden ter voor bereiding van de invoering der Vermogens belasting, kunnen wij mededeelen, dat door de bewaarders der hypotheken reeds in De cember van het vorige jaar een aanvang is gemaakt met het samenstellen van lijsten van hypothecaire crediteuren, en dat sedert 1 Januari de ontvangers der successierechten belast zijn met het aanleggen van zooge naamde vermogensstaten voor de personen, in den kring van hun kantoor woonachtig. De gegevens daartoe worden getrokken uit de successie-aangiften, die bij hen ingeleverd zijn of worden, alsmede uit de bij hen ont vangen renvooien van elders ingeleverde memoriën van aangifte, voorts uit de verza melingsleggers van de grondbelasting, de op gaven van de directie der grootboeken van ae Nationale Schuld, de bovenbedoelde lijs ten van hypothecaire crediteuren en de aan de kantoren der registratie bekend zijnde overgangen van vaste eu roerende goederen. De vermogensstaten zijn zoo ingericht, dat zij al hetgeen omtrent den daarop vermel den persoon bekend is of wordt, nauwkeurig aanwijzen, terwijl bij verhuizing de staat den persoon volgt. Eindelijk zijn de inspecteurs der registratie belast met het opmaken van staten van per sonen, die tot aangifte verplicht worden ge acht. Zij bekomen «le gegevens daartoe uit de kohieren der plaatselijke directe belas tingen, de verzarnelingsleggers van de grond belasting, de registers der belastingschuldigen voor de personeele belasting, de leggers der patentschuldigen en bovengemelde vermo gensstaten. Uit Den Haag schrijft men Jhr. GevaerLs, kolonel van 't le rog. hu zaren, zal waarschijnlijk den dienst met pen sioen verlaten. Overste Meyer, te Yenlo, wordt dan kolonel en overgeplaatst naar Deventer; deluit.-kol. Juckema van Burmania baron Rengers krijgt tijdelijk het 2e regiment te Venlo. Neemt nu jhr. Teding van Berkhout weldra ontslag, dan zal kolonel Ypey uit Amersfoort teruggaan naar Venlo en zal baron Itengers in Den Ilaag worden geplaatst. Verder wil de Minister tot majoor benoe men de ritmeesters Thirion, Haigly, Blaauw, en baron Bentinck tot Buckhorst. Do laatste drie zijn echter jonger in rang dan jhr. Van de Poll, adjudant van H. M. Eindelijk zou luit.-generaal Schneider ge- pensionneerd worden en vervangen door eeneraal-majoor Bergansius, die bestemd is als luitenant-generaal en inspecteur van het wapen der artillerie op te treden. Spoedig zou uit de vermelding van deze benoemingen en bevorderingen in de Staats courant blijken, dat de berichtgever ditmaal juist is ingelicht. In de nalatenschap van barones Van dor Goltz, onlangs te VGravenhage overle den, bevindt zich de gouden beker, die na den tocht naar Chatham aan Michiel De Ruy- ter werd vereerd. Naar wij uit goede bron vernemen zal dit historisch gedenkstuk afgestaan worden aan. het Rijksmuseum te Amsterdam. De commissie tot de zaken der Reraon- 'trantsche Broederschap heeft aan den heer J. H. Maronier, predikant te Rotterdam, op Syn verzoek, wegens meer dan 40 jarigen vangeliedienst, eervol emeritaat verleend, a te gaan met 4 Mei. Bij de korpsen infanterie ontbreken thans olgens de organieke sterkte 394 korporaals, aarentegen zijn er aanwezig 115 sergeants- itulair en '188 korporaals, die geschikt zijn m tot sergeant of fourier bevorderd te "orden. STADSNIEUWS. Eiken Maandagmiddag te één uur, wordt eder zitting gehouden in de lokaliteit aan e Breedestiïuit, F 133, tot het kosteloos errichtcn van inenting. De le Luitenant der Infanterie van liet I. leger A. Kisnes, thans hij de Hoogere rijgssehool te 's Graven hage, wordt gede- ■heerd bij de 2e afdeeling van het le rog. eld-ailillerie, alhier in garnizoen. Morgen en volgende dagen wordt, door de firma E. J. Brill te Leiden, de boekerij vor- kocht nagelaten door dr. Burger, oud-rector aan het Gymnasium alhier. Onze ruimte gedoogt niet, in don breede uit to weiden over déze hoogst belangrijke boekenschat welke geheel spreekt voor en getuigenis afiegt van de uitgebreide en gron dige kennis van den diep betreurden ver zamelaar. We willen dan ook volstaan met er opto wijzen, dat de bibliotheek thans verspreid zal worden. Wellicht, dat enkelen zich nog geroepen zullen gevoelen, een enkel nummer uit de boekerij van hun vroegeren rector aan te koopen. Kdpitoin H. F. Ohappuis zal aanstaanden Donderdag de spreekbeurt vervullen in de vergadering der afdeeling Amersfoort van de Maatschappij tot Nut van 'tAlgomoen. Mot ingang van 20 Januari treedt een nieuwe regeling in werking met betrokking tot het toezicht op de spoorwegen. Onze stations .ressorteeren daardoor onder het 11e dtstrict, waarvan inspecteur de heer B. P. Bilheimer te Utrecht. Daar het Bestuur van de Amersfoortsehe IJsclub »Vooriuaarts" niet terug te brengen was van zijn besluit om collectief ontslag te nemen, werd Vrijdagavond in het café »De Valk" een Buitengewone Algemeene verga dering gehouden, tor verkiezing van een nieuw Bostuur. Ter vergadering werd een nieuwe poging gedaan om het Bestuur te bewegen aan te blijven, doch andermaal vruchteloos. Toen werd tot de verkiezing overgegaan en werden gekozen de hoeren: A.Dozy, W. II. Versteegh, G. J. Slothouwer, .1. Sinnige, A. Latenstein van Voorst on J. S. ,1. de Jongh. Met zevende Bestuurslid zal het was inmiddels ongeveer middernacht geworden in een volgende bijeenkomst worden gekozen. Een veld-artillerist die hier ter stede in garnizoen behoorde on sedert enkele dagen bij zijn korps vermist werd, heeft zich Vrijdag aan de Hoofdwacht tc Utrecht vrijwillig in arrest begeven. Hij is aanstonds onder ge leide naar hier teruggebracht. De levering gedurende 1893 van het mu nitie-brood voor de troepen hier in garni zoen is bij inschrijving gegund aan de Amers foortsehe Broodfabriek, directeur W. II. Meursing, a 5 cent per ration van 0.6 kilo. Gemengd Nieuws. Een bekend hypnotiseur te 's-Giuvenhage, dr. De Jong, van wiens uitnemende genezin gen reeds meermalen sprake was, heefteen jonggehuwd man, die sedert eenigon tijd aan melancholie lijdende, schijnbaar niet dan door langdurige absolute rust is te genezen, nu reeds een paar weken iu liypnotischen slaap gehouden. Hoe lang dit zal voortduren, weet de bekwame arts nog niet te zeggen, doch liet staat bij hem vast, dat na de slaapkuur de patiënt volkomen hersteld zal zijn. Hij wordt slechts nu en dan een oogenblik ge wekt, om voedsel op te nemen. De Burgemeester van IJlst, in Friesland heeft zijn toestemming geweigerd tot, liet houden cener hardrijderij op schaatsen, omdat zulksdo onzedelijkheid zou bevorderen! Het gerechtelijk onderzoek, naar aanlei ding van het overlijden des heeren Perzina, in leven stalmeester in den Circus Carré, is nog niet geëindigd. In de laatste dagen althans zijn enkele pei-sonen, betrokken bij het bekende voor val tijdens een uitvoering in den circus, door den rechter van instructie in verhoor geno men. Telegraaf Te Waspik heeft een huis in publieke verkooping opgebracht de kapitale som van f18, terwijl de inboedel het niet onbelangrijk cijfer van f2.60 besomde. De Belgische regeering heeft andermaal aan Domela Nieuwenhuijs verboden, een voordracht te houden te Gent. Dat is de tweede maal, dat hem het verblyfop Belgisch grondgebied werd ontzegd. Een los werkman aan oen der zeebooton aan de Handelskade to Amsterdam wienlast gegeven word heen te gaan, omdat do ploeg baas hem verdacht zich iets van de lading te hebben toegeëigend, had hot ongeluk, bij het afdalen in het ruim, mis te stappen en in het laadruim te vallen, waar bij voor dood werd opgenomen. Niets mocht buten om hein tot bewustzijn te brengen en ten einde mad, werd besloten den uoode naar liet Binnengasthuis to brengen. Daar werd het iyk op een krib gelegd. Zoodra de aanwezige dokter de krib naderde, sloeg do man de oogen open eu koek hij kalm en bedaard iu liet rond. Op de herhaalde vraag van den dokter waar hy zich bezeerd of waar hy pyn had, luidde het vreemde, doch in den mond van dit slag van menschon zeer gebruikelijke antwoord »in ine sak." «Wat vroeg do doktor verbaasd: »iu je zak»Joa! In ine sak en loat me nou moar gouw heongoan," Een poging om op te stuun scheen toch met eenige moeite genaard te gaan, en toon de dokter hem diuu bij behulpzaam wilde zijn, betnorkte deze, dat er kolnoboonen uit des sjouwermans kiel vielen. Bij onderzoek bleek nu, dat de man van top tot teen met kolïieboonen opgevuld was en de hoeveelheid bodroog ettidyke halvo kilo's. Tableau 1 Van alle last bevrijd, yide de man nu de ziekenzaal uit en de straat op. Den expedi teur werd kennis van het gebeurde gegeven, die nu tevens wist, waarom enkele balen koffie het vereischte gewicht niet hadden. Een Amsterdammer, die gisternacht in de Vijzelstraat slingerpaden bewandelde en blijk baar vergeten was, wat de kortste weg tus- schen twee punten is, kreeg het by de Vij zelgracht tu kwaad met oen andere iemand dio scliaatsengereden had en ook op den vasten grond nog eenige slierten maakte. De laatste lieer bood den eersten een klap mot zijn schaatsen op zyn hersens aan, en de eerste, zonder zich gevleid te gevoelen over de toespeling op het bezit van zoo'n kostbare schat, gaf een beknopt overzicht van de slechtaards, die de schaatsenrijder in zyn familie telde. De schaatsenrijder werd erg boos en beide heeren waren spoedig aan 't worstelen over den glad beyzeldon grond. Toen ieder liet noodige aantal builen had bekomen, wer den de hoedon opgezochfren zwierden ze zelf voldaan huiswaarts. Do 03 jarige J. de Graaf te Enkhuizen heeft verleden weck nog eens <le schaatsen aangebonden, om hot Ilollandsrhe winter vermaak te genieten. Met zijn llinko. rechte gestalte maakte de krasse, oude man lang geen slechte figuur op de baan. Waarom sterven zoovele jongelieden in volle levenskracht'» ouderdom Het is ge makkelijker deze vraag optestellen dan er op te antwoorden; hare twee voornaamste oor zaken zijn de erllyko tering on de zoo ge meenzame nierziekte die men onder naam van Uright'a ziekte kent. Tegen de eerste bezitten wy maar eenige middels, zonder groote werkingskracht wanneer zij niet in tijds gebruikt zijn, maar togen de tweede bestaat er een uitmuntend geneesmiddel dat reeds zyno proeven gegeven heeft: het is «Warner's Sale Cure"" Ze doet wonderen en hoeit reeds aan haren uitvinder de erkentenis van talrijke wanhopende ouders bezorgd. Ook gebeurt het dat veie zieken niet weten dat zy door deze vulsche ziekte betast zyn of door de doctoien als ongeneesbaar verlaten worden; wij raden'deze zieken, voor hun profyt, zich de moeite te geven Warner's geneeskundig bundeltje te bezorgen en liet aandachtig te lezen. Dit bundeltje is overal verkrijgbaar; men zal er talrijk" proeven en uitleggingen over de werking van Warner's geneesmiddel in treffen. Duizonde personen hebben het leven aan dit middel te danken en het is de plicht van alle zieken zich te overtuigen of dit de waar heid of niet is. Dr Fischer, van Neuonburg (Baden) schrijft dat hij zeer dikwijls «Warner's Sale Cure" aan personen die aan nierziekten leden heeft doen nemen en dit altoos met geluk, wan neer zei I's allo andere geneesmiddels zonder werking gebleven waren. Verkrijgbaar by de gener.ial-agenten A. L. Sant Cie, Den Haag, tegen ƒ2.25. Een Russisch luitenant is er, na herhaalde proefneming, ingeslaagd zegt de Iievuedu cn-cle militaire—om valken ofte richten voor het overbrengen van militaire dépêches. Zelfs kan men dezen gevleugelden bode kleine pak ketten ter overbrengen medegeven. Behalve dit laatste voordeel hebben valken nog dit boven postduiven voor, dat ze voel minder te vreezen hebben van roofvogels, ook een grootere snelheid kunnen onwikkelen en het vliegen langer kunnen volhouden. Te Martara (Italië) is een postbeambte nog yvorig in dienst, die in 1794 geboren is. In zijn jeugd is hij eens met zeventien messte ken gewond en in 18-15 werd hij uit het le ger ontslagen al lijdende aan vliegende tering. Een geweldig standje is in do zaal van de rechtbank te Milaan gobeurd. Er stonden vier anarchisten, die een commissaris van politie mishandeld hadden, terecht. Een aantal ka meraden woonden do zitting bij en begonnen op een gegeven toeken met steunen naar de rechters te gooien. De Officier van justitie kreeg een Hoofdwond en een politie-agent werd inede gekwetst. Men begrijpt, dat er groot tumult onstond. Karabiniers arresteer den oogenblikkelyk verscheidene daders en de lioofdaanleggor word onvormykl, zoo luidt liet telegram althans, tot 2 jaar on 3 maandeu gevangenisstraf veroordeeld. Murphy beweert een vloeistof ontdekt te hebben, welker imtplofflngsvermogen groot is, dat oea enveloppe, daarmee d trokken, den ongelukkige, die het haar te openen, in duizend stukken In de veronderstelling, dat, dit goen poch® is, dan is met deze uitvinding voor goed C einde gemaakt aan het gebruik van hola® machines en bommen. Want wat isges*^ keiijker dan een intiem brielje te scliryv aan een persoon die ons in den weg staat Murphy is echter zoo verstandig, dat h(j de samenstelling van zijn «interessant lik' tje" niet bekend maakt. Ook zouden gevolgen van doze ontdekking niot overzien zijn en zeker een omwenteling te weegbrengen in het postwezen. Een zonderlinge opratie heelt in het Lincoln- gosthuis plaats gehad. Men heeft er nl. een vrouw verlost van eenscheermes, dat zij in een vlaag van waanzin had ingeslikt en dat reeds tot in de muug wils gezakt. De patiënte is sedert de gevaarlyke ope ratie vry wel. De woreldberoemde pianist Paderewski, die op 't oogenblik een tourneé door Enge land maakt, hoeft een middel nitgovonden om overdag de stuk kou te repeteeren, die hij '8 avonds ten gehoore brengt. Hy heeft te dien einde oen piano van klein formaat doen ver vaardigen, welke hem bijna overal vergezelt en hem zelfs in de coupe van den trein niet verlaat. Wanneer Paderewski in den trein zit, worden de reizigers indeeene of andere aangrenzende coupé niot zelden vernist door het pianospel van den Poolschen virtuoos» Staaltje van dagbladschryvon in het verre Westen. Ongeveer drie weken geleden had den wij zegt de Arizona flicker het in ons blad over het onmatig drinken van «tangle foot," (de gemeenste whiskey) door onze county-clerk, waardoor het belang van 't publiek sterk benadeeld werd. Wy meen den liet oprecht en goed inet hem en vor- moedden, dut hy er zelf ook zoo overdacht Maar onze aanmerking scheen zyn eer ge weldig te kwetsen. In plaats van naar ons kantoor te komen en de zaak vriendelyk on derling te bespreken, trapte hij verleden Maan dag de kantoordeur open en begon mot een. ouden revolver, ter lengte van een spoorstaaf, onder een loven alsof hot een kanon was, roekeloos te schieten. Hy schoot een gat in de klok, boorde oen landkaart vol mee paatjes en mikte de punt van een hoorn af die als ornament aan don muur hing. Het ander® lood verspreidde zich overal. We willen nu niet te kieskeurig op dit alles zyn, maai' wij hebben ook een zekere mate van geduld en wee! als die overloopt. Toen het onvoorzichtige jonge mensch zich op ge noemde wijze gewroken had, stonden wy op en sneden hem een lel van zijn linkeroor af als een uuivlonken, een souvenir; daarna smeten we hem op straat, want we waren voor een oogenblik wol wat nijdig op hem. Doch toen hij berouw kreeg en begon te weonen, verbonden wy het oor en pleisterden de lel er weder aan en waren weerde besto vrienden. In een paar weken zal zyn oor weer volkomen genezen zyntoch hopen wy, dat dit geval een uioreele les voor hem zyn zal. Eene niet onbelangrijke proef met betrek king tot de waarde van margarine werd on langs in de Veroonigde Staten genomen. De voor do proef dienende margarine verschilde feitelyk slechts weinig in smaak van zuivere natuurboter. Zonder er iets van te zoggen, werd in een blindengesticht voor kinueren de gewone boter door de margarine vervan gen. Zy merkten er niets van, maar langza merhand gebruikten zy minder en maakten er eindelijk in het gehoel geen gebruik meer van. De vraag of de boter niet naar hun smaak was, werd ontkennend beantwoord doch zij gaven ér niet veel om. Deze proef is leerzaam on vooral van waarde met hot oog op de omstandigheden, waaronder zy genomen werd. Men maakt zich in Engeland angstig over eene bezoeking, die reeds sedert eenigen tyd schynt gedreigd te hebben en omtrent wier naderen onrustbare geruchten overwoeien: de crinoline. Ten einde een hernieuwd los breken van dit. onheil af te wenden, wil men (zo wordt er gettuisterd) een beroep doen op de prinses van Wales, overtuigd «int oen enkel woord van deze dame in verband nutnurlyk met het door haar gegeven voor beeld van onthouding by machte zal blijken om de epidemie te weren. Te New-York heeft onlangs oen pinno-duel tusschen een lieer en dame plaatsgevonden. De dame speelde onafgebroken 16 uur 52 minutentoen was ze uitgeput en had op- geloopen polsen en vingers met blaren. Haar tegenpartij spoelde 8 minuten langer. Hoe veel trommelvliezen gesprongen zijn of andere oiigolukken hebben plaats geluid hij de ge tuigen en andere toehoordors, meldt de faam niet. Hiiotpcrwlruk Fikma A. H. VAN CLEEFF A upBHvnnpT-

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 5