Donderdag 19 Jan. 1893. n No. 4215. 37e Jaargang. OFFICIERSEER. Uitgave FIRMA A. H. VAN CLEEPP te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag. Abonnement per3 maanden/"4. Franco per post f4.45. Advertentiën16 regels 00 Cents.; elke regel meer 40 Cents. Groote lettere naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvert. per regel 45 Cents. Reclames per regel 25 Cents. Afzonderlijke nummers 10 Cents. MUURHUIZEN hoek Kortegracht, Wijk B. 60. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van relden tkii leen zal eene Commissie uit het bestuur op MAAN DAG, den 23 JAN. aanstaande,'s namiddags van halftwee tot halfdiue, zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden, ook voor het teruggeven van gelden. IJERM. P. VAN IIASELEN, Secretaris-Penningmeester. Kamers van Arbeid. Zooals we reeds in een vorig nummer meedeelden, hebben de heeren Pyttereen en Schirnmelpenninck van der Oye, leden van de Tweede Kamer, voor eenigen tijd ieder afzonderlijk een Ontwerp ingezonden tot in stelling van Kamers van Arbeid en Nijverheid. Met groote ingenomenheid werden deze wetsontwerpen ontvangen, daar zij uit «len aard der zaak een gansche ommekeer zullen brengen in de verhouding tussehen patroon en werkman, inderdaad zullen voorzien in een lang gevoelde behoefte en zoowel den werkgever als den arbeider ten goede zullen komen. In sommige gemeenten waar deze Kamers of Raden van Arbeid reeds werden opgericht, in den geest der Kamers van Koophandel, hebben ze tot zeer goede resultaten geleid, lang vóór de ontwerpen waarvan hier sprake zal zijn, werden ingediend. Met nog meer vreugde werd in de bladen gewag gemaakt van bet feit, dat de beide vooretellers hun ontwerpen vereenigd hadden en deze, tot éen geheel saumgesmolten, hadden ingediend aan de Tweede Kamer. Thans is door hen de Memorie van Ant woord ingediend op de verslagen der Af- deelingen. Volgens het nieuwe wetsontwerp kunnen %van Regeeringswege in iedere gemeente, of voor verschillende gemeenten gezamenlijk, een of meer Kamers van Arbeid worden in gesteld, wier doel zal wezen het bevorderen dei-gemeenschappelijke belangen van patroons en werklieden, het verzamelen van inlich tingen en gegevens en het -uitbrengen van adviezen over arbeidsaangelegenhedenvoorts zullen zij trachten de goede verstandhouding te bevorderen tussehen patroons en werk lieden, geschillen te voorkomen en te beslech ten, een scheidsrechterlijke uitspraak tot stand te brengen tussehen de partijen die de Kamer van Arbeid niet heelt kunnen verzoenen. Verdeeling van de Kamer kan plaats heb ben in evenveel afdeeliugen als daartoe be- Feuilleton. Vrij naar 'tDuitsch door S 9). Op- zekeren dag werd het gebeurde tussehen Wedig en Klura opnieuw in een restaurant tus sehen eenigc jongelieden ter sprake gebracht en beproefde een jong assessor eh reserve-luitenant te bewijzen, dat de houding van Wedig vonder Liihe de ware geweest was, dat hij en de overste Von Bornstedt. van hun standpunt niet anders hadden kunnen of mogen bandelen. Deze redeneeringen, zoowel als de toon, waarop zij geuit werden, prikkelden dokter Mobius. Hij viel hcitig uit tegen het oflieierskorps in het algemeen en tegen luitenant Von der Liihe in het bijzonder. Ja. hij ontzag zich niet oiu de woorden „karakterloosheid" „lafheid" en derge lijke uitdrukkingen te gebruiken, hetgeen ten gevolge had. dat de assessor opstond en met nauw merkbaren groet het lokaal verliet. Na met zichzelf te rade te zijn gegaan, besloot de jonge man om in zijn hoedanigheid van reserve-luitenant hot oflieierskorps in kennis van het gebeurde te stellen. Wedig von der Liihe govoolde zieh zeer onaan genaam getroffen door deze modedccling, want dat voorval braeht opnieuw zijn naam op aller lippen, doch geen uur na het vernomenebraoht een zijner vrienden uan den dokter een uit drijven geschikt worden bevonden; gelyk- soortige of verwante bedrijven, die ieder op zich zelve de noodige elementen tot verte genwoordiging niet bevatten, kunnen samen een afdeeling vormen. Elke afdeeling is samengesteld uit een gelijk aantal patroons en werklieden. Het aantal leden der afdeeliugen wordt bepaald zooveel mogelijk in verhouding tot liet aantal patroons en werklieden, werkzaam in de bedrijven, die door de afdeeling vertegenwoordigd worden. De vereenigde vertegenwoordigers der pa troons en die der werklieden vormen elk een sectie der Kamer van Arbeid. De leden der Kamer en hun plaatsvervan gers (die 30 jaar moeten zijn en gedurende de laatste twee jaren in een gemeente, tot het ressort der Kamer beboerende, in het zelfde of een verwant bedrijf werkzaam moeten zijn geweest) worden gekozen door hen, die op de lijst van kiezers voor deze Kamer zijn gebracht en met de meeste stem men benoemd. De werklieden, wier, bedrijf door een zelfde afdeeling wordt vertegen woordigd, kiezen uit hun midden bun ver- vertegenwoordigers voor die afdeeling. Op dezelfde wijze worden de vertegenwoordigers «Ier patroons door laatstgenoemden verkozen. Mocht hun aantal onvoldoende zijn voorliet in de afdeeling gevorderde getal, dan wordt het door de patroons aangevuld uit ingeze tenen, die dezelfde vereischten moeten be zitten als de leden. Deze bepalingen gelden evenzeer ten opzichte van de plaatsvervan gers, wier aantal minstens de bellt moet be dragen van dat der leden. De leden der Kamers en hun plaatsver vangers worden benoemd voor drie jaren. Zij treden tegelijk af en zijn dadelijk lierkies- kaar. Bij overlijden, bedanken, ontzegging van het lidmaatschap of verlies van eender vereischten voor het lidmaatschap, treden de plaatsvervangers op. De kiezers moeten voldoen aan dezelfde vereischten als de leden, behalve dat hun leeftijd op minstens 25 jaar wordt gesteld. De patroons, wier bedrijf door een afdeeling wordt vertegenwoordigd doen jaarlijks op straffe van een boete van ten hoogste f400 opgave van alle in hun dienst zijnde personen, die het kiesrecht kunnen uitoefenen. Iedere afdeeling vergadert jaarlijks min stens driemaal en voorts zoo dikwerf de voorzitter of minstens een derde der leden dat verlangt. Is de tot voorzitter benoemde een vertegenwoordiger der patroons, dan moet de secretaris een vertegenwoordiger dei- werklieden zijn, en omgekeerd. daging tot een duel met luitenant 'Von der Liihe over. De arts was een verklaard tegenstander van het tweegevecht, maar hij begreep ten volle, dat hij niet weigeren kon ot mocht, want hoe zou de wereld-, hoe zou vóór alles Klara zijn han delwijze beoordeelen. Den volgenden morgen, eenige minuten vóór achten, ontmoetten de beide partijen elkander op de afgesproken plaats. Buiten de twee genees- heerenen de wedevzijdseheseeondan was er nie mand tegenwoordig dan een kapitein van het in de stad in garnizoen liggende regiment, de president van don raad van eer der officieren. Zonder veel woorden te verliezen, namen de beide jonge lieden hun plaats in en Wedig scheen uiterlijk zeer kalm, maar de bleekheid zijner wezentrekken en het fonkelen zijner oogen verrieden den opmerkzamen besehouwer toch, dat die rust slechts schijn was. Al de voorbe reidselen, welke de kamp voorafgingen, waren hem niet nieuw, want als secondant had hij reeds eenmaal een duel bijgewoond. De afloop was toen zeer treurig geweest, wijl een der vech tende gedood werd. Duidelijk stond thans den jongen oflicior het go- heelo toonccl voor oogen. Nauwelijks was liet- pistool afgeschoten, of een gil weerklonk de getroffene zonk op don grond, sloeg nog eenmaal het oog op en alles was voorbij. Eu heden heden kon dat zijn lot ook wel wezen. Wellicht voordat er vijf minuten ver- loopen waren, had hij opgehouden te leven. Plotseling wekte het luid uitgesproken „voor waarts" van een der secondanten hem uit zijn overpeinzingen. Wedig moest het eerst vuren. Ilot bestuur der Kamer bestaat uitde ge- combineenle besturen der afdeeliugen of uit ton minste twee leden van elke categorie. De voorzitter moet respectievelijk den patroon of de werklieden vertegenwoordig^. De cretaris wordt bezoldigd. Hot bestuur vergadert jaarlijks minstens eenmaal en voorts zoo dikwijls als depresi- of minstens een derde der leden dit verlangt. Jaarlijks wordt een verslag aan deRegee- ring uitgebracht en aan de S tuten-Generaal overgelegd. Ilot bestuur roept de Kamer mi:-stens een maal 'sjaars tot een vergadering bijeen (of een gecombineerde vergadering van twee of moer afdeelingen) en voorts zoo dikwerf het (lit uoodig acht, ter bespreking van onder werpen die de belangen van den arbeid raken, of als een den le of meer der leden schriftelijk daartoe het verzoek doen. Elke afdeeling benoemt uit haar midden (voor óen jaar) een verzoeningsbureau, sa mengesteld uit een gelijk aantal vertegen woordigers der patroons en der werklieden. Deze kiezen uit de overige leden der afdeeling iemand, die als voorzitter van bet bureau optreedt. Dit. bureau vergadert eenmaal 's inaands tot het onderzoeken en afdoen van alle geschillen en voorts zoo dikwijls dit wordt gevorderd. Bij liet dreigen of bet ontstaan van een geschil, geven partijen daarvan schriftelijk kennis aan den voorzitter van het verzoeningsbureau der betrokken afdeeling. liet bureau wordt dan zoo spoedig doenlijk bijeen geroepen. Geschillen vr,n geringe be- teekenis en omvang kunnen ook mondeling ter kennis van bet bureau worden gebracht. De tussehenkomst van het verzoenings bureau eener afdeeling kan ook worden ge vraagd voor een geschil in een bedrijf, dat niet door een afdeeling is vertegenwoordigd of wel uitgeoefend wordt in een gemeente niet beboerende tot liet ressort eener Kamer. Ook een Commissaris der Koningin of een Burgemeester kan in buitengewone gevallen de tussehenkomst van een verzoeningsbureau inroepen. Indien door het bureau geen overeenstem ming wordt verkregen tussehen partijen, dan wijst elke partij een lid aan uit de haar in de afdeeling vertegenwoordigende categorie, dat als tijdelijk lid zitting neernt in het bureau, welk laatste alsdan na vernieuwd onderzoek uitspraak doet. Als de genomen beslissing de goedkeuring van partijen niet verwerft en de belangrijk heid van bet oordeel van het bestuur dei- Kamer, een oplossing wenscbelijk, maakt biedt genoemd bestuur zijn bemiddeling aan en lokt een scheidsrechtelijke beslissing uit De vergaderingen hebben in den regel in het openbaar "plaats. Bij herhaalde staking van stemmen beeft de voorzitter een beslis sende stem. Wanneer het aantal der aanwe zige vertegenwoordigers der patroons niet overeenkomt met' dat der vertegenwoordigers van de werklieden, hebben zóóveel leden ("aanvangende met het iongste lid in jaren aer talrijkste categorie) als het verschil tussehen beide categorieën bedraagt, slechts een raadgevende stem. De Regeering kan een Kamer, het bestuur eener Kamer, een afdeeling, of wel verschil lende Kamers, besturen en afdeelingen tot een buitengewone vergadering bijeenroepen, teneinde advies in te 'winnen over maatre gelen, vooretellen of onderwerpen, welke de belangen van den arbeid raken. Zulk een buitengewone vergadering kan ook door een Regeeringsgemachtigde, met adviseerende stem, worden bijgewoond. De leden genieten geen bezoldiging, maar wel een schadeloosstelling voor het bijwonen van de algemeene vergaderingen der Kamer, van de straks genoemde buitengewone ver gaderingen of van die van de verzoenings- bureaux, die in appel bijeenkomen, of een scheidsrechtelijke beslissing geven. Voorts wordt aan elke Kamer een toelage verstrekt tot bestrijding van huishoudelijke uitgaven- De Regeering bepaalt in hoever deze Wet van toepassing zal zijn op personen in werk plaatsen staande onder direct beheer van een openbaar bestuur. De Regeering kan ook nadere voorschriften geven tot uitvoering van de bepalingen dezer wet, die op een nader tijdstip zal in werking treden. BINNENLAND. Hij mikte, schoot dokter Mobius stond on gedeerd. Nu was het de beurt van den jongen genees heer. Ook hij schoot haar; Wedig werd evenmin getroffen. Opnieuw keerden zij hun plaatsen terug. Thans had de dokter net eerste schot. Het trof Wedig in het been, doch voordat deze bewustloos ter aarde gleed, drukte hij zijn pistool snel als de bliksem af... dokter Mobius viel zondereen kreet te slaken achterover. „Een schot in de borst," luidde het oordeel van den geneesheer na een kortstondig onderzoek. V. Dokter Mobius zweefde weken lang tussehen leven en dood. Het treurige ongeval, hem over komen, verwekte algemeen groote deelname in de stad, te meer, toen de oorzaak van het duel bekend werd. Vooral de heer Fahlana gevoelde zich tegenover den gewonde zeer verplicht. Dage lijks kwam hij in persoon naar den toestand van den lijder vernemen, en later, toen de dokter wat beter was, wist hij zijn vrouw en zijn dochter tot het besef te brengen, dat het niets meer dan haar plicht was om den gewonde te verplegen. De dames deelden volkomen zijn meening en verwijlden uren lang in het ziekenvertrek, ook, toen dc jonge man zichtbaar in beterschap toenam. In Klara greep langzamerhand oen volkomen verandering plaats, liet gebeurde bracht haar veel nader tot dokter Mobius. Om harentwil had hij immers geduelleerd, zijn leven op liet spel gezet; was liet. wonder, dat zieh aan hot gevoel van dankbaarheid ook dat van vereering paarde? Bovendien had hot doorleefde haar De Commissie van rapporteure voor de kiesrechtontwerpen kwam Dinsdag bijeen en zal ook de volgende dagen der week haar arbeid voortzetten. Naar De Telegraaf verneemt, heeft de Nederlandscbe regeering het vaste voorne men, de Tweede Kamer te ontbinden, indien de kieswetontwerpen niet in hoofdbeginsel worden aangenomen. De afdeeling Leeuwarden van het Alge meen Nederlandsch Werklieden-Verbond heeft Zaterdagavond 11. den heer C. V. Ger ritsen als candidaat voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer geproclameerd. geleerd om de menschen meer naar hun inner lijke dan uiterlijke hoedanigheden te beoordeelen. En zoo werd er schier onmerkbaar tussehen die beide jonge menschen een band geknoopt, welke, hoewel hij Klara meer op achting voor dokter Mobius' karakter dan op liefde voor hem be rustend, toch hecht was. In haar herinneringen aan Wedig mengde zich gaandeweg een zekere bitterheid. Had hij niet als man, als denkend wezen met een eigen vrijen wil, krachtig moeten beproeven om elke zwarigheid uit den weg te ruimen Tengevolge van het duel maakten de burgers het den officieren, waar zij konden, zeer moei lijk, hetgeen den overste Von Bornstedt boven mate prikkelde. Hij maakte er dan ook geen geheim van, dat hij alle mogehjke moeite aeed om met zijn bataljon naar een andere stad ver plaatst te worden. Nauwelijks was dat van algemeene bekendheid geworden of men had berouw over zijn heftig heid, want de aanwezigheid van het garnizoen, welks officieren voor het grootste deel zeer be middeld waren, braeht veel welvaart in de stad zoodat dus het bericht van de pogingen des oversten ontnuchterend werkte. Een zoo nauw de belangen der burgerij treffenden maatregel had men niet verwacht en het duurde niet lang of het was aller oordeel, dat men alles beproeven moest om den overste te bewegen tot het staken zijner bemoeiingen; ja, een deputatie uit den gemeenteraad wendde daartoe krachtige pogingen bij den hoofdofficier zelf aan. (Wordt vervolgd

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 1