Woensdag 25 Jan. 1893. No. 4217. EXTRA NUMMER, 37e Jaargan. Liefdadigheid. AMEB.SFOQRTSCHE Uitgave FIRMA A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort, Dit blad verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag. Abonnement per 3 maanden f Franco per post ƒ1.15. Advertentiën16 regels 60 Cents.elke regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 Cents. Reclames per regel 25 Cents. Afzonderlijke nummers iO Cents. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegracht, Wijk B. 00. Reeds in ons nummer van 13 October j). schreven we een en ander over Armverzor ging in het algemeen, gelijk we later over onderdeelen daarvan, als Kindervoeding, on derwijs aan kinderen op kostelooze scholen, enz., een en ander meedeelden, terwijl we nimmer vergaten onze lezeressen en lezers er op te wijzen hoe ganscli verkeerd de gif ten vaak besteed werden, welke een ziekelijk medelijden en ondoordachte goedhartigheid, deden vertrekken. 't Is dikwijls hard om een schamel gekleede, die ;ian uw huis om een bete broods, een paar centen komt vragen, heen te zenden met een «hier wordt niet gegeven"; maar harder, veel harder nog is de ervaring welke men meer dan. eens, ja in den regel opdoet, wanneer men zoo'n armen drommel, naar zijn huis volgt en tot de ontdekking komt, dat de armoede gefingeerd-, het ongeluk kige gelaat een gelegenheidsgezicht was. Zoo heel lang is het nog niet geleden, dat we door onzen werkkring de armoede in al haar jammer leerden kennen. Toen blaakten we van ijver om die ellende te helpen leni gen we gaven wat we van ons waarlijk niet groot inkomen konden missen, soms meer dan dat. Elk oogenblikje dat we van onzen soms overbezetten tijd konden afnemen, be steedden we om in de achterbuurten van de Hoofdstad soms on gevaar af in onaange naamheden te geraken, meermalen zelfs scheldwoorden en af en toe een klap als dankbetuigend ontvangend de nooddruf- tigen te zoeken en te bezoeken. Een bekende corporatie vroeg onze mede werking als armbezoeker en gaarne gaven we gehoor aan dat verzoekwe zetten ons schrap voor de nieuwe taak en liepen bij nacht en ontij door «lik en dun om in den strengen winter van '90 naar vermogen liefdadigheid uit te oefenen, tot Laat ons meedcelen tot wanneer. Om op alle gebeurlijkheden gewapend te zijn, gingen we immer met ons tweeën er op uit en verschillende omstandigheden (de groote afstanden, de uitgestrekte wijken, die ons waren toevertrouwd, enz.) leidden er toe, dat we bij de zelfde familie op gezette tijden terugkwamen. Zoo was er ook een gezin, dat weiederen Woensdagavond bezochten en waar we dan brachten hetgeen hun was toebedeeld. De menschen woonden bijna buiten aan de stad 'twas er netjes, doch erg armoedigman en vrouw waren stokoud, en »hun kinderen keken niet naar hen om." Op een goeden avond stapten we weer daar heen, toen we, door een plotseling uit- slaanden, geweldigen brand, van ons voor genomen bezoek worden afgebracht; nadat we er genoeg van gezien hadden, keken we elkaar eens aan, de een den ander half ver wijtend, dat we onze armen vergeten hadden. Goede raad was duur; 'twas te kuit ge worden om ile oudjes nog te gaan bezoeken en we besloten derhalve den volgenden avond nog eens de lange wandeling te maken. Donderdags stapten we erheen en vonden.... een gansch andere omgeving; de kamer was goed gemeubeld, de oudjes waren goed ge kleed, zelfs de zoons en dochters waren op visite en men deed zich te goed aan lekker nijen, aan snoepgoed. En wat bleek, toen we na een hevig, echt Amsterdamse,h standje bij de buren informeerdenDat de «bedeelden" in zeer goeden doen waren; mijnheer had als liuur- koetsier zijn schaapjes op'tdrooge gekregen, en leefde stil sedert de tram de klad in het vak gebracht had. Steunend op de kiese,he wijze, waarop het genootschap information inwon en ondersteu ning vei-strekte, had de man een plannetje bedacht om zijn inkomen op een lu>ogsteen voudige wijze niet onaanzienlijk te vermeer deren. Zo brachten, toen ze wisten wanneer hot bezoek zou komen, hun meubels bij de buren, kleedden zich voor de gelegenheid en droegen zorg, dat hun kinderen niet naar hen omzagen. En we verzekeren u, dat de moeite ruimschoots beloond werd, bijna zes weken achtereen. Ziedaar éen ervaring uit vele, doch een ervaring die er veelal toe leidt, dat men voor goed den brui geeft van armverzorging, maar waaruit we ook leerden, dat weinig zóo moeilijk is als liet uitoefenen van liefdadig heid, wil dat ten zegen strekken aan den minderbedeelde. Zoudt ge wel willen gelooven, dat we hier ter stede een bijna gelijksoortig geval terug vonden We bedoelen daarmee niet, dat de man hier zijn schaapjes op 'tdrooge heeft, maar wel, dat zijn gezin door de misplaatste goedhartigheid van velen, die goed uieenen te doen, niet minder dan twintig gulden per week krijgtDe ouders zijn beiden in de kracht van hun leven; Mevrouw A en B en C willen wel toestemmen, aan Mijnheer X en Y en Z, dat de menschen 'tniet verdienen zóo gesteund te worden, «maar de kinderen, ziet u." En juist op die «ja maar's" stuit elke po ging af, welke een genootschap aanwendt om de algemeene ellende te lenigen, door op oordeelkundige wijze hen te steunen, die het verdienen, het inderdaad noodig hebben. Hoe dit te bepalen Och, dat is zeer een voudig, mits een goed ingerichte vereeniging het doe, waarvan het bestuur, uit mannen bestaande, die op liet stuk van armverzor ging meermalen tot zeer droeve ervaringen gekomen zijn en een paar keeren Hink ont nuchterd werden, zien menschen weet toe te voegen, die aan een Hink karakter, een helder oordeel, een niet overgevoelig hart, bekendheid met de armen weten te paren. Daartoe zijn godsdienstleeraren, fabrikanten, winkeliers, herbergiers, slaapsteehouders, po litic-beambten, bestuurderen van liefdadig heids-instellingen, maar vooral de onderwij zers aan de kostelooze scholen, de aange wezen personen. Particulieren, die hun armen hebben, die elk voor zichzelven zoowat de weldoener der minderbedeelden spelen, worden zoo dikwijls bedrogen. Even vaak gebeurt het, dat zoo'n voorzieniglieidje in miniatuur, geeft wat hij maar geven kan aan een gezin, dat hem als »o! zoo arm" is aanbevolen, als het voor komt, dat hij eiken steun weigert aan een andere familie, waarvan een kwaadaardige (dikwijls geïnteresseerde) buurman botweg verklaarde »ze drinken". Slechts een goed ingericht genootschap, dat er niet tegen opziet om langs vijf, zes wegen inlichtingen in te winnen, kan goede gegevens verzamelen en hierdoor alleen kan iets gedaan worden ten bate dergenen, die kommer en gebrek lijden, zoodra hun ver diensten ophouden, terwijl èn de goedhartigen èn de armen er door gebaat worden, de eer sten doordien niet zoo telkens en telkens weer bij hen wordt aangeklopt, de kuitsten omdat ze oordeelkundiger worden geholpen, daar er niet meer zoo in den blinde gegeven wordt, aan sommigen te veel, aan anderen niets. De armverzorging hier ter stede is, in ver gelijking met die iu andere plaatsen van ons land, zeer goed ingericht. VVe hadden meer malen gelegenheid ons daarvan te overtuigen, kregen zelfs de vereerende opdracht een grondig onderzoek in te stellen naar enkele onderdeelen er van, ten behoeve van elders gevestigde liefdadigheids-genootschappen en hoorden, dat onze gunstige meening omtrent de Amersfoortsche instellingen geheel gedeeld werd, ja zelfs, dat zij, die onze inlichtingen vroegen, tot hun leedwezen erkennen moesten, in den eersten tijd niet iets dergelijks in hun woonplaats tot stand te kunnen brengen. Tóch wordt hier veel onnut besteed, veel geld, dat met een goed oogmerk gegeven wordt, op de slechtste wijze verbrast. Dit heeft bij ecnige doortastende mannen het besluit doen rijpen om hier ter stede een centrale vereeniging voor Armenzorg in het leven te roepen, een lichaam dat geenszins de hier bestaande liefdadigheids genootschappen wil verdringen, doch ze zal trachten aan te vullen, door een informatie bureau te grondvesten waar inlichtingen omtrent deze of gene persoon, dit of dat gezin kunnen ingewonnen worden. Gisteravond heeft die vereeniging zich ge constitueerd, onder den naam van «Liefda digheid," want vóór alles wil het genoot schap 't zedelijk bewustzijn in den minder bedeelde verhoogen; het zal trachten de armoede te voorkomen, door aan zijn infor matie-bureau een gelegenheid te geven voor werkzoekenden om met werkgevers in aan raking te komen. Het Bestuur bestaat uit de heeren J. J. SGHLU1TER, president. A. M. KOLLEW1JN Nz., vice-president. O. G. H. HELDRING, ie secretaris. G. E. MEZGER, 2e secretaris-boekhouder. H. J. CROOCKÈWiT, Jr. penningmeester. Het Bestuur voegde zich een vijftiental heeren toe, die in dén loop van dit jaar de in 15 departementen verdeelde stad, zullen bezoeken en inlichtingen omtrent de nooden en behoeften der armert zullen trachten in te winnen, ten einde in den volgenden win ter werkdadig te kunnen optreden. In welken geest de nieuwe vereeniging werkzaam zal trachten te zijn, zeggen het best haar Statuten, welke we hier laten volgen. Er wordt te Amersfoort veel aan de armen gegeven. Toch lijden nog velen gebrek. De voornaamste oorzaken daarvan zijn, dat er te weinig aanraking is tusscben de meer en de minder gegoeden, en dat in de uitoefening der liefdadigheid te weinig samen werking plaats heeft: de een krijgt te veel, de ander te weinigen de stille armen, die niet bedelt, meestal niets. Veel verbetering is daarin te brengen door een meer oordeelkundige verdeeling van het geen in zoo ruime mate voor de behoeftigen wordt afgezonderd. Hiertoe wordt in de eerste plaats vereiseht een grondige kennis van wie werkelijk hulp behoevend zijn en van hetgeen dézen noodig hebben. Maar een stelselmatige verdeeling van giften moge voor het oogenblik het lijden door hon ger en koude verzachten, zij is onmachtig om de armoede met goed gevolg te bestrijden. Wie dat wil, moet trachten het moreel der armen te verhoogenmoet hun eergevoel prikkelen om liever van arbeid dan van bedelen te leven; hen opwekken om in de goede dagen voor de kwade te sparen; hen op de noodzakelijkheid wijzen, dat zij hun ambacht goed verstaan, en voor het geval dat daarin gebrek aan werk komt, te zorgen dat zij nog iets anders kunnen om in hun onderhoud te voorzien; hen wijzen op de ellende," die onberaden huwelijken na zich slepenhen overtuigen van het nut der rein heid in huis, op kleederen en lichaaam; hun plichtgevoel versterken, opdat het in evenwicht kome met wat zij als rechten eischen. Een geschikt middel daartoe is, dat de zedelijk meer ontwikkelden de huisgezinnen der minder begunstigden dikwijls bezoeken om een vertrouwelijk gesprek aan te knoopen, raad te geven, ten voorbeeld te zijn, en bet wantrouwen weg te nemen, dat zoo vaak de schaamte en een betamelijk gevoel van eigen waarde verstikt. In dezen geest zal 'de Vereeniging Lief dadigheid werkzaam zijn. Zij wil diaconiën en vereenigingen zooals Dorcas, Vincentius, Armenloterij enz. steunen en aanvullen, en particulieren in de uitoefe ning der liefdadigheid voorlichten. Het werkplan der Vereeniging Liefdadig heid is als volgt: De gemeente Amersfoort wordt in een aantal departementen verdeeld. Over ieder departement staan voorloopig twee leden, die in hun departement onder zoek doen naar alle hulpbehoevenden en opgaven zoeken te verkrijgen a. van hetgeen die hulpbehoevenden door eigen arbeid verdienen, b. hoe zij aan arbeid geholpen kunnen worden, als zij werkloos zijn, c. hoeveel zij van diaconiën, vereenigingen en particulieren krijgen, d. hoeveel het burgerlijk armbestuur him uitkeert. e. of zij al of niet bedelen, of zij geregeld leven, spaarzaam zijn, zich aan misbruik van sterkedrank schuldig maken, kortom van alles, wat bij het uitoefenen van liefdadigheid in aanmerking komt. De departementshoofden bezoeken de hulp behoevenden zoo vaak mogelijk endoen op gave van hun bevindingen aan het Cen traal Bureau, bestaande uit den voorzitter, den ondervoorzitter, den lsten secretaris, den 2den secretaris en den penningmeester der Vereeniging. Het Centraal Bureau teekent in registers alles op, wat de departementshoofden aan gaande de hulpbehoevenden mededeelen, en treedt tevens op als informatie-bureau voor de particuliere liefdadigheid. Zal de Vereeniging de hulpbehoevenden be hoorlijk kunnen steunen, dan moet zij over vol doende hulpmiddelen kunnen beschikken. Zg neemt daarom behalve de werkende leden nog gewone leden aan. leder betaalt in de maand September e jaarlijksche bijdrage van ƒ2.50; maar dewijl die contributie ter bereiking van het doel niet voldoende is, biedt het bestuur der Ver eeniging, als de nood dringt, inteekenings- lijsten voor vrijwillige bijdragen aan, waar door de i neergegoeden gelegenheid hebben, overeenkomstig hun ruimere middelen, de Vereeniging krachtiger te steunen. Alle leden verbinden zich, bedelaars van hun deur te weren, en hen te verwijzen naar de Vereeniging Liefdadigheid. Om zich tegen den last der bedelarij te vrijwaren wordt aan de leden, op hun aan vraag bij den Penningmeester, een geëmail leerd ijzeren plaatje met de letter L ver strekt, ter bevestiging aan hun woning. Leden, die een hulpbehoevend gezin zelve willen steunen, worden dringend uitgenoo- digd daarvan opgave te doen aan het Cen traal Bureau, nat er (des verlangd onder geheimhouding) aanteekening van houdt in een afzonderlijk register, ten einde de uit- deelingen der Vereeniging zoo gelijkmatig mogelijk te doen zijn. Immers, wat een hulp behoevende van een diaconie, van een par ticulier enz. ontvangt, dient in mindering te worden gebracht bij hetgeen de Vereeni ging hem geeft. Het Centraal-Bureau en de departements hoofden vormen het Bestuur der Vereeniging. De werkende leden, zoowel de vrouwelijke als de mannelijke, worden door het Bestuur gekozen. De Penningmeester doet jaarlijks aan het Bestuur in de maand October rekening en verantwoording, en daarna wordt een ver slag van de werkzaamheden der Vereeniging in de Amersfoortsche Couranten openbaar gemaakt. Wij willen hier niet veel meer bijvoegen, doch spreken de verwachting en den wensch uit, dat het streven van LIEFDADIGHEID steun, zijn oproep weerklank moge vinden. Vooral de dames vermogen hier veel. Ter wille van het goede doel lieten we een 300 exemplaren van dit nummer ook bij niot-abonné's rondbrengen en we stellen gaarne nog exemplaren ter beschikking van hen, die de aandacht van vrienden en be* kenden zouden willen vestigen op het stre ven der vereeniging. Mogen zeer velen zich geroepen gevoelei als lid van „Liefdadigheid" zich te doen In schrijven en moge dit genootschap in len van jaren strekken tot welzijn van deb gerij van Amersfoort.

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 1