Donderdag 26 «St lan. 1893. No. 4218. 37e Jaargang. OFFICIERSEER. AMERSFOORTSCQE Dit blad verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag. Abonnement por 3 maanden f\. Franco per post f\A5. Advertentiën16 regels 00 Cents.; elke regel meer "10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, offieieëlo- en onteigeningsadvert. per regel 15 Cents. Reclames per regel '25 Cents. Afzonderlijke nummers iO Cents. Bureau HUURHUIZEN hoek Kortegraoht, Wijk B. 60. Uitgave FIRMA A. H. VAN CLEEPP te Amersfoort. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien de eerste zinsnede van art. 127 der railitiewet en art. 71 van het Koninklijk besluit, d.d. 8 Mei 18(52 (St.bl. No. 46), gewijzigd bij dat van den 22 Juli 1892. Gelet op de aanschrijving van den Heer Com missaris aes Konings in de provincie Utrecht van den 8 December 1862, No 1 N. M. S. (Provinciaal-blad No. 157; St.bl. No. 179), Herinneren den geestelijken en bedienaren van den godsdienst bij de erkende kerkgenootschappen en den studenten in de godgeleerdheid hunne verplichting om, voorzooveel zij als dienstplichtig zijn aangewezen en tengevolge van het getrokken nummer bij de militie ingelijfd moeten worden, of daarbij reeds ingelijfd zijn, de aanvraag om ontheffing van den werkelnken dienst vóór den 1 Februari a.s. intedienen bij den Burgemeester der gemeente binnen welke zij voor de militie zijn ingeschreven, onder overlegging van het desbetrekkelijk bewijsstuk. Amersfoort, den 24 Januari 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 8 der wet van den 2 Juni 1875 (Staatsblad no. 95), brengen ter kennis van het publiek, dat door hen min J. VAN MANEN en zijne rechtverkrijgenden vergunning is verleend om eene koper-en blikslagerij en loodgieterij opte- richten in het perceel, alhier gelegen aan de Krommestraat. wijk F, no. 23°, kadastraal bekend onder sectie E. no. 478. Amersfoort, den 23 Januari 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. BUITENLAND Het onderzoek der Panama-zaak, is thans ge sloten, nadat voor de laatste nnuil de beschul digde vijl' senatoren en vijl' afgevaardigden verhoord zijn. Ook Gobron werd thans niet meer als getuige, maar als aangeklaagde ge hoord. De stukken werden aan tien Procu reur der republiek gezonden. Binnen drie dagen zal het parket ze weder aan Fran- queville, den rechter van instructie, doen toekomen, die' niet later dan Vrijdag moet beslissen over de al ol' niet verwijzing naar de terechtzitting. Feuilleton. Vrij naar 't Duitsch door S 11). De kleine was op eens verzoend door het be wijs van vertrouwen, dat hij in haar stelde. Zij blikte hem met haar groote, blauwe oogen ernstig aan en hernam „O, in 't geheel niet goed U moest eens zien, hoe bleek zij geworden is. Ja, en 's avonds als zij denkt, dat ik Blaap, ligt zij altijd in bed te schreien, soms uren lang. Ik durf dan niets tegen haar zeggen, omdat ik bang ben, dat zij boos wordt, want groote mensohen willen nooit weten, dat zij huilen en Klara zeker niet, omdat mama en papa het haar verboden hebben en verdrietig worden, als Klara zulke roode oogen heeft.'* „En je gelooft, Leentje, dat zij om mij „Ja natuurlijk, om wien of wat anders Maar het kan ook best wezen, dat zij schreit, omdat zij zich heel spoedig met dokter MobiuB enga geer en zal.'' „Met dokter Mobius? Klara zich engageeren Maar neen, dat is onmogelyk, dat is te onge rijmd om waar te zyn." Wedig had niet bedoeld om zoover te gaan, doch een gevoel van diepe smart sleepte hem mode. Thans boog hy het hoofd en boot zich op de lippen. De kleine beschouwdo hem eenige oogenblikken Over de aanklacht tegen Gobron wordt veel gesproken. Voor de ennucte-commissie heeft Clé- menccau gezegu, dat de verklaring van Stephane een met opzet tegen hem beraamde streek van zijn staatkundige tegenstanders is. Men gelooft, dat het geding wegens de otnkooping van ambtenaren in de tweede helft van Februari voor het assissenhof zal komen. De Procureur der republiek zou benoemd worden tot procureur-generaal. Volgens sommigen zal ten opzichte van Thevenet en Renaut, volgens anderen voor Bouvier beslist worden, «lat er geen grond tot vervolging is. De bedriegerijen bij de Ranca Romano worden door de Fransche bladen breed uit gemeten, als konden zij liet l'anama-scban- uaal doen vergeten. Berichten uit Rome melden dat ook het Vatinuin door deze catastrophe groote verliezen lijdt. De gevan gen gezette directeur der Bank, senator Torlonia, dreigt bescheiden openbaar te zul len maken, waardoor een aantal Italiaansche staatslieden in een kwaad daglicht zullen komen. Sedert 1875 zouden de meeste ver kiezingen met geld uit einissiebanken be taald zijn; bij die van 1882 zou de bank het ergst hebben moeten bloedon. Groote sommen zijn er verdeeld onder bloedver wanten van ministers en afgevaardigden. De radicale bladen beweren, uat er allerlei onthullingen op til zijn. De Duitsche Rijksdag heeft bij de tweede lezing met groote meerderheid het voorstel aangenomen betredende de eenheid van tijd. Eenige leden van het centrum hebben er tegen gestemd. De Staatssecretaris Von Büt- ticher zeide, dat men zich aan den eenheids- tijd spoedig zal gewennen, zooals de onder vinding in Zuid-Duitschland bewezen heft. De Nordd. Alia. Zlg. schrijft in een, blijk baar van lioogernand ingegeven, bericht dat Duitscliland bereid zou zijn zich aan te slui- teu bij de groote mogendheden, Engeland, Rusland, Oostenrijk en Italië, wanneer deze haar gezanten kust gaven, op grond van de te Parijs heerschenue zucht tot verdacht making, waarvoor ook de vertegenwoordigers van vreemde mogendheden niet gespaard blijven, om den verderen loop der gebeur tenissen te volgen buiten Frank rijks grenzen. Indien deze last gegeven werd, zou Duitscli land ongetwijfeld daarmede instemmen. Vol gens telegrammen uit Parijs liep daar reeds het geruim, dat de Oostenrijksche regeering gedreigd zou hebben baar gezant door een zaakgelastigde te vervangen. De jeugdigde Khedive van Egypte schijnt geen geloof te slaan aan de woorden van den Britsclien minister en gaat voort het den Engelschen lastig te maken. De onrust neemt te Cairo toe, en om botsingen te voorkomen heeft de Britsche regeering besloten de En- gelsche bezetting in Egypte «enigszins te versterken. Do verzoening tusschen den ex-koning Milan van Servië en zijne vrouw Nathalie is tot stand gekomen; de metropotttaan heeft hun zijn zegen gegeven. De jonge koning zal thans, naar men zegt. z\jn bloed verwanten in den vreemde gaan bezoeken. In Portugal dreigt weder een miniaterieele crisis wegens de slechte financiën van dat Rijk en in Spanje is een bond van leden der republikeinacne partij gevormd om bij do aanstaande verkiezingen gemeenschappelijk te kunnen optreden. Naar verzekerd wordt, staat de reis van vorst Ferdinand van Bulgarije wel degelyk in verband met huwelijksplannen. Niet echter prinses Helena van Orleans zal 's Vorsten toekomstige gemalin zijn, maar een der dochters van den graaf van Caserta en prinses Antoinette van Bourbon en de beide Siciliën. De verloving zou te Munclien plaats hebben. Tijdens 's Vorsten afwezigheid is de minister president Stambuloff tot regent benoemd. Een der groote plannen, die Paus Leo XIII hoopt te verwezenlijken, is de lioroeniging van de Grieksche met de Latijnsche kerk. Op zijn verlangen hebben de Katholieke con gressen te Rijsel en te Genua de vraag be handeld, door welke middelen de Oosterscho kerken, vooral de Russische, in nauwer be trekking tot de Roomsche konden worden gebracht. Ten spijt van de tegenspraak der Polen, die de kosten der verzoening van Petersburg met Rome grootendeols zouden moeten dragen, gaat de Curie in die richting voort. Het priestercollege te Grossoi'errata bij Rome, dat tot den Griekschen ritus be hoort, beeft ten doel, de geestelijken voor «Ie kerken van dien ritus te vormen en zul binnen kort mot oen paar dergelijke instel lingen in staat zijn, in de behoeften der Griekseho pauselijke kerken te voorzien. Te Jeruzalem bestaat een dergelijk seminarie, dat door Frankrijk wordt gesteund. Ook onder de Neato,innen. in Mesopotamia en Perzië, moeten de pogingen om een veree- niging met Rome tot stand te brongen, eenig succes bobben en Atheensehe bladen spraken onlangs van het plan van bet ministerie Tri- coupis oni een verbond tusschen de Grieksche en Roomsche kerken te sluiten. Van de op heffing der bepaling in de Bulgaarsche grond wet, dat de troonopvolger in den Griekschen godsdienst moet worden opgevoed, verwacht men gewenschte gevolgen en ook in RumeniS en Servië, zoo meent men, kan do Paus op welwillende tegemoetkoming rekenen. Zelfs in Rusland zou hoop znn en reeds richt een blad, de te Parijs verschijnende Orient, aan de patriarchen van G'onstantinopel, Alexan dria, Antiochiö en Jeruzalem de vermaning, niet uit eerzucht en dogmatisch verschil in de afscheiding te volharden. BINNENLAND. Bij Koninklijk besluit is tnr. W. J. M. Bosch van Oud-Amelisweerd, te Utrecht, met ui zijn wettige zoo mannelijke als vrou welijke afstammelingen, in don Noderland- schen adel verbeven, met de praedicuten van jonkheer en jonkvrouw, en ia o. a. de kapitein C. J. Ouwerling, van het 5de reg. inl. op zijn aanvrage op pensioen gesteld. Naar men verneemt, moot bij de Koningin nen liet voornomen bestaan in de maand April bet paleis «Het Loo" weder te betreden. De Minister van Binnenlandscho zaken heeft, door tussclionkomst van de Commissarissen der Koningin een opgave verzocht van het aantal kinderen, dat de gewone lagere school voorgoed heeft verlaten, vóórdat zy geacht kunnen worden het gewoon lager onderwya volledig te hebben genoten. Naar men verneemt is tusschen den Mi nister van Binnenlandsc.be Zaken en het provinciaal bestuur van Noord-Holland een nieuw overleg geopend over de grensregeling tusschen Amsterdam en Niouwer-Ainstel. De aandacht word gevestigd op de voor waarden tot opleiding van jongelingen by het kader der genietroepen inNoderlandsch- lndië, omschreven in de Staatscourant van 7 Januari waarvan afdrukken kosteloos zijn te bekomen bij het Departement ypn Koloniën. Eenige kiezers uit Den Haag, «mannen verschillend in staatkundige en godsdienstige donkwyzo, maar veroenigd door vurige liefde met een potsierlijk hoofdschudden, waarna zy zacht,schier aarzelend hernam: „Papa en mama willen het; hot. is vooral papa's lievolingswensch. Morgen komt mijn broer uit Heidelberg hier en het is best mogelijk dat Klara'a engagement nog in do Paasehvaeantie publick wordt." „En Klara. Vindt zy hot goed?" „Klara?" Het kleine meisje baalde de schou ders op en zweeg. Plotseling keek zij Wedig (link aan en vervolgde ijverig. „Als ik in uw plaats was, mijnheer, wist ik wel, wat ik deed. „Zoo en wat zou je dan doon, lief kind?" vraagde wedig. „Wel. welik zou en hot wijsneuzig ding glimlachte een weinig verlegen, „Ik..." ik zou doodeenvoudig met Klara trouwen. Ik zou niet willen hebben, dat zy de vrouw van oen anilor werd. En ik ben er zeker van, dat Klara heel graag wil. Klara „Neen. dat kan niet, kindlief," viel hij haar haastig in de rede, „dat is nu te laat." Zijn stem klonk zoo barsch, dat het jonge meisje hem, geheel verschrikt, van tor zijde aankeek. Na eenige minuten van een pijnlijk zwijgen, reikte Wedig haar minzaam de hand. „Goeden (lag, lief kind. Ik dank jo voor je vriendelijkheid." Zy beantwoordde zijn handdruk, waarby zy zooveel sympathie en medelijden voor hein on dervond, 'dat zij gaarne iets voor hem doen wilde. „Zal ik Klara voor u groeten vraagde zy met de onbevangenheid harer tien jaren. I Hy ging eenige seconden met zich zolven te rade waarna hij afwijzend antwoordde: „Neen, doe dat liever niet, beste meid. Het mocht haar eens Hij bleef steken en zuchtte diep. Leentje trok een lip van teleurstelling. „Maar ik mag haar toch zeggen, dat ik u güBprokon heb?" „Ja, daar heb ik niet tegen. En zeghnardnn tevens en hy hualdc diep ademen zeg hunr dan tevens, dat ik nimmei ophouden zul om my barer met oprechte vorcering to geden ken en dat ik haar voel geluk, heel veel geluk wcnsch." Ily drukte de kloino nog eenmaal de hand en verwijderde zich in de tegenovergestelde rich ting van Klura's zusje, die hnustig huiswaarts ylde om zich van hunr opdracht te kwijten. Eenige dagen waren er verloópen Wedig had, om zien eenige afleiding te verschaffen en om de eenzaamheid zijner kamers te ontvluchten, do ysbuun opgezocht. De sterke vorst had het water roeds dagen lang tot een dikke korst doen stollen. Nauwiyks ha<l Wedig zijn sohnntsen aange bonden of de herinnering aan zyn ontmoeting met Loontje Fuhland kwam opnieuw bij hem op en wekte hem tot allerlei onaangename ge dachten. Zyn stemming werd er niet beter op, toen een dame zijn pad kruiste en hem aansprak. Het was de vrouw van zijn batuljons-chef, die er van hield, schoon zy reeds bejiuird was, als een jong meisje op de baan te rijden. Zij praatte druk er levendig, terwijl Wedig's korte antwoorden verstrooid en niet vroolyk klonken. Plotseling word hy onzacht in ijn overpein zingen gestoord. Het was by een kromming van de baan, wuar oen jonge man in volle vaart tegen hom aan reed, terwijl de ryder Wedig eerst, op het laatste oogenDlik scheen te bo merken. Hij trachtte zichzelven nog tot staan te brongen, doch het mocht hein niet gelukken. Wedig word door den onvorwachten schok oen eind ter zydo geslingerd. In zijn opgewondenheid riep hij don opge schoten student, dio geen tyd hud om zien te verontschuldigen, een luid en vertoornd„Vlegel, zie toch, wat je doet," achterna. Wedig naderde daarop weer zijn dame en zag dus niet,, dat do jongeling zich plotseling om wendde en hem met een uitdrukking van haat op hot bleoko gelaat nastaarde. VI In zoer verdrietige stemming kwam Wedig don volgenden dug in het middaguur van den dienst tonuiB. Deze was buitengewoon vermoeiend geweest; ufgetobt en alles behalve opgewekt strekte zy zich, na zich van zyn uniform ont daan te hebben, op de sofa uit om zioh opnieuw in het verleden te verdiepen. Getuigde het niet van gemis aan hart en go- voel, dat Klara, zoo kort na het voorgevallenen op het punt stond zich weer te engageeren?" Al wonschtw haar vader deze verbintenis nog zoo vurig, al noodzaakte hy haar wellicht daartoe, toeh wist hij, dat zy een te vasten wil had om iets te doen, wat in Htrüd was mot haar karak ter, haar hart, zoodat ook zu tot op zekere hoogte ingenomen moest zyn met net denkbeeld om de vrouw des dokters to worden. {Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 1